חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - חדשות

לראשונה: כנס נגד אפליה וגזענות בחינוך ובדיור בכנסת

 נציגי קבוצות מיעוט- ערבים, יוצאי אתיופיה, מזרחים, פליטים,מהגרים מחבר העמים, יודיעו כי יוצאים למאבק, הפגנות וקמפיין משותף נגד הגזענות נגדם הכנס יתקיים ביום שלישי, 20 במרץ, 10:00, באולם גליל. הכנס מטעם המטה למאבק בגזענות, שותפות-שראקה, השדולה נגד גזענות בכנסת, והמועצה לכפרים הלא מוכרים בנגב.

פרסום ראשון : 14/03/2012   עדכון אחרון:   14/03/2012


בכנס ראשון מסוגו בכנסת, יפתחו המטה למאבק בגזענות יחד עם שותפות שראקה והמועצה לכפרים הלא מוכרים בנגב בקמפיין ארצי נגד גזענות בחינוך ובדיור. בכנס יציגו יחד נציגי קבוצות מיעוט בישראל את האפליה נגדם בדיור ובחינוך, תחת כותרת הקמפיין שייצא לדרך יומיים קודם (יום א): "גזענות נגד כולנו, כולנו נגד גזענות". הכנס מאורגן יחד עם השדולה נגד גזענות בכנסת בראשות חברי הכנסת שלמה מולא ועפו אגברייא. משתתפי הכנס יפנו יחד אצבע מאשימה נגד שר השיכון ושר החינוך, כמו גם נגד ראש הממשלה, שלדבריהם: "מעמיקים ומחמירים את הגזענות והאפליה נגד כולנו". לדברי נידאל עותמן מהמטה למאבק בגזענות ודורית אברמוביץ משותפות-שראקה:" זו פעם ראשונה שיהיה איחוד כוחות של כל אלה שסובלים מגזענות בישראל, כשנציגים אתיופים יביעו מחאה נגד גזענות כלפי ערבים, ערבים ישמיעו את קולם נגד גזענות כלפי מזרחים, ועוד. נציגי כל הקבוצות החליטו להביע מחאה משותפת לא רק נגד האפליה ממנה סובלת אוכלוסיית מיעוט אחת, אלא נגד האפליה והגזענות הכוללת נגד כולנו שמבוצעת על ידי ממשלת ישראל".

בכנס יישאו דברים  גם חברי כנסת נוספים, ביניהם: זהבה גלאון, דב חנין, אחמד טיבי, אורית זוארץ, ניצן הורביץ, ועוד. מהכנס תצא קריאה לתמוך לאלתר בהצעות החוק על  זכויות התלמיד\ה של דב חנין (תיקון - שוויון ושקיפות בקבלה למוסד חינוך), התשס"ט-2009", איסור אפליה בדיור (ניצן הורביץ, אילן גילאון, חיים אורון), בהצעת חוק איסור אפליה של תלמידים במערבת החינוך (זהבה גלאון, אילן גילאון, ניצן הורביץ), והצעת חוק לאיסור אפליה במוסדות חינוך אברהם מיכאלי). המארגנים, שהזמינו את כלל חברי הכנסת, הודיעו כי "יבחנו היטב מיהם חברי הכנסת, במיוחד מהאופוזיציה, שייעדרו מכנס זה". בין המוזמנות לכנס, גם ח"כ ציפי לבני, שעדיין לא אישרה את השתתפותה. כמו כן, שר החינוך ושר השיכון שהוזמנו להשתתף בכנס, נמנעים עד כה מלהודיע אם ישתתפו.

ביום ראשון הקרוב יחל קמפיין רחב ממדים של המטה למאבק בגזענות ושותפות-שראקה נגד אפליה בדיור וחינוך כלפי כל קבוצות המיעוט בישראל. הקמפיין יתקיים תחת הכותרת: "גזענות נגד כולנו, כולנו נגד גזענות", והוא יכלול-מלבד הכנס בכנסת, גם שתי הפגנות. הפגנה ראשונה  בה ישתתפו כל קבוצות המיעוט בישראל יחד, תתקיים ב-2 באפריל מול בית שר החינוך בתל אביב. הפגנה נוספת תתקיים מול בית ראש הממשלה בירושלים ב-16 באפריל. לדברי המארגנים: "הממשלה בראשות נתניהו גוררת את רוב הציבור למצב נפיץ חברתי ופוליטי, שעלול להביא להסלמה ברחובות מצד אותן קבוצות מיעוט שסובלות מגזענות המשכית ומעמיקה. אי השכרת דירות לערבים והריסת בתי ערבים, הפרדת תלמידות אתיופיות, גירוש פליטים, פינוי מאהלי מחוסרי דיור שמאוכלסים בעיקר במזרחים, עלולים להתנקז יחד לכדי התפוצצות זעם של ממש, מצד כולם יחד." המאבק המשותף יכלול גם קמפיין מדיה, בו ייכללו באנרים, סרטונים בהם יציגו ידוענים את תכני הגזענות נגד קבוצות המיעוט בישראל, אתר בו יופיע מידע מפורט על הצעות חוק גזעניות ותקציבים מפלים, ועוד.