חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח הגזענות 2012

גזענות בספורט

פרסום ראשון : 21/03/2012   עדכון אחרון:   21/03/2012


ספורט וגזענות… בדיוק מה שחשבתם…
הכותרת חושפת רבות ביחס למה שיובא כאן, כי אין חדש בכך שאכן ישנה זיקה בין גזענות לספורט. הטעות הגדולה ביותר בספורט היא תופעת הגזענות, אשר לצערנו תופסת מרחב רב בחיינו הספורטיביים, כאוהדים ולא פוסחת לפעמים גם על שחקנים וגם חברי הנהלה. מגרשי הספורט מהווים כלי פתוח לכל אחד להביע את דעתו, גם כהשופט עושה טעות קטנה, הקללות לא מפסיקות לעקוב אחריו, בכל סנטימטר במגרש, ולפעמים גם מחוצה לו.
 
בתחילת שנות התשעים התחילה הגזענות במגרשי הספורט הישראלים להיחשף, כאשר עלתה קבוצה כמו בני טייבה בשנת 1997 לליגת העל, החלו כבר אז להישמע קריאות גנאי נגד הנביא מוחמד, האיסלאם, והערבים בכלל. לפני כן, כבר בשנת 1993, כאשר החתימה מכבי תל אביב את שחקן נבחרת קמרון, סיריל מקנאקי שחום העור, החלו להישמע קריאות גזעניות ונהמות, זרקו עליו בננות כאילו שהיה קוף. בואו של מקנאקי חשף עובדה שהרבה ישראלים העדיפו להתעלם ממנה - הכדורגל והספורט בישראל נגוע בגזענות.
ברגע הזכיה בגביע המדינה ב-2004, שחקני איחוד בני סכנין, מאמני הקבוצה, הנהלת הקבוצה, ערבים ויהודים כאחד, לחצו את ידו של נשיא המדינה דאז משה קצב ואת ידה של שרת הספורט לימור לבנת. לעומתם, שחקני בית"ר ירושלים נמנעו מלחיצת ידו של השר גאלב מגאדלה בשנת 2009 באותו מעמד, לאחר שהקבוצה שלהם זכתה בגביע המדינה, והחגיגות אחר כך שבהם נשמעו ביטויים גזעניים לכל דבר מפי מספר שחקנים, אפילו זכור המקרה החריג של שחקן נבחרת ישראל בכדורגל עמית בן שושן, ששר עם עוד שחקנים ואוהדים "סלים טועמה מחבל, אני שונא את כל הערבים" ועוד...
במגרשי הכדורגל בפרט, והספורט בכלל, נשמעות קריאות גזעניות כאלה כמעט מדי שבוע, ולמרות כל מאמציה של ההתאחדות לכדורגל למגר ולהילחם בתופעה, נראה רק שהיא הולכת ומחריפה. כאשר אוהדי בית"ר ירושלים, הקבוצה המובילה במדד הגזענות,  קוראים לשחקנים הערבים מחבלים, ואף נוהמים כלפי שחקנה (לשעבר) של הקבוצה טוטו תמוז, כאילו היה קוף.
חוק איסור אלימות בספורט התשס"ח 2008 מיועד למיגור האלימות במגרשי הספורט באמצעות קביעת הסדר מפורט בדבר התנאים לקבלת רישיון לקיום אירוע ספורט. סעיף 15 לחוק כולל איסור פלילי על התבטאות גזענית באירוע ספורט. העונש המקסימלי על התבטאות כזו לפי החוק הינו שנתיים מאסר. כמו כן, מקנה החוק סמכויות לבתי-המשפט להוצאת צווי הרחקה מאירועי ספורט לתקופות ארוכות, עד שלוש שנים.
בפיפ"א, ההתאחדות העולמית לכדורגל, ישנם קווים מנחים המגדירים מהי גזענות כמו גם חוקים האוסרים על אפליה של שחקנים על פי דת, גזע, והשתייכות לאומית.
החוק השלישי של פיפ"א גם קובע כי "אפליה מכל סוג נגד מדינה, איש פרטי או קבוצה של אנשים, על רקע מוצא אתני, מין, שפה, דת, דעות פוליטיות או כל סיבה שהיא, הם אסורים ודינם הפסקת פעילות או הרחקה".
בספרות המחקרית, בעיקר בארצות הברית, קיימים מחקרים רבים המעידים על האפליה בתוך חדרי ההלבשה בין השחקנים הלבנים ושחומי העור, כמעט בכל תחומי הספורט. בישראל קשה עד מאוד למצוא מחקרים מסוג זה. אך אין זה אומר שהתבטאויות גזעניות נעדרות מחדרי ההלבשה. הן אמנם מטופלות בעיקר בקבוצות עצמן ולא מגיעות לכלי התקשורת, אך גם בגזענות מעין זו צריך להיאבק.
 
 
 
 
 

אוהדי בית"ר י-ם: קל מאד להיטפל אלינו ולחזק את התדמית שכולנו שליליים, עבריינים וגזעניים.

סרטון שהופץ ברשת חושף כביכול כיצד מלמדים ילדים אוהדי בית"ר ירושלים לדיר נגד ערבים. אוהדי הקבוצה הגיבו לווידאו בזעם, ואחד ממנהלי פורום האוהדים של בית"ר הסכים לומר: "הדברים האלה מקוממים. מדובר בעריכה מגמתית ובהצגה של 20 שניות מתוך 5 דקות כאשר ברוב הדקות הילדים האלה מעודדים ושרים לשחקני הקבוצה ולמועדון. העריכה הזאת לא מייצגת את מה שהיה במגרש, גזענות הייתה החלק הכי קטן בכל השמחה הזאת של פתיחת האימונים. קל מאוד להיטפל לאוהדי בית"ר ולהמשיך לחזק את התדמית שכולם שליליים, עבריינים וגזענים. מדובר אולי בעשרה אנשים שמצולמים שם כשאוהדי בית"ר מונים מאות אלפי האוהדים וצריך פרופורציות בהתייחסות לדברים".

21.06.2011, מערכת וואלה! ספורט

 

גל נבו: "כל ישראלי יודע שצריך לנצח ערבים"

עם פתיחת אליפות העולם בשחייה, חזר על עצמו המחזה הכה מוכר ומעצבן של ספורטאים איראנים, אשר מחרימים את הקולגות מישראל. אתמול (א) היה זה מוחמד עלירזאי שעשה זאת במקצה המוקדמות ל-100 מ חזה, בו שחה גם גל נבו. אם זו היתה פעם ראשונה אז ניחא, אבל עלירזאי הפך למחרים סדרתי הראשון בעולם של התחרויות הגדולות, כסירב להשתתף עם ישראלים בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות. חוסר הספורטיביות כנראה העלו את זעמו של נבו, שבהתבטאות יוצאת דופן לידיעות אחרונות, שפך את אשר על ליבו.
עם פתיחת אליפות העולם בשחייה, חזר על עצמו המחזה הכה מוכר ומעצבן של ספורטאים איראנים, אשר מחרימים את הקולגות מישראל. אתמול (א) היה זה מוחמד עלירזאי שעשה זאת במקצה המוקדמות ל-100 מ חזה, בו שחה גם גל נבו.אם זו היתה פעם ראשונה אז ניחא, אבל עלירזאי הפך למחרים סדרתי הראשון בעולם של התחרויות הגדולות, כסירב להשתתף עם ישראלים בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות. חוסר הספורטיביות כנראה העלו את זעמו של נבו, שבהתבטאות יוצאת דופן לידיעות אחרונות, שפך את אשר על ליבו.
"האיראני מבזה בקביעות את אליפויות העולם והגיע הזמן שההתאחדות הבינ"ל תטפל בכך כפי שראוי", אמר אתמול נבו בשיחה משנגחאי, "אותנו לימדו לשחות ולא לעשות פוליטיקה. אני לא יודע עד כמה אחמידנאגאד מעורב בזה, אבל המשלחת האיראנית בוודאי מעורבת. אני לא חושב כמו אחרים שמדובר בשחיינים מסכנים, המתאמנים כל השנה ונאלצים לוותר על תחרות בגלל פוליטיקה. מה, עמדו מולו עם אקדח לרקה ?"
אני לא רק מרוצה מהתוצאה שהשגתי (1:02.32 דק), אלא גם מהעובדה שניצחתי ערבים. את הסורי שהתמודד נגדי באותו מקצה וגם השגתי תוצאה טובה יותר מלבנוני ששחה במקצה אחר. אולי לימדו אותנו לא לערבב ספורט ופוליטיקה, אבל כל ישראלי יודע שצריך לנצח ערבים".בינתיים התברר כי גם התאחדות השחייה העולמית, תבדוק את נושא החרם: "עלינו להבין את הסיטואציה שוב", אמר קורנל מרקולסקו, נשיא הפינ"א, "אם מדובר באמת בחרם פוליטי, אז אין שום סיבה בכלל להגיע לאליפות. אנחנו לא צריכים את הפוליטיקה הזו בספורט".
25.07.2011, אבינעם פורת,ynet
 
 
 
 
 

טיבי: "גל גזענות חדר גם לספורט הישראלי"

התבטאותו השנויה במחלוקת של השחיין גל נבו, אשר נחשפה הבוקר (ב) ב"ידיעות אחרונות", עוררה את זעמו של סגן יו"ר הכנסת אחמד טיבי: "דבריו של נבו מוכיחים כי גל עכור של גזענות שוטף את ישראל וחדר גם לתחום הספורט".
טיבי הוסיף ואמר: "ניכר בדבריו ובדרך התנסחותו שהוא נמצא בתחום הנכון בשבילו. אינני רואה עוד תחום מלבד קפיצה עם בגד ים למים והגעה לצד השני שבו הוא יוכל לנצח, לא יהודים ולא ערבים, בטח שלא תחומים הדורשים משהו מעבר לשרירים ותנועות רגליים מהירות".
בינתיים התברר כי גם התאחדות השחייה העולמית, תבדוק את נושא החרם: "עלינו להבין את הסיטואציה שוב", אמר קורנל מרקולסקו, נשיא הפינ"א, "אם מדובר באמת בחרם פוליטי, אז אין שום סיבה בכלל להגיע לאליפות. אנחנו לא צריכים את הפוליטיקה הזו בספורט".
יו"ר בני סכנין שאהר חלאיילה: "אנחנו עובדים קשה למדר את הגזענות מהמגרשים ומהאוכלוסייה כדי ליצור דו קיום. לא אחזור על הדברים הקשים, המטומטמים וחסרי האחריות שגל נבו אמר כי ספורט זאת לא מלחמה. ספורט נועד בין היתר לקירוב לבבות וחבל שספורטאי בדרג כזה מתבטא כך בחוסר אחריות. על איגוד השחייה להשעות אותו מיידית".
25.07.2011, גידי ליפקין, ynet

 

 
דו"ח ההגינות בליגת העל בכדורגל מטעם תכנית בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים, מייסודה של הקרן החדשה לישראל
באפריל 2003 החלה הקרן החדשה לישראל ביוזמה חדשנית וייחודית, אשר מטרתה לחשוף ולעקור מן השורש גילויי גזענות והסתה במגרשי הכדורגל במחזורי הליגה הלאומית וליגת-העל. בכדי להפיח חיים ביוזמה, גויס צוות מגוון מבחינה אנושית של כ-50 מתנדבים, אשר שימשו כמשקיפים ביציעי הכדורגל. המשותף להם הוא שכולם אוהדי כדורגל המחויבים למאבק העיקש לביעור תופעות הגזענות והאלימות בספורט.
מחזור 25 5.3.11-7.3.11.
- אלפים מאוהדי בית"ר ירושלים קראו במשך ארבע דקות לאורך המחצית השנייה: "אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים". בכל נגיעה של טוטו תמוז, שחקנה שחום העור של הפועל ת"א, חלקים גדולים בקהל נהמו לעברו. בנוסף, מקרב היציע המזרחי מאות אוהדים קראו מספר פעמים נגד תמוז:" תנו לטוטו בננה".
- עשרות אוהדי מכבי ת"א  קראו שלוש פעמים לאורך המשחק: "סלים טועמה מחבל".
 
מחזור 26 12.3.11-14.3.11
-בסיום המשחק כ-200 אוהדים של בית"ר ירושלים קראו: "מוות לערבים". כמה מאות אוהדים של הקבוצה קראו שלוש פעמים לאורך המשחק: "...טועמה מחבל... על הקוראן משתין, שונא גם את סכנין". עם כניסתו של אייזיק אובודו אוקוצה למשחק, קבוצה של כ-50 אוהדים קראה: "תנו לאוקוצה בננה". אפסנאי הקבוצה, מאיר הרוש, הגיב לפרובוקציה של אוהדי הפועל ר"ג ("מאיר הרוש לא יודע קרוא וכתוב") בהנפת אצבע משולשת לעברם האוהדים.
 
-עם חילופו של וויאהם עמאשה, מספר אוהדים של מכבי ת"א מחאו לשחקן כפיים. עד מהרה התפתחה קטטה ביציע אוהדי מכבי ת"א בין אוהדים שהתנגדו לעידודו של השחקן לבין התומכים בכך. כוח של שוטרי מג"ב נכנס ליציע ופיזר את המהומה.
 
מחזור 27 21.3.2011 – 19.3.2011
-קבוצה של כ-400 אוהדים של בית"ר י-ם קראה מספר פעמים: "טועמה מחבל... משתין על הקוראן, שונא גם את סחנין".
 
מחזור 28 2.2.11-4.2.11
קבוצה של כמה עשרות אוהדים של בית"ר י-ם נהמה לאורך המשחק נגד שוערה השחור של הפועל אשקלון, סטפן אאורלו.  
 
מחזור 29 9.2.11-11.2.11
כ-1000 אוהדים של מכבי חיפה קראו מספר פעמים לאורך המשחק: "אבי לוזון מת... אבי לוזון ניאו-נאצי".
 
מחזור 30 16.2.11-17.2.11
-כמה מאות אוהדים של מכבי ת"א קראו פעמיים לאורך המשחק: "סלים טועמה מחבל".
 
מחזור 31 23.2.11-25.2.11
-בתחילת המחצית השנייה מאות מאוהדי מכבי ת"א (שער 8) נהמו נגד שחקנה השחור של עירוני קריית שמונה, וויליאם נגובו.
 
מחזור 32 30.4.2011
-לאחר שבני יהודה כבשה, מאות מאוהדי מכבי ת"א נהמו נגד דלה איינוגבה, שוערה השחור של בני יהודה ת"א, לאחר שהאחרון חגג את כיבוש השער (באופן לא מתגרה).
 
מחזור 1+2 29.8.11– 20.8.11
-כמה מאות מאוהדי מכבי ת"א קראו בתקרית אחת: "לאלה מחבל".
 
 
מחזור 3 12.9.11-10.9.11
-מאות מאוהדי בית"ר י-ם נהמו מספר פעמים לאורך המשחק לטוטו תמוז, שחקנה של הפועל ת"א.
-נהמות של כמה עשרות אוהדים של הקבוצה הופנו בתחילת המשחק לשוערה השחור של הפועל ת"א, אפולה אדל.
-כמה עשרות אוהדים של מכבי ת"א קראו בתחילת המחצית שנייה: "טועמה מחבל".
 
מחזור 4 19.9.11-17.9.11
-לאחר שבית"ר ירושלים עלתה ליתרון, רוב אוהדי הקבוצה קראו: "אוהב רק את בית"ר, טועמה מחבל. שונא גם את סחנין, משתין על הקוראן". בסיום המשחק מאות מאוהדי הקבוצה קראו, עם יציאתם מהמגרש: "פה זה ארץ ישראל טועמה, פה זה מדינת היהודים. אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים".
-מאות מאוהדי מכבי ת"א קראו בתקרית אחת לעברו של חאלד חלייאלה, שחקנה של בני סחנין: "מחבל". כמו כן, במהלך המשחק מאות מאוהדי הקבוצה קראה בשלוש הזדמנויות: "אין ערבים, אין פיגועים... סלים טועמה מחבל".
-כמה עשרות אוהדים של הפועל פ"ת קראו בסיום המשחק כנגד מכבי פ"ת: "שתהיה שואה למכבי... מכבי ניאו-נאצים".
 
-כמה מאות מאוהדי מכבי חיפה קראו בדקה ה-81 למשחק לעבר השופט, אלי חכמון: "ניאו-נאצי".
 
מחזור 6 26.9.11-24.9.11
-ש, המשקיף שנכח במשחק, מעיד: "במהלך המשחק התפתחה קטטה ביציע אוהדי בית"ר י-ם בין מס אוהדים לבין שוטרים שנכחו ביציע. עשרות אוהדים של בית"ר י-ם נהמו לשוערה השחור של הפועל פ"ת, אוסטין אגידה, בלב המהומה שנוצרה בסיום המשחק. הנהמות הופנו לשוער עם רדתו לחדר ההלבשה. לאחר המשחק, קבוצה של כמה עשרות אוהדים של בית"ר י-ם קראה:" מוחמד מת... אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים".
-במהלך המשחק התפתחה קטטה ביציע אוהדי בית"ר י-ם בין מס אוהדים לבין שוטרים שנכחו ביציע. עשרות אוהדים של בית"ר י-ם נהמו לשוערה השחור של הפועל פ"ת, אוסטין אגידה, בלב המהומה שנוצרה בסיום המשחק. הנהמות הופנו לשוער עם רדתו לחדר ההלבשה. לאחר המשחק קבוצה של כמה עשרות אוהדים של בית"ר י-ם קראה: "מוחמד מת... אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים".
 
מחזור 7 3.10.11-1.10.11
-במהלך משחקה של מכבי ת"א נגד מכבי חיפה החלה קטטה ביציע אוהדי מכבי ת"א (שער 11) החלה קטטה בין מספר אוהדים של הקבוצה. כוחות האבטחה ביציע פעלו לעצור את המהומה. כמה עשרות אוהדים של מכבי ת"א קראו בתקרית אחת במהלך המשחק:" אין ערבים – אין פיגועים".
 
-כמה עשרות אוהדים של הפועל ת"א קראו בתחילת המחצית השנייה: "ניאו-נאצי" לעברו של שוער מכבי נתניה, אמיר אדרי, שנשכב על כר הדשא לקבל טיפול רפואי.
 
מחזור 8 15.10-17.10.2011
, המשקיף שנכח ביציע אוהדי הפועל ת"א (שערים 11-10), מעיד: "האווירה ביציע הייתה מאוד לחוצה. מאות מאוהדי הקבוצה קראו כמה פעמים במהלך המשחק:שתהיה שואה למכבי...כשנכנסתי לשער 11 כל הקירות היו מלאים בכתוביות שטנה נגד מכבי ת"א : מכבי נאצים... מני לוי מת... מכבי זה טרבלינקה... אבי כהן ניאו נאצי".
-לאחר שטוטו תמוז כבש את השער החמישי, עשרות מאוהדי הפועל פ"ת נהמו לעברו.
 
מחזור 9 22.10-24.10.201
-כ-100 מאוהדי בית"ר י-ם קראו מספר פעמים במהלך המשחק: "שיישרף לכם הכפר".
 
מחזור 10 29.10-31.10.2011
-לאחר המשחק כשלוש מאות אוהדים התרכזו ליד אוטובוס השחקנים תוך שהם קוראים לקורנפיין להתפטר. עד מהרה כמה עשרות אוהדים התפרצו בריצת אמוק והפילו את השער המפריד בניהם לבין אוטובוס השחקנים. כוח שיטור שהיה במקום הניס אותם לאחור עם שימוש בכוח פיסי. במהלך פינוי האוהדים הפורצים, עשרות מהם קראו לעבר השוטרים:״ניאו נאצים״.
 
מחזור 11 5.11.11-7.11.11
-קבוצה של כמה עשרות עד כמה מאות מאוהדי בית"ר י-ם קראה שלוש פעמים במהלך המשחק: "אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים".
 
מחזור 12 19.11.11-21.11.11
-מאות מאוהדי מכבי ת"א קראו במהלך המשחק למשך מספר דקות: "פה זה ארץ ישראל טועמה, פה זה מדינת היהודים. אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים".
 
מחזור 13 /26.11.11-28.11.11
-כ-100 אוהדים של הפועל ב"ש נהמו פעם אחת במהלך המשחק לשחקנה שחום העור של מ.ס אשדוד, רוגר קולה.
-כמה עשרות מאוהדי מכבי ת"א נהמו במהלך המשחק לשחקניה שחומי העור של הפועל ת"א, אפולה אדל וטוטו תמוז.
מחזור 15 10.12.11-12.12.11
-מאות מאוהדי מכבי ת"א קראו מספר פעמים לאורך המשחק: "אין ערבים- אין פיגועים".
 
מחזור 17 24.12.11-25.12.11
-כמה מאות מאוהדי הפועל ב"ש קראו במהלך המשחק נגד אוהדי בני סחנין: "שיישרף לכם הכפר". מאמן בני סחנין, יוסי דורה, ושחני הקבוצה – גואל דמהיו, חאלד חלאיילה ועידן וייצמן, חגגו בסיום המשחק בצורה מתגרה מול יציע אוהדי ב"ש (שער 5).
 
-כמאה אוהדים של בית"ר י-ם נהמו בתקרית אחת נגד סינטייהו סולליך, לאחר שהאחרון תיקל שחקן של בית"ר.
 
מחזור 18 28.12.2011
-לפני תחילת המשחק מרבית אוהדי בית"ר י-ם קראו:"תנו לטוטו (תמוז) בננה". קריאה זו חזרה על עצמה פעם אחת במהלך המשחק. לאחר שתמוז כבש את השער וחגג בקרבת אוהדי בית"ר, מרבית יושבי היציע נהמו כנגדו. בהמשך ולאורך רוב שלבי המשחק תמוז "זכה" לנהמות בכל עת שנגע בכדור. בנוסף, עשרות עד מאות מאוהדי הקבוצה (שער 3) קראו עם כניסתו של סלים טועמה למגרש:"פה זה ארץ ישראל טועמה, פה זה מדינת היהודים. אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים".
 
-עשרות אוהדים של מכבי ת"א קראו פעם אחת במהלך המחצית השנייה: "פה זה ארץ ישראל טועמה, פה זה מדינת היהודים. אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים".
 
מחזור 19 31.12.2011-2.1.2012
-המשקיף א, שהוצב ביציע אוהדי מכבי ת"א (כ-300 אוהדים לערך), מעיד: "בסיום המשחק כוחות האבטחה עיכבו את אוהדי הקבוצה בתוך האצטדיון, על מנת שאוהדי סחנין יתפזרו. חלק לא מבוטל מהאוהדים החל בשירים וקריאות נגד ערבים. החל ב:"אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים", וכלה ב:"ברוך גולדשטיין, אוהבים אותך כולם... עוד כהנא חי". לאחר כעשרים דקות הוציאו את האוהדים מהאצטדיון תחת אבטחה. הופתעתי בסיום המשחק מהשירים הגזעניים ששרו אוהדי מכבי תל-אביב ועוד בסחנין, שאלמלא טיפול נכון של המשטרה במקום זה היה יכול להיגמר רע מאד. למרות האבטחה, עד שהגעתי לרכב חזיתי (ואף זזתי הצידה) במספר אוהדים צעירים של בני סחנין שמנסים לתקוף את אוהדי מכבי ת"א, ללא הצלחה בזכות התערבות של המשטרה.
 
 
מחזור 22 21.1.2012-23.1.2012
-כ-200 אוהדים של מכבי ת"א שרו במהלך המחצית הראשונה: "הוא לא נביא, הוא בסך הכל ערבי. מוחמד מת". אוהדים בודדים יצאו נגד הקריאות הנ"ל.
 
מחזור 23 28.1.2012-30.1.2012
-כמה עשרות מאוהדי מכבי ת"א קראו במהלך המשחק: "אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים".
 
מחזור 24 4.2.2012-5.2.2012
-בית״ר ירושלים השמיעה בתחילת המשחק את ההמנון. במהלך השמעת ההמנון אוהדי בני סחנין תופפו על דרבוקות ותופים.
 
-במחצית המשחק פרצה קטטה בין אוהדי הקבוצות (בסמוך ליציע המערבי-צפוני), שהשליכו במהלך המהומה חפצים אחד על השני.
 
-במהלך המחצית השנייה חלקים ביציע המזרחי קראו: ״מוחמד מת״. חלקים ביציע המזרחי ורבים ביציע המערבי גינו את הקריאות בשריקות בוז. במערכת הכריזה הושמעה מוסיקה בזמן הקריאות.
 
-במהלך המשחק אוהדי בני סחנין התריסו מספר פעמים בקריאות: ״בדם, ברוח, נפדה את פלסטין״.
 
מחזור 25 11.2.2012-13.2.2012
-הנהלתה של בני סחנין אפשרה ליו"ר קבוצת בני לוד, אבו סובחי, להיכנס לכר הדשא בסיום המשחק ולהלהיט את קהל אוהדי הקבוצה כנגד בית"ר ירושלים. מעדות המשקיף, ע, שנכח ביציע אוהדי בני סחנין:
"אבו סובחי ירד למגרש אחרי המשחק, והחל להלהיט את אוהדי בני סחנין נגד בית"ר י-ם, בשירה וקריאות כנגד בית"ר, לדוגמה: בית"ר זונה. הסדרנים שהיו במקום לא מנעו את כניסתו של אבו סובחי לכר הדשא.
 
-מרבית אוהדי מכבי חיפה שיישבו ביציע ג קראו במשך מספר דקות במהלך המשחק:"אבי לוזון ניאו נאצי". בנוסף, במהלך הדקה ה-70 למשחק אירעה קטטה המונית בין אוהדים של הקבוצה. הקטטה פוזרה לאחר מספר דקות על ידי כוח מאבטחים.
 
 
 
 
 
 
 
מחזור 26
 
- כמה עשרות אוהדים של מכבי ת"א קראו פעם אחת במהלך המשחק מו לבית"ר ירושלים: "אין ערבים – אין פיגועים, סלים טועמה מחבל."
 
- מאות מאוהדי בית"ר ירושלים (יציע מזרחי) שרו בתחילת המשחק שירי הלל ליגאל עמיר. א, המשקיף שנכח ביציע אוהדי בית"ר ירושלים (היציע המזרחי), העיד: "כמה דקות לפני תחילת המשחק, כ-500 אוהדים החלו לשיר או או או יגאל עמיר... או או או יגאל עמיר."