חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - חדשות

דו"ח גזענות 2013 של המטה למאבק בגזענות בישראל

 עלייה במקרים של גזענות בין אזרחים, בספורט, פגיעה ברגשות דת, הצהרות גזעניות וגזענות של מוסדות, ארגונים וחברות.
 ירידה במקרי גזענות משטרתית נגד אתיופים ופגיעה בחופש פעולה של נבחרי ציבור ערביים

פרסום ראשון : 20/03/2013   עדכון אחרון:   21/03/2013


עו"ד נידאל עותמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות: "השנה האחרונה היתה שנה של החרפה באירועים הגזעניים. שנה של הסתה מצידם של אנשי ציבור שחלחלה עמוק לתוך החברה בישראל, לאזרחיה ולמוסדותיה". "אנו דורשים כי במסגרת קווי הייסוד של הממשלה יוגדר תקציב מיוחד לחינוך לסובלנות ותוקם וועדה בין משרדית שתבחן את דרכי ההתמודדות עם הבעיה ההולכת ומחמירה של גזענות במדינת ישראל"

לקראת היום הבינלאומי לציון המאבק בגזענות המצוין ברחבי העולם ב-21 במרץ, מפרסם המטה למאבק בגזענות, קואליציית ארגונים למען חברה דמוקרטית והוגנת, את דו"ח גזענות 2013, הסוקר את האירועים הגזעניים בישראל בשנה האחרונה.

ממצאי הדו"ח מלמדים על עליה במספר האירועים על רקע גזעני, במרבית התחומים שנבחנו.

114 אירועי גזענות ואלימות על רקע גזעני בין אזרחים ותושבים

114 אירועים נרשמו בדו"ח השנה לעומת 53 בשנה הקודמת, וניכרת הכפלה של פי שלושה באירועים מצד אזרחים יהודים נגד אזרחים ערבים (63 מקרים לעומת 23 בשנה הקודמת). עלייה גם באירועים כנגד מהגרי עבודה ופליטים, מ-15 אירועים בדו"ח הקודם ל-37 אירועים בדו"ח זה. כמו כן, השנה היו 6 אירועים נגד חרדים, 3 נגד מזרחים ונרשמה ירידה מבורכת באירועי הגזענות נגד יוצאי אתיופיה, מ-15 אירועים בשנה שעברה ל-5 אירועים השנה. 

107 מקרי גזענות של נבחרי ציבור ומובילי דעת קהל

עלייה ניכרת בהצהרות גזעניות של  אנשי ציבור מתועדת בדו"ח שרשם השנה 107 אירועי הסתה לעומת 60 מהשנה הקודמת. את אירועי השנה ניתן לחלק כך: 45 מקרים נגד ערבים לעומת 27 בשנה שעברה, 54 אירועי הסתה נגד פליטים ומהגרי עבודה לעומת 23 בדו"ח הקודם ו-4 אירועים נגד מזרחים כולל החרדים לעומת 8 בשנה שעברה ובנוסף 2 אירועים נגד דוברי רוסית ושני אירועים נגד להט"בים.

 213 מקרי גזענות של מוסדות מדינה, בתי עסק וארגונים פרטיים וציבוריים

הגזענות הממסדית מצויה בעלייה, כולל גזענות של בתי עסק ונותני שירות במגזר הפרטי, 213 לעומת  160 בשנה שעברה. מספר זה כולל 29 אירועי סלקציה במעדונים בעיקר נגד מזרחים ואתיופים, כולל 61 הריסת בתים של ערבים בנגב ו- 64אירועים שונים נגד ערבים בתחומים שונים ובסה"כ 125 אירועים לעומת 64 בדו"ח הקודם. 37 מהמקרים היו נגד מהגרי עבודה ומבקשי מקלט, 6 אירועים נגד מזרחים, 4 נגד חרדים, 14 נגד אתיופים ואחד נגד דוברי רוסית. קיבוץ הנתונים מעיד על עלייה באירועי גזענות ממסדית נגד ערבים (64/125), שמירה על אותו רף נגד יוצאי אתיופיה, ירידה באירועים נגד מזרחים ועלייה ניכרת נגד מהגרי עבודה ומבקשי מקלט (15/37).

78 מקרים של גזענות בספורט

78 אירועים מופיעים בדו"ח זה לעומת 55 בשנה הקודמת. זוהי עלייה בעשרות אחוזים במספר המקרים, שתועדו בעיקר על ידי משקיפים שהיו במגרשים בליגת העל בכדורגל ולא כוללים אירועים בליגות יותר נמוכות. על אף היוזמות השונות בתחום, כנראה שכל עוד לא יוכרז על טיפול אכיפתי כולל עונשים, המגמה לא תרד באופן משמעותי.

24 מקרים של פגיעה ברגשות דת

בתחום של רגשות דת כמעט והוכפל מספר המקרים מהשנה שעברה, כך ש-24 אירועים נרשמו בדו"ח לעומת 13 בדו"ח הקודם, וכוללים פגיעה בבתי קברות ובתי קדושה של האיסלאם, הנצרות והיהדות, אירועים מסוכנים ביותר שיש ביכולתם להתסיס את המאמינים ואת השייכים לאותה קבוצה דתית נפגעת.

20 מקרים של חקיקה גזענית

הכנסת ה-18 צוינה ככנסת הגזענית בתולדות המדינה וזאת, בין היתר, בשל עשרות הצעות חוק גזעניות ואנטי דמוקרטיות שמהוות בעיקר רדיפה של הציבור הערבי בישראל ובדרגה שנייה את ציבור מהגרי העבודה ומבקשי המקלט.רדיפה זו מופנית לעיתים גם כלפי ארגוני זכויות אדם באמצעות הצעות חוק שיש בהן כדי להגביל את מרחבי העשייה של הארגונים. בדו"ח זה האחרון נרשמו ותועדו  20 הצעות חוק, ביניהן אלו שהיו על שולחן הכנסת גם בתקופת הדו"ח הקודם, אולם עדיין מונחות על שולחן הכנסת בתהליכי חקיקה. הדו"ח הקודם תיעד 35 הצעות חוק וחוקים שעברו

 

פחות פגיעה בחופש הפעולה של המנהיגות הערבית, באלימות משטרתית נגד איתיופים  ובגזענות במוסדות חינוך

על רקע העלייה המשמעותית במספר האירועים על רקע גזעני במרבית הקטגוריות. ממצאי הדו"ח מעידים על שיפור מסוים בשלושה תחומים. בניסיונות הפגיעה בחופש הפעולה של מנהיגות הציבור הערבי, באירועים גזעניים של כוחות הביטחון ובגזענות של מוסדות חינוך. 

22 מקרים של פגיעה בחופש הפעולה הפוליטי של מנהיגות הציבור הערבי

ירידה מבורכת רשם הדו"ח השנה באירועי פגיעה בחופש הפעולה הפוליטי של מנהיגות הציבור הערבי, 22 אירועים לעומת 37 בשנה הקודמת. כמובן שגם 22 אירועים לא צריכים לעבור בשלווה במדינה השואפת לשוויון ולדמוקרטיה. אנחנו נמשיך לעקוב.

24 מקרים של גזענות של כוחות הביטחון

ירידה משמעותית חשובה נרשמה באירועי גזענות  מטעם כוחות המשטרה כנגד אזרחים. השנה רשם הדו"ח 24 מקרים לעומת 59 בשנה הקודמת. לא נרשמה ירידה באירועים נגד ערבים: 17 בשנה שעברה, כמו גם  בדו"ח זה, עם זאת נרשמה ירידה מבורכת של אירועים כנגד יוצאי אתיופיה, מ-26 אירועים ל-4 אירועים השנה וירידה במקרי הגזענות כנגד פליטים ומהגרי עבודה: מ-12 אירועים  ל-3 בדו"ח זה. הירידה המשמעותית כנגד יוצאי אתיופיה עשויה להיות מוסברת כתוצאה של מדיניות והנחיות ברורות.

34 מקרי גזענות של מוסדות חינוך ואקדמיה

34 אירועי גזענות בקטגוריה זו נרשמו השנה לעומת 37 בשנה הקודמת, מה שמעיד על כך שאין ירידה משמעותית בסך כל המקרים, אולם כנגד ערבים נרשמו 10 אירועים השנה לעומת 15 בדו"ח הקודם. ירידה גם בגזענות כנגד יוצאי אתיופיה מ-14 אירועים בדו"ח הקודם ל-8 אירועים בדו"ח זה. דווקא נגד מזרחים נרשמה עלייה, כך שלעומת 5 אירועים בשנה שעברה חזינו ב-11 בדו"ח הזה. כמו כן, רשם הדו"ח השנה 4 אירועים נגד מהגרי עבודה ואירוע אחד נגד דוברי רוסית. 

14 מקרי גזענות כלפי אוכלוסייה דוברת רוסית

זו הפעם הראשונה שהדו"ח השנתי כולל פרק המתעד אירועי גזענות כנגד ציבור דוברי הרוסית. הדו"ח שהוכן על ידי עמותת "מורשתנו" מתעד 14 אירועי גזענות כנגד קבוצה זו. אין לנו נתונים משנים קודמות למעט מקרים בודדים שנכנסו לדו"ח בשנה החולפת ושלא במסגרת פרק מיוחד כאמור. למספר הזה צריך להוסיף מספר קטן של אירועים בחלק מהפרקים בדו"ח זה, ומספר האירועים מגיע בסה"כ ל-18 אירועים.

22 מקרי גזענות בתקשורת הרוסית

22 מקרי פרסום גזעני בתקשורת בשפה הרוסית כנגד ערבים ומהגרי עבודה ומבקשי מקלט נרשמו בדו"ח השנה, לעומת 12 מקרים בדו"ח הקודם. גם על הפרק הזה אחראית עמותת "מורשתנו" ובנוסף לפרסומים גזעניים, כולל גם פרסומים אנטי-דמוקרטייםשאינם נופלים תחת הגדרת הגזענות ולכן לא כלול במספר המצוין כאן.

 

עו"ד נידאל עותמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות: "השנה האחרונה היתה שנה של החרפה באירועים הגזעניים. שנה של הסתה מצידם של אנשי ציבור שחלחלה עמוק לתוך החברה בישראל, לאזרחיה ולמוסדותיה. הממשלה החדשה צריכה לשים בראש סדר העדיפויות שלה את המאבק בגזענות, הן בעשייה נחושה ובמאבק חסר פשרות כנגד תופעת הגזענות ולא פחות חשוב במאבק בדברי ההסתה הגזענית שחלק ניכר ממנה יצא מחברי הקואליציה הקודמת. אנו דורשים כי במסגרת קווי הייסוד של הממשלה יוגדר תקציב מיוחד לחינוך לסובלנות ותוקם וועדה בין משרדית שתבחן את דרכי ההתמודדות עם הבעיה ההולכת ומחמירה של גזענות במדינת ישראל".

 

הישג לדרישות המטה נגד גזענות

הממשלה מודה בחומרת הגזענות בישראל ותקים ועדה בינמשרדית להכנת תוכנית למאבק בגזענות

המטה למאבק בגזענות נאבק במשך השנים האחרונות להביא להכרה ממשלתית בחומרת תופעת הגזענות בישראל. המטה דרש לטפל בגזענות במערכת החינוך ובמערכות אכיפת החוק. בעקבות הצפת הנושא והחמרת תופעות התקיפה הגזענית בשבועות האחרונים הנושא עלה במשא ומתן הקואליציוני והוחלט להקים ועדה בינמשרדית לטיפול בנושא. המטה נגד גזענות שמאגד עשרות ארגונים מברך על ההחלטה ויציג בפני הוועדה תוכנית פעולה רב תחומית המבוססת על הניסיון שצברו ארגונים הנאבקים בגזענות.

המטה ידרוש שלצד חינוך נגד גזענות, לחיזוק הדמוקרטיה הוא ידרוש אכיפה, פיצוי הולם לנפגעי גזענות שיכלול טיפול נפשי ופיצוי כספי.

המטה מטפל בתופעות של סלקציה גזענית בכניסה לעבודה ובמוסדות ציבור כולל נמלי תעופה, בתקיפה גזענית, בהסתה גזענית במדרשי כדורגל, באלימות גזענית ובהסתת אנשי דת.