חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח הגזענות 2012

פגיעה בחופש הפעולה הפוליטי של מנהיגות הציבור הערבי

פרסום ראשון : 20/03/2012   עדכון אחרון:   20/03/2012


חברי הכנסת מקרב מנהיגי הציבור הערבי בארץ הם נציגי שולחיהם, אזרחי מדינת ישראל הערבים. ככאלה, הם זכאים לפי החוק לחופש פעולה פוליטי על מנת להיטיב בייצוג ציבור בוחריהם, כמו נבחרי ציבור אחרים. על אף זאת, מרחב הפעולה הפוליטית למנהיגות הציבור הערבי הולך וצר, בעקבות פעולות נגד של חברי כנסת אחרים הנהנים מחברות בוועדת הכנסת, ויכולים להגביל את מרחב פעולתם של נבחרי הציבור הערבי באמצעות החלטות מגביות.
בנוסף, חלק ממנהיגות הציבור הערבי ממשיכה להיות נרדפת על ידי המשטרה ונגד חלקם (מוחמד ברכה, סעיד נפאע וחנין זועבי) אף מתנהלים תיקים פליליים בגין עבירות המיוחסות להם בעת מילוי תפקידם כחברי כנסת עם חסינות פרלמנטרית חוקית. מעניין, שהיועץ המשפטי לממשלה, שמקפיד באדיקות על כללי חופש הביטוי בכל הקשור להסתה מטעם רבנים ונבחרי ציבור יהודים, פועל בחריצות ולא מהסס לאפשר את העמדתם לדין של ח"כ ערבים בשל פעילות במסגרת התפקיד ובמסגרת החסינות המתאפשרת לכלל חברי הכנסת.
פגיעה בחופש הפעולה של הח"כים הערבים מחזקת את הקולות בציבור הערבי המזלזלים בחשיבות הייצוג הערבי בכנסת והקוראים להחרמת הבחירות לכנסת. פגיעה מתרחבת זו בנבחרי הציבור עלולה להביא את הציבור הערבי לכדי המרדה ו/או להחרמת הבחירות לכנסת ו/או למוסדות השלטון הנחושים ללהביא לפגיעה בחוש הפעולה הפוליטי של נבחרי הציבור הערבי ובמנהיגות הפוליטית שלו.
בג"ץ הוציא היום (שלישי) צו על תנאי המורה לכנסת לנמק בתוך 30 יום מדוע לא תבוטל ההחלטה לשלול את זכויותיה של ח"כ חנין זועבי (בל"ד). ההחלטה ניתנה בתגובה לעתירה שהגישה ח"כ זועבי באמצעות ארגון עדאלה והאגודה לזכויות האזרח, ובתגובה לעתירה נפרדת שהגישו ח"כ איתן כבל וכן השר לשעבר עמי אילון, יועץ התקשורת טל זילברשטיין ויו"ר העבודה לשעבר עמרם מצנע.
העותרים טענו כי "תכליתה של החסינות היא הגנה על פעילות פוליטית של חברי כנסת ובפרט - על נציגי המיעוט", וכי הכנסת חרגה מסמכותה כשפעלה בניגוד לחוק החסינות האוסר על פגיעה בחסינותו או בזכויותיו של חבר כנסת בגין פעילות פוליטית.
העותרים טענו כי "שלילת זכויותיה של זועבי יוצרת תקדים מסוכן, המאפשר לנציגי הרוב בכנסת להעניש ח"כים בשל עמדותיהם הפוליטיות, בניגוד לתכלית העיקרית של החסינות - הגנה על חופש הפעולה הפוליטי של כלל נציגי הכנסת, באופן שווה. התקדים הזה עלול לקעקע את הזכות לחופש ביטוי פוליטי והזכות לשוויון של נציגי המיעוט, והמיעוט הלאומי בפרט".
עוד ציינו העותרים, כי הכנסת יצאה מנקודת הנחה משפטית מוטעית, כאילו החסינות העניינית לא נועדה להגן על פעילותו של חבר הכנסת מפני הכנסת עצמה, אלא רק מפני הרשות המבצעת.
בתגובה לצו שהוציאו שופטי בג"ץ מסר ח"כ מיכאל בן-ארי שנמנע ממנו לשמש כצד משיב בעתירה, כי "בג"ץ ממשיך במסורת של נתינת פרס לאויבי ישראל, מי שהכשיר את השרץ שנקרא בשארה שריגל וכיוון טילים לאזרחי ישראל, מגונן על המחבלת זועבי, תוך סתימת פיות".
26.04.2011, יהונתן ליס וגקי חורי, הארץ

בג"ץ דן בשלילת הזכויות של זועבי: "מסיתים נגדי"

בית המשפט העליון דן הבוקר (יום ב) בעתירות נגד החלטת הכנסת לשלול את זכויות היתר של ח"כ חנין זועבי, בעקבות אירועי המשט הטורקי לעזה. לפני פתיחת הדיון אמרה זועבי לכתבים כי יש רדיפה פוליטית והסתה נגדה: "הקונצנזוס הימני בכנסת מנסה להעניש אותי, ולא לאפשר לי את חופש הביטוי. השופטים החליטו לקיים דיון נוסף בעתירתה של זועבי, ולאחר הדיון התפתח עימות קולני בין חברת הכנסת ומלוויה, לבין פעילי הימין שהגיעו לבית המשפט.
 "הכנסת נותנת חסינות לימין הגזעני. מה שקורה כאן זה רדיפה פוליטית ועריצות של הרוב, ולכן יש כאן מקום להתערבות בית המשפט העליון", אמרה זועבי ל-ynet. פעיל הימין איתמר בן גביר צעק לעברה: "את מחבלת, לכי לקדאפי. בכל מדינה נורמלית היית יושבת בכלא". זועבי ענתה לו: "המין הקיצוני הוא העתיד של המדינה".
הכנסת שללה את זכויות היתר של זועבי ביולי שעבר, בעקבות השתתפותה במשט לעזה. זועבי הייתה על סיפון האונייה "מאווי מרמרה", שפעיליה תקפו את חיילי צה"ל שניסו להשתלט עליה. זועבי הפכה לאחת הדוברות הבולטות נגד ישראל בעקבות הפעולה, שבה נהרגו תשעה טורקים.בהחלטת הכנסת בוטלה זכות היתר של זועבי ליציאה מהמדינה ללא עיכוב מצד הרשות המבצעת, ונשללו ממנה דרכונה הדיפלומטי והזכות להגיש בקשה להשתתפות בהוצאות משפטיות בגין תביעות שעניינן עבירות על ביטחון המדינה.
23.03.2011, עומרי אפרים, ynet
 
בית המשפט העליון דן הבוקר בעתירות נגד החלטת הכנסת לשלול את זכויות היתר של ח"כ חנין זועבי, בעקבות אירועי המשט הטורקי לעזה. לפני פתיחת הדיון אמרה זועבי לכתבים כי יש רדיפה פוליטית והסתה נגדה: "הקונצנזוס הימני בכנסת מנסה להעניש אותי, ולא לאפשר לי את חופש הביטוי. השופטים החליטו לקיים דיון נוסף בעתירתה של זועבי, ולאחר הדיון התפתח עימות קולני בין חברת הכנסת ומלוויה, לבין פעילי הימין שהגיעו לבית המשפט.
חבר הכנסת מיכאל בן-ארי מהאיחוד הלאומי הגיע לבית המשפט הבוקר. "באתי לבדוק שהמרגלת חנין זועבי לא תמשיך ללעוג למדינת ישראל, ותילחם בחיילי צה"ל באמצעות הדרכון הדיפלומטי שקיבלה מהכנסת", אמר בן-ארי.
23.03.2011, עומרי אפרים, ynet
 
טיבי אמר בתגובה כי הוא "נדהם אך לא מופתע. כנראה שהוועדה נבהלה מעצמה בשל העונש שהשיתה על אנסטסיה ששפכה כוס מים, ואצה לאזן זאת בעונש הרחקה הזוי על ח"כ ערבי". לדבריו, ועדת האתיקה הזאת היא נטולת ערבים וחלק מחבריה מתייחסים אליי כאל אויב, ולכן החלטותיה נגועות בדעות קדומות. יכול להיות שלוועדה נדפקה האינסטלציה?", תהה טיבי.
התקרית שבה שפכה ח"כ מיכאלי כוס מים על ח"כ מגאדלה אירעה במהלך דיון שנערך בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת. במהלך הדיון, שעסק במנהל בית ספר שלקח את תלמידיו למצעד זכויות אדם, התפתח ויכוח שבמהלכו אמר מגאדלה למיכאלי "תשתקי". בהזדמנות אחרת פנה לח"כ שישב ליד מיכאלי, וביקש ממנו: "תשתיק אותה". מיכאלי עזבה את הדיון, אך לאחר זמן מה שבה, מילאה מול המצלמות כוס מים מבקבוק, ושפכה את המים על מגאדלה ההמום. היא טענה כי בדבריו פגע בכבודן של נשים, וכי היא החליטה להגן על כבודה. בעקבות האירוע, הורחקה מיכאלי לחודש שלם מהדיונים במליאה ובוועדות הכנסת.
17.01.2012, מורן אזולאי, ynet

טיבי שוב נענש: חודש בלי נאומים בני דקה בכנסת

ועדת האתיקה של הכנסת אסרה היום (ג) על ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) לשאת נאומים בני דקה במליאת הכנסת במשך חודש ימים. זאת בעקבות נאום שנשא טיבי לפני כשלושה שבועות, שבמהלכו התעמת עם ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), שניהל את הדיון במליאה.
טיבי כבר נענש באמצע החודש שעבר בהשעיה לשבוע מהמליאה על-ידי ועדת האתיקה, בעקבות נאום "אנסטסיה והאינסטלציה" שנשא על רקע התקרית שבה שפכה ח"כ אנסטסיה מיכאלי כוס מים על ח"כ ראלב מגאדלה. אחרי שטיבי חזר על עיקרי הנאום שבגינו הורחק מהמליאה אמר יו"ר הוועדה וקנין, שניהל את הדיון, לטיבי: "דבריך הם בושה לכנסת, נתק לו את המיקרופון". לאחר שהורחק, אמר טיבי הזועם בערבית לוקנין: "בוז זה טוז".
העימות הזה הוא שהוביל לעונש היום. בתגובה לעונש הפעם מסר דוברו של טיבי: "כבר ברור לכל כי מדובר ברדיפה אישית נגד ח"כ טיבי. ועדת האתיקה הפכה לטריבונל ימני הרודף את ח"כ טיבי בשל נאומיו. האירוע המדובר היה אמור להביא להרחקתו דווקא של ח"כ וקנין שהשתלח בח"כ טיבי ומנע ממנו לדבר".
07.02.2012, מורן אזולאי, ynet

חנין זועבי: לשחרר את כל החומר על המרמרה לפרסום

חברת הכנסת חנין זועבי פנתה אתמול לשר הביטחון ולדובר צה"ל בדרישה לשחרר לפרסום את כל החומרים המצולמים שבידי צה"ל בנוגע למשט הטורקי מלפני כשנה של הספינה מרמרה. זועבי ביקשה לפרסם את המידע בעקבות שמועות שהגיעו לאוזניה בדבר צילומים שבהם היא נראית על סיפון המרמרה לצדו של פעיל חמוש.
"לא ייתכן כי יודלפו לעיתונות שמועות בגין צילומים שלי לצד פעילים חמושים מבלי שיפורסמו ולא ייתכן כי יימשך מסע ההכפשה נגדי מבלי שיוצגו הוכחות לפעילות עוינת מצדי. אם בידיכם צילומים שכאלו, מדוע לא הובא הדבר לידיעתי כדי לקבל תגובה?". לדבריה, "מי שלא משחרר מיד את כל חומר הגלם שיש בידו מצביע על כך שהוא מפחד מהאמת ושהוא שומר לעצמו את החופש והיכולת לערוך מניפולציות בחומר. רק צבא וממשלה המתייחסים לאזרחיהם כקבוצת שוטים יכולים לשקר בבוטות כזאת", אמרה זועבי.
03.06.2011, יהונתן ליס, הארץ

היועץ יחליט בקרוב: חקירה לזועבי בגלל המשט?

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, צפוי לקבל בקרוב החלטה בעניין השתתפותה של חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) במשט לעזה לפני כשנה. ליועץ הוגשה תלונה על כך שזועבי השתתפה במשט הקטלני, שבמהלך השתלטות צה"ל על הספינות בו הותקפו החיילים על-ידי הנוסעים, וכשהשיבו אש נהרגו תשעה פעילים טורקים. בתלונה שהוגשה התבקש וינשטיין לפתוח בחקירה פלילית נגד זועבי.
לאחר אירועי המשט אשתקד גורשו מהארץ רוב משתתפיו, אולם עניינם של כמה מהמשתתפים, בהם ח"כ זועבי והשייח ראאד סלאח, הועברו לחקירת המשטרה. ממצאי חקירת המשטרה הועברו לפרקליטות, ולאחר בחינת הדברים ועריכת כמה השלמות חקירה, גובשה חוות דעת של הפרקליטות בנושא. לפני כמה ימים היא הועברה לעיונו של וינשטיין.
29.06.2011, אביעד גליקמן, ynet
 
 
על רקע אישור חוק החרם וסדרת החוקים וההצעות מעוררות הסערה של הימין, זימנה האופוזיציה את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדיון במליאה תחת הכותרת "כישלון ממשלת נתניהו בתחומים המדיני, הכלכלי והחברתי". בנאומו דחה נתניהו את הביקורות על כך שלא נכח בהצבעה על חוק החרם והודה כי הוא אישר את החוק.
נתניהו דחה את הביקורות על הפגיעה בדמוקרטיה הישראלית ועקץ את ח"כ חנין זועבי. "עלתה פה חברת כנסת שמשתתפת במשט פרובוקציה שנועד לפרוץ סגר ימי ביטחוני של המדינה", אמר ראש הממשלה ופנה לח"כ זועבי באופן ישיר: "יש לך מזל שאת חברת פרלמנט ישראלי ולא חברת הפרלמנט הסורי למשל". לאחר מכן, ח"כ זועבי חוללה מהומה באולם המליאה והיא הוצאה בכוח על-די סדרניות.
13.07.2011, מורן אזולאי, ynet
 
במהלך העימות בחודש שעבר הטיח וקנין בטיבי, שהסביר את משמעות המילים "כוֹס אמוק" שבהם השתמש נגד ח"כ מיכאלי: "אתה לא מוסיף לנו כבוד. אל תטיף לנו מוסר. אוציא אותך בחוץ, חוצפן. יש גבול לחוצפה ולעזות מצח. אנחנו לא סמרטוטים שלך". טיבי השיב שהוא אינו רשאי להפסיק את נאומו, וקנין ענה כי הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה.
 
"ועדת האתיקה כבר החליטה, תן לי להמשיך", אמר טיבי, וסגן היו"ר הגיב: "אתה לא רצוי פה". ח"כ וקנין המשיך וצעק על טיבי. "דבריך הם בושה לכנסת, נתק לו את המיקרופון", אמר והרחיק אותו מהמליאה. אחרי שהורחק, אמר טיבי לוקנין: "לפני שאני יוצא, אגיד לך שאני בז להחלטה שלך ובערבית בוז זה טוז". 
ח"כ וקנין לא נשאר חייב ואמר: "יטיף לנו מוסר עוד אחד, הפה המנובל הזה. אנחנו גם צריכים לשמוע את כל הלכלוך מהפה שלך. יש גבול לחוצפה הזאת".
17.01.2012, מורן אזולאי, ynet

ח"כ מיכאלי נגד טיבי: פגעת בכנסת ויצאת בזול

ח"כ אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו) סבורה שח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) "יצא בזול", כדבריה, לאחר שהושעה מהמליאה לשבוע בעקבות נאום "אנסטסיה והאינסטלציה". היא עצמה הושעתה לחודש בעקבות התקרית האלימה, שבמהלכה שפכה כוס מים על ח"כ ראלב מגאדלה.
 מיכאלי התלוננה לאחר הנאום כי "התנהגות בוטה וסקסיסטית זו פגעה בי כאדם, כאשה וכנציגת ציבור. יש להדגיש כי ח"כ טיבי כבר השתמש בלשון בוטה זו מספר פעמים בעבר. לאור החלטתכם לנקוט ביד קשה כנגד אלימות בכלל ואלימות מילולית בפרט, אבקש להעלות מקרה זה לוועדת האתיקה, כדוגמא להתנהגות פוגענית וחריפה שאין לה מקום בין כותלי הכנסת ובכלל בין בני אנוש".
בהודעה שפרסמה לאחר שח"כ טיבי נענש, אמרה מיכאלי: "ועדת האתיקה הסבירה את חומרת מילותיו של ח"כ טיבי טוב מכל טיעון אחר. כולנו תקווה שילדי ישראל לא ילמדו את שפתו הגסה של טיבי. אנו בטוחים שטיבי מרגיש שיצא בזול, משום שגם הציבור וגם עמיתיי חברי הכנסת רואים חומרה מיוחדת בדברי העלבון בעלי הקונוטציות המיניות, המשפילות והשוביניסטיות.
17.01.2012, מורן אזולאי, ynet  

איומים על אחמד טיבי: "עוד מעט אתה מת"

"עוד מעט אתה מת, אתה וכל המחבלים יבוא יומכם, סופו קרב" - אלו המסרים המאיימים אותם גילה הבוקר (יום א) ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) בעמוד הפייסבוק שלו. טיבי הגיש תלונה לקצין הכנסת שהעביר את המידע לטיפול המשטרה.
"לצערנו, מדי פעם מתקבלים איומים על טיבי", נמסר מלשכתו, "אך הפעם האיומים היו בוטים, עם שמות מאחוריהם, ואנחנו מקווים שהמשטרה תגיע למאיימים במהרה. גל עכור שוטף את הארץ וההסתה נגד הח"כים הערבים נותנת את אותותיה ומביאה להתרת דמם של נבחרי הציבור. ח"כ טיבי לעולם לא יירתע או ישנה את עמדותיו בשל איומים על חייו".
15.01.2012, מורן אזולאי, ynet
 

חרדים לטיבי במסגד: "איפה היית לפני 50 שנה? למה לא עשית כלום? אם היו מציתים אז בית כנסת, היית מתנהג כמו שהתנהגת היום?"

הצתת המסגד  הנטוש ברחוב שטראוס בירושלים ממשיכה להבעיר את השטח: חבר הכנסת אחמד טיבי הגיע למקום וקרא לשפץ את המקום ולהופכו למקום תפילה למוסלמים. דבריו נתקלו בתגובה חריפה של חרדים ששהו במקום ואמרו לו: "איפה היית לפני 50 שנה? למה לא עשית כלום? אם היו מציתים אז בית כנסת, היית מתנהג כמו שהתנהגת היום?". 
טיבי הפנה אצבע מאשימה לכיוון ממשלת ישראל, וטען כי היד הרכה שמופעלת כלפי הטרור היהודי עלולה להוביל למלחמת דתות. "המעשה הזה מקומם. אנו כועסים מאוד ורואים בממשלה אחראית להמשך ההידרדרות והפגיעה במסגדים", תקף טיבי.
"אם הממשלה לא תעצור את הכנופיה הטרוריסטית הזאת, האש תאכל כל חלקה טובה וזה עלול להוביל למלחמת דת", הוסיף חבר הכנסת מרע"מ-תע"ל. "ראינו אנשים שיש להם קשר לתג מחיר ולא נעצרו, למרות שהם מוכרים למשטרה. זהו מסר שהגזענות והפאשיזם הפכו להיות זרם מרכזי בחברה הישראלית. ישנה הסכמה ושתיקה מול פשעים נגד הפלסטינים או פגיעה במסגדים, ורק אתמול הממשלה התעוררה כי חייליה נפגעו".
14.12.2011, חסן שעלאן, ynet    

ח"כים נגד נאום טיבי לזכר ערפאת: "גיס חמישי"

מחסום בדרך לאזכרת הראיס? ח"כ יריב לוין (ליכוד) פנה היום (יום ג) לשר הביטחון אהוד ברק בדרישה למנוע את הגעתו של ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) לכינוס שייערך מחר ברמאללה לזכר יו"ר הרשות הפלסטינית ומנהיג אש"ף, יאסר ערפאת. טיבי אמור לנאום בעצרת, אך לוין מבקש משר הביטחון להשתמש בסמכותו ולעצור את כניסת חבר הכנסת לשטח A, שלישראלים אסור עקרונית להיכנס אליו, אלא בהינתן אישור מיוחד.

״ח״כ טיבי מנסה לנצל פעם נוספת את מעמדו וזכויות היתר שניתנות לו כחבר כנסת על מנת לשחק תפקיד ראשי בעצרת טרור שנועדה לפגוע במדינת ישראל ואזרחיה", נימק לוין את פנייתו. "הבגידה הזו חייבת להיפסק ואנו נשים לה סוף.חברו למפלגה, ח"כ דני דנון, כינה את מעשיו של טיבי "המשך הקו הבוגדני כלפי מדינת ישראל" וטען כי הוא "מהווה גיס חמישי בכנסת". לדבריו, "לתמוך בדרך ערפאת זאת הסתה לטרור, שדורשת את הרחקתו של טיבי מהכנסת אחת ולתמיד. מקומו בפרלמנט ברמאללה״.

מלשכתו של טיבי, ששימש במשך תקופה ארוכה כיועץ של עראפת, נמסר כי הוא יישא נאום שבו של ערפאת כמנהיג וסמל, אשר הצליח להפוך את העניין הפלסטיני מבעיה של פליטים לבעיה של עם השואף לחירות וחופש".  "אין ספק שטיבי יתייחס בדבריו גם למתקפה הגזענית על הערבים בישראל מצד מפלגות הימין", אמר דוברו של טיבי, אחמד מוהנה. "הוא ישוב ויאמר כי ישראל מעמיקה את האפרטהייד בשטחים וכי היא נוקמת בענף הזית שנשא ערפאת בנאומו באו"ם ב-74, ענף שאבו-מאזן ממשיך לשאת כיום".
15.11.2011, מורן אזולאי, ynet
במהלך דיון הסוער בהצעת "חוק יום הנכבה" אותה יזם ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל), אמר יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, כי "משמעות ההצעה היא שלילת הגדרתה של ישראל כמדינה יהודית. ההצעה רואה בהקמת מדינת ישראל כסיבה לאסון הפלסטיני. ואמנם לפלסטינים נגרם אסון אך מנהיגיהם הביאו אותו על ראשם ולא הקמת המדינה היהודית. לכן, לא יכירנה מקומה על שולחן הכנסת". ח"כ דנון אף הציע לטיבי "להגיש את הצעות החוק שלך לפרלמנט הפלסטיני - אולי שם הן יענו בחיוב".
04.07.2011, מורן אזולאי, ynet
 

סמדגה: "מציע לאחמד טיבי לטפל במדינות ערב"

יממה לאחר ההתבטאות של השחיין גל נבו, הגיע תורו של המדליסט האולימפי ומאמן נבחרת הגודו, אורן סמדגה, לענות לסגן יו"ר הכנסת, אחמד טיבי, שתקף את דבריו של השחיין הישראלי. פוליטיקה חדרה לספורט עוד בזמנים שאני הייתי ספורטאי", אמר סמדגה ל- ynet מהמבורג, שם נמצאת הנבחרת במחנה אימונים לקראת אליפות העולם. "נתקלתי הרבה פעמים במצב שאני מחכה ליריב על המזרון מעל 10 דקות והמתחרה האיראני פשוט בחר לא להשתתף בקרב מולי ואף אחד לא ידע מה לעשות".
"בשנה שעברה מתחרה איראני אחר שהצטלם עם ספורטאי ישראלי במחנה אימונים גורש מנבחרת איראן וקבל איומים על חייו, כשהמאמנים סיפרו לי שהוא נאלץ לעזוב את המדינה וביקש מקלט מדיני בגרמניה. "רק  מדינה ששונאת יהודים מסוגלת לקבל החלטות כאלו. גל הוא ספורטאי למופת, זכותו להביע כעסים ואפשר להבין אותו - התחושה הזאת מעצבנת במצב שמתרחש פעם אחר פעם ומבזה את כולם".
על ביקורתו של טיבי, אמר סמדגה: "לטיבי אין את הזכות בכלל לבקר אותו. אני הייתי מציע לו לטפל במדינות ערב שמחרימות כל אירוע ספורטיבי שספורטאי ישראל מגיעים אליו. אם לאדון טיבי באמת חשובה האחדות והדו קיום, אני הייתי מציע לו קודם כל לפנות למדינות ערב שמחרימות את ההשתתפות מול מתחרים ממדינת ישראל ולהתחיל שם את קמפיין יחסי ציבור. מצד שני אני לא מעלה על הדעת שהממשלה שלנו תפעל כך כלפי מדינות ערב".
26.07.2011, אורן אהרוני, ynet
 
ב-2 ביוני אשתקד התקיים דיון סוער במליאת הכנסת. ח"כ זועבי עלתה לדוכן הנואמים, אך חברי כנסת לא איפשרו לה לדבר. ח"כ מיכאלי התקרבה לדוכן, אך הסדרנים מנעו ממנה להתקרב לחברת הכנסת מבל"ד. בסופו של דבר היא הוצאה מהאולם על-ידי סדרנית, לא לפני שאחד הח"כים מהסיעות הערביות קרא לעברה: "תחזרי לרוסיה".
 בעקבות המקרה הגישו כמה חברי כנסת תלונות לוועדת האתיקה. מרבית הקובלנות הוגשו על-ידי זועבי נגד חברי כנסת מקדימה: אלי אפללו שכינה אותה "בוגדת" ו-"רוצחת", יוליה שמלוב-ברקוביץ שכינתה אותה "טרוריסטית מחבלת" ויואל חסון שכינה אותה גם הוא באותן מילים והוסיף כי יש לבדוק האם היא מחזיקה סכין.
בנוסף הוגשה קובלנה נגד מירי רגב, שכינתה את זועבי "סוס טרויאני" וקראה לה בערבית ללכת לעזה. לחגיגת הביטויים הצטרפו גם חברי הכנסת, כרמל שאמה, מיכאל בן ארי ויוחנן פלסנר.
02.08.2011, מורן אזולאי, ynet
חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי מסיעת ישראל ביתנו שפכה כוס מים על עמיתה ח"כ ראלב מגדלה ממפלגת העבודה במהלך ויכוח שפרץ ביניהם בדיון טעון בוועדת החינוך של הכנסת. השניים התעמתו לאחר שח"כ דני דנון מהליכוד, קרא לפטר את מנהל בית ספר מהכפר ערערה שבמשולש, שלקח את תלמידיו למצעד זכויות האדם שנערך בתל אביב בחודש שעבר. הדיון נקבע בעקבות הפרסום ב"הארץ" על כך שמשרד החינוך נזף במנהל.
"אתם צועדים נגד המדינה", הפטירה ח"כ מיכאלי לעברו של מגדלה, שענה לה: "את תשתקי" והוסיף כי "היא לא תשתיק אותי, כאן זה לא ישראל ביתנו. הנושא של הפשיזם לא יעצור כאן - אני מתכוון לקחת את הדיון הזה למסלולים נוספים שישמשו דוגמה למדינת ישראל... לא ניתן לפשיזם להשתלט על הבית". מיכאלי אמרה לו בתגובה: "זה חוסר כבוד למעמד האשה ולכנסת, אנחנו נברר את הדברים בוועדת האתיקה".
בשלב מסוים, כשנראה שח"כ מיכאלי יוצאת להירגע מחוץ לחדר הדיונים, היא מזגה כוס מים ושפכה אותה לעברו של ח"כ מגדלה. לאחר מכן היא יצאה נסערת מהחדר.מגדלה פנה לאחר התקרית ליו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר, חברה לסיעה, ואמר: "זה אומר הכל, אני בטוח שאתה לא תסכים להתנהגות פרועה ופשיסטית שכזו. אני אומר לך שאני לא מתרגש – זה צפוי, אנחנו נלך לוועדת האתיקה ונקרא לה לסדר". חברי הכנסת שנכחו בדיון ביקשו מהיו"ר מילר לגנות את המעשה ולפנות לוועדת האתיקה מטעם ועדת החינוך אך הוא סירב להתייחס לזה בסיכום הדיון.
09.01.2012, יהונתן ליס וטלילה נשר, הארץ
ח"כ אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו) מסרבת להתנצל על האירוע שבו שפכה היום (שני) כוס מים על ח"כ ראלב מגאדלה, והיא אף מתגאה במעשה, שזכה לגינויים רבים, גם מקרב מפלגתה. הערב העלתה מיכאלי את סרטון האירוע לאתר יוטיוב תחת הכותרת "אנסטסיה מיכאלי מגנה על נשים ומלמדת לקח את מגאדלה".
בנוסף, כתבה מיכאלי בדף הפייסבוק שלה, המלא בהודעות התומכות במעשה, כי "מצד אחד, מלותיו של ראלב מגאדלה שוות לי כקליפת השום, אך יחד עם זאת, תמו הזמנים שגבר יכול לקלל אשה בפומבי, להעליב אותה ולהתנהג באלימות. הזמנים השתנו. אני לא אתן לאף אדם, ח"כ מכובד ככל שיהיה, את הפריבילגיה לנהוג באלימות, בטח שלא במשכן הכנסת. אין כל קשר לנושא הדיון. אני ככלל חושבת שמים הם כלי מצוין להתקרר. המים מבחינתו של ח"כ מגאדלה היו מחיר זעום, כיוון שמעצר על אלימות נגד נשים גדול בהרבה". עוד צוין כי "חברת הכנסת מיכאלי, הגישה תלונה בוועדת האתיקה של הכנסת".
בין הודעות התמיכה המופיעות בדף הפייסבוק של חברת הכנסת, שכבר היתה מעורבת בתקרית שכמעט וגלשה לאלימות עם ח"כ חנין זועבי, מכנה גולש את מגאדלה "חזיר מזוהם" ואילו גולש אחר מציע לשפוך עליו מים מהברז כי "חבל על כל טיפה של מים מינרליים".
09.01.2012, אופיר בר זהר, הארץ
ח"כ מיכאלי ננזפה על  שניסתה להוריד את ח"כ זועבי מדוכן המליאה
הנסיון להוריד את ח"כ חנין זועבי מדוכן הנואמים עלה לח"כ אנסטסיה מיכאלי בנזיפה חמורה: ועדת האתיקה של הכנסת נזפה היום (ג) בחברת הכנסת מישראל ביתנו, על כך שניסתה לפני כשנה להוריד בכוח מדוכן הנואמים את חברת הכנסת מבל"ד, שנאמה לאחר השתתפותה במשט לעזה.
עיקר הטענות הופנו כלפי מיכאלי בטענה שניסתה "לתקוף" את זועבי. "כדברי ח"כ זועבי", נכתב בדו"ח ועדת האתיקה, "לפתע ולעיני כל, ניגשה ח"כ מיכאלי בצורה פרועה אל דוכן הנואמים, בתנועה מאיימת וניסתה למנוע ממני לנאום. אלמלא התערבותם המהירה של סדרני הכנסת סביר להניח כי האירוע הנ"ל היה מסתיים בפגיעה פיזית".
אלא שלאחר דיון, מתן זכות תגובה לח"כים המעורבים וצפייה בקלטות הדיון במליאה, החליטה ועדת האתיקה כי המהומה אינה מוסיפה כבוד לכנסת ולמעמדה בעיני הציבור. חברי הוועדה ציינו כי הח"כים צריכים להתנהג בהתאם, אך לדבריהם לא נמצא מקום להתערב בהתבטאויות שנשמע נגד זועבי במליאה. בהקשר לדבריו של פלסנר, מצאה הוועדה כי יש להעיר לו, כיוון שאמירותיו חורגות מגדר חופש הביטוי המוקנה לח"כ וכן מדובר בהתבטאות מעליבה ופוגענית שאינה קשורה לעמדות פוליטיות.
 באשר למיכאלי נכתב: "הקובלנה של זועבי נגד מיכאלי מגובה בתמונות מאולם המליאה, שבהן רואים את ח"כ מיכאלי עולה לדוכן המליאה, בשעה שזועבי עומדת שם ונהדפת על ידי הסדרנים. מקרה זה גם זכור לכל חברי הכנסת  שנכחו באולם". עוד נכתב בהחלטת הוועדה: "הוועדה לא מצאה תקדים שבו ח"כ מנסה להפריע לנואם באופן פיזי וסבורה שמדובר בחציית קו שלא ניתן להתעלם ממנו".
 02.08.2011, מורן אזולאי, ynet

ח"כ זועבי על סגירת תיק החקירה בפרשת המרמרה: "חברי הכנסת שהסיתו נגדי צריכים לעשות חשבון נפש"

משרד המשפטים הודיע אחר הצהריים (יום ה) כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט לסגור את תיק החקירה נגד האזרחים הישראלים שהשתתפו במשט לעזה ב-31 במאי 2010, בהם ח"כ חנין זועבי (בל"ד) וראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח. מדובר במשט שבו ביצעו פעילים טורקים לינץ בחיילי צה"ל שניסו למנוע את הגעתם לעזה, וחיילי השייטת ירו לעברם והרגו תשעה פעילים.
 "לאחר בחינת מכלול הראיות הקיימות בתיק והסוגיות המשפטיות הנוגעות לעניין, החליט היועץ המשפטי לממשלה על סגירת התיק וזאת בשל קשיים ראיתיים ומשפטיים משמעותיים שהתגלו", נמסר ממשרד המשפטים. לפי ההודעה, הקשיים נוגעים "הן להוכחת יסודות העבירה והן לשאלות משפטיות של תחולת דיני העונשין של ישראל על עבירות חוץ".
בעקבות ההחלטה לסגור את התיק נגדה, אמרה ח"כ זועבי: "אני ממש לא מופתעת מסגירת התיקים נגד משתתפי המשט, כולל התיק שלי. זה היה צפוי. זה מוכיח שמה שאמרתי לאורך כל הדרך היה נכון - השתתפותי במשט הייתה אקט פוליטי וחוקי למהדרין. יש כעת מקום להתנצלות מצד חברי כנסת שהסיתו נגדי והתלהמו. אני אמנם לא מצפה להתנצלות שלהם, אבל לפחות שיעשו חשבון נפש".
22.12.2011, אביעד גליקמן, ynet
 
בימין הביעו מורת רוח מההחלטה לסגור את התיק נגד הישראלים שהשתתפו במשט. ח"כ מירי רגב (ליכוד) אמרה: "זו שערורייה ובושה וחרפה שנותנים גיבוי לחברי כנסת לפעול נגד חיילי צה"ל בניגוד לחוק. כך מגדלים סוסים טרויאנים".
 
22.12.2011, אביעד גליקמן, ynet
בתגובה לסגירת תיק החקירה נגד חנין זועבי בפרשת המרמרה, אמר ח"כ יריב לוין, הוסיף: "חברי הכנסת הערבים קיבלו היום היתר גורף להמשיך ולבגוד במדינת ישראל ולמעול בשליחותם הציבורית. מדובר בהחלטה פחדנית, מסוכנת ומשוללת יסוד, הנותנת רוח גבית לטרור ומעודדת באופן מעשי הישנות מקרים דומים ע"י ח"כ זועבי וחבריה בעתיד".
22.12.2011, אביעד גליקמן,ynet

זעם בכנסת על חנין זועבי: "בוגדת, מקומה בעזה"

סערה במערכת הפוליטית בעקבות פרסום תמונתה של חברת הכנסת חנין זועבי חוגגת עם אנשי חמאס את שחרורו מהכלא של בכיר חמאס עזיז דוויק. התמונה שנחשפה ב-ynet הובילה לשלל קריאות ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לפתוח בחקירה נגד זועבי. ח"כ מירי רגב, שכבר כינתה בעבר את זועבי "בוגדת" שבה על דבריה ואמרה כי "ח"כ זועבי היא בוגדת ומקומה אינו בישראל, אלא בעזה".
בתמונה, שתפסו כוחות צה"ל בטול כרם לפני כחודש, נראית חברת הכנסת מסיעת בל"ד, כשהיא עומדת בחדר לצד ארבעה אנשים, בהם יו"ר המועצה המחוקקת מטעם חמאס עזיז דוויק ויחד עם פעילה בכירה בארגון, מרים סאלח, לשעבר שרת הנשים בממשלת חמאס. השניים ריצו קודם לפגישה עם ח"כ זועבי, עונשי מאסר בכלא הישראלי בחשד למעורבות בארגון הטרור. הפגישה נערכה זמן קצר לאחר שדוויק שוחרר מהכלא הישראלי, כדי לתמוך בו.
ח״כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אמר כי "התנהגותה של זועבי שעוברת ברגל גסה על החוק ונפגשת ותומכת בארגון טרור הינה שערורייה ממדרגה ראשונה. מדובר בבוגדת שראויה לעמוד לדין על בגידה עוד מאירועי המרמרה, ואני מצפה שהיועץ המשפטי לממשלה יורה על חקירתה מיידית בגין סיוע לארגון טרור". הוא קרא ליושב ראש הכנסת ראובן ריבלין לדאוג להסרת חסינותה "באופן מיידי".
 במקביל, פנה הפורום המשפטי למען ארץ ישראל ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיורה למשטרה לפתוח בחקירה נגד זועבי בחשד לתמיכה בארגון טרור.
19.01.2012, מורן אזולאי, ynet
ח"כ אלכס מילר, ישראל ביתנו, אמר היום בתגובה שפורסמה ב-ynet, בה נראית חנין זועבי (בל"ד) באירועי תמיכה בשחרור בכיר חמאס מהכלא הישראלי: "יש לפסול את מפלגת בל"ד. כמעט כל חבר כנסת המשתייך למפלגה זו נחקר או נחשד בסיוע לארגוני טרור. לדבריו, "הגיעה העת לפסול לאלתר את מפלגת בל"ד ולא לתת יד לתיאטרון האבסורד, כאשר נבחרי ציבור נותנים לגיטמציה למחבלים לפעול כנגד אזרחי מדינת ישראל".
19.01.2012, מורן אזולאי, ynet

האיחוד הלאומי: זועבי היא בוגדת, יש להסיר חסינותה בהקדם

מסיעת האיחוד הלאומי הגיבו על התמונה שפורסמה ב-ynet, בה נראית ח"כ חנין זועבי (בל"ד) באירוע תמיכה בשחרור בכיר חמאס מהכלא הישראלי, ומסרו כי ״זועבי וגם טיבי מוכיחים כי מקומם הוא לא בבית המחוקקים אלא בבית הכלא, לשם נזרקים הבוגדים במדינת ישראל. מהיועץ המשפטי לממשלה מצופה להעמידה לדין בהקדם באשמת בגידה וסיוע לארגון טרור״.
19.01.2012, מורן אזולאי, ynet

ח"כ אריאל: "זועבי צריכה לעמוד לדין על בגידה"

חבר הכנסת אורי אריאל (האיחוד הלאומי), אומר בתגובה לאירוע בו לקחה חלק ח"כ חנין זועבי לצד בכירי חמאס, כי התנהגותה הינה שערורייה ממדרגה ראשונה. "מדובר בבוגדת שראויה להעמיד לדין על בגידה עוד מאירועי המרמרה. על יושב ראש הכנסת לדאוג להסרת חסינותה באופן מיידי״, אמר אריאל.
19.01.2012, מורן אזולאי, ynet

"להעניש הח"כים הבוגדים שנפגשו עם חמאס"

בעקבות חשיפת ynet על עוד מפגשים מצולמים וחגיגיים בין חברי כנסת לבכיר חמאס בגדה המערבית, בבית המחוקקים קוראים להם "בוגדים", מבקשים להסיר את חסינותם, להעניש אותם ולפסול את מפלגותיהם. "אם חברי הכנסת הערבים כל כך מקדשים את השאהידים שיהפכו בעצמם לכאלה ואולי יהוו דוגמה", אמרה ח"כ מירי רגב מהליכוד. "אז, הם גם יפנו את מקומם והציבור הערבי יוכל לבחור נציגים הולמים יותר ולא סייעני טרור".  לטענתה, "התחרות של חברי הכנסת הערבים מי מחובר יותר לטרור היא בלתי נסבלת ופוגעת בתושבים הערבים. ביום ראשון בבוקר אפנה ליושב ראש הכנסת ואדרוש לעשות סדר בהתנהלות חברי הכנסת הערבים. הגיע הזמן שיתאפסו ויבינו את מקומם".
מוקדם יותר אמרו חברי הכנסת גנאים וצרצור כי פגישותיהם עם אנשי חמאס לגיטימיות. "החמאס נבחר בצורה לגיטימית וחוקית בבחירות שכל העולם העיד שהיו בחירות צודקות, ואנחנו הלכנו לבקר את הבכירים אחרי ששוחררו מהכלא", הסביר גנאים.
 "לא הוכח אף פעם שהם מעורבים בפעילות כזו או אחרת. זכותם כאנשים כבושים להילחם על חיים בכבוד". צרצור סבור גם הוא כי האשמות לפיהן מדובר בסייענים לטרור "הן האשמות שווא. כל מי שישראל החזיקה כבני ערובה היו אך ורק עקבות החזקת שליט בשבי. הם קורבנות של מדיניות ישראל ברשותו של נתניהו. ישראל מתייחסת לעם הפלסטיני כולו כאויב. באותו סגנון הם מתייחסים גם לאבו מאזן וגם למנהיגים של פתח. הבעיה לא בעם הפלסטיני. דוויק הוא איש פוליטי ולא סייען טרור".20.01.2012, מורן אזולאי, ynet
אנסטסיה מיכאלי מישראל ביתנו, שהושעתה מהכנסת בעקבות התנהגותה המבישה - שפיכת כוס מים על ח"כ ראלב מגאדלה בדיון - פנתה לכל חברי הכנסת "על מנת לפתוח באופן מיידי בוועדת חקירה פרלמנטרית בנושא. יש להסיר באופן מיידי את חסינותם של פורעי החוק האלו ואף לשלול מהם את שכרם. אנו מוכרחים לנקוט בהם יד קשה על בגידתם במדינת ישראל. כמו כן, יש לדאוג כי בגידה שכזו תגרור פסילתם של מפלגות מסוג זה", אמרה.
20.01.2012, מורן אזולאי, ynet
ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר שהוא מתכוון לפנות ליועץ המשפטי "לבדיקת התנהגותם ומהות המפגשים הללו, על מנת לבחון אם יש בכך פגיעה בבטחון המדינה, בגידה במדינה והפרת אמונים וכן תמיכה בארגון טרור - סעיפים שימנעו מהם להיות חברים בכנסת ישראל". לדבריו, "כנראה שעזמי בשארה הוא לא היחיד שנתפס משתף פעולה עם האויב וכל זאת תוך שימוש בכלים הדמוקרטיים שעומדים לרשותם".
20.01.2012, מורן אזולאי, ynet
 
ח״כ רונית תירוש מקדימה הגדירה את המפגשים עם איש החמאס "בגידה". "ראוי יהיה שיתפטרו ויעברו לשבת בעזה יחד עם חבריהם מהחמאס", אמרה על הח"כים שהצטלמו עם דוויק. יו"ר ועדת החינוך, ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו, קרא "לשלול מהם את הזכות להתמודד לכנסת ישראל, שכן מי שלא נאמן למדינה לא זכאי להנות מפירותיה". "מפגשים כאלה עם מי שבהגדרה הוא אויב הם עילה לפסילת הרשימה ומניעת התמודדות לכנסת הבאה, בדיוק כפי שקובע סעיף 7א׳ לחוק יסוד הכנסת", טען ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד.
20.01.2012, מורן אזולאי, ynet
 
איזו התבטאות חמורה יותר? "כוס אמוק" או "רוצחת"? איזו התנהגות פסולה יותר? דחיפת סדרן של הכנסת במהלך ניסיון להוציא ח"כ מהמליאה או קריאת בוז בפומבי מצד ח"כ שנענש בחומרה? ועדת האתיקה של הכנסת, ועדה מעין שיפוטית שאמורה להעניש חברי כנסת סוררים, קיבלה בחודשים האחרונים שורה של החלטות שמהן קשה להסיק על קו ענישה אחיד.
ח"כ אחמד טיבי סבור שבהרכבה הנוכחי, הוועדה רודפת אותו רדיפה פוליטית ומענישה אותו בחומרה יתרה רק בשל דעותיו. בשבועות האחרונים הוא נענש פעמים בעקבות שני נאומים שנשא במסגרת "נאומים בני דקה", במהלכם יכולים ח"כים להתבטא בכל נושא העולה על רוחם. העונש הראשון – הרחקה לשבוע מהמליאה ומהוועדות – הוטל עליו בעקבות חמשיר בוטה שהקריא על ח"כ אנסטסיה מיכאלי, לאחר שזו שפכה מים על ח"כ ראלב מגאדלה.
טיבי הזכיר בחמשיר את "האינסטלציה של אנסטסיה", וחתם בביטוי "כוס אמוק". אתמול גזרה הועדה על טיבי עונש נוסף, לאחר שבמסגרת נאום אחר השתלח ביו"ר ועדת האתיקה וקרא לעברו בערבית, "אני בז לכם ולהחלטתכם". ועדת האתיקה אסרה עליו אתמול לשאת נאומים בני דקה בחודש הקרוב. הענישה המחמירה נגד טיבי עוררה זעם רב בקרב חכי"ם מימין ומשמאל.
12.02.2012, יהונתן ליס, הארץ

בוטלו שני סעיפי אישום נגד ח"כ ברכה
כשנה לאחר שהוגש נגד חבר הכנסת כתב אישום, ביטל בית המשפט השלום בת"א שניים מסעיפיו, בשל חסינותו של ברכה המגנה עליו מפניהם. כשנה לאחר שהוגש נגד חבר הכנסת מוחמד ברכה כתב אישום, ביטל היום (ד) בית משפט השלום בתל אביב שניים מהסעיפים נגדו לאחר שקיבל את טענתו כי חסינותו כחבר כנסת מגנה עליו מהאישומים.
תב האישום המקורי שהוגש נגד ברכה מנה ארבעה סעיפים, כאשר שניים מהם נחשבים חמורים. "כל כתב האישום הזה הוא פוליטי ואני משוכנע שלא רק לגבי שני האישומים האלו, אלא גם לגבי שני האישומים שנותרו אמירתי תתברר כאמת", אמר ברכה. 
ברכה הואשם תחילה כי העליב שוטר בשוק הכרמל בתל אביב במהלך פעילותו שם, ובמקרה נוסף הואשם כי הפריע לשוטר אחר במהלך הפגנה שהתקיימה בנצרת נגד סגירת חקירת אירועי אוקטובר. שני הסעיפים הללו בוטלו לאחר שבית המשפט קבע כי ברכה חסין מפניהם. עם זאת, שני הסעיפים החמורים יותר בכתב האישום נותרו על כנם, אחד מהם הוא בגין תקיפת חייל בבילעין במאי 2005 והשני כולל תקיפת פעיל ימין בהפגנה נגד מלחמת לבנון השנייה.  
26.10.2011, נתיב נחמני, nrg
כתב אישום הוגש היום (ב) לבית המשפט המחוזי בנצרת כנגד ח״כ סעיד נפאע (בל"ד),המואשם בין היתר בנסיעה למדינת אויב ובמגע עם סוכן זר.
לפני כארבע שנים ביקר נפאע בסוריה יחד עם קבוצת אנשי דת דרוזים, אף שיציאתו לא אושרה מסיבות בטחוניות. נפאע שהה בסוריה שבוע, ונפגש בין היתר עם סגן מזכ"ל החזית העממית, טלאל נאגי, שאף ארגן עבורו פגישה עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. 

היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, החליט להגיש נגד נפאע כתב אישום. נפאע פנה ליו"ר הכנסת ראובן ריבלין בדרישה להגן על חסינותו, וטען כי פעל למען מילוי תפקידו כח"כ. "כתב האישום נגדי הוכן שלא בתום לב ותוך הפלייתי לרעה לעומת ח"כים אישים אחרים שנחשדו בעבירות דומות", כתב אז.
לפני כשנתיים החליטה ועדת הכנסת להסיר את חסינותו ולאפשר את העמדתו לדין. "לא התכוונתי לפגוע ביטחון המדינה, וגם לא פגעתי", הגיב נפאע להחלטה.
"ברור לי שההצבעה כאן הייתה פוליטית."
מלבד נפאע, הוגשו כתבי אישום כנגד 16 אזרחים ישראלים נוספים שהיו מעורבים בארגון הנסיעה לסוריה.
26.12.2011, זיו ציון ,nrg