חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח הגזענות 2012

גזענות של כוחות הביטחון

פרסום ראשון : 20/03/2012   עדכון אחרון:   20/03/2012


הגזענות בישראל לא פוסחת על רשויות האכיפה, מנגנוני הביטחון והמשטרה, שתפקידה בכל מדינה דמוקרטית לשרת את כל האזרחים באופן שווה וללא כל יחס מפלה ו/או גזעני. המציאות מוכיחה, שהמשטרה כחלק מזרועות הממסד בישראל מפלה את החברה הערבית וקהילות מוחלשות נוספות. יחסה של המשטרה גרם ועדיין גורם לאי אמון בקרב החברה הערבית כלפי כוחות השיטור והבטחון למיניהם.
 
התפיסה השלטת בקרב חלקים ניכרים מהשוטרים והקצינים במשטרה היא שהאזרח הערבי מהווה סיכון בטחוני בפוטנציה עד שיוכח אחרת. תפיסה זו מונחת בתשתית ה התנהגות הגזענית של המשטרה ושל זרועות הביטחון במדינה כלפי הציבור הערבי. בשנה האחרונה נרשם מספר רב של מקרי אלימות של שוטרים כנגד אזרחים ערבים, אולם ההתנהגות הגזענית של השוטרים והמשטרה פגעה גם בקהילות אחרות ובמיוחד האתיופים, מהגרי עבודה ופליטים. התנהגות זו הפכה לחלק מהתרבות המשטרתית.
 
הקודים ההתנהגותיים של המשטרה הפכו לחלק מובנה בתוך המדיניות של רשויות האכיפה וזאת כתוצאה מהתנהלות פסולה של כלל מנגנוני הממסד. במדינה היום מתרגלים כוחות הביטחון דיכוי הפגנות ומחאות המוניות של האזרחים הערבים, דבר שתורם לבניית קונספציה בטחונית שלמה ולחיזוק התרבות הגזענית בתוך המשטרה כאמור.
 
דוגמה זועקת לשמיים אשר ממחישה את יחסה של המשטרה כלפי החברה הערבית טמונהבמקרה חסר התקדים של השוטר לשעבר שחר מזרחי אשר פעל באופן מוחלט בניגוד להוראות המשטרה בדבר הפתיחה באש וירה מטווח אפסי בראשו של המנוח מחמוד גנאיים - אבו סיני, וגרם למותו. שוטר זה זכה לתמיכה מסיבית מכל חבריו במשטרה ללא כל הצדקה ואף השר לביטחון פנים המליץ בפומפי בכנס קצינים ובפני הרשויות לחון את השוטר. מעשה זה מגלם בתוכו מסר ברור, לפיו גם אם היית שוטר עם יד קלה על ההדק וירית בניגוד להוראות ואף הרגת אזרח ערבי, תזכה למלוא התמיכה ללא כל הסתייגות, דבר שאומר דרשני.
 
דוגמה נוספת שממחישה את התרבות הגזענית בקרב המשטרה שהפעם הופנתה כנגד יהודים ממוצא מזרחי הינה הפינוי האכזרי שביצעה המשטרה במאהל בשכונת התקווה בתל-אביב כאשר התנהגה המשטרה בברוטאליות כנגד תושבי השכונה המוחים וביצעה מעצרים ללא כל הצדקה. 
נגד ערבים
"הם חשבו שבגלל העובדה שאני ערבי אשתוק על העניין, אבל לא היססתי להגיש נגדם תלונה כדי להראות להם שהחוק הוא מעל כולם". בכתב האישום, שהוגש לבית משפט השלום בכפר-סבא, נאשמים חמשת השוטרים - ארז רז (32), צביקה קושמקוב (27), אודי כהן (32), שמואל אקוע (25) ורותם אפרת (33) - כי בעת סיור בכפר-קאסם לפני שלוש שנים הבחינו בבדיר וביקשו ממנו לגשת אליהם. אחרי שביקש מהם לדבר אליו בכבוד - כנראה בגלל אופן הפנייה - הכניסו אותו לניידת, היכו אותו מכות נמרצות, איימו עליו שילמדו אותו "איך לדבר לשוטרים", ואחר כך שחררו אותו חבול. כשהתלונן נגדם במשטרה, איימו עליו שוב.
20.09.2011, חסן שעלאן, ynet
ועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר החליטה היום (רביעי) להיענות לבקשתו של השוטר שחר מזרחי לשחרור מוקדם. מזרחי ריצה כשנה וחצי מתוך 30 חודשי המאסר בפועל שנגזרו עליו לאחר שהורשע בהריגתו של מחמוד גנאים מבאקה אל-גרביה. בחודש שעבר אישר שר המשפטים את בקשת השר לבטחון פנים לחון את מזרחי אולם עד כה נמנע מחתימה על בקשת החנינה. מרכז מוסווא אמר בתגובה כי "ההחלטה לא מפתיעה, מאחוריה מניעים פוליטיים גזעניים. כל אזרח יהודי וערבי צריך להיות מודאג מהגיבוי ששוטר שסרח והורשע בהריגה מקבל". על פי התגובה, "המשפחה ביחד עם מרכז מוסווא והעו"ד רמי הולנדר שוקלים לפנות לבית המשפט בדרישה למנוע את השחרור המוקדם".
אתמול פנה מרכז מוסווא באמצעות עורך דין סאמח עירקאי לפרקליטות מחוז צפון ודרש למנוע את שחרורו המוקדם של מזרחי במסגרת ניכוי שליש על התנהגות טובה. במכתב שהועבר לעו"ד סימונה בן חיים לוי מפרקליטות מחוז צפון עם העתק למחלקת החנינות בלשכת נשיא המדינה נטען כי מזרחי קיבל עונש קל מאוד על הריגה ומעולם לא התחרט על מעשהו.
15.02.2012, גקי חורי, הארץ
הרשתות החברתיות סוערות ב-24 השעות האחרונות בעקבות הפרסום אתמול באתר מאקו לפיו נעצר נער בן 13 שקרא בעמוד הפייסבוק האישי שלו להתיר כניסה בחינם לחרמון. על פי הדיווח, הנער, תושב מגדל שמס שלמרגלות החרמון מחה על העובדה שבגלל המחירים באתר מעולם לא זכה לבקר שם, למרות שהוא מתגורר במרחק נגיעה משם. מהמשטרה נמסר בתגובה כי הוא נחשד גם במעורבות בהפרות סדר ובהשלכת אבנים, וכי נחקר ושוחרר.
למעשה, הנער שיתף סטטוס, שכתב גולש אחר, ובו נכתב כי החרמון הוא שטח סורי, וכי יש לחסום את הכניסה לאתר. בנוסף הוא נחקר בשל חשד למעורבות בהפרות סדר והשלכות אבנים. הוא נחקר, הוזהר ושוחרר. כותב הסטטוס המקורי לא אותר.
בתגובה לפרסום המעצר אתמול, גולשים ישראלים רבים החלו בהפצצת עמודי הטוויטר והפייסבוק האישיים שלהם בהודעות בנוסח זהה לזאת שכתב הנער, רק עם שינוי הפרטים האישיים. "שמי ישראל ישראלי, אני גר בתל אביב, וקורא לצאת להפגנה כדי שהכניסה לחרמון תהיה בחינם לתושבים ויקרה יותר לתיירים". הגולשים אף התייחסו לעובדה שהקטין שוחרר אחרי שהתברר גילו וציינו בסטטוס: "אני לא קטין, מחכה לניידת".
 
07.02.2012, גקי חורי, הארץ

 

א-סנע: ילדים ערבים פוחדים לצאת לרחוב מחשש לירי

בעוד אור הזרקורים מופנה בימים האחרונים לאלימות ולכפייה במגזר היהודי, הוועדה למלחמה בנגע הסמים והאלכוהול, בראשותו של ח"כ טאלב א-סנע (רע"מ-תע"ל) דנה הבוקר (שלישי) באלימות הפושה במגזר הערבי. "ילדים במגזר הערבי חוששים לצאת מהבית מהפחד שיירו עליהם ברחוב, שמפוצץ בנשק", אמר במהלך הדיון א-סנע, "51% ממקרי הרצח בישראל מתרחשים במגזר הערבי.

ח"כ אחמד טיבי חיזק את דבריו של א-סנע ואמר כי "אין יישוב ערבי שלא סובל מאלימות". הוא תלה את האשמה בכך על המשטרה אשר, לדבריו, "אינה אוכפת את החוק לאיסור ירי בחתונות". "מדובר בתופעה ברוטאלית", הדגיש, "לרצח למען כבוד המשפחה אין שום דבר שקשור בכבוד. פניתי לכל הגורמים שיאספו את הנשק ומעבירים אותי מאחד לשני.

לדברי ח"כ ראלב מגאדלה (העבודה) האלימות הולכת ומחריפה, ומאיימת על מרקם החברה הערבית. "זו בעיה של החברה הישראלית כולה", הבהיר, "אסור לשכוח שטייבה קרובה לנתניה". יו"ר בל"ד, ח"כ גמאל זחאלקה, אמר כי "התופעה הזו מקבלת ממדים מפלצתיים". הוא האשים את הממסד בטיפול לקוי באלימות ואמר כי "הטיפול הממסדי נגד התופעה מתנהל באופן שאינו הוגן או שווה בין המגזרים". לדבריו, "המשטרה לא ממלאת את תפקידה. יש אפליה בטיפול באלימות. המשטרה מטפלת באופן יעיל יותר במקרי רצח בתל אביב.

27.12.2011, פנחס וולף, וואלה!

 
מסיכום נתוני מספרי הנפגעים בתאונות דרכים השנה מתברר כי מעורבותם של אזרחים ערבים בתאונות קשות גדולה במיוחד. ראשי רשויות ערביות ובעמותת אור ירוק טוענים כי הסיבה העיקרית לכך היא היעדר נוכחות ואכיפה משטרתית ביישובי המגזר הערבי. במשטרה דוחים את הטענות.
27.12.2011, משה נוסבאום, חדשות 2
 

השוטרת שהתעללה בפלסטיני: "ניסיתי לחנך אותו"

אני לא גזענית", מתעקשת שני סביליה, שהורשעה היום (ג) בהתעללות בעציר פלסטיני במהלך שירותה כשוטרת מג"ב. היא הודתה במסגרת עסקת טיעון, כי היכתה את העצור, אז בן 17, הצמידה אקדח ריק לצווארו ולחצה על ההדק - ממניעי גזענות. עתה היא מכחישה: "אפשר לומר שנהיינו חסינים לרמת האלימות שנתקלנו בה יום-יום", אמרה בראיון ל-ynet.
לטענת סביליה, האירוע היה מעשה שטות ותוצר של תקופה לחוצה בשירות ובחיים האישיים. "בקושי ישנתי אז, כל יום היינו בסכנת חיים מתמדת", הסבירה. "אתה נכנס לכפר ערבי ומשליכים עליך דודי שמש ובקבוקי תבערה מהגגות. אתה מרגיש חסר אונים שאין לך סמכות לעצור אנשים. אם הייתה להם אפשרות לפגוע בי, הם לא היו חושבים פעמיים".
05.07.2011, אביעד גליקמן, ynet
בהפגנה נגד הסיור שערכה חברת עמידר לאנשי עסקים למכירת בניין, תקפה המשטרה את הפעילה היפואית ופאא אבו שמיס ועצרה אותה בכוח.
29.09.2011, פאנט
 
המשטרה פרצה לחנות ולבית בטענה שרוצים לעשות חיפוש וגרמה לנזק רב ברכוש, ועצרה את חסן עבאס לצורכי חקירה, המשפחה מדווחת שהנזק מוערך בכ-100,000 ש"ח, ושבכוונתה להגיש תלונה נגד המשטרה.
15.11.2011, פאנט
 
המשטרה עיכבה אוטובוסים בדרכם לכפר ההרוס "ברעם" לזכר יום הנכבה, המבקרים נאלצו להמשיך את דרכם ברגל, והמשטרה הגיבה בעצירת שישה מהמשתתפים.16.05.2011, אלעראב
 
המשטרה תקפה את האזרחים הערבים שהפגינו על הגבול הלבנוני לזכר יום הנכבה ועצרה שבעה מפגינים, ביניהם קטינה. המשטרה השתמשה באלימות וגז מדמיע למרות שההפגנה נערכה ברישיון.
 
16.05.2011, אלעראב
 
שתי נשים הגישו תביעה ל"מחש" נגד שוטר שהתעולל בהן ברחוב בשכונת הדר.
ניצה ריקלין סיפרה: שהשוטר עצר אותה וביקש תעודת זהות בטענה שעברה מעבר החציה כאשר הרמזור היה אדום, באותו זמן ניגש לעוד אישה ערביה באותה טענה וכשהתחיל הויכוח צעק בפניה "אל תדברי אלי כך את לא ביום האדמה, אני יכול לעצור אותך." התערבה ניצה ואמרה "מה קשור יום האדמה" הגיב "תסתמי את הפה".
ניצה משיכה שהשוטר אמר לאישה " תלכי לסוריה או לשטחים, אין לך מקום בו" וכשאמרה לו האישה שתתלונן וניצה אמרה שתעיד לטובתה עצר את שתיהן באלימות ונתן סתירה לאישה הערביה כשניסתה להקליט מה הוא אומר להן. ואמר שהוא שונה אנשים כמו ניצה יותר מערבים ,שם אותן ברכב והתחיל להסתובב בעיר ולא הלך ישירות לתחנת המשטרה.
23.05.2011, בוקרא
 
פרצו כוחות הביטחון באוניברסיטת חיפה לישיבה של חד"ש סטודנטים שהשתתף בה ח"כ מוחמד ברכה מצוידים במצלמה לצילום מה קורה בישיבה, וכששאלו הסטודנטים על הנסיבות אמר אחד המאבטחים שנוכחותו של ח"כ ברקה מסכנת את הסטודנטים.
23.05.2011, בוקרא
בכניסה לקניון בכפר סבא עמד ענתר מגלגוליה בתור הכניסה לקניון. כולם נכנסו בלי חיפוש וכשהגיע מול המאבטחת, תחקרה אותו והתחילה לחפש, כששאל למה את מחפשת רק אותי ענתה במפורשות שההוראות לחפש רק את הערבים הנכנסים לקניון.
המשטרה פרצה למסגד אחמד אלפאתח ביפו ולקחה את הרמקולים שמשתמשים בהם לצורך קריאה לתפילה, במטרה לבדוק את התגובה של הציבור הערבי לפני אישור הצעת חוק המסגדים.
04.01.2012, בוקרא
 
עואד חואלד ובלאל בראזי שני צעירים מכפר שעב שגרו בדירה שכורה בבית שמש בכדי להישאר סביב מקום עבודתם, החליטו לצאת לתל-אביב לראות משחק כדורגל ובדרכם הותקפו על ידי חבורת גזעניים על רקע לאומי, שניהם הועברו לבית-חולים הדסה עין כרם.
7.12.2011
המשפחה התגוררה במאהל בשכונת עגמי ביפו, ולאחר מכן עברה לגור בבית נטוש ברחוב סלמה. בסרטון מתועד הפינוי האכזרי של המשפחה.
06.10.2011, עראבס
עאסי שחאדה, קבלן שיפוצים מוכר בכפר יאסיף, לא הבין למה זה מגיע לו כשנקלע הבוקר למצב שלא ציפה לו - כשספג מכות נמרצות מאנשי היחידה הסמויה של משטרת התנועה הארצית שעקבו אחריו, לאחר שחצה קו הפרדה רציף.
 
"אין סיבה לעשות את מה שעשו לי. זו פשוט בושה", הוא אומר בשיחה עם חדשות 2. "בא אלי השוטר ואמר לי שאני עצור, ריסס עלי גז מדמיע, נתן לי בוקסים ושם עלי אזיקים".
לפי מצלמות אבטחה מקומיות, נראה אחד השוטרים כשהוא ניגש לנהג, מוציא אותו בכוח מהרכב ומפיל אותו ארצה. "ראיתי בן אדם צועק", סיפר אחד מעדי הראייה. "התחילו להרביץ לו בידיים וברגליים. ראיתי את הבן אדם על הרצפה כשהוא לא מדבר וכל הפנים שלו דם".
דרך מצלמה המוצבת בצידו השני של הרחוב ניתן לראות את שני השוטרים בועטים ומכים את שחאדה - כל זה בזמן שהוא אזוק. במשך כעשרים דקות הוא שכב על הכביש, עד שהוכנס בכוח לרכב משטרתי.
"לטענת הקורבן הוא התבקש לעצור ועצר במקום הכי קרוב", אמר מאהר שחאדה, עורך דינו של עאסי. "ההתנהגות של השוטרים הייתה ברוטלית ולא מוצדקת בשום פנים ואופן".
על פי טענתו של שחאדה, גם אחרי שהוכנס לניידת, המשיכו השוטרים להכותו. הם נסעו עד שהגיעו לחורשה - שם השליכו אותו מהרכב וזרקו לעברו את דו"ח התנועה. בינתיים, שחאדה מתאושש מהתקרית האלימה בבית החולים. למרות שהובהר לו שעדיף לו שלא יתלונן, הוא נחוש לשכנע שלא עשה דבר שמצדיק את ההתקפה נגדו.
מהמשטרה נמסר כי החשוד ביצע עבירת תנועה ולא נשמע להוראות השוטרים. באשר לטענה להפעלת אלימות כלפיו, נמסר כי התלונה תועבר לבדיקה.
21.09.2011, פוראת נאסר, חדשות 2
 
כלפי יוצאי אתיופיה
שוטרים פרצו לדירה בשעה 06:00 בבוקר באמצעות פטיש ולקחו חייב בגין חוב של 1,000
 בשעות הבוקר המוקדמות, פרצו שוטרים את דלתו של החייב באמצעות פטיש ולקחו אותו לבית המשפט. בזמן זה נכחו בבית שני ילדים בני 12 ו-12 אשר חוו בהלה מהאירוע.
מרץ 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
נדקר בזמן שהיה אזוק על ידי המשטרה. התיק נסגר מחוסר אשמה
בעקבות אירוע קטטה ודקירה נעצר חשוד בדקירה. בזמן שהשוטרים אזקו את החשוד הגיע הנדקר ודקר אותו לעיני המשטרה. הוגשה תלונה למח"ש, בעקבות עבודתה הרשלנית של המשטרה שאפשרה את הדקירה. התיק נסגר מחוסר אשמה.
אפריל 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
סירוב למסור ת"ז, הוביל להפסד בחינת בגרות, למרדף ואלימות קשה של שוטרים כלפי תלמיד
החשוד וחבריו חצו את הכביש במקום בו לא היה מעבר חצייה. שוטר אשר היה עד לאירוע דרש מהם תעודת זהות, החשוד פנה לשוטר והסביר לו כי יש בחינת בגרות, ואם יתעכב, הוא עלול לפספס אותה.
השוטר לא התעניין בכך, והתבטא בצורה לא יפה. התלמיד לקח את תעודת הזהות שלו ורץ לבית הספר. המשטרה הגיעה לבית הספר, חיפשו את הנ"ל בכל רחבי בית הספר, התנפלו עליו והשפילו אותו ואף היכו אותו ומשכו בשערותיו. לפי דברי המורה, התנהגו באופן מאוד קיצוני שלא תאם את האירוע.
מאי 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
שוטר התגרה בחשוד  בזמן חיפוש בבית וחמישה שוטרים התנפלו על החשוד
במהלך חיפוש אחר סמים שנערך בביתו של החשוד, החלו חילופי דברים בין הנוכחים לשוטר שהתגרה בהם ודיבר בצורה מעליבה. הדבר הוביל לאלימות של השוטר כלפי אחיו של החשוד. כאשר ניסה למנוע את האלימות, התנפלו עליו עוד חמישה שוטרים שהפעילו אלימות גם כלפי שאר הנוכחים.
יולי 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
אלימות שוטרים חמורה כלפי קטינים, שלוותה בקריאות גנאי גזעניות
בעקבות מסיבה בשכונה, הגיעו שוטרים והפעילו אלימות קשה כלפי נערים שלוותה בקריאות גזעניות. מכות השוטרים הטביעו סימני אלימות בגופם של אותם נערים. השוטרים ניסו להגיע להסדר עם הקטינים על מנת שלא יגישו תלונה במח"ש.
יולי 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
צעירה הוכתה על ידי שוטר ומהבדיקות עלה דימום פנימי ברחם
צעירה שאחיה ברח ממשמורת חוקית והסתתר בתוך הבית הוכתה ע"י שוטר במהלך מעצר עד שנזקקה לטיפול רפואי, בבדיקה בבית החולים  אף נתגלה דימום פנימי ברחם. הפונה הגישה תלונה במח"ש. מח"ש סגרו את התיק.
נובמבר 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
שוטרים השתמשו באלימות קשה וביטאו אמירות גזעניות
בעקבות מסיבה בשטח פתוח, הגיעו שוטרים שביקשו לסיים את המסיבה בגלל תלונות על רעש. בזמן שקיפלו את הציוד, החלו חילופי דברים שלוו בקללות בין שוטרת לנוכחים. אחד השוטרים חישמל באמצעות שוקר חשמלי את אחד הקטינים מספר פעמים, ולאחר שנפל אזקו אותו בידיו ורגליו והכו אותו. לאחר שעצרו את חלק מהנערים נעצרו וגם בחדר החקירות השתמשו באלימות ובאמירות גזעניות נגדם כגון: "שחור מסריח". אחד השוטרים התנצל. הוגשה תלונה למח"ש.
אוקטובר 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
 
שוטר חנק והפעיל אלימות, והגיש תלונה נגד הפונה בגין הפרעה והכשלת מעצר
חברים ישבו ושתו אלכוהול, שוטר הגיע ודרש לשפוך את האלכוהול. השוטר החל לחנוק את אחד מהם והשתמש באלימות על מנת לעצור אותו. השוטר הגיש תלונה על הפרעה לשוטר במילוי תפקיד והכשלת מעצר.
נובמבר 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
השוטר תקף והכה עצור אזוק, אך דיווח כי הוא הותקף על ידי העצור
בעקבות ויכוח משפחתי הוזמנה המשטרה. השוטר שהגיע הפעיל אלימות כלפי החשוד וכלפי בני משפחתו. למרות שהחשוד היה קטין סירב השוטר בתחילה שהוריו ילוו אותו. כאשר הגיעו לניידת השוטר המשיך להשתמש באלימות כלפי החשוד שהיה אזוק בידיו ורגליו, סטר לו בחוזקה ובעט בו. השוטר דיווח כי הוא הותקף בידי החשוד. אביו של החשוד שראה את בנו בוכה בתוך הניידת התעקש להתלוות אליו.
ינואר 2010, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
שוטרים הכו צעירות ללא הסבר, לאחר מכן סירבה המשטרה לתת את פרטי השוטרים
שוטרים שהגיעו בעקבות תלונות על רעש, הגיעו למקום והחלו להכות את הצעירות ללא הסברים, הכניסו אותן לניידת. בזמן הנסיעה הושמעו אמירות גזעניות כלפיהן. כאשר ביקשו את פרטי השוטרים, סירבו לתת להם אותם בטענה שיכולות להגיש תלונה למח"ש אם רוצות. 
אוגוסט 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
בילוי עם חברים הסתיים באלימות של שוטרים סמויים ומעצר ללא סיבה
יצא לבילוי עם שני חבריו במועדון בתל אביב. מחוץ למועדון ראו קטטה. שוטרים סמויים יצאו מרכב והחלו להכות אנשים שהיו שם. הוא וחבריו לא רצו לקחת חלק מהאירוע לכן ניסו לברוח מהמקום. להפתעתם השוטרים רדפו אחריהם ועצרו אותם, הוא היה עצור שבוע ושני חבריו היו עצורים חודש.
אוגוסט 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
השופט הפנה את הצעיר לבית החולים, מכיוון שנזקק לטיפול רפואי בעקבות אלימות שוטרים
צעיר בן 24, שהיה חשוד בגניבה, נבהל בזמן שראה את השוטרים וברח מהמקום. השוטרים תפסו את הצעיר והשתמשו באלימות קשה כלפיו. ביום למחרת בבית המשפט ראה השופט את הצעיר הפצוע ודרש שיגיע לבית החולים. הצעיר סבל מפגיעה בראשו שהצריכה תפירה, ועוד פציעות בגופו. הצעיר יצא זכאי במשפט
אוקטובר 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
צעירים הוכו בידי מוכר בחנות, אך הם נעצרו והושפלו בידי המשטרה
בחור צעיר נכנס לחנות בחיפה, המוכר מאחורי הדלפק נתן אגרוף לצעיר, לאחר מכן החל להכותם באלה. הצעיר ואחיו ברחו החוצה והזמינו משטרה. ללא כל בירור, אזקו השוטרים את שני הצעירים והכניסו אותם לניידת. כשהגיעו לתחנה זכו ליחס משפיל מהשוטרים, אשר השתמשו באמירות גזעניות ואחד מהם אף סטר להם ואמר "אתיופים תמיד עושים בעיות". לאחר שהוצג הסרטון מהחנות בו נראה כי המוכר הוא שהכה את הצעירים, שוחררו הצעירים והתיק בוטל. המשטרה סירבה לתת לצעירים את הסרטון, שרצו לתבוע את המוכר. 
נובמבר 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
לאחר שבירר כי אין מצלמות באזור, החל השוטר להכות את הצעיר עד שנזקק לטיפול רפואי
קבוצה של צעירים ממוצא רוסי, התנכלו לשלושה חברים שיצאו לבלות. אחד הרוסים נתן אגרוף לאחד הצעירים וגרם לחתכים בשפתיו. כאשר הגיעה משטרה למקום, הסביר להם אחד החברים כי הבחור הרוסי הוא שהחל להכות אותם. השוטר בחר לשחרר את הבחור הרוסי, שאל את בעל הקיוסק אם ישנם מצלמות אצלו, כאשר התשובה הייתה שלילית, החל להכות את הצעיר שנזקק לטיפול רפואי בעקבות האלימות. 
דצמבר 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
עדה לאירוע ראתה כי השוטרים הכו את הקטין למרות שהיה אזוק
שני צעירים נעצרו במשטרה בעפולה, ואינם יודעים מה הסיבה למעצרם.הייתה עדה לאירוע שבו נעצרו הצעירים. אותה עדה ראתה את השוטרים מכים את הקטין למרות שהיה כבר אזוק.
ינואר 2012, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
קטין נעצר, אבל המשטרה סירבה לתת  לאחיו להיות נוכח בחקירה ואף השתמשה באלימות נגדו
בן 16.5 נעצר בגלל התפרעויות שלו ושל חבריו. אחיו של הנער ביקש להיות נוכח בזמן חקירת אחיו, אך נתקל בסירוב מהמשטרה. אחיו הקליט את האירוע, אך אותם שוטרים אף השתמשו באלימות נגדו והחרימו את הטלפון הנייד שלו.
ינואר 2012, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
 שוטרת בחרה לבקש תעודות זהות רק מאנשים בעלי צבע עור כהה
נהג אוטובוס הזמין משטרה בעקבות התפרעות של מספר נערים. השוטרת ביקשה רק מאנשים בעלי צבע עור כהה תעודות זהות על מנת שישמשו כעדים. כאשר שאלה אחת מהנוסעות מדוע מבקשת רק מהם ולא משאר הנוסעים, ענתה לה השוטרת שהיא זו שתבחר ממי לבקש.
מרץ 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
התנכלות לצעיר והאשמה ללא כל ראיה מוצדקת
קבוצה של צעירים נכנסה לקיבוץ עם רכב, בין אותם צעירים היו שני יוצאי אתיופיה. אותם צעירים נמלטו מהקיבוץ בגלל תאונה שהתרחשה במקום. מזכיר הקיבוץ ומג"בניק הגיעו לביתו של צעיר יוצא אתיופי המתגורר בקיבוץ והטיחו בו אשמות מבלי שהמשטרה בדקה את העניין. הוא ועוד צעירה יוצאת אתיופיה זומנו לחקירה במשטרה. כאשר חזרו לקיבוץ, השומר בכניסה צעק לחברו, "למה הכנסתם את השחור הזה?" הצעיר מרגיש תחושת התנכלות כלפיו ללא סיבה מוצדקת.
יוני 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
עובד במודיעין האזרחי, הושפל על ידי שוטר שהשתמש באמירות גזעניות כלפיו
מאבטח במטה הארצי של המודיעין האזרחי, ביקש לראות תעודה מזהה של שוטר במדים. אותו השוטר החל לקלל את המאבטח, כינה אותו בשמות גנאי והשתמש באמירות גזעניות כגון: "כושי מסריח".
יולי 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
גננת לסטאזרית האתיופית: "יש לכם מחלות, שלא תדביקי"
בעקבות הלימודים לתואר ראשון, צעירה התמחתה בגן ילדים. במהלך הסטאז הרגישה כי הסייעות בגן הילדים מתנכלות אליה, בין היתר בכך שהרבו להעיר הערות גזעניות כלפיה כגון: "יש לכם מחלות, שלא תדביקי". בנוסף גם לאחר שסיימה את הסטאז היא מתקשה מאוד למצוא עבודה, שכן המפקחות באזור אמרו לה כי איחרה במועד השיבוצים לשנה. חברה שלה שאינה אתיופית דווקא כן הצליחה למצוא עבודה באותו הזמן.
יולי 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה
 
קצינה שנשמעה אומרת "תגידו לשחור שיעשה את זה" קיבלה רק הערה בתיק
קצינה במשטרה נשמעה אמרה במסדרון "תגידו לשחור שיעשה את זה". כוונתה הייתה לשוטר-חוקר נוער שסופח ליחידה על מנת לסייע. אותו חוקר דיווח למפקד המרחב. הוגשה תלונה על אותה קצינה, שבסופה קיבלה רק הערה בתיק. לא קיבל מענה לטענתו על הטיפול הלא ראוי במקרה.
יולי 2011, טבקה - אגודה ישראלית למען יוצאי אתיופיה.
 
יום אחרי שהחל לצעוד מקריית מלאכי לכיוון ירושלים במחאה על גזענות, נתקל הצעיר בן העדה האתיופית מולאט אררו במכשול - המשטרה עיכבה אותו והרתה לו להפסיק לצעוד, משום שהוא הולך על כביש מהיר. כעת עושים חברי הכנסת שעימו את מרב המאמצים כדי לדאוג לו לאישורים להמשך הצעדה.
17.01.2012, ברהנו טגניה, חדשות 2
 
אורי בירואון, צעיר בן העדה האתיופית מתל אביב, שנעצר בגינת לוינסקי שוחרר ממערצו. במשטרה טענו כי בירואון נעצר לאחר שחצה את הכביש באור אדום והתעמת עם השוטרים, אך הוא שוחרר מבלי שהוגשה נגדו תלונה. חבריו טענו מנגד כי הוא נעצר "בגלל צבע עורו". בירואון הקים קבוצה בפייסבוק שנקראת "אתיופים מאוחדים בעם", המונה כעת למעלה מ-6,000 חברים ועשרות מהם הקימו אתמול אוהלים במאהל המחאה שהוקם בשכונת לוינסקי בתל אביב.
09.11.2011, בועז וויליניץ, וואלה!
 
כ-50 מבני העדה האתיופית השתתפו הערב בהפגנה ברחבת מוזיאון תל אביב. לטענתם, השוטרים נקטו נגדם באלימות מוגזמת ועצרו 18 מהם, בהם מולט אררו, יוזם המחאה. "היו בנות שדחפו אותן ונגעו בנו", סיפרה דוברת המאבק. המשטרה: "לא נאפשר הפרות סדר."
31.01.2012, ברהנו טגניה, חדשות 2
 
 
 

פעיל אתיופי נעצר בת"א, עשרות דורשים לשחררו

אורי בירואון, צעיר בן העדה האתיופית, תושב תל אביב, נעצר בצהריים בגינת לוינסקי, לאחר שחצה במעבר חציה באור אדום והתעמת עם השוטרים. לדברי המשטרה, בירואון חשוד כי דחף שוטרת לאחר שהתעמת עם השוטרים ולכן נעצר. בשעה זו מפגינים עשרות פעילים בגינת לוינסקי בדרישה לשחררו. שולה קשת, נציגת המאהל בלוינסקי, נמצאת בשעה זו בתוך תחנת המשטרה על מנת לברר את נסיבות המעצר.

יש לציין, כי בירואון הקים קבוצה בפייסבוק שנקראת "אתיופים מאוחדים בעם" המונה כעת למעלה מ-6,000 חברים ועשרות מהם הקימו אתמול אוהלים במאהל המחאה שהוקם בשכונה.

09.08.2011, בועז ווליניץ, וואלה!

 
ירון מואס, שוטר מג"ב, הורשע באחרונה בהכאת חייל אתיופי שפנה אליו לאחר שקרא לחברתו "לסתום את הפה". בהמשך השוטר גם עצר אותו וטען כי הותקף על ידו. ביהמ"ש לא שלח אותו לכלא.בית משפט השלום בתל אביב גזר באחרונה שמונה חודשי מאסר על תנאי ופיצויים בגובה 1,000 שקלים על שוטר משמר הגבול לשעבר, שהיכה חייל אתיופי ולאחר מכן הגיש נגדו תלונה כוזבת בגין תקיפת שוטר.
13.07.2011, מערכת וואלה!
 
נגד מזרחים

החל פינוי בכוח של מאהל לוינסקי

כוחות משטרה מפנים ברגעים אלה בכוח את מאהל לוינסקי בדרום תל אביב. על פי הדיווחים השתמשו השוטרים בשוקרים חשמליים ועצרו כ-10 בני אדם. כל מי שיכול לסייע נקרא להגיע למקום בהקדם.
19.09.2011, 14J- אתר המחאה
 
מאות פעילים חסמו כבישים בדרום ת"א במחאה על הפינוי שצפוי בתחילת השבוע, בין העצורים סתיו שפיר. העירייה: הפינוי - לטובת הדיירים
כמאתיים איש הפגינו הערב (שבת) סמוך למאהל חסרי הדיור בשכונת התקווה בתל אביב במחאה על כוונת העירייה לפנותו בימים הקרובים. הפעילים חסמו כבישים באזור לסירוגין וכוח משטרה ניסה לפזרם משם. על פי החלטת בית המשפט המחוזי העירייה רשאית לפנות את המאהל החל ממחר בעשר בבוקר.
לאחר זמן קצר החלה המשטרה לעצור מפגינים שהלכו על הכביש באופן אקראי. 23 מפגינים נעצרו, חלקם תוך שימוש בכוח רב. המפגינים קראו "העם דורש דיור ציבורי" ומניפים שלטים שעליהם נכתב בין השאר "קורת גג לכולם", "חולדאי הרגת את התקווה" ו"בדם ואש את ביבי נגרש".
07.01.2012, אילן ליאור, הארץ
 
 
 

מאהל התקווה פונה. מאה שוטרים, ארבעה מעצרים ואף לא עובד סוציאלי אחד

הטרקטור עלה על המאהל, דרס אותו והפך אותו לעיי פסולת שהועמסו על המשאיות. השוטרים והפקחים פרשו גדרות אבטחה, והמאהל והרחובות סביבו נחסמו. הציוד פונה על ידי טרקטור, תוך כדי שהם שוברים אותו ומעמיסים על משאית במקום. אנשי המאהל והפעילים התבוננו בנעשה מעבר לגדרות.
היו אלה רגעים קשים במאהל. אנשים שבורים מעצב. דיירת במאהל, חולת סרטן עם מאה אחוזי נכות, ראתה את הפינוי של הטרקטור והמשאיות והתעלפה בו במקום.
במהלך הפינוי נעצרו שלושה: איציק אמסלם, לואיז שמרס, ליטל בר.
שי נימצן מדווח: ילדי גן שממוקם מול המאהל יצאו החוצה, ומבעד לגדר החלו לצעוק לעבר השוטרים: "העם דורש צדק חברתי!" בתגובה נכנסה ניידת לשטח הגן, השוטרים דיברו עם צוות הגן והילדים הושתקו והוכנסו לתוך המבנה.
שולמית חזן, מתושבות המאהל "אנשים כאן יושבים ובוכים על הבית שהם בנו. אבל הכוח עוד יחזור אלינו! לא גמרנו עם המחאה!"

15.01.2012, אוסו באיו ואור-לי ברלב, חדר מצב J14

צילום: אקטיבסטילס

 

 

 

 

כלפי פליטים

שוטרת לפליט שהותקף: "תעשה בלאגן, תגורש"

סטיבן ביקש להתלונן על תקיפה גזענית - אך גם במשטרה נתקל ביחס מזלזל. סטיבן פול גוק, אזרח סודן ששוהה בישראל מ-2007, הוכה קשות בשבוע שעבר בידי ארבעה ישראלים. הוא קיווה שימצא אוזן קשבת במשטרה, אך במקום זאת נענה בהתעלמות ואף באיומים. "אם הייתי ישראלי לא היו מתייחסים אלי ככה", סיפר היום (א) ל-ynet.
 בבית החולים גבו השוטרים עדות מסטיבן, והיום ניגש לתחנת המשטרה בנתניה לבדוק אם הייתה התקדמות בחקירה. החוויה רק הוסיפה לתחושתו הקשה. "הטיפול בי היה מתחת לכל ביקורת, התייחסו אלי כאילו אני לא בן אדם. אם הייתי ישראלי לא היו מתייחסים אלי ככה", הדגיש.
 לדבריו, לאחר שניגש לפקידת הקבלה וסיפר לה כי הותקף, נאלץ לחכות במשך חמש שעות וחצי. "אחרי כמה שעות וטרטורים, לבסוף קרא לי מישהו להיכנס לחדר ושאל מה קרה לי. היה לי קשה להסביר לו בעברית, אבל הוא אמר שבכל התחנה אין שוטר שמדבר אנגלית", התפלא סטיבן. "ברגע שהבינו שאיני אזרח ישראלי ושאני מחזיק באשרת שהייה זמנית לשלושה חודשים בלבד, הם אמרו שאינם יכולים לעזור לי.
"השוטרת שאלה אותי מה אתה רוצה שאנחנו נעשה?. אמרתי לה שאני איש שמאמין בחוקים ושאם מישהו שבר את החוק ופגע באדם, צריך לנסות לחקור ולבדוק את זה. היא אמרה לי שאם אני אראה את האנשים, שאודיע להם וזהו", הוא המשיך. בקשתו של סטיבן לקבל את מספר התיק שנפתח בעקבות תלונתו או צילום של המסמכים, נדחתה. גם את שמה סירבה השוטרת למסור לו. "היא עוד איימה עלי שאם אני אעשה בלאגן, היא תדאג שאני אגורש לסודן".
 14.06.2011, בועז פיילר ורענן בן צור, ynet
אנשי יחידת עוז עצרו כומר מגאנה ששוהה בישראל כבר 25 שנים, כלאו אותו במשך שעות והתעללו בו. לדברי הכומר, רק משום שלא נשא דרכון ברשותו.
את אותו הערב בסוף חודש מאי, משחזר הכומר הגנאי רוברט אופורי אסנטי, בן 49, כשמשקפי שמש מכסים את עיניו. למעלה מ-25 שנים הוא כבר שוהה בארץ, וכבר כמה שנים שעומד ותלוי צו בית משפט האוסר על גירושו וגירוש משפחתו למולדתו. לפני כ-15 שנים מונה אסנטי לכומר באחת הכנסיות הגדולות בדרום תל אביב, ומאז הוא מקיים קשרים הדוקים עם השגרירות ומשמש דובר של הקהילה.
"שמעתי הרבה סיפורים מאנשים שבאו אליי להתלונן על התעללות מצד אנשי יחידת עוז. אני מודה שלא ממש האמנתי", הוא מספר. באותו הערב, הוא יצא מביתו בדרום תל אביב כדי לאסוף את בנו מהמועדונית הסמוכה ונעצר על ידי פקח של יחידת עוז. לדברי אסנטי, התבקש להציג את דרכונו. "הראיתי לו תעודה מהשגרירות עם כל פרטיי, הוא לקח אותה ואמר שזה לא דרכון", הוא משחזר.
צילום: ניר כפרי
 
"הסברתי שהוא בבית, שמיהרתי לבן שלי ושאחזור אתו ברצון הביתה". לדבריו, הפקח אמר כי "לא אכפת לו" ו"בהתאם לחוק בישראל, גם אם אתה הולך לשירותים אתה צריך דרכון. ואז הוא אמר לי: ‘אם אני שם אותך ברכב ומעניש אותך חמש שעות, בפעם הבאה תזכור לקחת את הדרכון?".
בשלב הזה, הצטרפו שני פקחים נוספים. "אחד (הפקחים) תפס לי את הצוואר והכה אותי בראש, אחר תפס לי את הרגל. זרקו אותי לרצפה וגררו אותי מעבר לרחוב, שמו לי אזיקים. צעקתי: ‘מה אתם עושים לי? רק שכחתי דרכון".
13.09.2011, טלילה נשר, הארץ
 
מדובר, על פי עדויות שהגיעו לידי מעריב, בנוהל סדור שפותח על ידי שוטרי מג"ב ומשטרת תל אביב בחודשים האחרונים, מאז נכנס לתוקפו החוק האוסר על מכירת אלכוהול לאחר השעה 23:00. מדי לילה מגיעות קבוצות שוטרים לרחובות נווה שאנן, יסוד המעלה, סלומון ורחובות נוספים במתחם התחנה המרכזית הישנה, עוברים בין העסקים ובצעקות וקללות לעבר הפליטים מאריתריאה וסודן, שמנהלים במקום עסקים לממכר מזון ושתייה, דורשים מהם לסגור את המקום.

יש לציין, שמקומות אלו לא רשומים ברישיון העסק כמקומות לממכר אלכוהול, ולכן אחרי השעה 23:00 הם יכולים להישאר פתוחים, אולם לא למכור שתייה חריפה. "הם (השוטרים) הגיעו אלי כל לילה ודרשו שנסגור את המקום ונוציא את האנשים החוצה גם הרבה לפני 23:00, סיפר א, פליט מאריתריאה, שלאחרונה מכר את הפאב שניהל ברחוב סמוך לנווה שאנן.למעריב הגיעו עדויות מפליטים נוספים שחוו מקרוב את החוויה מפוקפקת של נוהל פלפל. אף אחד מהם אפילו לא חשב להתלונן במשטרה. במשטרת מחוז תל אביב אומרים בתגובה כי הם אוכפים את חוק העזר העירוני לפיו בשעה 24:00 יש לסגור את העסקים הללו.

לדבריהם, מאז שהחלה האכיפה במתחם הסמוך לתחנה המרכזית הישנה נרשמה באזור ירידה של עשרות אחוזים בתחומי עבירות האלימות, הדקירות, הקטטות והפרעות המנוחה. בנוסף, נמסר מהמשטרה כי "המשטרה כמדיניות אינה מפעילה כוח בסגירת עסקים, והשימוש בגז פלפל נעשה רק במקרים בודדים, בהם ישנו צורך בכך ובכפוף להנחיות".
14.07.2011, יובל גורן, nrg
 
המשטרה החלה להחרים אופניים ממבקשי מקלט שאינם יכולים להוכיח בעלות עליהם - כך מדווח עיתון הפליטים החדש "The Refugee Voice", המוציא היום לאור גיליון שני. לפי הדיווח, בשל גל גניבות האופניים בתל אביב הנהיגה המשטרה לפני כמה שבועות מדיניות חדשה: שוטרים עוצרים מבקשי מקלט ברחובות העיר ומבקשים מהם להציג קבלה או הוכחה אחרת שרכשו את האופניים בכספם ולא גנבו אותם.
פארוק מוסא, מבקש מקלט בן 20 מדארפור, סיפר שנעצר בחודש שעבר בדרך מביתו בדרום תל אביב למקום עבודתו במרכז העיר בידי שני שוטרים. "פתאום הם חסמו אותי ושאלו אם יש לי קבלה על קניית האופניים", סיפר. לדבריו, השיב שרכש את האופניים בחנות ברחוב הירקון, אך איבד את הקבלה. השוטרים, הוא מעיד, סירבו להצעתו להובילם לחנות האופניים והחרימו את אופניו. הוא העיד שמעבר להשפלה שחווה, איבד את יכולת ההתניידות בעיר. המשטרה מסרה בתגובה כי אזור התחנה המרכזית הוא מרכז גדול לסחר ברכוש גנוב ושהמעצרים נעשים ללא הבחנה דתית, לאומית, גזעית או עדתית: "אדם שמשוטט בנסיבות מחשידות כשברשותו רכוש שלגביו אין לו הסבר מניח את הדעת או סימוכין לרכישתו מעורר חשד סביר שמדובר ברכוש גנוב", מסרה המשטרה.
01.07.2011, אילן ליאור, הארץ
במשך למעלה מחודשיים החזיקה מדינת ישראל במעצר שווא, ללא שימוע וללא ביקורת משמורת, אזרחית בנגלדש שנכנסה לישראל מלבנון לאחר שעברה שם התעללות קשה. מעצרה התקיים והתמשך משום שרשות האוכלוסין וההגירה דחתה את הטיפול בעניינה. אלמלא דפקה האשה, קורבן לסחר בבני אדם, מיוזמתה על דלת בית הדין לביקורת משמורת בכלא שהוחזקה בו, ייתכן שהיתה יושבת עדיין במעצר.לדברי עו"ד זוהר, "זו אשה שנאלצה לעזוב את ארצה לצורכי פרנסתה ופרנסת משפחתה. בלבנון עברה התעללות והוחזקה בתנאי עבדות. גם כשברחה לישראל לא תם סבלה. עם בגדיה בלבד לגופה, ובלי שהיא דוברת את שפת המקום, התקשתה האשה לממש את זכותה הבסיסית וכמיהתה לשוב לביתה. כעת ננקטים אמצעים לסייע לה לשוב. האגף לסיוע משפטי רואה חשיבות עליונה בהגנה על זכויות אוכלוסיות מוחלשות שאין להן אמצעים או יכולת להגן על עצמן".
30.12.2011, דנה ויינר-פולק, הארץ
 
אחד מכל תשעה נערים אפריקאים שנכלאו בישראל במתקן לקטינים ניסה להתאבד. כך עולה ממידע שהגיע ל"הארץ". 179 אפריקאים שהסתננו לישראל מוחזקים במתקן, המכונה מרכז תמיכה לנוער זר בלתי מלווה (מת"ן), אך למעשה מדובר במתקן סגור שמופעל על ידי שירות בתי הסוהר. 19 מתוך 179 הנערים ניסו לשים קץ לחייהם, אולם כל הניסיונות סוכלו הודות לערנות של אנשי הצוות.
חלק מהנערים מוחזקים במתקן במשך חודשים ארוכים, בניגוד להנחיית המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שקבע כי אין להחזיק את הקטינים יותר מחודשיים. בכך מפרה ישראל את האמנה לזכויות הילד, עליה היא חתומה. באמנה נכתב כי "לא יישלל חופש משום ילד שלא כדין, או באופן שרירותי. מעצרו, כליאתו או מאסרו של ילד יהיו בהתאם לחוק וישמשו אך ורק אמצעי אחרון בפרק הזמן הקצר ביותר". הילדים והנערים מוחזקים תקופות ממושכות למרות שלמשרד החינוך יש 20 מקומות פנויים בפנימייה.
26.09.2011, טלילה נשר, הארץ
 
במבצע אכיפה של משטרת אילת ועירית אילת שהתנהל בסוף השבוע האחרון, נסגרו ארבעה פאבים של מסתננים שפעלו ללא רישיון עסק בעיר אילת. המשטרה פשטה על שבעה בתי עסק של מסתננים וחילקה דו"חות על ניהול עסק ללא רישיון. בעלי העסקים אף הוזמנו לשימוע בעניינם בעירייה. מדובר בפעילות נדירה בעיר אילת, הסובלת משיטפון של מסתננים האפריקאים המתגוררים בעיר. כ 12% מתושבי אילת הם מסתננים מאפריקה. המסתננים מפעילים בתי עסק, כנסיות, מסבאות ופאבים ואחוזי הפשיעה בעיר עולים בהתאם לרמת האלכוהול בדמם של התושבים החדשים.
משטרת אילת מצהירה כי פעילות משותפת עם העיריה בנושא המסתננים תמשך, וכי מקומות העסק שנסגרו מהווים מרכזי בילוי למסתננים שנהגו להגיע למקום, לשתות לשכרה ולהשתכר. אולם פעילי מטה אילת יהודית ומשמר השכונות הפועלים בעיר, מצביעים על העיתוי של מבצע האכיפה ואומרים כי נראה שפעולות המחאה שתכפו בשבועות האחרונים דירבנו ככל הנראה את המשטרה לצאת למבצע.
16.01.2012, אלחנן גרונר, הקול היהודי
 
 
 
מאות מפגינים, התאספו אמש (יום ג) בכיכר רבין בתל אביב ויצאו נגד תוכנית הממשלה לטיפול בפליטים. מפגן המחאה שנמשך לתוך הלילה נגד כוונת הממשלה לבנות "בית כלא" לפליטים בדרום הארץ ולכלוא אותם תקופה ממושכת ללא העמדה לדין. בסרטון זה מציגה אלימות קשה עד כדי דם מצד שוטרי מרחב ירקון וכוחות יס"מ מהמרחב.בהפגנה נעצרו חמישה פעילים.
11.01.2012, המפלגה הקומוניסטית הישראלית; עיתונות אזרחית "99%"
 
במסגרת מבצע אכיפה של עיריית תל אביב והמשטרה נסגרו ברים ומסעדות בבעלות פליטים מאפריקה. בעלי העסקים זועמים: "סתם מקשים עלינו. עכשיו ממה נתפרנס?"
חגי מטר, 31.01.2012, זמן תל אביב
 

עובדת זרה התלוננה: פקחי עוז תקפו אותי

אלימות, השפלה וטראומה - לטענת מהגרת עבודה מהפיליפינים, אלו תוצאות מפגשה עם שני פקחי יחידת עוז, שאירע בסוף חודש אוגוסט בדירתה בירושלים. "הם שאלו איפה התיקים שלי, אחד מהם משך לי את היד ודחף אותי באלימות, היינו בתוך הבית לבד ואני פחדתי והרגשתי מושפלת", סיפרה ל-ynet וינסנטה קבסג על המפגש שהותיר אותה עם חבלות בגופה. "התנהגו אליי כמו אל כלב, אין להם לב ואין להם כבוד", הצהירה.
אשרת העבודה של קבסג, שהגיעה לארץ בשנת 2000 ומתגוררת בירושלים עם בן זוגה הישראלי, פגה ב-2006, אך משרד הפנים אישר כבר את המשך שהייתה בארץ לאחר שהגישה בקשה להסדרת מעמדה במסגרת הליך איחוד משפחות. "האישור וההסברים לא עניינו את הפקחים שעצרו אותי ברחוב, ביקשתי להתקשר לעורך הדין או לחבר שלי אך הם סירבו, זה לא שווה, הם אמרו ולקחו לי את הטלפון נייד", שיחזרה.
הפקחים הסיעו אותה לביתה, שם חיטטו, לטענתה, בארונותיה כדי לאסוף בגדים. "בכיתי וכשניסיתי לקחת את מברשת השיער שלי, הפקח הסיט לי את היד במכה ודחף אותי בחוזקה מהחזה אחורה על המיטה. כששכבתי על הגב, הוא תפס את הקרסוליים שלי כדי שלא אזוז. אז אזקו אותי בפרקי כף היד, תפסו אותי והפקח העיף אותי מהמיטה ודחף אותי לסלון". בהמשך, סיפרה, כשהיתה כבר אזוקה, "הפקחים דחפו אותי במדרגות ונפלתי".לאחר מכן, טוענת קבסג כי נלקחה למתקן של משטרת ההגירה בחולון, משם שוחררה כעבור מספר שעות."זה היה מעצר שווא", הדגישה.
07.11.2011, עומרי אפרים, ynet
 
הפליטים בגינת לוינסקי סובלים ברובם חרפת רעב, חשופים לגשם ולקור וּמתמודדים עם בעיות רפואיות. זאת ועוד, הם סובלים  גם מהתעמרות הרשויות, שלא אחת מחרימות שמיכות בכוונה להניסם משטח הגן. "אם בעבר הצליחו רובם למצוא בתוך כמה שבועות עבודה כלשהי שתאפשר להם לקיים עצמם ולהצליח ולצאת מהגן, הרי שלאחרונה, לנוכח האווירה הציבורית והחלטת הממשלה על הקמת מתקן הכליאה החדש לפליטים, חוששים רבים להעסיקם והם נותרים במצבם העגום בגן...." אומרת אורית רובין, מנהלת התחום הפסיכו-סוציאלי בארגון א.ס.ף.
30.01.2012, אבי בלכרמן, 14J - האתר הרשמי של המחאה

דו"ח זכויות האזרח: בכלא ובמעצר נרמסות זכויות אדם- במיוחד של קבוצות מוחלשות

האגודה לזכויות האזרח טוענת בדו"ח השנתי כי בכלא ובמעצר נרמסות זכויות אדם - במיוחד של קבוצות מוחלשות - ותוקפת את מגבלות התנועה בשטחים. "כאשר חלק מאיתנו שווים פחות - כולנו לא שווים. כאשר חופש הביטוי מאוים – כולנו בסכנה.
עמרי אפרים, 04.12.2011, ynet