חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח הגזענות 2012

רקע על מהגרים מארצות חבל הקווקז

פרסום ראשון : 21/03/2012   עדכון אחרון:   21/03/2012


על פי נתוני משרד הקליטה היגרו לארץ בשנים 1989 ועד היום כ- 100,000 מהגרים מאזור קווקז של ברית המועצות לשעבר. מהגרים אלה הצטרפו ל– 11,000 מהגרים מאזור זה, אשר הגיעו לישראל בשנות ה-70. קבוצת עולים זו מורכבת ברובה המכריע מ"יהודים הררים". זוהי קבוצה בעלת זהות ייחודית ושפה ייחודית- טאטית יהודית (גוהורי).
יהודי הקווקז או כפי שהם מכונים היהודים ההרריים, מגיעים מהאזור המזרחי והצפוני של חבל הקווקז[1] :
  1. מאזרבייגאן, שהיא רפובליקה עצמאית בדרום הקווקז.
  2. מדגאסטן , שאף היא רפובליקה עצמאית המהווה חלק מהפדרציה הרוסית.
  3. מכמה רפובליקות אוטונומיות נוספות בצפון הקווקז המהוות חלק מהפדרציה הרוסית.
  4. ממחוז סטברופול  בצפון הקווקז השייך לרוסיה עצמה.
  5. יהודים הרריים מגיעים גם מאזורים אחרים מברית המועצות לשעבר, כגון מוסקבה, סנטפטרסבורג  וערים נוספות ברוסיה, לאחר שהיגרו מהקווקז.
 
דפוס העלייה של עולי קווקז מבליט את מקומה של המשפחה המורחבת, כ- 50% מכלל המשפחות עלו עם בני משפחה נוספים בנוסף על בני הזוג והילדים, ועל כן עולי קווקז נוטים להתגורר בריכוזים גיאוגרפיים, בקרבת המשפחה המורחבת.
מתוך כך עולה כי רבים מהעולים החדשים, בייחוד בשנים הראשונות של גל העלייה הנוכחי, הגיעו לישובים בהם מרוכזים עולי קווקז הוותיקים. יישובים כדוגמת חדרה, אור עקיבא, עכו, קריית ים, נצרת עילית ולאזורים מסוימים בבאר שבע.[2]
 
מנגנוני התיוג מבליטים רכיבים מסוימים בתרבות המסורתית של העולים מחבל הקווקז, ומובילים להכללות על ציבור הטרוגני שלם. לתיוג זה תורמים גורמים שונים כגון: מבנה המשפחה אשר מתאפיין בדפוס משפחה פטריארכאלי, סמכות האב היא זו אשר מייחסים לה משקל משמעותי, בניגוד לסמכותה של האם, אשר מהווה עמוד תווך לבעלה. גורם אחר הוא אמצעי דרכו הקהילה מצליחה לשמור על ייחודיותה- באמצעות פיקוח חברתי הדוק של הקהילה על החברים המשתייכים אליה. פיקוח זה מהווה מעין שסתום ביטחון מהרעות החולות, אליהן נחשפים חברי הקהילה בחברה החדשה בארץ.
כמו כן, הדימוי השלילי של יוצאי קווקז ניכר אף יותר בקרב נותני השירותים והאוכלוסייה הסובבת באותם יישובים בהם ריכוזי הקווקזים גבוהים, זאת בשל סטיגמות של נחשלות ואלימות.[3]


[1] ברם, ח. (1997).עליית היהודים ההרריים (יהודי מזרח קווקז): "מיפוי" אנתרופולוגי של אוכלוסיות יוצאי קווקז.חובר בעבור גוינט- מכון ברוקדייל ומחלקת המחקר במשרד לקליטת העלייה, ירושלים.
[2] קינג, י. (1998). קליטתם של עולי קווקז בשנות התשעים. גוינט-מכון ברוקדייל, ירושלים.
 
[3] ברם, ח. (1999). בין קווקז לישראל-עליית יהודי ההר. גוינט-מכון ברוקדייל, ירושלים.