חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח הגזענות 2012

גזענות בין אזרחים

פרסום ראשון : 20/03/2012   עדכון אחרון:   20/03/2012


אחד מהמבחנים החשובים ביותר שכל אזרח ואזרחית בישראל צריכים לעבור הוא מבחן החלפת זהות ליום. להרגיש מה זה אומר להיות ערבי, מה זה אומר להיות אתיופית, מה זה אומר להיות מהגרת עבודה ועוד. הגזענות הישראלית כמעט ולא פוסחת על אף אחד מאיתנו. אם איננו שייכים להגמוניה הישראלית, סביר שנחווה סוג של גזענות, הבעיה היא שבחברה בישראל כל קהילה עסוקה על פי רוב בעיקר בגילויי הגזענות והדיכוי מהן היא סובלת. המטה למאבק בגזענות מנסה לשנות את ההפרד ומשול הישראלי המאפשר את המשך המצב.
הגזענות הפושה בין האזרחים בישראל מתבטאת באופן ברור ובוטה כאשר עושים סקרים פשוטים עם שאלות מאוד ישירות. למשל, כאשר שואלים את הנוער הישראלי האם הוא בעד שלילת זכויות לאזרחים הערבים, כמחצית מתוכו עונים בחיוב, ללא שום קושי. בין העונים כך סביר שיש כאלו שחווים ויחוו גזענות קשה במהלך חייהם, מבית הספר ועד מקום העבודה, אבל ככה עובד הפרד ומשול. המקרים מראים כי הפגיעה מאלימות ברחוב הופכת להיות אפשרות סבירה יותר כאשר אתה פליט או נער ערבי מיפו שמדבר עם חבריו בשפת אימו. פעילויות "תג מחיר" פוגעות באזרחים הערבים כאשר ברור לגמרי שמבצעי אותן פעילויות הם אזרחים גם כן, כאלו שלוקחים את החוק לידיים – אבל עדיין אזרחים.

אפילו מקומות עבודה הופכים להיות מרחב לא בטוח כאשר צבע העור שלך הוא שחור, וזאת בהנחה כי קיבלו אותך לעבודה למרות צבע עורך ושמו את כל הדעות הקדומות והסטריאוטיפים במקום הראוי להם – בפח. וגם אם קיבלו אותך לעבודה, למרות היותך יוצא אתיופיה, וגם אם הצליחו במקום העבודה לשמור על חרצובות הלשון ולא לסנן הערות גזעניות, בסופו של יום די ברור כי כאשר מדובר בהעסקה של יוצאי אתיופיה תתקיים גם אפליה בשכר, כפי שמלמדות תוצאות סקר שפורסם השנה הקובע כי אקדמאים ישראלים ותיקים מרוויחים פי שניים מאקדמאים ותיקים עולי אתיופיה.
 
פעולות פשוטות לכאורה כמו לשכור דירה במדינת ישראל, הופכות להיות מבצע מסובך ולעיתים אף משימה בלתי אפשרית, כאשר אתה ערבי או פליט אפריקאי. בצפת הסיכוי כמעט אפסי, ולמשימה מתלווה תחושת איום כבדה, אחרי שרב העיר הוציא פסק הלכה האוסר על השכרת דירות לערבים. לא שבתל אביב מדובר במשימה פשוטה, גם בעיר המתיימרת להיות עיר מערי העולם, ייתקלו המחפשים בגזענות סמויה שתבוא לידי ביטוי באופן בוטה פחות אולי, בלי הרב אליהו, אלא באופן קוסמופוליטי כראוי לעיר הלבנה.
סקרים שנעשים על דעות החברה בישראל מצביעים כל פעם על נתונים קשים כמו העובדה ש-64% מהחברה הישראלית-יהודית מתנגדים לנישואי תערובת וש- 43% מתנגדים לשכנים ערבים.
אחת מהבעיות העמוקות של החברה היהודית בישראל היא העובדה כי רוב רובה מדמיינת את עצמה כחלק אינטגרלי מאירופה. גם ישראל עצמה הייתה מעדיפה שלא יהיו לה שכנים ערבים – הגזענות שמגיעה לידי ביטוי בהעדפות של האזרחים במי יהיו השכנים ובעיקר מי לא יהיו, מצביעה על מחלה קשה יותר של החברה בישראל וזאת העובדה שהיא נעדרת הכרה בסיסית בהיותה חלק מהמזרח התיכון וכי הערביות היא תכונה אינטגרלית בכולנו. כנראה שעד שההבנה הזו לא תזרח על הרוב היהודי של אזרחי ישראל, נמשיך להתמודד עם תוצאות הולכות ומחמירות של גילויי גזענות.
 

אישום: מאבטחת הפגינה נגד רוסים וירתה לעבר אדם

הפרקליטות הפלילית של מחוז תל אביב הגישה הבוקר (שני) לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד מאבטחת בשם אורלי אבוטבול, שהגיעה לשכונת מגורים בבת ים עם אקדח טעון, במטרה ליצור פרובוקציה על רקע שנאתה ליוצאי חבר העמים. הפרקליטות ביקשה לעצור אותה עד לתום ההליכים.
מכתב האישום עולה כי הנאשמת הניפה שלט שהכינה מבעוד מועד ובו דברי נאצה נגד יוצאי חבר העמים וצעקה מילות גנאי במשך כחצי שעה. בתגובה, המתלונן נגדה, יוצא חבר העמים, שגר בבניין סמוך, ניגש אליה ושפך עליה דלי מים. מיד לאחר מכן, שלפה הנאשמת את האקדח וממרחק מטרים ספורים מהמתלונן ירתה לכיוונו ארבע יריות, במטרה לפגוע בו ולגרום לו לחבלה חמורה. למרבה המזל, לא הצליחה הנאשמת לפגוע בו.
01.08.2011, חדשות נענע 10
נגד ערבים:
מחקר חדש מאשר את התחושות: כמעט מחצית מבני הנוער היהודים בעד שלילת זכויות יסוד לערביי ישראל. סקר מקיף בדק את עמדותיהם של צעירי ישראל, יהודים וערבים, במגוון רחב של נושאים - בהם לאומנות, דמוקרטיה והיחס למוסדות המדינה. התמונה המצטיירת: הצעירים בישראל של 2010 מאמינים פחות בערכי הדמוקרטיה, נוטים למרדנות ואלימות, גזענים יותר ורבים מהם התייאשו מהסיכוי לשלום. כמו-כן, הם גם ימניים ולאומיים יותר
31.03.2011, תומר ולמר, ynet
 
 
 
מודעות שפורסמו היום בירושלים, קוראות לציבור החרדי שלא לקנות קניותיהם במכולות וברשתות המזון המעסיקות ערבים. הסיבה לטענת אלו שתלו את המודעות, נובעת בשל חוסר צניעות והתבוללות נוראית.
במודעות שהופצו בשכונות החרדיות בירושלים בעיקר סביב אזורי רשתות המזון הגדולות, נכתב כי "לצערנו ישנה התבוללות נוראה בעם ישראל, וזאת בעיקר משום שמעסיקים ישמעאלים פרוצים, שפורצים את גדר הצניעות והקדושה בעם ישראל כדי למלא את תאוות ליבם".
 
עוד נכתב במודעה כי הערבים מטרידים קופאיות, עובדות ולקוחות, ויוצרים קלקולים גדולים". בתחתית המודעה נכתב כי הציבור מתבקש שלא לקנות במקומות אלו בסופרים, מכולות וחנויות שמעסיקים ישמעאלים, כשבנוסף הוספו מקומות בהם לא מעסיקים ערבים, ועל כן כדאי לקנות באותן חנויות כפי שנכתב במודעה.
 
18.03.2011, ירוחם שמואלביץ, לדעת- הפורטל החרדי הראשון
 

תושב נתניה דקר ערבי שהטריד את אחותו

לפני כשבועיים נמצא פועל בנין ערבי המתגורר בשטחי יו"ש, כשהוא פצוע מדקירות סכין. הערבי פונה לבית החולים ומצבו הוגדר בינוני.  משטרת נתניה פתחה בחקירה ולאחר מספר ימים עצרה בחור יהודי תושב העיר שהודה בדקירה. הבחור סיפר בחקירתו כי "הערבי הטריד את אחותי ובתגובה דקרתי אותו". המשטרה הודיעה כי בכוונתה להגיש כתב אישום.
29.06.2011, מערכת הקול היהודי
 
 
צעירים יהודים תקפו בחור ערבי ממזרח ירושליים בשעות הערב ברחוב יפו בעיר, פציעתו מתוארת בין בינונית לקשה, הבחור איבד הכרה ונשאר על הרצפה עד הגעת הצוות הרפואי שסייע לו במתן עזרה ראשונה והעבירו אותו באמבולנס לבית חולים.
04.10.2011, פאנט
משפחה של אחד החולים המאושפז בבית החולים הדסה עין כרם, פנתה להנהלת בית החולים בבקשה להוציא פצוע פלסטיני מחדרו. בני המשפחה טענו שזה הזוי שסבם ישב בחדר אחד עם אסיר פלסטיני.
20.11.2011, פאנט
 
קטין ערבי בן 16 הותקף על ידי צעירים רוסים בנצרת עילית, אמו של הקטין: זאת לא הפעם הראשונה שקורים מקרים כאלה פה, הם לא רוצים אותנו בעיר.
16.10.2011, פאנט
 
תושבים ביפו דיווחו הבוקר (שני) שאלמונים הציתו מסעדה בבעלות ערבית ברחוב יפת בעיר. על פי הדיווח הראשוני של סמי אבו שחאדה, חבר מועצת העיר תל אביב-יפו, במקום רוססה הכתובות "כהנא צדק" ו"תג מחיר".
כוחות משטרה הוזעקו למסעדת "אבו אל-עבד" ברחוב יפת ביפו, ופתחו בחקירה. "אנחנו לא ניתן לקבוצה של קיצונים להבעיר את יפו", אמר אבו שחאדה. "הם פועלים תחת חסותה של ממשלת ישראל, המשטרה נכשלת פעם אחר פעם בטיפול בקיצונים דבר שנותן להם אור ירוק להמשיך במעשים". הוא ציין כי עד כה לא דווח על כל מעצרים בעקבות חילול הקברים בעיר מוקדם יותר החודש.
31.10.2011, גקי חורי וחיים לוינסון, הארץ
 

ירושלים: מכוניות של ערבים הוצתו, כתובת נקמה

במכון שטיפת מכוניות בבעלות ערבית ליד שכונת גילה נשרפו שני כלי רכב, במקום רוססו גם כתובות "תג מחיר"
04.01.2012, יאיר אלטמן, ynet
 
הנערים משכונת נווה דקלים באשקלון שפתחו בקטטה עם נערים בדואים שלטענתם ניסו להתחיל עם בנות יהודיות: "הבדואים מגיעים לכאן מתחילים עם ילדות בנות 16, ילדות תמימות. צריכים לחסל את התופעה הזאת כי מחברויות  כאלה לא תצא חתונה, כמו שהם לא יתנו לי לצאת עם בחורה ערבייה למה הם באים לתפוס אצלנו נערות יהודיות."
דודו, אחד מפעילי השטח בעיר טוען שהתופעה של בדואים שמנסים ליצור קשרים עם בנות יהודיות מתפשטת בכל ערי הדרום, "אנחנו פועלים עם בני נוער בעיר אשקלון והסיפורים האלה חוזרים על עצמם. זו תופעה קשה מאוד, הכמות של הבדואים שמסתובבים בעיר הולכת וגדלה. וחייבים להסביר לבנות שלנו את חומר הטומאה של להיות עם גוי."
לדבריו, התופעה נעשית יותר ויותר שיטתית, "זה קורה לא רק באשקלון, גם בקרית גת, שדרות ובאר שבע. הם כובשים בכל עיר ועיר עוד בת ועוד בת. הם מסוגלים לשבת חצי שנה על בת, לשכנע אותה, לקנות לה בושם, ולדבר על ליבה. זו תופעה שחייבים לשים לה סוף, כי זה ניסיון לכבוש את עם ישראל בשיטתיות."
11.05.2011, בני טוקר, ערוץ 7
 

משה בן זיקרי: ערבים ומסתננים תסתלקו מפה

פעיל הימין משה בן זיקרי, שהורחק על ידי השב"כ מירושלים, עבר להתגורר באילת. באילת הקים את משמר השכונות ששם לו למטרה לסלק מהעיר את המסתננים ובני המיעוטים ולהפריד זוגות מעורבים. הדיווחים על התנכלות לפליטים ואלימות כלפיהם מתרבים, אבל הוא מתעקש: אני לא גזען .
בן זיקרי לא מסתיר את הערצתו למזכיר סיעת כ"ך לשעבר, ברוך מרזל, ולאיתמר בן גביר. הוא גאה בכך שהוא מקורב אליהם וחולק איתם את המצע האידיאולוגי, הוא גאה לא פחות בעובדה שבחודש שעבר הם הגיעו לאילת לחזק את הצבא שכבר אסף סביבו כאן, באילת, כמאה וחמישים צעירים מגיל 16 ומעלה.
המטרה של הארגון היא לטהר את אילת מלא יהודים, ולא משנה מהי דתם, צבעם או ארץ מוצאם. "הערבים ראו שפיגועים לא עוזרים כנגדנו והחליטו על דרך פעולה של השתלטות על בנות ישראל", מצהיר בן זיקרי, "כל בת יהודייה שנלקחת על ידי ערבי היא כמו פיגוע לאותה משפחה. הרי, הם אינם מכירים יותר בקיומה, היא לא קיימת עבורם, זהו הרס של משפחה יהודית, והערבים מנצלים את הבנות לסחר בסמים וזנות".
24.11.2011, טוני ליס, ynet

הורים דרשו "לטהר" בית ספר דתי שאירח חתונה ערבית

הכל החל כאשר לפני כשבוע התקיימה חתונה מוסלמית בתוך אולם בית הכנסת השייך לבית הספר הממלכתי דתי אוהל מאיר. המוזיקה שהתנגנה מהמקום הביאה את השכנים לקרוא להורי הילדים, וההורים הזעיקו את הנהלת בית הספר שהפסיקה את החגיגות. לאחר מכן הועבר הנושא לטיפול במשרד החינוך כדי לבדוק מי אישר את הזמנת האירוע.
"מדובר במעשה חמור שלא יעשה", אמר אחד ההורים לוואלה! חדשות. "אני לא מוכן שהילד שלי ייכנס להתפלל במקום בו התקיימה חתונה מוסלמית, בזמן שספר תורה היה בתוך ההיכל הקדוש. זהו מעשה טמא שאין להסכים עליו". האב ניסח מכתב חריף אל הנהלת בית הספר בו דרש לערוך טקס טיהור. "אני מבקש בכל לשון של בקשה לטהר את המקום הקדוש לכל העם היהודי, על ידי רבנים שיגיעו אל תוך בית הכנסת ויערכו תפילה ייחודית", ציין האב והוסיף כי "כל עוד המקום לא יטוהר בני לא ייכנס להתפלל בבית הכנסת".
12.12.2011, קובי דוד, וואלה!
אחד משני תושבי אופקים שנעצרו בחשד לנסיון הצתת בית של ערביה מתגורר בעיר, שוחרר למעצר בית עד תום ההליכים. השניים חשודים כי לפני כחודש וחצי זרקו בקבוק תבערה אל עבר ביתו של משת"פ ערבי ששוכן בעיר אופקים ביד השב"כ. לבית נגרם נזק קל. תושבי אופקים סיפרו כי בעיר קיימת בעיה חמורה של התבוללות והטרדת בנות יהודיות בידי ערבים, בין השאר בידי בני משפחתו של הערבי שביתו הוצת.
27.09.2011, ידידיה בן אור, ערוץ 7
 

מאזין: "תלמידים ערבים מגיעים לבית הספר עם כובע של סנטה קלאוס, למה הם מתגרים?"

28.12.2011, זהבי עצבני עם נתן זהבי, FM103
 
כנגד נהג ערבי בחברת סופר בוס הגיעו תלונות כי הטריד נערות יהודיות שנסעו בקו 183. בשבוע שעבר המתינו לו במושב כסלון מספר יהודים שהיכו אותו בכל חלקי גופו. מספר יהודים חיכו לנהג בתחנה במושב והיכו אותו בכל חלקי גופו. הנהג הגיש תלונה, והמשטרה עיכבה שני נערים שנחקרו בחשד כי השתתפו בתקיפה. לאחר שלא נמצא קשר בינם לבין התקיפה, שוחררו הנערים לביתם. תושבים מהמושב דיווחו כי בזמן האחרון מטריד נהג האוטובוס, נערות הנוסעות למושב. תושב שנוסע בקביעות בקו 183 סיפר לקול היהודי כי באחת הפעמים החל הנהג לשאול את אחת הנוסעות, מתי היא נמצאת לבד בבית, והציע לבקר אותה.
06.02.2012, אלחנן גרונר, הקול היהודי
 
פרסום ראשון: סכסוך בין דרוזי נכה צה"ל ובין גרושתו יוצאת חבר העמים על המשמורת על הילדה המשותפת שלהם הגיע לכדי הכפשות הדדיות. היום כתבו אלמונים מול דלת ביתו "תג מחיר, ערבי תעזוב את הבניין". השכנים מאשימים את הצד של האם שניסה לסגור חשבון עם האב בצורה מלוכלכת.
20.12.2011, עמיחי רובין, סרוגים
 

סטוודנטים ערבים הותקפו בצפת

ארבעה סטודנטים ערבים הותקפו אתמול בצפת, לטענתם, רק בשל היותם ערבים. "בסך הכל רצינו ללוות סטודנטיות למעונות - והותקפנו בעצמנו", מספר אחד הסטודנטים. המותקפים נפצעו בראשם ובגופם ונזקקו לטיפול רפואי. "מתי יעצרו את זה? כשיהיה רצח?" שאל אחד המותקפים.

 
15.12.2011, פוראתנסאר, חדשות 2
 
התגובה הציבורית והממסדית לרצח תאופיק אסעד אגבריה בן ה-46 ושני בניו, מחמוד בן ה-20 ואחמד בן ה-15, בידי אלמוני חמוש בנשק חם שפרץ לביתם באום אל פחם באישון לילה מעלה שאלות קשות. רצח כזה בעיר יהודית במרכז הארץ היה מעורר הד תקשורתי רב עוצמה וזעזוע גדול, המלווה בדרישה למצוא את הרוצח במהירות ולהביאו לדין. עשרת אלפים מתושבי אום אל פחם שיצאו בשבוע שעבר למחות נגד מה שהם מגדירים התעלמות והפקרה טוענים, כי המשטרה לא עושה די למניעת מעשי אלימות נפשעים כאלה ביישובים הערבים. במשטרה עונים על כך כי החקירות מתבצעות ביישובים הערבים כמו בכל מקום אחר, אך מהשוואת נתוני החקירות באוכלוסייה היהודית לעומת אלה באוכלוסייה הערבית עולה בבירור, כי בזו האחרונה מתקשה המשטרה לאתר ולהביא לדין אשמים במקרים רבים פי כמה.
02.11.2011, מאמר המערכת, הארץ
 
מהסקר עולה כי, ההתנגדות לנישואים מעורבים נחרצת בעיקר בקרב צעירים. ניתן לראות כי ככל שגיל המשיבים צעיר יותר, רמת הסובלנות נמוכה יותר. 81% מקרב בני 18-22 ו- 74% מקרב בני 23-29 מתנגדים לנישואי תערובת. עם זאת, כשמדובר בנישואין ישנה תמימות דעים, ללא הבדל ברמת ההכנסה ורמת ההשכלה. עוד עולה מהסקר כי 43% מהאוכלוסייה היהודית מתנגדת לכך שמשפחה ערבית תעבור לגור בבניין שלהם. ניתן לראות כי ככל שגיל המשיבים צעיר יותר, רמת הסובלנות נמוכה יותר. כך, 72% מקרב בני 18-22 מתנגדים לכך שמשפחה ערבית תעבור לגור בבניין שלהם, בניגוד ל-29% התנגדות בלבד בקרב בני 60+.
06.02.2012, עבודה ערבית, מאקו
 
המורשע, שהיה בן 17 בעת ביצוע המעשה, דקר, דרס ותקף קבוצת נערים מהכפר ואדי חמאם שבצפון בעודו קורא לאחד מהם: "תמות, יא ערבי".
05.02.2012, אלי אשכנזי, הארץ
 
אלמונים ריססו הלילה (שלישי) כתובות נאצה על קירות בית הספר הדו לשוני סמוך לשכונת בית צפאפא בירושלים, וכן על קירות מנזר הכנסייה היוונית שבעמק המצלבה, שם נוקבו גם צמיגי שתי מכוניות. משטרת ירושלים חוקרת את שני המקרים. לא ידוע אם יש קשר בין האירועים. על קיר במגרש החיצוני של בית הספר הדו לשוני רוססו כתובות הגרפיטי "מוות לערבים" ו"כהנא צדק". בית הספר הדו לשוני ממוקם בין שכונת פת לבית צפאפא ומהווה סמל של דו קיום בירושלים. חצי מתלמידיו יהודים ומחציתם ערבים, ולומדים יחד בשתי השפות. צוות בית הספר מעורב גם הוא.
07.02.2012, טלילה נשר ועוז רוזנברג, הארץ
 
 
נגד אתיופים

"אחי החייל התאבד בגלל שהציקו לו כי הוא שחור"

אבבאו טארקן, מאבטח מתקנים בן 20, עמד לפני כשבועיים למשפט על נפקדות. זמן קצר אחר כך נמצא מת, כשנשקו מונח לידו. בכך הגיעו לסיומם קשיי הקליטה וההצקות על רקע גזעני שסבל בבסיס, כפי שסיפרה משפחתו. צה"ל: "הנושא בבדיקה"
05.01.2012, עמיקם שוסברגר, ynet
 
כמעט קשה להאמין, אבל בישראל של ראשית 2012 נאסר להשכיר או למכור דירות לאזרחים - רק בגלל צבע עורם. הסכם סודי שנחשף בין ועד שכונת בר-יהודה ובין התושבים כולל התחייבות שלא לאפשר ליוצאי אתיופיה להשתכן במקום. "בגללם ערך הבית יורד", הסביר אחד מהם.
03.01.2012, תמר סטיינמן, חדשות 2
 
ביטויי הגזענות נגד העולים מאתיופיה מוציאים הערב אלפים מבני העדה להפגנת אלפים בירושלים, ובינתיים התופעה המכוערת נמשכת: ברהנו טגניה מביא הערב תיעוד של נהג הסעות שמאיים שלא להסיע ברכבו תלמידים ממוצא אתיופי "בגלל הריח" כך זה נשמע
 
העדה האתיופית הפגינה אתמול את עוצמתה בהפגנת האלפים בקרית מלאכי, אבל חלק מהתושבים מסרבים להיכנע גם היום. "הם מסריחים, הם מבשלים דברים לא טובים", אמרה אחת מהם, ואחרת מדגישה: "לא מוכנה למכור לאתיופים ולא להשכיר לאתיופים". בפרקליטות יכריעו בימים הקרובים: התבטאויות סבירות - או עבירה פלילית.
 11.01.2012, תמיר סטיינמן, חדשות 2
 

הגטו השחור של ישראל

בפתח תקווה בשכונות פגה ותקומה רוחשת דרמה של גזענות וקיפוח, של דחיקת אתיופים וריכוזם בשכונות שחורות עם בתי ספר שחורים, כמיטב מסורת המפעל הציוני.

זוהר דסה, תושב השכונה:  "אנחנו לא באנו לחיות כאן בגטאות. זו רק הסנונית שמבשרת את המשך החיים של הילדים הללו. זה לא בא מרגש נחיתות, אבל מרגישים שלא מקבלים אותנו. רק הצבע הוא שמגדיר אותנו בארץ וזה הכאב שלנו. יש הרבה מקומות בהם אני לא שייך. הצבע שלנו לא משנה אותנו, אבל פה יש גזענות, גזענות נגד ערבים וגזענות נגד אתיופים, גזענות נגד כל מי שלא משתייך להגמוניה האשכנזית. וזה הכאב. עשינו את כל הדרך מאתיופיה, הורינו חלמו על ירושלים, ובסוף אנחנו חלק שלא שייך. זה רק גובר עם הזמן. מה שאנחנו עברנו, הילדים עוברים עכשיו".
07.09.2011, גדעון לוי, הארץ
 

סרטון בלעדי שהגיע למערכת "פרוגי" מראה וויכוח צורם, שהתנהל בין נהג קו 160 של חברת "דן" לבין נוסעת בת העדה האתיופית, על רקע העובדה שדיברה בזמן שישבה בכיסא הקדמי. הסרטון שצולם ביום רביעי האחרון בתחנת האוטובוס בדרך מנחם בגין מול מגדלי עזריאלי, מוכיח שהגזענות בישראל עדיין בשיאה, זאת למרות ההפגנות הרבות של בני העדה האתיופית בחודש האחרון.. 

בסרטון שהגיע למערכת "פרוגי" נראים הנהג והנוסעת כשהם מתווכחים על רקע ישיבתה של האישה בספסל הקדמי באוטובוס: "תעברי לספסל האחורי או שאני לא ממשיך בנסיעה", אמר הנהג לנוסעת, לאחר שזו דיברה לדבריו במהלך הנסיעה בטלפון.
10.02.2012, ליאור לוי ומירב אסרס, פרוגי
 
גזענות על גזענות: המאזין מביע דעתו על פליטת הפה הגזענית של שרת הקליטה בנוגע לאתיופים, ומדבר בגזענות על רוסים.
07.02.2012, זהבי עצבני, 103FM
 
מחקר שבדק את התפישה העצמית של המחסומים המונעים שילוב בעבודה בקרב עולים, גילה כי יוצאי אתיופיה הושפעו יותר מחסמים סובייקטיבים כגון תחושת אפליה, בעוד עולי מדינות חבר העמים – מחסמים סובייקטיבים כגון קשיי שפה
עופר וולפסון, 12.11.2011, NEWS1
אקדמאים ישראלים ותיקים מרוויחים פי שניים מאקדמאים ותיקים עולי אתיופיה העובדים באותם תחומים ובאותן שעות עבודה. כך עולה מדו"ח בנושא "מאפייני התעסוקה של אקדמאים יוצאי אתיופיה הוותיקים", שפרסמו מכון מאיירס-גוינט ומכון ברוקדייל לפני כשבועיים לבקשת משרד הקליטה.
24.01.2012, רויטל בלומפלד, הארץ
 
מנהל העבודה כינה את העובד בשמות גנאי גזעניים
עובד סבל במשך ארבע שנים מיחס משפיל מצד ממנהל העבודה שכינה אותו בשמות כגון, כושי, שחור. ניצל אותו רבות לעבודות שאינם בגדר עבודתו כגון, לשלם חשבונות. במקרה נוסף של אלימות פיזית של אחד העובדים כלפיו, פנה למנהל החברה ולא קיבל מענה הולם ולא נעשה דבר בנושא.   
אוקטובר 2011, טבקה- אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
סבל מהשפלות גזעניות במהלך קורס טבחות
צעיר שהופנה לקורס טבחות על ידי לשכת התעסוקה, סבל מאמירות גזעניות מצד חבריו לכיתה, כגון: " כושי", "לך תלמד בקורס לעבודת ניקיון". התלמיד עבר לכיתה אחרת בעקבות גל של התעללויות. בנוסף לכל זה במשך כל הקורס, סבל מיחס מזלזל מצד מעבירי הקורס דבר שגרם לו לחוש מושפל.
אפריל 2011, טבקה- אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
על רקע התרחבות תופעת הדרת הנשים בחברה הישראלית, שר השיכון והבינוי יוצא נגד מה שהוא מכנה הסתה נגד הציבור החרדי. "רוב החברה החרדית לא מתעסקת בנושא הזה ואסור לעשות שום דבר בכפייה", אמר בריאיון ל"פגוש את העיתונות, "הציבור החרדי ברובו לא נוסע בקווי מהדרין והרב עובדיה יוסף מעולם לא תמך בכך"
24.12.2012, דנה וייס, חדשות 2
 

המשטרה: "תקיפת הצעירה בבית שמש - לינץ גזעני"

בית משפט השלום בירושלים האריך היום (רביעי) עד יום שישי את מעצרו של אחד מארבעת החשודים בתקיפתה של הצעירה נטלי משיח, אתמול בבית שמש. שני חשודים נוספים שוחררו למעצר בית, האחד מסיבות הומניטריות ובהסכמת המשטרה, ואחר שוחרר בתנאים מגבילים. אמש הותקפה משיח, שביקשה לתלות שלטים של מפעל הפיס, ונפצעה באורח קל.
25.01.2012, מערכת וואלה!
 
נשגב מבינתי מה פשר הדרישה לשופט מזרחי. הרי אין כוונה שהוא ישפוט לפי ספר חוקים אחר, יבטא מזג שיפוטי או ייתן פרשנות משפטית על פי השתייכותו העדתית. האמת היא ששום אזרח במדינה שמבקר בבית המשפט אינו חש שונה מול שופט אשכנזי או מזרחי. בדרישה למנות שופט מזרחי יש טעם גלותי, או לפחות זיכרון עותמאני ומנדטורי. חשוב שכל המזרחים המקצועיים יבינו כי הם נותרו מאחור. הרכבת כבר יצאה לדרך והותירה אותם על הרציף. היו זמנים בבית המשפט העליון שבהם האליטה היישובית היקצתה "כיסאות" לשופטים דתיים ולבני עדות המזרח. שופט אחד או שניים לכל היותר. אבל תודה לאל המצב השתנה, בית המשפט העליון עבר כברת דרך ארוכה מאותם ימים. בבית המשפט העליון יש, וחשוב שיהיו, שופטים דתיים, מזרחיים, ערבים ואשכנזים על פי כישוריהם ולא על פי מוצאם.
10.11.2011, חיים שיין, ישראל היום
 

"המוכרת אמרה לי: את צועקת כמו פרחה"

חני אלקיים מקרית גת הזמינה עדשות מגע בצבע ירוק מסוים. לדבריה, כשהעדשות הגיעו בגוון אחר סירבו באופטיקה הלפרין להחזיר את המוצר.לפני חודש, אחרי שירדו רוב התשלומים בכרטיס האשראי, חזרה אלקיים שוב לחנות וספגה, לדבריה, גם יחס לא אדיב: "חזרתי לחנות אחרי שדיברתי עם כל העולם, מאוד כועסת על החודשים שעברו. הרמתי מעט את הקול ופתאום המוכרת אומרת לי: את צועקת כמו פרחה. מזה כבר ממש נעלבתי ולקחתי ללב. גם לא קיבלתי את המוצר, גם לא מחזירים לי את הכסף ולבסוף מדברים אליי בשפה מאוד מעליבה".
25.01.2012, שי לוי, ynet
נגד פליטים ועובדים זרים

פעילי הימין נגד הפליטים בדרום ת"א

תושבי דרום תל אביב מתלוננים כבר תקופה ארוכה על הפליטים מאפריקה הגרים באזור. התושבים הביעו מחאה על כך שלטענתם, הפליטים מעורבים במעשי פשע רבים בשכונות הדרומיות. כתב "ידיעות אחרונות" עקיבא נוביק, מפרסם הבוקר כי ח"כ מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי הקים לשכה באזור וכשפנה לברוך מרזל לעזרה, החליט האחרון להתמודד עם התלונות בדרך מרחיקת לכת - הקמת "סיירת מתנדבים" למלחמה בפליטים.
"משמר השכונות", שמורכבת ממתנדבים, חלקם פעילי ימין קיצוני, תעשה שימוש בגז מדמיע ו"עיכובים אזרחיים" כנגד הפליטים. "אנחנו לא רוצים ללכת מכות", אומר מאיר תורגמן, חבר ועד שכונת התקווה, "אלא לגרום לפליטים להתייאש מלהיות פה". תורגמן מוסיף: "נבוא 20 איש, נדפוק להם בדלתות ונבהיר להם שהם לא רצויים".

31.03.2011, חדשות 2

מאות מתושבי שכונות דרום תל אביב, התקווה, שפירא, נווה שאנן, קריית שלום ויד אליהו
קיימו הערב (ד) צעדת מחאה נגד מה שכינו ההתרשלות של הממשלה בטיפולה בסוגיית המסתננים. בנוסף, העלו טענות נגד עיריית תל אביב שלדבריהם מעודדת את הזרים ששוהים בישראל בניגוד לחוק להשתקע בעיר.

תהלוכת מחאה שיצאה מהשכונות שפירא והתקווה, לעבר רחוב נווה שאנן, מתחם בו שוהים בעיקר עובדים זרים, מסתננים ומבקשי מקלט. במשטרה נערכו לקראת התהלוכה וריכזו כוחות באזור במטרה למנוע הפרות סדר ועימותים.

בהודעה שפרסם ועד המאבק של תושבי שכונות דרום תל אביב לקראת הצעדה נכתב: "להחזיר עכשיו 200 אלף מסתננים ושוהים בלתי חוקיים". לטענת התושבים, העילה לקיום הצעדה נעוצה באלימות מתגברת באזורי שכונות דרום תל אביב, ובמחאה נגד מדיניות הממשלה ועיריית תל אביב בנושא ההגירה, שלטענתם מעודדת את ההגירה הבלתי חוקית למדינת ישראל.
 
06.04.2011, יובל גורן, מעריב

הנדקר בבני-ברק: אמרתי שאני מסודן, והותקפתי

הקרע העמוק בין הפליטים מאפריקה לבין תושבי שכונת פרדס כץ נראה היטב על פניו של עלי אלחירה. מבקש המקלט הסודני בן ה-23, שנדקר במוצאי שבת ברחוב דנגור בבני-ברק, עדיין מאושפז במחלקה הכירורגית של בית החולים שיבא בתל השומר. אלחירה חושף חתך עמוק שתפור במרכז בטנו, אך הכאב הגדול יותר ניכר בפניו. במוצאי שבת, בעת שישב בכניסה לגינה ציבורית כאשר הגיע לבקר את אחיו המתגורר בשכונה הצפונית של העיר החרדית, הותקפו השניים באכזריות על ידי חבורה של צעירים מקומיים, שלדבריהם חבשו כיפות.
הפליט עדיין מאושפז: "אני לא יכול לחיות כאן יותר" (צילום: ירון ברנר)
במשטרת מרחב דן מתייחסים בחומרה למקרה, ופועלים במישור המודיעיני לאיתור התוקפים שנמלטו מהמקום. במשטרה חושדים כי התקיפה בוצעה על רקע מוצאם של אלחירה ואחיו, שנפצע באורח קל ממכות אלות שספג, ושוחרר לביתו. עלי, לעומתו, נדקר כמה פעמים בגבו ובבטנו, והובהל לבית החולים כשמצבו בינוני.
14.02.2011, יואב זיתון וחסן שעלאן, ynet
לקול היהודי נודע כי אמש (מוצ"ש) אירעו בעיר אילת מספר מקרים בהם תושבים השליכו ביצים וצבע אל מסתננים אפריקאים ברחבי העיר. באחד המקרים פגעה שקית מלאה צבע באחד המסתננים, ובמקרים נוספים יודו מגגות בנינים ומרכבים חולפים, ביצים וצבע אל קבוצות מסתננים. באילת מציינים כי לאחרונה התגברו בעיר מקרי האונס והשוד אותם מבצעים מסתננים אפריקאים. בתחילת השבוע שעבר התלוננה תושבת העיר כי נאנסה בידי מסתנן. המשטרה איתרה את המסתנן האנס שטען בחקירתו כי הוא איננו זוכר את המקרה כיון שהיה שיכור.
בעיר אילת נמצאים אלפי מסתננים מאפריקה, הנמצאים בעיר באופן לא חוקי. בעבר אירעו מספר קטטות אלימות בין תושבים יהודים לבין קבוצות מסתננים ברחבי העיר. תושבי אילת אף מנהלים מאבק במטרה למנוע את כניסת ילדי המסתננים לבתי הספר בעיר, וכן מאבק מול מערכות השלטון, במטרה לעצור את גל המסתננים הממשיך לשטוף את העיר הדרומית.
18.09.2011, אלחנן גרונר, הקול היהודי
לקול היהודי נודע כי ביום רביעי שעבר, ניפצו יהודים אלמונים חלון ראווה של חנות הנמצאת בבעלות מסתננים אפריקאים, בדרך ההגנה בת"א.
27.11.2011, מערכת הקול היהודי
 
לקראת הכרעת ביהמ"ש בסוגיית שילוב ילדי המסתננים שמתגוררים באילת במערכת בחינוך העירונית התכנס פורום ההורים המרכזי כדי למנוע את שילובם בבתיה"ס. "הם כבשו אותנו, ואחרי שהתקבעו כאן קראו לבני משפחותיהם להצטרף אליהם", אומרים ההורים.
26.01.2012, מערכת הקול היהודי
 
במאהל שהחל את המחאה, בשדרות רוטשילד בתל-אביב, נצפו הערב תמונות אחדות לא שגרתיות. אחרי שהואשמו על ידי גורמים פוליטיים בהחדרת אגנדה פוליטית שמאלנית למאבק הדיור, קיבלו הערב הפעילים במאהל המחאה ביקור מפעילי תנועת הימין "אם תרצו", שחילקו להם דגלי ישראל. גם עשרות מתושבי שכונות דרום תל-אביב, שמחו בשנתיים האחרונות על אי-החזרת המסתננים לאפריקה, הגיעו בצעדה קולנית למרכז המאהל. תושבי השכונות נשאו שלטים שעליהם נכתב "60 אלף מסתננים ב-15 אלף דירות שיכלו להיות שלנו", "דיור בר-השגה הוא הבלוף של חולדאי" ו"לסודנים יש דירות על חשבוננו". בתחילה נראה כי עומד להתפתח עימות בין חלק מיושבי המאהל לבין המפגינים החדשים, אבל תוך דקות, בסיוע שירים כמו "שבת אחים גם יחד" ו"הללויה", התאחדו שני הצדדים.
 עודד ירון, פעיל בוועד הפעולה של תושבי דרום תל-אביב, ניצב במרכז המאהל, ואמר: "באנו לחזק אתכם מאחר שכולנו יודעים היכן הבעיה, ולכן אנו יכולים להאיר לכם את העניין. אני גר בשכונת התקווה, שבה יש שוהים בלתי חוקיים ששוכרים דירות במחירים גבוהים, ובכך הם גרמו לתושבי השכונה לעזוב למקום אחר. אנחנו לא גזענים, אבל אנחנו כן נגד הממשלה שבגלל המדיניות שלה לא נשארו דירות להשכרה, ואם נותרו דירות - יש עליהן קופצים רבים. השוהים הבלתי חוקיים הם פצצת זמן מתקתקת, גם במובנים אחרים".
18.07.2011, כתבי ynet, ynet
 
חברי תנועת הימין "ישראל שלי", פעילי ליכוד ותושבי דרום ת"א הפגינו הערב (ג) מול בית הליכוד בעיר, וקראו לראש הממשלה לעצור את כניסת המסתננים שלדבריהם "פוגעת במדינה".על פי נתונים שהציגו המפגינים, בחודשים האחרונים עלה קצב ההסתננות לישראל מהגבול הדרומי ל-4000 איש מדי חודש.

הפעילים נשאו שלטים עליהם נכתב "ישראל נכבשת בהליכה", "אין מסתננים בקיסריה" ועוד. מאחורי בימת הנואמים הוצב שלט ענק ובו הכיתוב "Eritrea Loves Netanyahu". במהלך הערב חשפו מארגני ההפגנה תעודה שהכינו, כביכול בשם ממשלת אריתריאה, המעניקה אות כבוד לראש הממשלה נתניהו על תרומתו לרווחת נתיני המדינה האפריקאית בישראל.
22.11.2011, מערכת nrg, מעריב
 

הפגנה נגד מסתננים: זכויות אדם - לא על חשבוננו

-100 מפגינים, בראשם ברוך מרזל, איתמר בן גביר וחבר הכנסת מיכאל בן ארי, לצעדת מחאה בדרום תל אביב. הפעילים צעדו מגשר ההגנה לעבר גינת לוינסקי תחת אבטחה משטרתית כבדה, כשהם נושאים שלטים עליהם רשום: "נתניהו חזק בדיבורים", "זכויות אדם לא על חשבוננו", ו"באנו חושך לגרש". מרזל אמר לפעילים: "היום אנחנו מבינים שהכסא של נתניהו וחולדאי מתנדנד. מהדלת שהעובדים זרים הגיעו, ככה הם ייצאו".
 בגינת לוינסקי נתקלו המפגינים בפעילים למען זכויות העובדים הזרים, בהם גורמים המזוהים עם המאבק החברתי. הם הניפו שלטים: "תגרשו את החושך מהראש שלכם", "גזענים חשוכים" ו"אתמול הייתם פליטים, היום אתם גזענים". כוחות המשטרה חצצו בין המפגינים.
11.12.2011, יואב מלכה, ynet
 
 
כ-20 בני אדם השתתפו ביום שלישי בהפגנה נגד המסתננים שהתקיימה ברחבת הדואר המרכזי. הפגנה זהה התקיימה באותה עת בדרום תל אביב. ההפגנה אורגנה בידי שניים ממנהיגי המחאה החברתית בעיר, סיגלית כהן וסיימון בן דוד. סיגלית כהן אמרה בהפגנה: "אין כאן פליטים. יש כאן מסתננים שמחפשים מקום עבודה לעשות כסף. בגבול מצרים פועלת מכונה משומנת היטב של סחר מאורגן בנשים, סוחרי נשים ומחפשי עבודה"

אחד המפגינים אמר לכתב ערב ערב יהודה בן יתח: "אני חושש שיבואו לכאן עוד 80 מיליוני מצרים שאין להם מה לאכול. יבואו גם מחבלים. המדינה שלנו לא שולטת על מה שהיא רוצה. הממשלה צריכה ללכת הביתה חוץ מהכיסא שלה, היא לא דואגים לשום דבר".

מפגינה אחרת אמרה: "אמא שלי נאלצה לשים מצלמה במעגל סגור מכיוון שהסודנים דופקים אצלה בדלת, מאיימים ומפחידים.
24.11.2011, יהודה בן יתח ועומר כרמון, ערב ערב
 
אתר "ערב ערב" מדווח כי בשבוע שעבר הותקף בעיר אילת מוחמד סוקונה, תושב קונגו המתגורר בעיר 12 שנה. לדבריו, נערים יהודים השליכו לעברו אבנים וקראו "סודנים הביתה".סוקונה הגיש תלונה במשטרה, וסיפר כי זו לא הפעם הראשונה בה יהודים תוקפים אותו באילת. לדבריו, הוא בכלל לא סודני אלא פליט מקונגו. בשיחה עם ערב ערב סיפר סוקונה כי הגיע לאילת על תקן של עובד זר, אולם לאחר כמה שנים קיבל מעמד של פליט, וזאת בשל המצב הבטחוני בארצו.לדבריו, היחס שקיבל באילת היה יפה, אולם בשנה האחרונה, החלו פני הדברים להשתנות, וזאת ככל הנראה בעקבות הגעת אלפי מסתננים נוספים לעיר.
כיום, קרוב ל 15% מתושבי אילת הם מסתננים מאפריקה. בעיר ישנם עסקים רבים של מסתננים ובהם פאבים ומועדונים, כנסיות ועוד.לאחרונה התקיימו באילת מספר הפגנות במחאה על חוסר האכיפה כנגד המסתננים בעיר. בעקבות ההפגנות, ערכה המשטרה מבצע אכיפה בשיתוף עם עיריית אילת, במסגרתו נסגרו מספר פאבים לא חוקיים של מסתנים אפריקאים.
05.02.2012, אלחנן גרונר, הקול היהודי

תורמים: לא נתרום לבית תמחוי אם יספק מזון לפליטים

בית התמחוי היחיד בדרום תל אביב עלול בקרוב לאבד כמה מתורמיו, שמתנגדים לספק שירותי הסעדה לפליטים אפריקנים ולמהגרי עבודה. מסעדת "לשובע", ברחוב צלנוב בדרום תל אביב, בסמוך לתחנה המרכזית, מופעלת על ידי עמותת "לשובע זה כשש שנים, ומספקת מדי יום ארוחות במחיר של שקל אחד בלבד לכ-500 חסרי בית ומעוטי יכולת מהאזור. בשנים האחרונות יותר ויותר פליטים ומהגרי עבודה מאזור התחנה המרכזית פוקדים את בית התמחוי. מספר תורמים, שהגיעו למקום או שוחחו עם העובדים, נוכחו בשינוי שחל באוכלוסייה הנזקקת במקום, הביעו תרעומת על כך בפני נציגי העמותה ואף איימו כי אם המצב לא ישתנה, הם יפסיקו לתרום למקום. אחת מההצעות שעלתה על ידי התורמים היא שהנזקקים יידרשו להציג תעודת זהות ישראלית על מנת לקבל ארוחה.
"שאלתי את העובדים למה חלק מהחברות שנהגו לספק אוכל כבר לא מספקות אותו, והבנתי שיש להרבה תורמים בעיה עם העובדה שהמקום התמלא בפליטים בתקופה האחרונה", אומר אחד מנותני השירותים בהתנדבות, שאף פנה בעניין לנציגי העמותה. "השירות שאני מספק למקום עולה לי בזמן ובכסף ולא ידעתי שהכסף הזה מושקע בפליטים, וכך גם לא שאר התורמים." 


08.01.2012, עינת טורס, זמן תל אביב
היום (חמישי), תתקיים הפגנה באילת במחאה על גל המסתננים הגובר. אילת, הסמוכה לגבול הפרוץ,  היא אחת הערים המשלמות את מחיר ההפקרות.
ההפגנה תתקיים ברחבת המשביר באילת  בשעה 18:00, ומשם תצא צעדה דרך שני פאבים של מסתננים לכיוון בניין הסינג-סינג – בניין דירות בו מתגוררים מסתננים רבים, ומספר משפחות של ערבים שהתחתנו עם יהודיות. את ההפגנה יזמו תושבי השכונה, מטה אילת יהודית ומשמר השכונות והיא קיבלה את אישור המשטרה.
הפגנה דומה התקיימה ביום ראשון האחרון, אז הגיעו עשרות פעילים למחות על פעילותה של כנסייה הנמצאת בתוך מגדלי אילת, שם מתגוררים בדירות שכורות, עשרות אפריקאיים שהסתננו ארצה. הכנסייה ממוקמת בקומה התחתונה של בניין קהילת האפריקאיים מגאנה.
05.01.2012, מערכת הקול היהודי
 

אשקלון: ילדינו לא חוששים מהפליטים ליד ביה"ס, אנחנו כן

הורים בבית הספר לאמנויות באשקלון לא מרוצים מהקשר שנוצר בין התלמידים לפליטים ולמהגרי העבודה מסודן ומאריתריאה הממתינים מדי יום למעסיקים פוטנציאלים בסמוך לגדר בית הספר. הצדדים מנהלים ביניהם שיחות, וההורים, לא רואים בכך דרך לגשר על פערים ולהכיר תרבויות חדשות, חוששים יותר לביטחון ילדיהם. פניתי במכתב למפקד משטרת אשקלון, שאמר שהוא מנסה בכל דרך לפעול על מנת לסייע לנו", אמרה יו"ר ועד ההורים בבית הספר, מירי אלתית. מדי בוקר ממתינים עשרות פליטים סמוך למדרחוב ובחנייה של המשביר לצרכן, ולאחרונה ניתן להבחין גם בנערים ובילדים הנמצאים בין מחפשי העבודה. ביום ראשון שעבר, למשל, הבחנו בקבוצה של מהגרי עבודה צעירים עומדים בסמוך לגדר בית הספר ומשוחחים בנחת עם תלמידים. חשוב לציין כי לא ידוע על מקרים שבהם הובילו המגעים הללו למצב שבו מי מהתלמידים חש מוטרד או מאוים, אך את ההורים, כאמור, זה לא מספק.
15.02.2012, שמוליק חדד,ynet