חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח הגזענות 2012

פגיעה ברגשות דת

פרסום ראשון : 20/03/2012   עדכון אחרון:   20/03/2012


בתקופה האחרונה אנו עדים לגידול במספר התופעות הגזעניות המעודדות שנאה ואלימות בין דתית. בין יתר המקרים המעידים על התופעה המכוערת המגלמת זלזול וגזענות כלפי הציבורים הערבי והיהודי בישראל, התקיים האירוע המצער של שריפת מסגד התפילה בטובא זנגריה וכן בערב יום כיפור תשע"ב חוללו שני בתי קברות ביפו בריסוס כתובות נאצה וניפוץ מצבות. בתגובה לחילול המצבות הושלך בקבוק תבערה לעבר בית כנסת ביפו, ויום לאחר מכן רוססו כתובות נאצה נגד ערבים במקומות שונים בבת ים.
 
המפגעים האנונימיים האלה תופסים אותנו בכל פעם מחדש בהפתעה, ואנחנו משוכנעים שמדובר בעשבים שוטים שאינם מייצגים כלל וכלל את הציבור היהודי או הערבי בישראל ובעולם. אלא שהם עושים שימוש באמצעים רטוריים ופרקטיים שפגעו לאורך ההיסטוריה בדתות השונות, ומייצגים תקופות חשוכות וכאובות.
 
הגזענות מרימה ראש במקומות, דרכים והקשרים אחרים בכל פעם. אבל אל לנו להתבלבל, מדובר באותה התופעה בדיוק, והיא מזעזעת, פוגענית ומסוכנת בכל חברה בה היא מתגלה. הניסיון הנואל לייצר תג מחיר והתגובות האלימות בשני צדי המתרס הם קריאה למלחמה בדרכי טרור, אלימות והפחדה מן הסוג הנחות ביותר.
זוהי גם קריאה לממשלת ישראל על שריה, רשויות הביטחון והאכיפה, ובראשם היועץ המשפטי לממשלה ושר המשפטים להתייחס לפגיעה ולחילול מקומות קדושים, בתי תפילה ובתי הקברות בחומרה ורגישות בהן מתייחסת ממשלת ישראל לפגיעות באתרים יהודיים כאלו באירופה. בתוך כך, יש לפעול במהירות ולהפעיל את מירב האמצעים על מנת לתפוס את המפגעים הגזעניים - בכל המקומות- ולמצות איתם את הדין.
 
כל התייחסות אחרת למקרים אלו, תחזק את ידי המפגעים ותעודד פגיעות נוספות מסוג זה, שיביאו להרעה ולהידרדרות היחסים. באותה הזדמנות נשלח גם  קריאה לרשות ההגירה להפסיק את פריצותיה האלימות לכנסיות ולבצע מעצרים של מהגרי עבודה במהלך התפילה.

מוות לדתיים ברמת גן

כתובות נאצה כנגד הציבור הדתי התגלו על קירות בית הכנסת הגדול ברמת יצחק ברמת גן וביניהם "מוות לדתיים", "גברים מדירים למשרפות" ודתות לפח. סגן ראש העיר אביהוא בן משה:משטרת ישראל חייבת לשים יד על הפושעים.
09.01.2012, עמי שרון, דתילי
 
זעזוע במודיעין עילית, לאחר שנתגלו צלבי קרס וכתובות נאצה של "מוות ליהודים ולחרדים" באוטובוסים פנימיים בעיר.
ל.ש. וסרמן, יתד נאמן
 
 
ערבים הציתו את בית הכנסת אלגריבה בעיר רמלה. ציוד רב הושחת במבנה. בגרעין התורני רואים באירוע המשך ישיר להצתות קודמות.
 
21.12.2011, שמעון כהן, ערוץ 7
 
 

מהומה במירון: מטיילים חילונים הגיעו לציון רבי שמעון בר יוחאי וחיללו שבת. בפתח הציון, המתינו להם עשרות מתפללים שצעקו לעברם. שמואל גרינפלד, מתפלל ששהה השבת במירון שיחזר את האירוע בשיחה עם כיכר השבת: "קצת אחרי שעה 2 בצהריים הגיעה קבוצה חילונים באוטבוסים למירון."

 
17.12.2011, ישי כהן, כיכר השבת
 
תושבי השכונה שבה הוצת הלילה מסגד נטוש מזהירים: "האנשים שהשחיתו אותו מעוררים את השנאה. ערבים בירושלים מאשימים את העירייה וממשלת ישראל.
14.12.2011, עומרי אפרים וחסן שעלאן, ynet
 
במינהל אומרים כי המערכות יופעלו בשיתוף פעולה עם הפלסטינים. לפני חודש פורסם כי נתניהו תומך בהצעת ח"כ אנסטסיה מיכאלי לאסור כריזה במסגדים
18.01.2012, חיים לוינסון, הארץ

רמקולים הוחרמו ממסגד ביפו: "חלק מעליהום"

חודשים התלוננו תושבים בשכונה ד ביפו כי כריזות המואזין עם שחר מפריעות את שנתם. היום באו פקחים למקום, והחרימו את הרמקולים. התושבים המוסלמים: "איש לא התריע, למה לא ביקשו פשוט? נערוך תפילה המונית במחאה"
גלעד מורג, 03.01.2012,  ynet
 

חשד לתג מחיר: מסגד הוצת ביישוב טובא זנגריה ליד ראש פינה

אלמונים הציתו מסגד ביישוב טובא זנגריה, ליד ראש פינה. מפקד המחוז הצפוני, ניצב רוני עטיה, וכוחות משטרה הגיעו למקום.  תושבים ביישוב סיפרו כי במקום רוססו כתובות "נקמה" ו"תג מחיר".
03.10.2011, חסן שעלאן, ynet

בערב יום כיפור: הושחתו בתי קברות ערביים ביפו

ימים ספורים לאחר הצתת המסגד ביישוב הבדואי בגליל טובא זנגריה, נראה שפעולות "תג המחיר" נגד ערביי ישראל ממשיכות: ביום שישי בערב, ערב יום כיפור, התגלו שני בתי קברות בעיר יפו, האחד מוסלמי והשני נוצרי שהושחתו. לא ברור אם המקרה אירע בערב החג, או מספר ימים קודם לכן. בין היתר, רוססו על הקברים כתובות כגון: "מוות לערבים", ו-"תג מחיר" ומספר קברים נופצו והושחתו.
08.10.2011, ניר יהב ומור שמעוני, וואלה!
 
קיצוניים הרסו חלק גדול מבית קברות אסלמי בבית שאן, הנטוש משנת 1984. פעילים חברתיים שהגיעו למקום ניקו וטיפלו בנזק.
 25.01.2012, בוקרא
 
 
בבית קברות מוסלמי בירושלים התגלו היום (חמישי) כתובות שרוססו על כ-15 מצבות שבורות. על המצבות בבית הקברות בממילא, סמוך למוזיאון הסבלנות בבירה, נכתב: "מוות לערבים" ו-"גבעת אסף", המאחז שעל פי הכרעת בג"ץ מיועד להיהרס. עדיין לא ידוע מי אחראי להשחתת הקברים ומתי האירוע התרחש, ובמשטרה נטען כי האירוע מוכר להם. עם זאת, עד כה לא דווח עליו, והוא בוצע על רקע החלטת בג"ץ לפנות מספר מאחזים עד לסוף השנה, ובהם גם מאחז "גבעת אסף". לפני כחודש הושחתו מצבות בשני בתי קברות, מוסלמי ונוצרי ביפו.
10.11.2011, אסף רוזנברג, הארץ
כשנארק גארבידיאן, קנדי ממוצא ארמני, בא לישראל ללמוד בסמינר הכמורה של הכנסייה הארמנית בירושלים לא חשב שייאלץ לספוג עלבונות קשים מעוברי אורח. לדבריו, כשנה וחצי הוא סובל מיריקות וגידופים ששולחים לעברו חרדים כשהוא חולף על פניהם בעיר העתיקה. "כשאני הולך ברחוב ורואה חרדי הולך מולי אני תמיד שואל את עצמי אם הוא יירק לכיווני", אמר בשבוע שעבר.
לפני כחודש זה קרה לו שוב, אלא שבניגוד לרוב הפעמים היריקה הפעם פגעה בבגדיו. נארק, שחקן פוטבול לשעבר, החליט שהפעם הוא לא שותק. "דחפתי את שני הצעירים החרדים, הצמדתי אותם לקיר ושאלתי: ‘למה אתם עושים את זה? הם נורא נבהלו ואמרו: סליחה, סליחה, אנחנו מצטערים. אז עזבתי אותם".
בירור אקראי עם אישים בכנסייה הארמנית מעלה כי התופעה לא פסחה על איש, מראשון החשמנים ועד אחרון פרחי הכמורה. המקרה האחרון אירע בליל חמישי, כשקבוצת חסידים התארגנה ליריקה המונית מול שערי הכנסייה הארמנית בעיר העתיקה. אלא שהמשטרה, שידעה על כך מראש, סיכלה את תוכניותיהם והציבה שוטרים מול הכנסייה.
06.11.2011, עוז רוזנברג, הארץ
הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה את הקמתו בירושלים של מוזיאון הסובלנות. השייח ראאד סלאח וחבריו נאבקו שנים נגד הקמת המבנה בשטח שיועד לו, משום שבמקום שכן בית קברות מוסלמי. הווקף של ירושליםכבר שלח מכתב מחאה.
12.7.2011, רונן מדזיני, ynet