חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח הגזענות 2012

גזענות של נבחרי ציבור ומובילי דעת קהל

פרסום ראשון : 20/03/2012   עדכון אחרון:   20/03/2012


בעת פרסום ממצאי דו"ח הגזענות בשנה שעברה, נדהמנו לגלות את ממדי העלייה החדה במקרי הגזענות בארץ. אנו עדיין חושבים, מנתחים ומנסים להשיב על השאלה, מהו הגורם המשמעותי ביותר לעלייה המתמדת ברמת הגזענות בארץ. אנחנו מצליחים להבחין בעלייה חדה ובשימוש הנרחב שעושים נבחרי ציבור ומובילי דעת קהל בבמות שברשותם להפצת גזענות. לצערנו, אמירות נבחרי הציבור מתורגמות באופן אוטומטי למעשי גזענות בשטח ולא נותרות ברמת דברי הסתה בלבד.
חברי כנסת, רבנים, אנשי תקשורת, אמנים וידוענים למיניהם לא חוסכים מאיתנו התבטאויות גזעניות. הרשויות במדינת ישראל מאפשרות להם, כמובילי דעת קהל, להמשיך ולהסית באופן ישיר לגזענות כנגד קבוצות גדולות בציבור, כמו ערבים, אתיופים, מזרחים, דוברי רוסית, מהגרי עבודה, פליטים ואחרים. מנגד, ניצב מוסד היועץ המשפטי לממשלה ומכשיר התבטאויות אלו באמצעות שתיקה ו/או החלטה שלא לחקור ו/או לא להעמיד לדין את המסיתים בנימוק של חופש הביטוי. באין סיוע ממסדי, כל שנותר הוא לצפות מהציבור לצאת ולהפגין כנגד ההחלטות ומקבלי ההחלטות, המעניקים תו תקן להסתה גזענית בגלוי וללא בושה.
שרי הממשלה, נבחרי ציבור ומובילי דעת קהל השומרים על השתיקה בכל פעם שמתגלה מעשה גזענות והסתה נוסף, תורמים לקיומה של הגזענות בישראל. למשל, שר המשפטים אשר נמנע מלהעמיד לדין משמעתי את הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת, המסית נגד הערבים בכלל, וכנגד הסטודנטים הערבים המתגוררים בה בפרט. הימנעות זו מכשירה ומאשררת גזענות והסתה.
בשנה האחרונה חלה עלייה חדה במיוחד ברמת הגזענות וההסתה כלפי פליטים אפריקאים וזאת, ניתן לשער, בעקבות עלייה חדה במספר הפליטים שנכנסו לישראל בשנה זו.
דברי ההסתה והגזענות של נבחרי הציבור מחייבים התארגנות של אנשים שחושבים אחרת ומתנגדים לגזענות. פעולה מאורגנת נגד גזענות היא הכרחית דווקא בתקופה קשה זו, וזאת מאחר שהציבור מצפה שנבחריו יגנו עליו ועל הדמוקרטיה.
 
נגד ערבים

גירוש הערבים בצפת: "לפעול נגד הרבנים המסיתים"

בעקבות הפרסום אתמול בוואלה! חדשות לפיו ארבעה סטודנטים ערבים במכללת צפת גורשו מדירתם בעקבות איומי אזרחים חרדים, פנתה הבוקר (שני) ח"כ חנין זועבי (בל"ד) לשר השיכון אריאל אטיאס בדרישה למצוא פתרונות דיור לסטודנטים הערבים בעיר צפת. לדבריה, מצוקת הדיור של הסטודנטים בצפת "דורשת מענה מיידי הן מצד המוסדות האקדמיים בעיר והן מצד משרד הבינוי והשיכון".
לדבריה, מכתב הרבנים שפורסם ב-2010 "השפיע רבות על בעלי הדירות בעיר צפת וכפי הנראה, מספר גדול מהם מסרב להשכיר את דירותיהם לסטודנטים ערבים, כשסטודנטים זכרים מופלים לרעה אפילו יותר". עוד כתבה זועבי, כי רבים מהסטודנטים הערבים נאלצים לגור בשכונות מרוחקות מהמכללה משום שמרבית הדירות ליד המכללה אינן נגישות: "לא ברור אם מדובר באפליה ספציפית כלפי סטודנטים ערבים".

31.10.2011, ניר יהב, וואלה!

 
ועדת החינוך של הכנסת ממשיכה בהדרת ערבים
יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) הרחיק היום (ב 13.2.2012) את יו"ר ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי, ד"ר האלה אספניולי, מדיון על יישום חוק חובה חינם לגילאי 3-4.מד"ר אספניולי נמנע גם חלוקת נייר עמדה אודות יישום חוק חובה חינם לגילאי 3-4 בחברה הערבית. וחרף בקשותיה הנשנות לקבל את זכות הדיבור, כמו שאר המוזמנים, יו"ר הישיבה סירב לעשות זאת, והכל למראה עיניו של שר החינוך שמילא פיו מים. ד"ר אספניולי התעקשה על זכותה לדבר על מצב החינוך לגיל הרך בחברה הערבית, ויו"ר הישיבה הורה למשמר הכנסת להרחיקה מהישיבה. שני משתתפים עזבו את האולם במחאה ואחרים הביעו את סלידתם מההשתקה.יצוין כי גם יו"ר הוועדה הקודם, ח"כ זבולון אורלב, ניסה בעבר למנוע את השתתפות נציגי ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי בדיוני הוועדה הפרלמנטארית.
13.02.2012, ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי
"המאבק לשמירת אופייה המיוחד של העיר צפת מתחיל לשאת פירות כאן ובכל הארץ וצריך להמשיך בו כאן, הוא לא נעצר בקריאה ובפסק הלכה אחד", כך כתב הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת, בהודעה שהוציא השבוע בכותרת "המשך למכתב הרבנים בנושא מכירת דירות לנכרים". המכתב נכתב בתוקף תפקידו של אליהו כרב העיר ועל נייר מכתבים רשמי של הרבנות הראשית - המועצה הדתית צפת.
07.04.2011, אלי אשכנזי, הארץ
בשונה מראשי האולפנות עמם שוחחנו בסוגיית ההתבוללות בשירות האזרחי, הרב גדי בן זמרה לא מתלבט: "אנו ממליצים לבנות לא להתנדב למקום בו מועסקים ערבים. חד משמעית. הדבר נכון גם במקומות שמשרתים בהם יהודים ויש חשש לתערובת לא רצויה לפני החתונה".
20.02.2012, מערכת הקול היהודי

מאיר גל: קופא לי הדם כשאני רואה ערבי מדבר עם יהודיה

מאיר גל, מנכ"ל משותף במשרד הפרסום החרדי גל אורן BDS, , כותב ל"כיכר השבת" יום אחרי הרצח של גוליאנו מר: לאט לאט זה הופך לנורמל אצל החילונים, מוחמד בכרי וג´וליאנו מר הם תוצאות כואבות של מעשים אסורים, מלכת יופי יהודיה מרוקאית שמתחתנת עם נוצרי ערל, נועה תשבי שחיה עם גוי אוסטרלי, ספי שקד שחי עם נוצריה. והנה, גם החזיר הזה הצליח להפוך לבון טון תל אביבי בשם הטבח הסיטונאי של כל מה שמשאיר זכר לקולקטיב שלנו כעם. כמשפחה אחת. כיהודים.באמת שלי אין לי בעיה עם ערבים, אני אפילו לא שונא אותם על מה שהם עושים לי ולאחי היהודים. באמת שלי זו אשמתנו. אבל יש לי בעיה, רצינית וגדולה כשהם מתקרבים לבנות שלנו. הם לא פראיירים כמונו. קשה לי להיזכר שנתקלתי בתקשורת בסיפור הפוך. שבו יהודי לקח ערביה ומשפחתה קיבלה אותם בזרועות פתוחות.
בא ל לצעוק. בא לי לבכות. אני מודה. נשבר לי הלב בכל פעם שאני מדמיין ערבי מתקרב ליהודיה. קופא לי הדם בכל פעם שאני רואה ערבי מדבר בתור לקופה ב"שפע שוק" עם ילדה חרדית. תיקראו לי גזען. חשוך. יש נושא אחד שבו איני רוצה להיות נאור כמוכם.
04.04.2011, מאיר גל, כיכר השבת
על אף שהערבים הם 16% מתושבי העיר, לא מהסס שמעון גפסו לפתוח נגדם חזית. "אם הייתי במהומות אוקטובר 2000, היו אצלי יותר הרוגים", אמר בראיון ל"כל אל-ערב"
גקי חורי, הארץ, 05.06.2011
 
הציבור החרדי הוא פוטנציאל אדיר. ויכול לסייע לגליל ולעיר נצרת-עילית. הסיבה העיקרית היא זמינות האוכלוסייה. כשהמחיר הוא נכון והשיווק הוא גם נכון ויש גם סיוע מממשלת ישראל - אז יש כאן שילוב מושלם: "גם ניצחון לממשלה שתצליח לייהד את האזור, וגם ניצחון לחרדים שיקבלו יחידות דיור מוזלות."
"לא מעט אנשים בעיר, במיוחד הערבים, לא אוהבים את זה בלשון המעטה. אך העובדות מדברות בעד עצמן ורוב האוכלוסייה אפילו החילונית יודעת שהחרדים עדיפים מהציבור הערבי."

בנצרת עילית קיימים היום 16.4% ערבים. "אני מקווה שתוך שנה וחצי נוכל להכפיל בשקט את כמות היהודים."
16.09.2011, יקיר אדמקר, בחדרי חרדים
הרב מאיר דוד דרוקמן, רבה של קרית מוצקין, הגיע הבוקר לחקירה במשטרה. הרב נחקר בחשד שחתם יחד עם עשרות רבנים נוספים, על קריאה שלא להעסיק ערבים. בכרוז נכתב: "שוב ושוב מתברר, שהעבודה הערבית הזולה כביכול, גובה מאיתנו מחיר דמים יקר מכל. הטרקטורים הרצחניים הנהוגים בידי ערבים ממזרח ירושלים, הם רק קצה הקרחון של בעיה לאומית, שהפכה כבר מזמן לסכנה קיומית על שלומו של העם היושב בציון".
13.11.2011, יהודה פרל, הקול היהודי
 

לחייל יאיר נתניהו יש דעות פוליטיות וגם דף פייסבוק

"אנחנו היהודים והנוצרים, חוגגים את החיים והאהבה! אתם המוסלמים חוגגים שנאה ומוות!" כתב יאיר בתגובה בפייסבוק . "הייתי בהלוויה וראיתי את חמש הגופות, כולל זו הזעירה של התינוקת! כשאנחנו הישראלים פוגעים בטעות בילד ערבי בעזה, כל המדינה מתאבלת על הילד של האויב, חצי מהצבא הולך לכלא ואנחנו משלמים הרבה כסף למשפחה. זה בטעות כי יש לנו מספיק כוח להרוס את כל עזה בחמש דקות, אבל במקום זה אנחנו פועלים בדייקנות של סיכה נגד הטרוריסט שמתכוון לפגוע באזרחים שלנו, והופך את האזרחים שלו למגן אנושי! מהצד השני, אחרי הרצח של המשפחה החפה מפשע הזאת, בעזה חגגו ורקדו ברחובות! בדיוק כמו אחרי 11 בספטמבר!!!"
בהמשך כתב: "לטרור יש דת והיא האיסלאם! לא כל המוסלמים טרוריסטים אבל כל הטרוריסטים מוסלמים! האם אי פעם שמעתם על מישהו שפוצץ את עצמו בשם משה או ישו? לא! אנשים מפוצצים מטוסים רק בשמו של אללה!"
24.06.2011, אורי בלאו, הארץ

 

ישראל ביתנו: המוחים מתנהלים כמו הפלסטינים

בזמן שנתניהו סופג אש מהרחוב, ישראל ביתנו ממשיכה במאבק שלה ודורשת מראש הממשלה לשנות מדיניות - בכיוון אחר. חברת הכנסת פאינה קירשנבאום אמרה היום (ב) שהצוות שהוקם כדי להידבר עם מובילי מחאת האוהלים אינו ראוי, וטענה שהתנהלות ראשי המאבק מזכירה לה את הפלסטינים.
15.08.2011, אטילה שומפלבי,  ynet

שותפות שארקה: היועץ המשפטי מדיר ערבים מהטבות דיור

קואליציית הארגונים החברתיים "שותפות שראקה" גינו היום (רביעי) בחריפות את מה שכינו "גזענות לאור יום" - תמיכת היועץ המשפטי לממשלה בהעדפת יוצאי צבא בהענקת דיור בר השגה. "לא יעלה על הדעת כי היועץ המשפטי לממשלה יחבור למשנה של ישראל ביתנו שמציעה כמעט מדי יום הצעות חוק שיעדיפו יוצאי צבא בכל תחומי החיים. טוב היה עושה היועץ המשפטי אם היה מצהיר גלויות כי לתפיסתו יש לתת עדיפות ליהודים בדיור בר השגה על פני ערבים וחרדים, כי כך הייתה תפיסתו המפלה יוצאת לאור." עוד הוסיפו בארגונים כי היועץ המשפטי נותן גיבוי חמור להעמקת האפליה נגד ערבים וחרדים, שממילא מתמודדים עם שיעורי אבטלה ועוני גבוהים בהשוואה לאוכלוסייה היהודית-חילונית בישראל. כך נותן היועץ גיבוי להדרה כפולה ומכופלת של ערבים בכל תחומי חייהם, ומוסיף לחסמים הקיימים כבר בקבלתם למקומות עבודה כתוצאה מאי שירותם בצבא, ולתת התעסוקה מהם הם סובלים כבר, בשירות המדינה ובמגזר הפרטי".

11.01.2011, מערכת וואלה!
 
סגן יו"ר הכנסת, ח"כ דני דנון, הודיע היום (ג) בועדת הפנים,  על קידום חקיקה להקמת ועדות קרואות שישתלטו על המועצות המקומיות בכפרים של ערביי ישראל: "הגיע הזמן לשים קץ למערב הפרוע שמתרחש בכפרים הערביים בתוך מדינת ישראל". לדבריו, תופעות של סיוע לטרור בשילוב גירעונות כבדים ואחוזי פשיעה גבוהים מכל מגזר אחר, מחייבים צעד קיצוני שיפתור את הבעיה הגדולה ביותר של מדינת ישראל- ערביי ישראל.
15.11.2011, מערכת הקול היהודי
"למדינה הנמצאת במאבק קיומי מתמשך כנגד אויביה, ישנה כל הצדקה שבעולם לנקוט בכל אמצעי שתמצא לנכון כנגד המבקשים לפגוע בה - בין אם מדובר בערביי יש"ע ובין אם בסוס הטרויאני המכונה ערביי ישראל" – כך טוען ראש ישיבת רמת גן, הרב יהושע שפירא, במאמר שיתפרסם בסוף השבוע הקרוב בעלון "שבת בשבתו".
06.07.2011, אורי פולק, כיפה
 
יוזמת "חוק המסגדים" מעורר המחלוקת, ח"כ אנסטסיה מיכאלי, יצאה לסיור מיוחד ברמלה ובלוד בניסיון להטמיע את המסר שלפיו הצעת החוק שהיא מקדמת אינה קשורה בשום אופן או צורה לסוגיות פוליטיות. "אני חושבת שזה חוק שקשור אך ורק לאיכות הסביבה".
20.12.2011, ציון אנוס, חדשות 2

ערבים ויהודיות באותו אוטובוס: "סכנה רוחנית"

חבר מועצת העיר פתח תקוה אשר שוקר מש"ס מודאג. הסיבה: קו אוטובוס, שיוצא מכפר קאסם ומגיע לעיר. "יש סכנה רוחנית כשנערים ונערות יהודים מסתובבים במקומות, שגם ערביי כפר קאסם נמצאים בהם", אמר בתשובה לשאלה שהפנה אליו תושב בעניין.
29.07.2011, אבי איצקוביץ, ynet

 

תורת המלך: כשדברים כאלו נכתבו בשפה הגרמנית בימים אפלים בצדק נזעקנו

כשדברים כאלו נכתבו בשפה הגרמנית בימים אפלים בצדק נזעקנו. היום כשדברים אלו נכתבים בשפה העברית נמצאים להם תנא דמסייע בדמות יושב-ראש ועדת חוק ומשפט, יושב-ראש הקואליציה, שר שצריך להסביר את ישראל בתפוצות, עשרים וחמישה חברי כנסת, ומה שכואב לי במיוחד תמיכה של יותר מדי רבנים בישראל.

לספר הזה מתייחס יושב-ראש וועדת חוק ומשפט, דוד רותם, כספר הלכה, לכן יש לו ביקורת על הפרקליטות והמשטרה. יש לו בקורת על הפרקליטות שהעזה לעכב לחקירה רבנים המביעים תמיכה בדברי הסתה הכתובים בספר. ספר המביע בגלוי היתר להרוג מי שמסרב לקחת חלק במלחמה, קל וחומר, לדעתם, שמותר להרוג את אזרחי האויב, אם הדבר "נצרך לתועלת המלחמה."

05.07.2011, איתן קלינסקי, NEWS1

"בצפת לא מוכרים אדמות לנוכרים", הכריז השנה בגאווה הרב שמואל אליהו, והדגיש כי "כולם מבינים את גודל הסכנה. איך אפשר להגיד שאני גזען?"
22.02.2011, אלי אשכנזי, הארץ
 

פתח תקוה: הערבים יופיעו בערב העצמאות, הרבנים מחרימים

ביום שלישי הקרוב, בשעה שמונה וחצי בערב, אמור להתקיים המופע אלף לילה ולילה במגדל צדק. מדובר בשיתוף פעולה יוצא דופן בין התיאטרון הערבי-עברי ביפו, התיאטרון הלאומי הבימה, העירייה ורשות הטבע והגנים. אלא שיש, כאמור, מי שדורש להשבית את החגיגה. עם פרסום דבר ההופעה על ידי העירייה הזדרזו הרבנים והודיעו כי הם מתנגדים בתוקף לקיום האירוע בשל שיתוף הפעולה בין יהודים לערבים, וכן מטעמים של היעדר צניעות.
05.05.2011, ניצו ינקו, ynet
הפורום המשפטי למען ארץ ישראל שלח הערב (ב) מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה לברר מי עומד מאחורי ההוראה לעצור ולחקור את הרב דב ליאור. מנכ"ל הפורום, נחי אייל, ציין במכתב כי "המעצר לא חכם ולא צודק. מדובר בדמות ציבורית, מנהיג של ציבור רחב, שהובל כאחד הפורעים למעצר ולחקירה. אין הדבר ראוי למדינת העם היהודי היא מדינת ישראל".
27.06.2011, אורי פולק, כיפה
 

פורום שראקה פרסם עצומה בעקבות התבטאויותיו של מגיש "המילה האחרונה" בתוכנית. אברי גלעד: "הכי קל לקרוא למי שמבקר את ערביי ישראל גזען".

 
30.08.2011, אמילי גרינצוויג, וואלה!

אנסטסיה מיכאלי שפכה מים על ח"כ מגאדלה

במהלך הדיון התפתח עימות בין הח"כים הערבים לבין ח"כ מיכאלי סביב המנהל שלקח את תלמידיו למצעד זכויות אדם ביישוב ערערה, וננזף בעקבות הצעד. ח"כ מיכאלי אמרה שמדובר במעשה חמור. היא טענה נגד מגאדלה: "אתם צועדים נגד המדינה, אתם מסיתים".
09.01.2012, מורן אזולאי, ynet
 
"יש ביפו שלושים אחוז ערבים, וזה גם פחות או יותר אחוז הערבים בכיתות בבתי הספר הממלכתיים. לפני שנה פנו אלי וביקשו להעביר שיעור על פורים, הגעתי לכיתה ומצאתי לפני שליש תלמידים ערבים. יש כאן תופעה בעייתית מאוד, כי נוצרים חברויות ובסוף שלדבר בנות יהודיות מתחתנות עם ערבים וגם ההפך. היום ביפו, כמעט בכל בניין יש נישואי תערובת".
06.04.2011, בני טוקר, ערוץ 7
 
 
ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) התייחס בראיון לערוץ 7 למעצרו של הרב מאיר דוד דרוקמן, רב העיר קרית מוצקין שנלקח לחקירה במשטרה הבוקר, בשל קריאתו שלא להשכיר דירות לערבים, "שוב משטרת ישראל הצליחה במבצע המאוד חשוב לעצור את הרב דרוקמן ולחקור אותו במקום לחקור את אותם פרופסורים הקוראים להחרים את המדינה ואת חיליי צה"ל - אותם איש לא חוקר".
חזרי עזרא, 13.11.2011, ערוץ 7
 
בעקבות אישור הממשלה השבוע את התוכנית להסדרת התיישבות הבדואים בנגב. לפיה יפונו 30 אלף בדואים מהאדמות שעליהן הם יושבים ויועברו ליישובי קבע , אמר פיני בדש יו"ר מועצת עומר: "יש כאן פינוי של למעלה מחצי מיליון נפש. צריכים ממשלה חזקה שתצליח לבצע פעולה דומה לפעולה שנעשתה בגוש קטיף. אני לא בטוח שהממשלה הזאת תוכל לבצע את זה, אני מקווה שזה יקרה אחרת אפשר כבר להכריז על הנגב כאוטונומיה בפני עצמה".
13.09.2011, בני טוקר, ערוץ 7

 

ח"כ בן-ארי לפיפ"א: עצרו זימון עמאשה לנבחרת

עמאשה, דרוזי במוצאו, המגיע מהעיירה הדרוזית בוקעתא שבגולן, נמנה עם ציבור דרוזי גדול המסרב להירשם כאזרחי מדינת ישראל ולשאת תעודה רשמית שלה. חבר הכנסת בן־ארי, מתלמידיו של הרב כהנא, לא אהב את העובדה שהשחקן אמור לייצג את מדינת ישראל, בדק ומצא כי על פי תקנון פיפ"א, כדורגלן נדרש לשאת תעודה מזהה רשמית של המדינה בשורותיה הוא משחקבשל כך, שיגר אמש (ב) בן־ארי מכתב רשמי על נייר חתום של כנסת ישראל להנהלת פיפ"א, ובו בקשה שלא לאשר את קבלתו של עמאשה לנבחרת.
"מדובר בשחקן אשר באופן עקרוני אינו נושא תעודת זהות של מדינת ישראל, היות שהוא לא מכיר בה. בכל מדינה אחרת היה נחשב עמאשה לגיס חמישי. על פי בדיקות שערכתי, אין תקדים לכך ששחקן שאינו נושא תעודת זהות או דרכון יצורף לנבחרת.  אשר על כן אבקש מכם להורות לנבחרת ישראל שלא לצרף את השחקן עד אשר יסכים לשאת תעודת זהות ישראלית", כך לשון המכתב.
17.01.2012, עקביא נוביק, ynet

 

אחרי הצתת המסגד בטובא והצעת החוק הגזענית של ח"כ אנסטסיה מיכאלי, אירח עודד בן-עמי את ח"כ ד.אחמד טיבי ואת ח"כ פיגלין שבמהלך הפגישה טען פיגלין טענות גזעניות כמו שתושבי טובא הם ששרפו את המסגד בכפר, ושכמעט בכל שבוע נשרף בית-כנסת על ידי תושבי ישראל הערביים.
19.12.2011, אלעראב
 
נגד אתיופים

שרת הקליטה לעולים מאתיופיה: "תגידו תודה"

השרה סופה לנדבר פנתה לפעיל חברתי שטען ל"אפרטהייד נוסח ישראל במאה ה-21", והורתה לו: "תגידו תודה על מה שקיבלתם. גם אני אמרתי תודה למדינת ישראל". ח"כ גפני: "כשדיברו נגד חרדים אף אחד לא צייץ, הלוואי שהייתי אתיופי".
11.01.12, עומרי אפרים, ynet
ראש עיריית ק. מלאכי: כמעט דרסת אתיופי? מקסימום יהיה אחד פחות

אברהם הרשקופ, חבר מועצת קרית מלאכי לשעבר, חשף התבטאות חסרת-תקדים של ראש העיר: "כמעט דרסת אתיופי? מקסימום היה פחות אחד" . ראש העיר מאיים בתביעת דיבה

 
29.01.2012, יקיר אדמקר, בחדרי חרדים
 
נגד מזרחים
יום אחרי ההתבטאות שלה על מפגיני מחאת האוהלים, בה קראה להם "מפונקים שרוצים רק את תל-אביב", התגובות נגד הזמרת מרגלית צנעני (מרגול) לא מאחרות להגיע - והן קשות.
נתן זהבי, העיתונאי ושדרן הרדיו הידוע בלשונו הפרועה, דיבר היום (ג) בתוכנית הרדיו שלו "זהבי עצבני" ברדיו FM103  בין השאר על מרגול, ובאופן בוטה כפי שהוא יודע. ההאזנה לקטע הרדיו גרמה היום לקריסה של אתר 103FM עם קרוב ל-10,000 האזנות.
"יש כאן אנשים טיפשים ומטומטמים... מרגול הגיעה לשיא תהילתה בהזניית התרבות הישראלית בתוכנית כוכב נולד של קשת. למה היא נגד המחאה? מרגול נגד המחאה כי פעם היא הופלתה על-ידי צפונים בונבונים או לא יודע מי. זו אחת האמירות הפלצניות שלה", התחיל זהבי את תוכניתו. "היא טענה שהמפגינים בוכים כי סבתא שלהם לא הורישה להם דירה בבזל. מרגול, אני גם בין המפגינים - סבתא שלי לא הורישה לי דירה בבזל כי היא וסבא שלי ניספו באושוויץ... מי את שתטעני טענות מז... כאלה? מי את, יא אפס, מאיפה הבאת את הטינופת הזו שיצאה מהגורה שלך? גם אני גורה - אבל אני גורה יותר אינטיליגנטית ממך."
עוד הוסיף זהבי כי "מרגול, את כמו אחרונת הפרחות. שוב העלית את הנושא העדתי לדיון - כי לא היית שם ולא ראית שיש במחאה יותר בני עדות המזרח מעדות אשכנז, וכואב להם. לך לא כואב! עם החוזה שיש לך בקשת למה שיכאב לך?"
02.08.2011, גלובס
נתן זהבי - מי שתקף לפני מספר שבועות בחריפות את מרגלית צנעני, לאחר שזו התבטאה נגד המחאה החברתית ומארגניה ועוררה סערה ציבורית - הגיב היום (ג) בתוכניתו ברדיו 103 על מעצרה של הזמרת.
"אני עד לפני 3 שבועות חיבבתי מאוד את מרגלית צנעני, היינו מאוד מיודדים", אמר זהבי לאחד המאזינים. "הגברת צנעני ברגעים אלה יושבת במשטרה וצריכה לתת דין וחשבון על הקשרים והקומבינות שהיו באמתחתה לכאורה, בעת שכבר זרקה את המילים הלא בסדר האלה", הוסיף בהתכוונו לאותה התבטאות נגד יוזמי המחאה.
זהבי תקף: "בן אדם שמקורב לחברה האלה והולך לעשות פדיון חובות לא באמצעים לגיטימיים, אלא באמצעים אלימים לכאורה, יכול היות שמקומו לא על במות ציבוריות, לא בתור שופטת בערוץ 2 אלא בנווה תרצה. אולי."
16.08.2011, גלובס
 
במאמר נכתב בין היתר: "החיבור החזק בין המוזיקה המזרחית (האלימה), לריאליטי (הרדוד) ולעולם התחתון (העברייני) מגולם כולו בדמותה של מרגלית צנעני", "מרגול תמיד נראתה לי כמו הערסית הכי שלוכית במדינה". הוא התוודה על פחד ו"הרתיעה האסתטית" מדמותה של מרגול שהחלה עוד בילדותו.  לדבריו, אין להיות מופתעים מהפרשה שכן "תופעת המוסיקה המזרחית העכשווית היא אלימה בעצם קיומה" ו"מרגול והתרבות שהיא מייצגת הן סוג של פשע. פשע אלים. פשע תרבותי-חברתי-כלכלי-פוליטי".
26.08.2011, איתמר הנדלמן סמית (איתמר בן כנען), עכבר העיר
 
"פרשת מרגול אינה החברה הישראלית לטוב ולרע, אלא רק לרע," כותב מגד ומיד מסביר: "מה שמכונה ישראל היפה, בטל בשישים בהשוואה לים-תיכוניות המככבת בדרמה המרגולית". מגד יוצא באופן ברור נגד מזרחיותה של צנעני ומקשר אותה להזדמנויות כלכליות עברייניות. עוד קובע מגד "עם שלא רק שלא יסיר את חוצנו מהתופעות הדוחות האלה, אלא אף יהפוך את גיבוריה הים-תיכוניים רודפי הבצע של הדרמה הטלוויזיונית… למודל שאותו ישאפו לחקות."
 
18.08.2011, איל מגד, nrg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"הפוביה המזרחית מגלה את פרצופה ברבים בעקבות פרשת מרגלית צנעני", כך טוענים ב"מטה למאבק בגזענות". בגילוי דעת שפורסם היום (ה) טוען הארגון כי הפרשה "נותנת הכשר לרבים לעלות על רכבת הגזענות, שנאת המזרחים והנשים."
המטה למאבק בגזענות - ארגון גג של עשרות ארגונים ובהם "הקשת הדמוקרטית המזרחית", "המרכז לפלורליזם יהודי", "קרן אברהם", "תנועת נשים דמוקרטיות בישראל" ו"האגודה לזכויות האזרח" - מתריע היום מפני "תופעה קשה המתגלה שוב במלוא עוז בעקבות פרשת מרגלית צנעני."
אפליה וההדרה של המזרחים נמשכת ומתקיימת. בחברה בישראל מתעקשים לא לדבר עליה ולהתכחש לקיומה, וכעת היא מתפרצת בעוצמה", כותבים הארגונים.
"ללא קשר לראיות שיש נגדה בשלב זה, השימוש במזרחיות על-ידי אנשי התקשורת כדבר המקושר עם העולם הפשע באופן אוטומטי מנציח סטראוטיפים גזעניים ויוצר שנאה", טוענים הארגונים. "הפרשה המתבררת בימים האחרונים מאפשרת ונותנת לגיטימציה לשחרור חרצובות לשונותיהם של גזענים חשוכים המתיימרים, לייצג ולשמור על פניה של החברה הישראלית נקייה ומטוהרת מכל שמץ של מזרחיות."
לדבריהם, הפרשה מכשירה גזענות, שנאת מזרחים ושנאת נשים. עוד טוען המטה כי ברקע "ההתנפלות" התקשורתית על הפרשה קיימת "תקופה רבה של רדיפת המוזיקה המזרחית (פופ מזרחי) ונציגיה בתרבות הפופולרית וסימונם כתופעות שליליות ובלתי מקובלות בשיח הישראלי, ולא כחלק אינטגרלי מהתרבות הישראלית המקובלת."
אנשי המטה מבקשים להזכיר כי "השליטה במוסדות התקשורת ובמנגנוני הכוח בחברה הישראלית מאוישים בידי גברים, רובם אשכנזים, והם בעלי הכוח וההשפעה הממשיים והאמתיים על גורל אזרחי ישראל."
לבסוף, נכתב בגילוי הדעת כי הוא "מבקש להשתמש בנקודת שפל זו של החברה בישראל ויחסה למזרחיות כנקודת מפנה שתאפשר התמודדות אמיצה עם הגזענות האנטי-מזרחית, שלוחת הרסן במיוחד כשמדובר בנשים מזרחיות, החיה בה כבר שנים רבות ומוכחשת בכל אותן שנים."
01.09.2011, רועי ברק, גלובס
 
דנה פרידמן במתקפה גזענית על הזמר אייל גולן בפייסבוק שלה:
"לא סובלת ערסים שמאמצים כלבים חמודים, כי כוסיות אוהבות את זה, מזניחים את החיה המסכנה ומתייחסים לבעל חיים כמו צעצוע! זמן קצר קודם כבר אומצה כלבה אומללה אחת שהוחזרה לגיהנום ממנה הגיעה – צער בעל חיים (עלק), שאומצה אך ורק בשביל אייטמים ומצלמות. בא לי להקיא על יצורים כאלה! למה שלא תמשיך לאמץ פרחות מצועצעות בנות 18 במקום?..."
 
בעקבות מכתבו של שושני כינס מנהיג הזרם החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, את מנהלי הסמינרים והורה להם שלא לשתף פעולה עם ועדות השיבוץ מטעם משרד החינוך.
לפני למעלה מחודש כתב שושני לראשי ערים ולמנכ"לים של אגפי החינוך בירושלים, בבני ברק, במודיעין עילית ובביתר עילית וביקש מהם לפעול מיידית לשיבוץ תלמידות שלא התקבלו לבתי ספר חרדיים על-יסודיים. המנכ"ל דרש מכל עירייה להקים ועדת שיבוץ עירונית, שבראשה יעמוד מנהל מחלקת החינוך בעירייה. שושני פנה לרשויות בעקבות דו"ח חמור שפרסם מבקר המדינה לפני כשלושה חודשים, שבו טען כי משרד החינוך לא מיגר את אפליית התלמידות המזרחיות.
 23.08.2011, טלילה נשר, הארץ

אחינועם ניני: "המזרחיים מתפשרים על חומר נמוך, קובי פרץ לא עושה אמנות"

אחינועם ניני פותחת פה על המוזיקה הים תיכונית: "מי שמרוויח הרבה כסף אלו האמנים המזרחיים שמופיעים כל ערב בחתונה או בר מצווה וממלאים את קיסריה. הם לא עושים אמנות. זה מעציב אותי מאוד. המזרחיים או המזרח התיכוניים, איך שתקראי להם, אמנם מוכשרים עם קולות יפהפיים, אבל הם מתפשרים על חומר נמוך. סליחה, אבל אפילו העברית שלהם לא תקנית, הם עושים הכול רק כדי למצוא חן בעיני הרוב".

, אסף נבו, מאקו08.02.2012

נגד פליטים
הרב אחיעד אטינגר, רב בבית כנסת בדרום תל אביב, מספר לערוץ 7 על עליית מדרגה בתופעת ההתבוללות בשכונות בדרום ת"א, "הנהירה של הסודנים והאריתראים מגבול מצרים נמשכת. מליון סודנים מחכים רק בתור וכל חודש נכנסים לכאן כמה אלפים. הגענו היום למצב חמור שכל תושב עשירי בתל אביב הוא סודני או אריתראי. יש שכונות שלמות שבהם אין נפש יהודי החל מהשעה שמונה בלילה."
אל מול המאבק בשוהים הבלתי חוקיים, מצאו לדבריו הסודנים את הדרך הטובה ביותר להישאר בארץ, "הם מבינים שאולי יחזירו אותם לארצות מולדותיהם, אז הם יוצרים קשרים עם בנות יהודיות מבתים חלשים. הם מתלבשים כמו ישראלים מדברים אנגלית וקונים לבנות מתנות. הם מבינים שאם הם יתחתנו עם יהודיות הם יוכלו לקבל אשרות כניסה."
הרב אטינגר מספר על המקרה האחרון שמסעיר את תשובי שכונת שפירא, "אני אישית מכיר מקרים רבים כאלה דיברתי כבר עם האמהות של אותן בחורות. אימא של נערה בקרית שלום סיפרה לי שבתה קיבלה בושם יוקרתי מסודאני."
לדבריו, "רק לאחרונה קיימנו כנס הסברה בנושא בשכונת שפירא, לפתע קמה צעירה בת 23 והתחילה לצעוק עלינו. התברר שזו בחורה בת 23 מקרית שלום שהתחתנה עם אריתראי ויש לה כבר ילד ממנו, פשוט מזעזע."
08.11.2011, בני טוקר, ערוץ 7

אשדוד: החרדים קוראים לא להשכיר דירות לסודנים

על פי הערכת משטרה, מתגוררים באשדוד כאלף פליטים מאפריקה, שרובם מצאו מגורים ועבודה ברובע ב. הפליטים אולי מרוצים ממקום המפלט החדש, אך נוכחותם הלחיצה את התושבים הוותיקים, שהקימו ועד פעולה במטרה לזרז את העירייה למצוא פתרון חלופי עבורם. הטיעון העיקרי לדחיית הפליטים הוא חשש ממעורבות בפלילים ומעבירות מין - זאת, יש לציין, למרות שנתוני המשטרה לא מעידים על תופעות כאלה ולמעשה, חלקם במעשים פליליים קטן בהשוואה לכלל תושבי העיר.
 באחרונה החלו קריאות דומות גם במגזר החרדי בעיר, והוצא מנשר הקורא לאנשי הקהילה שלא להשכיר או למכור דירות לסודנים. "הדגש הוא בעיקר על הפליטים הלא חוקיים שהסתננו לישראל בדרך של גניבה, לא לאלה שמחזיקים באישורי עבודה", אמר עופר כהן, יו"ר השדולה לערכים יהודיים והעומד מאחורי מנשר זה.
 10.04.2011, יאיר הרוש, ynet
הערב (ג), יפגינו תושבי שכונת שפירא בתל אביב יחד עם ח"כ מיכאל בן ארי, מול "אולם חתונות" לא חוקי שהקימו מסתננים אפריקאים. ההפגנה שתחל בשעה 18:00 ידרשו התושבים מהעירייה לסגור את המקום ולסלק את המסתננים.
08.11.2011, הקול היהודי,  אלחנן גרונר
"הפרובוקציה הגזענית של אנשי הימין נכשלה"
מנויי בריכת גורדון בתל אביב ששהו בבריכה בזמן שפעילי ימין, בראשות ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) ואיתמר בן גביר, הביאו אליה עשרות מבקשי מקלט מאפריקה, סיפרו אתמול למעריב על חוויותיהם מהאירוע. "מה שקרה שם זה דבר נורא וגזעני", אמר אריק קנלר. "הם שילמו לקבוצת אנשים כדי להשתמש בהם בצורה הזולה ביותר שאפשר, וגרוע מכך, בכלל לא הצלחנו להבין איזו נקודה הם מנסים להוכיח".

בין המתרחצים בבריכה הייתה גם חברת מועצת העיר תל אביב, רחל וולנר-גלעד, שניסתה בכל כוחה להסביר למהגרי העבודה כי הם נופלים קורבן לאנשי הימין. "מנצלים אתכם", קראה חברת המועצה באנגלית לפליטים, שהמשיכו להשתכשך במים הנעימים. "מה שהם עשו נוגד את כל ערכי הדת והמוסר", אמרה אתמול וולנר-גלעד. "הם ניצלו את הפליטים המסכנים האלו ועשו על גבם מניפולציה מזעזעת".
גם במוקד סיוע לעובדים זרים לא השתעשעו מהתרגיל של פעילי הימין. "העובדה שמבקשי המקלט מאריתריאה וסודן השוהים בישראל עם אשרת שהייה הסכימו לעלות לאוטובוס לבקשת אדם שאינם מכירים, רק תמורת הבטחה לקבל חמישים שקלים, מלמדת בעיקר עד כמה הם נואשים ועד כמה מצבם הכלכלי רעוע", אמרו אתמול במוקד הסיוע.

"כמי שחיים כאן ללא אישור עבודה וללא מקור פרנסה קבוע, מבקשי המקלט הם טרף קל, הן למעסיקים נצלניים והן לתרגילים זדוניים וחשוכים כמו של צמד הליצנים המקצועיים, בן ארי ובן גביר. עצוב שהשניים הללו כבר אינם מסתפקים במגפונים ושלטים, אלא עוברים לעשות שימוש ציני ונצלני בבני אדם אמיתיים".
14.06.2011, יובל גורן, עמיחי אתאלי ונתיב נחמני, nrg
ועדת הפנים של הכנסת דנה היום (רביעי) בהצעת לתיקון חוק למניעת הסתננות לקריאה שניה ושלישית. בפתח הישיבה שאל יו"ר הועדה, ח"כ אמנון כהן, האם החוק למניעת הסתננות משנות ה- 50 הינו ה-"אכסניה" הנאותה להרתעת מהגרי עבודה?
ח"כ מיכאל בן-ארי, הציע שהצעת החוק תתוקן כך שחובת ההוכחה לסטאטוס פליט תיפול על המסתנן, לדבריו, "הסיכון של כניסת מסתננים מסודן היא הבסיס הכי גדול של אל קאעידה במזרח התיכון."
ביקורת חריפה על החוק הושמעה מצד ארגונים שונים ל"זכויות אדם", עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, ביקש כי החוק יגדיר במדויק מיהו פליט ויחריג אותו מהחוק, עו"ד יונתן ברמן ממוקד סיוע לעובדים זרים הדגים עד כמה קבוצה של סעיפים בחוק המקורי אינם מתאימים להצעת החוק החדשה, עו"ד ענת בן דור, מהתכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת ת"א, הראתה כי בהצעת החוק אין כל זכות שימוע לפני מתן צו הגירוש.
בן ארי ענה לנציגי "זכויות האדם" כי הם אינם מגינים על הפליטים אלא פוגעים באזרחים, "אתם פוגעים בזכויות האדם של אזרחי ישראל תוך סיכון ממשי לאזרחי ישראל,  אסור לשכוח שהם באו ממדינות עוינות". אחד מנציגי זכויות האדם אמר לח"כ בן ארי "גם באנגליה ואירופה יש מסתננים", בן ארי ענה לו, "נכון, במשך השנים נכנסו מסתננים לאירופה ולכן כיום יש שם בסיסים של אל קאעידה, אני לא אתן שהיו בסיסים כאלה גם בישראל."
09.11.2011, שמעון כהן, ערוץ 7
 
 
 
 
יוסי אדלשטיין: הם אינם פליטים, מהרגע שהם יוצאים ממדינתם לא נשקפת סכנה לחייהם
יוסי אדלשטיין, ראש מינהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין וההגירה, מבהיר כי מדובר במהגרי עבודה ולא בפליטים מסכנים. "עשרות אלפי המסתננים לישראל, שחלקם מגיעים לחיפה, אינם פליטים הזקוקים למקלט מדיני, אלא במהגרי עבודה", אומר אדלשטיין. " 97% מהמסתננים מגיעים מדרום סודן וארתיריאה, ו-3% מגיעים מצאד, סומליה, גאנה ומדינות אפריקה נוספות. לתפיסתי, המסתננים עושים את כל הדרך לישראל רק כדי לשלוח כסף הביתה. הם לא בורחים ממצב מוסכן לחשש לחייהם. בדרך לישראל הם עוברים במצרים וארצות אחרות. ברגע שהם יוצאים ממדינתם, הרי שאין כל סכנה לחייהם, ועל כן הם אינם פליטים הזקוקים למקלט מדיני".
13.01.2012, ידיעות חיפה
 
ראש הממשלה ניצל את ביקורו בעיר הדרומית כדי לעמוד מקרוב על תופעת המסתננים. "מהיכן אתם? מתי הגעתם לפה?", שאל אפריקנים שפגש בבית קפה, יחד עם היועמ"ש. לתושבים הוא הבטיח: "תוך פחות משנה תושלם בניית הגדר בגבול מצרים".
29.11.2011, אביעד גליקמן ומורן אזולאי 29.11.2011,ynet
 
חבר מועצת העיר תל אביב בנימין בביוף פנה לראש העירייה וביקש להפריד בין תלמידים ישראלים ותיקים לבין ילדי פליטים ועובדים זרים במערכת החינוך העירונית. "צריך להפריד ביניהם בשלב ראשוני בכיתות ובהפסקות, הם פוגעים בחינוך וגורמים להתבוללות", הוא טוען. "התבוללות בין התלמידים לתלמידות, זה אסור מכיוון שאנחנו העם נבחר. חוץ מזה, הם מביאים מחלות. ידענו בעבר את מחלת השחפת שתלמידים חלו בה. יש גם פערים תרבותיים וחברתיים, פער לימודי, והדברים הרי רק יעמיקו. חייבים לשים קץ לתופעת העובדים הזרים והפליטים. הם הרס חינוכי. דור העתיד של עם ישראל נפגע מעצם האינטגרציה בין שני העמים".
08.09.2011, מירב שלמה מלמד, mynet

בביוף: השר ישי צדק, עובדים זרים מביאים מחלות

בעקבות מגפת הגזזת בבית הספר ביאליק רוגוזין, דורש חבר מועצת עיריית ת"א מש"ס, מוטי בביוף, לערוך בדיקות מקיפות בכל מוסדות החינוך בהם לומדים ילדי העובדים הזרים. "צריך להוציא בהקדם את כל השוהים הבלתי חוקיים, העובדים הזרים והפליטים מהארץ. אני מאמין שבקרוב יתחילו לגרש אותם. הם הרי לא מחוסנים והמקרה של ביאליק רוגוזין מלמד שהם מפיצים מחלות. השר אלי ישי צדק כשהוא אמר שהם מביאים מחלות. אני דורש לערוך בדיקות מקיפות בכל מוסדות החינוך. החשש העיקרי כיום הוא מהידבקות בגנים ציבוריים, מוניות שירות, מכולות שכונתיות ומקומות ציבוריים נוספים שבהם הם מסתובבים. הם עשויים להדביק רבים אחרים".
10.03.2011, מירב שלמה מלמד, mynet
 
 
 
 
עו"ד אבי חימי, העומד בראש הוועדה המייצעת לשר הפנים בענייני פליטים, טוען כי רוב מבקשי המקלט אינם נרדפים.
עו"ד אבי חימי, יו"ר הוועדה המייעצת לשר הפנים אלי ישי בענייני פליטים, מתקומם כנגד הטענות שהוועדה בראשותו "חשוכה" בשל מיעוט האישורים שנתנה למבקשי מקלט מדיני. "נוח להביא אותי, אבי חימי, המרוקאי מקרית שמונה, ולהגיד הוא חשוך", אמר אתמול חימי, מעורכי הדין הפליליים הבולטים בישראל. עד לפני כמה שנים ייצג את ראשי ארגוני הפשע אסי אבוטבול, שלום דומרני והאחים אוחנה. "אנחנו בוועדה לא כל כך חשוכים, לא כל כך פרימיטיביים. תירגעו", אמר.
הוועדה בראשותו הוקמה כחלק מהליך לבדיקת בקשות של מבקשי מקלט, שהחל בינואר 2011. יושבים בה נציגי משרד החוץ, משרד המשפטים ומשרד הפנים, ובישיבותיה משתתפים נציגי נציבות האו"ם לפליטים כמשקיפים. הוועדה נסמכת על חוות דעת של נציגי יחידת אר-אס-די במשרד הפנים, שמראיינים את מבקשי המקלט בישראל ומתחקים אחרי חייהם בארץ מוצאם ומחווים דעה אם הם נרדפים.
30.12.2012, תומר זרחין, הארץ
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי בכוונתו לצאת בקרוב לביקור באפריקה כדי לבחון את האפשרות להחזיר מסתננים אפריקאים לארצות מוצאם. הביקור יתקיים ככל הנראה בתחילת פברואר 2012. הממשלה דנה היום בקיצוץ של 630 מיליון שקל בתקציבי משרדי הממשלה, למימון המלחמה במסתננים מגבול מצרים.
נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי תופעת המסתננים מסיני היא "מכת מדינה בכלכלה בחברה, בתשתיות, ברווחה ובביטחון הפנים. אין לנו חובה לקבל מסתננים בלתי חוקיים, ואני מפריד את זה מהטיפול בפליטים, שמספרם מזערי. אוכלוסיות שלמות מתחילות לנוע לכיוון מדינת ישראל, שהיא מדינה מאוד מפותחת ומאוד הומאנית".
11.12.2011, מוטי בסוק וברק רביד, הארץ
 
הוועדה בראשותו הוקמה כחלק מהליך לבדיקת בקשות של מבקשי מקלט, שהחל בינואר 2011. יושבים בה נציגי משרד החוץ, משרד המשפטים ומשרד הפנים, ובישיבותיה משתתפים נציגי נציבות האו"ם לפליטים כמשקיפים. הוועדה נסמכת על חוות דעת של נציגי יחידת אר-אס-די במשרד הפנים, שמראיינים את מבקשי המקלט בישראל ומתחקים אחרי חייהם בארץ מוצאם ומחווים דעה אם הם נרדפים. ברוב המכריע של המקרים הוועדה של חימי דוחה את הבקשות למקלט מדיני. השנה הוגשו 761 בקשות להכרה כפליט והוועדה אישרה ארבע בלבד. לשם השוואה, ב-2010 אושרו בבלגיה כ-25% מהבקשות, בשווייץ ובאיסלנד כ-20% ובצכיה כ-15%, לפי נתוני נציבות האו"ם לפליטים.
הרבה גבות הורמו בארגוני זכויות האדם, המטפלים במבקשי מקלט בישראל, כשנודע לפני כשנה וחצי שהשר ישי מש"ס מינה את חימי לתפקיד במקום את השופט בדימוס אורי שטרוזמן. מלבד העובדה שחימי חסר רקע בדיני פליטים, הטרידה העובדה שאחד מלקוחותיו הוא השר לשעבר שלמה בניזרי, מראשי ש"ס, שמרצה מאסר על שחיתות שלטונית. חימי טוען שלא היתה כל היכרות מוקדמת בינו לישי ושזומן לפגישה עם השר כפי שזומנו מועמדים אחרים. לדבריו לא נשאל על עמדותיו בענייני פליטים אלא על ניסיונו כעורך דין ופעילותו הציבורית, כמי שהיה חבר מועצת ראש העין
30.12.2011, תומר זרחין, הארץ
 

ראש עיריית אור עקיבא: שהסודנים יחזרו למדינה שלהם

שמחה יוסיפוב, ראש עיריית אור-עקיבא, עשה מאמצים כבירים בכדי לשנות את התדמית השלילית של העיר. הוא השקיע בחינוך ובתשתיות, אך דבר אחד הוא עדיין לא הצליח לשנות, את תחושת הביטחון של התושבים ואת מקרי הפשיעה בעירלעומת בעית האלימות, כאן הוא אומר שמדובר בבעיה שעל המדינה לפתור. "המסתננים מסודן זו סוגיה בעייתית, כי מבחינת החוק מותר להם לשהות פה.
"עם כל הכבוד לסודנים, היום יש להם עצמאות, והם יכולים לחזור למדינה שלהם. אני לא רוצה שמחר הם יתבססו כאן, ישתלבו ויתחתנו, ואז לא יוכלו לגרשם בגלל שיש להם ילדים. אנחנו מדינה טובה שאוהבת לעזור כל הזמן, אבל אנחנו צריכים שיהיה רוב יהודי, ולא להגיע למצב שיום אחד נפסיד את המדינה שלנו".
14.07.2011, יהב דולב, mynet

חולדאי לנתניהו: תושבים מופקרים מול המסתננים

ראש העיר תל-אביב פנה לראש הממשלה וביקש "פעולות חירום מיידיות" לנוכח שטף האפריקנים שמגיעים לדרום העיר והסכנה לעתיד המדינה. "ברור שהם מהגרי עבודה ולא מצויים בסכנה. המצוקה הולכת ומחריפה ומשנה את פניהן של שכונות שלמות"
שורות אלו נכתבות אליך בתחושת ייאוש כבדה" - כך פותח ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, את מכתבו שנשלח היום (א) לראש הממשלה, בנימין נתניהו. הוא קורא לו לכנס דיון חירום בנושא המסתננים שבאים מאפריקה ומגיעים לעיר, נושא שלדבריו "מאיים על עתידה של החברה הישראלית
04.12.2011, גלעד מורג, ynet
ראש עיריית אור עקיבא לנתניהו: אנו מצויים בחוסר אונים בהתמודדות מול הפליטים הסודנים
בעקבות קבלת מספר תלונות על התנהגות לא הולמת של אחדים מהפליטים הסודנים בעירו, שיגר ראש עיריית אור עקיבא שמחה יוסיפוב, מכתב לראש ממשלת ישראל ובו דרישה שיתערב בסוגיה שהפכה לבעיה לאומית. במכתבו מתאר יוסיפוב את תחושת הפחד של התושבים מפני המסתננים.
12.12.2011, מערכת מגדלור, מגדלור אור עקיבא
זעם רב באילת בעקבות חדירת עשרות מסתננים סודנים ואריתריאים לעיר ביום שלישי בלילה. ראש העיר דורש משר הביטחון למגר את התופעה. זעם רב בקרב קברניטי העיר אילת בעקבות המקרה החמור במהלכו הסתננו ביום שלישי בלילה עשרות סודנים ואריתריאים לתוך העיר והתדפקו על דלתותיהם של התושבים וביקשו מזון ומים. ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי שנרעש מהמקרה מיהר לפנות לשר הביטחון אהוד ברק בדרישה למצוא פתרון מיידי לתופעה. "מבחינתנו זו עליית מדרגה. לא ייתכן שלמדינת ישראל יכנסו מסתננים שוהים בלתי חוקיים שבאים לכאן ומקבלים אשרות עבודה."
הוא קורא לשר הביטחון להחזיר את הביטחון לעיר אילת. "העובדה שהם הצליחו לחדור לשכונות בתוך העיר מלמדת על סוג של הפקרות. אנחנו עדים לחדירה קבועה למרות שהגדר נמצאת כבר בתהליך בנייה. מדי חודש נכנסים לכאן מסתננים ממדינות אפריקה וצריך לנקוט בכל האמצעים הביטחוניים והאחרים כדי לעצור את הפגיעה בריבונותנו."  ראש העיר קובע כי שזו פגיעה חמורה בעתידה של העיר אילת. "עצם העובדה שהעיר אילת קולטת מעל עשרה אחוז תושבים לא רצויים, זה נזק דמוגראפי, כלכלי ותדמיתי. הם לוקחים מקומות עבודה וגורמים נזק. אף אחד גם לא יכול להבטיח לנו שבעתיד לא תכנס לכאן גם תשתית פח"עית שהתוצאות שלה יהיו הרבה יותר קשות."
19.05.2011, בני טורק, ערוץ 7
 
"המפתח השני הוא הענשה חריפה של מעסיקים שמגייסים עובדים זרים באופן לא חוקי. מדובר בצעד משמעותי שיכול להביא לתחילתו של פתרון. אני מקווה שהמהליך הזה יואץ".
יעלון הזהיר כי בהיעדר מענה מהיר לסוגיית העובדים הזרים, נשקפת סכנה לאופיה היהודי של המדינה. "ישראל היא מדינה הומאנית וערכית, אבל היא גם מדינת חוק", הבהיר השר. "התהליך שמתרחש לנגד עינינו הוא נגד החוק ונגד האופי של המדינה. כדי לשמור על החוק ועל אופיה, מותר להיאבק בתהליך הזה. אני מקווה שהוא ייעצר והמגמה תהיה הפוכה. זה המבחן שלנו, ובזה הממשלה צריכה לעמוד.
05.10.2011, חדשות 2, מאקו
 
נתניהו על המסתננים: איום על הכלכלה, על החברה, על הביטחון וגם על המרקם הדמוגרפי
דברי ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה: לפני ימים אחדים ביקרתי באילת ושמעתי את זעקת התושבים על הצפת העיר באלפי מסתננים בלתי חוקיים. צריך לעמוד שם ולשמוע אותם, את הייאוש- אין מילה אחרת....אני רואה בתופעה של הצפה בלתי חוקית של מסתנני עבודה בלתי חוקיים איום על הכלכלה, על החברה, על הביטחון, וגם על המרקם הדמוגרפי העדין שעליו מבוססת מדינת ישראל".
"...אני פועל להאיץ את השלמת הגדר שעל הקמתה החלטנו לפני שנה...הוריתי להשלים את הצעדים שיאפשרו החמרה משמעותית בקנסות למעסיקים. מי שיעסיק מסתננים בלתי חוקיים, ייענש בסכומים גדולים מאוד..."
 
04.12.2011, משרד ראש הממשלה
 
ההטסה נעשתה בשיתוף פעולה עם משרדי ממשלה: החוץ, הבריאות והאוצר, תוך הבנה והסכמה של כל באי הטיסה לעזיבתם מרצון את ישראל וחזרתם לארץ מולדתם. טרם הטיסה העניקה להם הרשות דמי הסתגלות על מנת שחזרתם לארץ מוצאם תהיה קלה יותר.
עם תום הרחקתם אמר השר אלי ישי, כי "בצד המאבק שלי להקמת מתקן למסתננים הבלתי חוקיים מהגבול הדרומי, בהמשך ישיר לשינויי החקיקה שהובלתי אשר מטרתם הינה הפסקת העסקת מסתננים והקמת המכשול באזור הדרום, בכוונתי לא לחדול מהטסה מרצון של מסתננים לארצות מוצאם".
28.04.2011, שלמה פיוטרקובסקי, ערוץ 7
שר החינוך, גדעון סער, העלה בישיבת שרי הליכוד את הצורך לפעול בדחיפות לעצירת שטף חדירת המסתננים מאפריקה דרך הגבול עם מצרים, אשר על פי הנתונים התגבר במידה ניכרת בשנה האחרונה.
השר סער ציין, כי "יש לעצור את הצפת המדינה במהגרים מאריתריאה. הם לא פליטים, אלא מהגרי עבודה והעמדה של המדינה חייבת למנוע את כניסתם."
27.11.2011, חוקי עזרא, ערוץ 7
בכנס חירום שנערך באילת ובו נחנך סניף חדש של "משמר השכונות" שוחח ח"כ מיכל בן ארי עם המתכנסים וקרא להם להפגין מול בתי עסק שמעסיקים מסתננים. "כל אחד ואחת מכם הוא גדעון וגדעונה, המחוללים שינוי תודעתי, ומוליכים אחריכם אתהנבחרים, שאכפת להם".
ישי קרוב, 27.09.2011, ערוץ 7
 
חצי שנה אחרי שעוכב לחקירה בעניין הספר "תורת המלך", הדן בהלכות הריגת גויים, הרב ליאור ממשיך להשמיע דברים שנויים במחלוקת. בכינוס שנערך השבוע הוא כינה את נשיא ארצות הברית אובמה "הכושי מהמערב", את האירופאים "משתפי הפעולה עם הנאצים" וקרא לחיזוק ההתיישבות בשטחים: "לבער את הגונגל"
בקהל השומעים של הדברים, שבהם הושווה נשיא ארצות-הברית המכהן לצורר היהודים המן הרשע, נכחו בין היתר רבנים ואישי ציבור רבים, ששמעו גם את הביקורת שהשמיע הרב על המגעים המדיניים שהתחדשו בחודש שעבר בין נציגי ישראל והפלסטינים. רק זמן קצר לפני כן עזב שר החינוך גדעון סער מהליכוד את האירוע בשל אילוצים, ופספס את הביקורת שהשמיע הרב ליאור גם על נסיונות הממשלה להגיע להסדר שלום עם הפלסטינים.
 
"הרשעים מסביב מנהלים נגדנו מלחמה בתמיכה מאסיבית של עמי אירופה הרשעים והארורים האלה, ששיתפו פעולה עם הנאצים יימח שמם", תקף ליאור, הם לא צריכים נימוק. הם נלחמים נגד עצם שובו של ישראל למקום הזה. הגויים מבטיחים, אבל אי אפשר לסמוך עליהם, הרי הם לא שווים את הנייר שהם חותמים עליו".  
דרך הפעולה הברורה שמציע הרב ליאור היא המשך הבנייה בשטחים. "איפה שישנם בני אדם אין מקום לחיות, ואיפה שיש גונגל שם החיות משתכנות", אמר ליאור. מלשכת הרב נמסר הבוקר בתגובה לדברים הם לא מוצאים שום בעיה עם פרסום אמירות הרב.
04.02.2012, עידו בנבגי ודביר זורנו, גל"צ
חבר הקואליציה יהודה מורדי נואש כנראה מהקמפיין שניהל ראש העירייה בנושא המסתננים והחל לפעול בדרך עצמאית.
השבוע, שלח מורדי מכתבים לשר הפנים, אלי ישי ולשר החוץ אביגדור ליברמן וקרא להם להעביר את המסתננים השוהים באילת למדינה החדשה שקמה בדרום סודן. "לשמחתנו הרבה, הוכרזה השבוע מדינה חדשה בדרום סודן. זו העת לקבל החלטות בדבר גורלם של השוהים הלא חוקיים המצויים בארץ ובעיר אילת בפרט", כתב מורדי והוסיף: "הטענה המועלית באופן קבוע על ידי הארגונים השונים ועל ידי המסתננים, כי אין להם לאן ולחזור, וכי במידה ויגורשו, יהיו חשופים לסכנת חיים, כבר אינה נכונה. עצם ההכרזה על עצמאותה של דרום סודן, מוציאה חלק ניכר מהם מהגדרת פליטים הזקוקים למקלט".

יהודה מורדי טוען במכתבו, כי למרות שמרבית המסתננים השוהים בישראל הם מאריתריאה, המדינה החדשה בסודן צריכה לשמש כביתם החדש. "אריתריאה הינה מדינה הגובלת בסודן ובעלת מאפיינים תרבותיים ודמוגרפים דומים, ואין ספק כי במסגרת יחסי החוץ הקיימים ו/או הנבנים בין ישראל לדרום סודן, ניתן יהיה לדאוג גם לקליטתה של האוכלוסייה האריתראית במדינה החדשה שהוקמה, תמורת סיוע ישראלי בפיתוחה של דרום סודן ברבדים שונים, כגון: סיוע חקלאי, טכנולוגי, תעשייתי וכו. עתיד עירנו, התעסוקה בה, ההגירה של תושביה למקומות אחרים והצורך היומיומי להתמודד עם סוגיה זו בכל תחום שהוא, בין חינוך, רווחה ובין תחומים נוספים, מחייבים פעולתכם המיידית לאור ההתפתחות החדשה. עכשיו זה הזמן לשמור על הבית", סיים מורדי את מכתבו, בסיסמה ששימשה בעבר בעיקר, את ראש העירייה.
14.07.2011, עומר כרמון, ערב-ערב