חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - מאמרים

הגזענות משתלמת

 הכותב הוא עו"ד נדאל עותמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות בישראל.

פרסום ראשון : 31/12/2012   עדכון אחרון:   31/12/2012


דווקא עכשיו כשאנחנו נמצאים בתקופת בחירות, תקופה בה הרצים לכנסת רוצים יותר מכל זמן אחר לרכוש את אמוננו, נראה כי מפלגות הימין השונות מתחרות ביניהן מי תהיה המפלגה הגזענית ביותר ומי תצליח להיות פחות דמוקרטית. יתרה מכך, יש תחושה שמפלגות הימין מפחדות להיתפס בעיני הציבור ככאלו אשר מכבדות את מוסד הדמוקרטיה ושלא מוכנות לסבול גזענות וגזענים.

 

בלהט המרוץ על תואר המפלגה הכי פחות דמוקרטית, נזרקים בצד הדרך, גם חברים מסוימים מאותן מפלגות, אשר ערך הדמוקרטיה עומד בראש מעיניהם, דוגמת השרים דן מרידור, בני בגין ומיכאל איתן בליכוד.

 

סגן יו"ר וועדת הבחירות המרכזית, אופיר אקוניס מהליכוד הוא שביקש לפסול את חברת הכנסת חנין זועבי. אקוניס  עשה זאת בעקשנות במסגרת התחרות הפנימית של מפלגות הימין על תואר המפלגה הכי ימנית והכי גזענית. אם אתה חבר באחת ממפלגות הימין, הבלט את עצמך בתחרות זו, כי הגזענות משתלמת.

 

וועדת הבחירות החליטה לפסול את חברת הכנסת זועבי כשיו"ר הוועדה, השופט העליון אלייקים רובינשטיין, שאף כיהן בעבר כיועץ המשפטי לממשלה, בחר להימנע מהצבעה זו. החלטה זו של וועדת הבחירות היא חלק מאותו מרוץ משוגע ואותו כדור שלג גזעני ואנטי דמוקרטי אשר בסוף ידרוס את כולנו. אותם חברי וועדת הבחירות שהצביעו בעד הפסילה הם אלו אשר נופפו בכנסת היוצאת בהצעות חוק גזעניות, והם אלו אשר פעלו להדחתם ולחיסולם של חברי כנסת דמוקרטיים בליכוד. אותם אנשים פעלו לפסילתה של חברת הכנסת זועבי בשל אי יכולתם להכיל את דעותיה. בכך הם מחזקים את העובדה שאנו חיים וחווים דמוקרטיה חלשה. דמוקרטיה שאין בכוחה לגונן על עצמה בפני אותם "מותגים" גזעניים ולא דמוקרטיים.

 

דמוקרטיה חזקה נבחנת ביכולתה להכיל דעות גם אם הן שונות ומתריסות. אך המציאות העצובה מראה כי דמוקרטיה אמיתית אינה משתלמת. עדיף לחסל יריבים פוליטיים, לפסול אותם ולהוציא אותם מהכנסת. להשתיק את קולם.

 

וועדת הבחירות בעבר פסלה את תנועת כ"ך ואת העומד בראשה. בית המשפט אישר את החלטת הוועדה ומנע מכהנא להתמודד ולחזור לכנסת. כיום, וועדת הבחירות בעצמה, מונה בין חבריה "פרחי כהנא", ניצנים של אותו אחד שנפסל בעבר, והם קברניטי הוועדה ואדוניה. הם אלו האמונים על הגנתה של הדמוקרטיה שלנו. מוועדת בחירות שכזו ניתן רק לצפות שתעניק מתן הכשר לגזענות ולנוכחותה בחברה הישראלית ובבית הנבחרים שלנו.

 

הציבור בארץ הן הערבי והן היהודי, מביע שוב ושוב אי אמון בדמוקרטיה הישראלית והולך בכיוון אי ההצבעה ואי הרצון להשתתפות ולהשפעה פוליטית. בכך אנו למעשה מאפשרים לאותם "מותגי גזענות", להוביל את החיים של כולנו לחורבן ומרחיקים מעצמנו אפשרות לעתיד משותף.