חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח הגזענות 2013

פגיעה ברגשות דת

פרסום ראשון : 21/03/2013   עדכון אחרון:   21/03/2013


חופש דת משמעו הזכות של כל אדם לבחור ולקיים את דתו בהתאם לשיקוליו האישיים, ולקיים את פולחנה בכל דרך שימצא לנכון, כל עוד אינו פוגע בזכויותיהם של אחרים. חופש הדת מהווה הרחבה של חופש המחשבה באמצעות הוספת חופש הפולחן והחופש להתאגד על בסיס דתי. בדמוקרטיה ליברלית חופש הדת נתפס כחלק מחירויות האזרח הנכללות בזכות לחירות. חופש הדת נמנה עם זכויות האדם האוניברסליות, והוא נכלל גם במגילת העצמאות של ישראל.

 

פגיעה במקומות הקדושים ובסמלים הקדושים של כלל הדתות בישראל אינה דבר חדש, אך היא דבר שחובה לגנותו מטעמים של כבוד הדדי וכיבוד האדם באשר הוא. אם בשנה שעברה כיכבה חברת הכנסת לשעבר אנסטסיה מיכאלי (מתנועת ישראל ביתנו) בפרק זה של דו"ח הגזענות עם יוזמת חוק המואזין כמשל לפגיעה ברגשות דת, ולפני שנתיים התרחש האירוע המצמרר של שריפת המסגד בכפר טובא שבצפון, הרי שהשנה נרשמו מספר רב של אירועי "תג מחיר" ופגיעה ברגשות הדת של הנוצרים בישראל בפרט.

 

באחד המקרים המוכרים יותר השנה, כיכב ח"כ לשעבר מיכאל בן ארי שקרע את הברית החדשה, דבר שגרם למשבר דיפלומטי ביחסים בין ישראל למדינת הוותיקן והאפיפיור יוחנן פאולוס השני.

 

במדינה מרובת תרבויות כמו מדינת ישראל, אנו נדרשים לסובלנות ושלום כתנאי למחיה. אך הכבוד ההדדי ששורר בין האזרחים מופר באמצעות מקרי פגיעה כגון אלה, המעוררים את זעמם של האזרחים הסובלים את חילול האתרים, הערכים או הסמלים הקדושים להם.

 

הצתה במנזר לטרון: כתובות נאצה בגנות הנצרות רוססו במקום

חשד לפעולת "תג מחיר" במנזר לטרון הממוקם בעמק איילון: הלילה הוצתה דלת הכניסה למקום, וכתובות נאצה בגנות הנצרות, כגון "ישו הוא קוף", "רמת מגרון", "מעוז אסתר" ו-"ערבות הדדית" רוססו על קירות המנזר. במשטרה פתחו בסריקות אחר חשודים במעשה

משה נוסבאום, חדשות2, 4/9/2012

 

שתי נערות חשודות בריסוס גרפיטי על מנזר בירושלים

בית המשפט האריך את מעצרן של שתי נערות החשודות בריסוס כתובות בגנות הנצרות על מנזר בירושלים. השופט הורה לאפשר לאחת הנערות להגיע למבחן בגרות באולפנה בה היא לומדת

הקול היהודי 28/1/2013

 

ח"כ בן ארי קורע את הברית החדשה

ספר הקודש הנוצרי נשלח לכל חברי המליאה בצירוף ברכה. ח"כ בן ארי (האיחוד הלאומי) קרע במחאה את דפי הספר וטען: "זו פרובוקציה"

ח"כ מיכאל

בן ארי לא הסתפק בהבעת מחאה על הפצת הספר בכנסת אלא אף עשה מעשה. הוא קרע את הספר לגזרים והשליך אותו לפח האשפה. וכך הסביר זאת: "הספר המתועב הזה, הניע רצח של מיליוני יהודים באינקווזציה ובמוקדי האוטו דה פה". 

לטענתו, "מדובר בפרובוקציה מיסיונרית מכוערת של הכנסיה, אין ספק שמקומו של הספר ושולחיו בפח של ההיסטוריה". 

אריק בנדר, מעריב, 17/7/2012

עץ האשוח נעלם: "צפת היא עיר יהודית"

סטודנטים נוצרים וערבים הלומדים במכללה שבעיר נדהמו לגלות כי סמל חג המולד שהוצב ברחבת המעונות נלקח משם על ידי אב הבית - כך נודע לחדשות 2 באינטרנט. הוא טען כי תושבים דתיים איימו לפגוע במוסד. "מדובר בפגיעה בחופש הדת", זעמו צעירים "במדינת ישראל יש חופש דת", ציין היועץ המשפטי של ארגון מוסאוא לזכויות הערבים בישראל, עו"ד ניבל עותמאן. "כל עוד זה לא פוגע באף אחד - צריך ליישמו", הוא המשיך, ואמר כי "מחר נפנה להנהלת המכללה בדרישה להחזיר את העץ למקומו, ואם הדבר לא יקרה - ננקוט אמצעים משפטיים".

פוראת נסאר, ערוץ 2, 24/12/2012

 

השגריר בוותיקן: "הפגיעה בנצרות - נזק לישראל"

אחרי שהגיש כתב אמנה לבנדיקטוס ה-16, התייחס השגריר החדש ציון אברוני למתקפות על המקומות הקדושים לנצרות באזור ירושלים. "בודדים פוגעים בכל העם בישראל"

מנחם גנץ, ידיעות אחרונות, 3/10/2012

 

חג מולד בצפון: ביצים על מתפללים בכנסייה

צעירים אלמונים התפרצו לכנסייה בכפר בצפון והחלו ליידות ביצים על המתפללים שנערכו לקראת תפילת המיסה לפני כניסת חג המולד. בכפר טוענים כי הצעירים נשלחו על ידי מוסלמים קיצוניים כדי לחבל באווירת החג

פוראת נסאר, חדשות 2, 25/12/2012

 

המאבק על פני המסגד בב"ש מתחזק בפייסבוק

המלחמה על המסגד בבאר שבע מתחדשת, והפעם בשיטות המחאה של 2012ביום שישי האחרון נערכה תפילה המונית מחוץ למסגד, המשמש כיום כמוזיאון לתולדות בג"ץ קבע כי המקום ישמש כמוזיאון לתרבות האיסלאם ועמי המזרח. אבל זו לא המחאה היחידה.

אילנה קוריאל, YNET, 9/10/2012

 


 

זעם בטורקיה: פסטיבל היין בב"ש ייערך ליד מסגד

בירת הנגב מתכוננת לאירוח פסטיבל היין השישי. במדינות ערביות ואיסלאמיות ששוללות שתיית אלכוהול זועמים על כך שהאירוע יתקיים סמוך למסגד. העירייה: 6 שנים לא קרה כלום

בוזדאג קרא לממשלת ישראל להעביר את הפסטיבל למקום אחר. במקביל דרש ראש המוסד לענייני דת בטורקיה, פרופ מוחמד גורמיז, מממשלת ישראל לנהוג בהיגיון ולא לאפשר לחברות שמייצרות אלכוהול לארגן את פסטיבל היין ברחבה שמהווה את אחד מאתרי העתיקות החשובים מהתקופה העותמאנית בישראל.

רועי קייס, YNET, 4/9/2012

 

 

מנזר בהר ציון הושחת בנאצה וכתובת "תג מחיר"

פחות מחודש לאחר פעולת "תג מחיר" במנזר השתקנים בלטרון, שבה נשרפה דלת הכניסה ורוססו כתובות בעד מאחז מגרון ובגנות הנצרות, הושחת גם המנזר של המסדר הפרנציסקני בהר ציון בירושלים. אתמול בבוקר התגלו על שער המנזר שתי כתובות: "תג מחיר" ו"ישו בן זונה".

עוז רוזנברג וניר חסון, הארץ, 3/10/2012

משה פייגלין התפלל בהר הבית, נעצר ושוחרר

ראש חטיבת מנהיגות יהודית בליכוד סירב לחתום על שחרור בתנאים מגבילים, הובא לדיון בבית המשפט ושוחרר. המשטרה מתכוונת להמליץ על הגשת כתב אישום נגדו

נועם דביר, YNET, 2/10/2012

 

הרס וכתבות גזעניות במסגד הנביא דוד בירושלים

כתובות גזעניות והרס רב נתגלו במסגד הנביא דוד בשכונת דגני בדרום מערב ירושלים, ההרס כלל שבירת קירות הקרמיקה מהמאה ה-17.

אתר סילוואניק, 7/1/2013

 

כתובות נאצה ופעולת תג מחיר בבית קברות בירושלים

פעולת תג מחיר וכתובות נאצה נמצאו בבית קברות המוסלמי "מאמן אללה" (מאמילא) בירושלים, כתבות נאצה נכתבו בגנות הנביא מוחמד, "מוחמד מת" ונמצאו ציורים של מגן דוד.

מחמוד אבו עטא, איעלאם אלקודס, 14/2/2013

 

שוטר ישראלי מוריד רעלה מעל ראשה של אישה מוסלמית במסגד אלאקצא

שוטר ישראלי תקף אחת המתפללות במסגד אלאקצא והוריד את הרעלה שעל ראשה, דבר המהווה פגיעה ברגשות דת של המוסלמים, בתוך מסגד אלאקצא בירושלים.

אלערבייה, 3/3/2013

 

ארץ נהדרת: נזירה נכנסת למיטה עם אוהד בית"ר גזעני ווודי אלן

בקטע ששודר במהלך התוכנית ארץ נהדרת, תוכנית סאטירה בערוץ 2, נראית נזירה מאחד המנזרים בירושלים כמקיימת יחסי אהבים עם אוהד בית"ר ירושלים גזעני, שנראה קודם לכן מכה צעיר ערבי, ונכנסת למיטה עם השחקן והבמאי האמריקאי וודי אלן שבא כביכול לביקור בירושלים.

המטה למאבק בגזענות הגיב לנושא באומרו כי המקרה מהווה פגיעה חמורה ברגשות דת של הנוצרים בישראל ובעולם.

שאהין נסאר, אתר בוקרא, 25/2/2013

מניעת שיפוץ מסגד בכפר מעלול (שגורשו תושביו ב-48)

קרן קיימת לישראל ומחלקת ההנדסה של המועצה האזורית עמק יזרעאל מנעו את שיפוץ מסגד הכפל מעלול הגלילי (בסמוך לנצרת) בטענה שהמסגד רשום כאדמות מדינה ולא כאדמות של הווקף (ההקדש המוסלמי). יוזכר כי אלמונים הרסו את המסגד לפני כשנתיים למרות שב-48 הוא נשאר עומד על תלו.

מוסטפא קבלאווי, אתר בוקרא, 18/2/2013

 

תוכנית טלוויזיה לועגת לאיסלאם

בתוכנית הטלוויזיה הפרלמנט של שאולי שמשודרת בערוץ השני, לעגו למוסלמים ולדת האיסלאם, כאשר שאלו באחד הפרקים האם הבית שהם באים לשכור הינו מסגד.

האני מחאגנה, אתר בוקרא, 12/7/2012

 

ח"כ מיכאלי מצתלמת במסגדי גסר אלזרקא

ח"כ אנסטסיה מיכאלי, יוזמת חוק המואזין הגזעני, נכנסה למסגדי הכפר גסר אלזרקא והצתלמה במסגדים ולידיהם בתעמולה לחוק המואזין אותו יזמה.

אתר שאשהנט, 31/1/2013

 

הדרוזים מגנים כתיבת כתובות נאצה על בית כנסת קרוב לצפת

כתובות נאצה בגנות היהודים נכתבו על בית כנסת יונתן בן עזריאל ליד צפת, אחת הכתובות שנמצאה "תג מחיר דרוזי", דבר שגרם לראשי הדרוזים בישראל לגנות המקרה וקבעו שבטוח לא דרוזים הם העומדים מאחורי המקרה אלא ידיים חסויות עשו המקרה.

אתר אלשמאל, 21/2/2013

 

כתבות "לא אללאה אלא אללאה" בבית כנסת במאור

בבית כנסת במאור שבואדי עארה נכתבו כתובות בשפה הערבית שלקוחות מהקוראן, אחת מהן היא "אין אל מלבד אלוהים".

האני מחאגנה, אתר בוקרא, 22/6/2012

 

 

 

כתבה באתר בוקרא שואלת: האם לכתוב "לא אללאה אלא אללאה" בבית כנסת היא מקרה גזעני?

הכתב של אתר בוקרא שאל את תושבי נצרת האם לדעתם, כתיבת "لا اله الا الله" ביטוי שאומר "אין אל מלבד אלוהים", בבית כנסת יהודי נחשב למקרה גזעני? השייח אבו סלים קובע כי "אלוהים מנע ממנו לעשות כך".

מוחמד מלחם, אתר בוקרא, 22/6/2012

 

כתובות נאצה וקללות נגד השייח ראאד סלאח על מסגד בחיפה

כתובות נאצה וקללות נגד השייח ראאד סלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, נמצאו על גדרות מסגד ובית קברות אלאיסתיכלאל בחיפה. בין הכתובות נמצא "ראאד סלאח אנס" ו "מוחמד מת".

כול אלערב, 11/1/2013

 

מסגד עין חוד נהפך לבית קפה ובאר

המסגד בכפר עין חוד הישן, שהפך לאחר הנכבה לכפר האומנים עין הוד היהודי, נהפך לבית קפה/ באר, לאחר שגם נהרסו בו המגדל של המואזין ומדרגות המובילות לשם.

אתר הדפנא, 22/10/2012

 

תקיפה גזענית על כנסיית כפר ברעם (כפר שגורש ב-49)

כתבות פוגעניות לדת הנצרות נתגלו על גבי כנסיית כפר בירעם (שגורש ב-49), בין היתר נכתב "נקמה" באנגלית, וככל הנראה היה ניסיון לשריפת הכנסייה. הדבר נתגלה כאשר באו בני הכפר העקורים כמהגם לקיים תפילות חג המולד בכנסייה.

אתר אהלאן, 27/12/2012

 

רץ ברשת: רבני העיר חיפה קראו למניעת קיום חגיגות סילבסטר בבתי מלון בחיפה

מכתב של רבנים מהעיר חיפה שרץ ברשת האינטרנט וברשתות החברתיות בתקופה האחרונה הראה פגיעה חמורה ברגשות דת, כאשר הרבנים קראו למניעת קיום חגיגות ראש השנה האזרחית (הנוצרית בעיקר) שנחגגת בעולם המערבי, בבתי המלון ואולמות האירועים של חיפה, בטענה שזה "מהווה חגיגה של נוכרים". ראש העיר חיפה יונה יהב גינה את האירוע, והרבנים חזרו בהם מהמקרה.

הרשת החברתית, לקראת סוף השנה האזרחית