חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח הגזענות 2013

גזענות של מוסדות מדינה, בתי עסק וארגונים פרטיים וציבוריים

פרסום ראשון : 21/03/2013   עדכון אחרון:   21/03/2013


הגזענות הממוסדת מצויה במגמת עלייה בשנים האחרונות, כשמוסדות המדינה פועלים בהתאם למדיניות מפלה ופוגענית. הדבר מחלחל כלפי מטה, מקבל לגיטימציה ומתפשט בקרב הציבור בדמות מעשי גזענות כלפי קבוצת הקורבנות. כשמוסדות המדינה פועלים להריסת בתים ופוגעים בזכות הבסיסית לקורת גג של משפחות שלמות בנגב; כשהמדינה מעניקה לגיטימציה לפינויים של נשים, ילדים ומבוגרים מבתיהם או מהמאהלים שלהם, הרי היא נותנת אור ירוק לאנשים פרטיים לתקוף, לבזוז ולהדיר את אותה קבוצה מקבלת שירות מגופים רשמיים או פרטיים ו/או מכניסה למקום ציבורי או בילוי פרטי.

 

בתי העסק ומקומות הבילוי המפעילים סלקציה ולא מאפשרים לערבים להיכנס על סמך החזות המזרחית שלהם או צבע עורם או המבטא שלהם, מתנהגים כך גם כלפי מזרחים ואתיופים, אומנם לא באותה מידה, אולם עדיין מבצעים סלקציה גזענית, אשר אסורה על פי החוק.

 

החלקים הלא מודעים באותן קבוצות בציבור הסובלות מסלקציה, מטפחים הכחשה של הנורמות הללו, ומתוך מגננה מסרבים להודות שהם קורבנות של גזענות ממסדית ו/או של בעלי עסקים ונותני שירות למיניהם. המוסדות ו/או הארגונים הפרטיים והציבוריים המבטאים גזענות כלפי פרטים או קבוצות, חוששים עד מאוד מההתארגנות המשותפת של קורבנותיה של אותה מדיניות. התארגנות כזו מהווה כוח גדול ופוטנציאל להוכחת האפליה הגזענית, שעשויה לעלות לאותם גורמים מפלים במתן פיצויים המחויבים לפי החקיקה הקיימת.

 

הדרך הנכונה ביותר למגר את הגזענות ואת השלכותיה היא שילוב בין חשיפת המעשים הגזעניים והפצתם בציבור כולו  לבין חתירה מתמדת לארגון הקורבנות על מנת לחולל לחץ קבוצתי.

 

פעילות מרכז תמורה במסגרת המטה למאבק בגזענות

במהלך שנת 2012 נמשכה העשייה של מרכז תמורה בהקשר המשפטי נזיקי נגד מעשי אפליה.

בשנת 2012 המשיך המרכז לטפל ולייצג תביעות בגין אפליה בכניסה למועדונים, חלק מהתביעות נמשכו ותמורה המשיכה לייצגם גם בשנה זו. בשנת 2012 תמורה לקחה על עצמה מס תביעות נוספות הקשורות לאפליה על רקע מוצא אתני או לאום אך לאו דווקא בעניין כניסה למועדון.

סיכום פניות בעניין אפליה במועדונים 2012:

 

מס הפונים/ות 

מין

עיר בה נמצא המועדון

סיבת אי הכניסה למועדון 

13

13 גברים

 

תל אביב לרוב באזור הנמל

הפליה על רקע מוצא מזרחי

3

גברים

הרצליה פיתוח

הפליה על רקע מוצא מזרחי

1

גברים

רחובותץ

הפליה על רקע מוצא מזרחי

4

4 גברים

 

חיפה

הפליה על רקע  לאומני

8

גברים

באר שבע

הפליה על רקע מוצא מזרחי/ לא סטודנטים  ובדואים

 


נגד ערבים:

 

הריסת בתים בכפרים הבלתי מוכרים בנגב

בכל שנה מגיעים דחפורי הממשלה והמשטרה שמבצעת את הוראותיה, לפאתי הכפרים הבלתי מוכרים בנגב, אפילו יותר מפעם אחת בשנה הם מבקרים באותו יישוב, המטרה היא ברורה: להרוס!

בכל שנה נהרסים עשרות בתים של ערבים ביישובים הבלתי מוכרים בנגב בטענה של בנייה בלתי חוקית, אך האמת היא שונה, מכיוון שממשלות ישראל לדורותיהן מסרבות להכיר ביישובים הערבים בנגב הקיימים מאות ועשרות שנים לפני קום המדינה עצמה. הדו"ח של פורום דו קיום בנגב מסקר את הריסות הבתים.

כאשר בשנת 2012 (מ- 9/1/2012 ועד סוף השנה) תועדו 54 הריסות שביצעו רשויות המדינה של בתים ערביים בכפרים הבלתי מוכרים בנגב, מתוכם נהרס הכפר אלעראקיב שהפך לסמל של המאבק בנגב, 10 פעמים בשנה אחת!

בנוסף לכך, תועדו כבר בתחילת שנת 2013, ההריסות הבאות:

17 בינואראל-עראקיב, הריסת הכפר בפעם ה-43.

17 בינואראל-מדבח, שני בתים נהרסו.

17 בינוארלקיה, בית אחד נהרס.

12 בינוארדחייה, צפונית לרהט, בית אחד נהרס.

12 בינוארתל-שבע, בית אחד נהרס.

9 בינואראום נמילה, בית אחד נהרס.

9 בינוארתל-שבע, בית אחד נהרס.

תחקיר של חדשות 10 חשף כי בסקרים לא משתפים ערבים

תחקיר של חדשות 10 חשף כי בחלק מהסקרים לא משתפים ערבים, סקרי הבחירות חסרים את האלמנט הערבי ומתייחסים למפלגות הערביות כאל גוש אחד, ולא נותנים ביטוי אמיתי לבוחר הערבי ורצונותיו.

ערוץ 10

 

עיריית ת"א צנזרה חבר מועצה שהציע להוסיף ערבית לסמל

העירייה העלתה ליוטיוב סרטון המתעד את ישיבת המועצה - ללא הנאום עם ההצעה. מיד לאחר פניית "הארץ" היא הסירה אותו. תגובתה: "טעות עריכה"

עיריית תל אביב חתכה מסרטון, המתעד את ישיבת מועצת העיר האחרונה, את הנאום שבו הציע חבר המועצה אחמד משהראוי (מרצלהוסיף כיתוב בערבית לסמל העירוני. מיד לאחר פניית "הארץ" בעניין, העירייה הורידה את הסרטון מאתר "יוטיוב".

הסרטון אמור לתעד את כל ישיבת המועצה. בדקה ה- 33 קוראת יו"ר המועצה יעל דיין למשהראוי לשאת דברים, אך הסרטון נחתך כשמשהראוי עושה את דרכו לדוכן הנואמים וממשיך רק כשראש העיר, רון חולדאי, ניגש להשיב לדבריו של משהראוי. בסופו של דבר דחתה המועצה של ההצעה.

"לא האמנתי שאפשר לחשוב על זה אפילו - לצנזר קטעים", כתב משהראוי בתגובה בפייסבוק. "זה התחיל בסגירת הישיבות בפני קהל וממשיך בצנזור קטעים לאן עוד תביא אותנו רון חולדאי? תתבייש לך. איתך ובלעדיך השפה הערבית תשרוד תמשיך להתקיים. רק אתה בקרוב לא תמשיך להיות ראש עיר".

אילן ליאור, הארץ, 10/8/2012

 

תל אביב לא תוסיף כיתוב בערבית לסמל הרשמי של העיר

מועצת העיר תל אביב-יפו דחתה הערב הצעה להוסיף לסמל הרשמי של העיר כיתוב בערבית. 14 חברי מועצה, ובהם ראש העיר רון חולדאי, הצביעו נגד ההצעה של חבר המועצה אחמד משהראוי (מרצ) ו-10 תמכו בה. חולדאי אמר בישיבה כי כיתוב בשפה הערבית עלול להוסיף "לקיטוב הלאומי". משהראוי אמר כי "המינימום שאתה צריך לעשות זה לתת לערביי יפו מקום בסמל הזה. ערבית זו שפה רשמית במדינת ישראל. אם בסמל של העירייה אין לי מקום, אז על איזה קיום משותף אנחנו מדברים?".

אילן ליאור, הארץ, 6/8/2012

 

הקבלן משה חדיף לא מוכר דירות לערבים בעכו

כתבה בערוץ 10 תיעדה שיחה חשאית עם קבלן מעכו שאומר כי הוא לא מוכן למכור דירות לערבים.

ערוץ 10, 9/6/2012

 

פיקוד אנא עארף

מה קורה כאשר אזרח מחפש מידע בשפה הרשמית השנייה במדינת ישראל באתר פיקוד העורף? ומה קורה כאשר פיקוד העורף מקבל שיחה מאזרח דובר ערבית המבקש מידע בנושא התגוננות מפני טילים? יצאנו לבדוק... פיקוד העורף לא דובר ערבית, גם כאשר אומרים שישנו דובר ערבית והאתר שלהם קיים בערבית, אך הוא חסר כל מידע ראוי, ואין מענה הגון בערבית.

הטללויזיה החברתית, 20/11/2012

 

הורים ביפו דורשים בית ספר ליהודים בלבד

הדרישה עלתה במהלך מפגש עם נציגי ועדת החינוך העירונית. האוכלוסייה היהודית רוצה חינוך עברי איכותי כי אין לנו שום אופציות אחרות, הם מסבירים. חבר המועצה אחמד משהראוי: זו חוצפה. הם רוצים את היופי של יפו בלי הערבים של יפו. ספי סמדגה, יו"ר ועד רובע לב יפו: הדרישה היא בגלל הבדלים מנטאליים, לא גזענות. יו"ר מרצ? היא מפתיעה ותומכת בבקשה

מירב שלמה מלמד, MYNET תל אביב יפו, 16/12/2012

 

האם ארגון ציוני איים על חיי הפובליציסט הערבי?

רו"ח זיאד אבו-חבלה מפרסם ברשת מאמרים בסוגיית ערביי ישראל. הוא כבר התרגל לכך שמאמריו מעוררים דעות רבות ושונות אבל אף אחד לא הכין אותו לאיומים ברצח שקיבל לפני כשבועיים. "אני חושש לחיי, אבל אמשיך לכתוב", הוא אומר

אבו חבלה פנה למרכז "מוסאוא", שפועל למען זכויות הערבים בישראל. עו"ד נדאל עותמאן, מנהל פרויקטים במרכז הדגיש את חומרת המכתב ואמר כי "מדובר באיום על הדמוקרטיה ועל פעילים בחברה הערבית הפועלים לקידומה".

פאוזי אבו טועמה, MYNET השרון, 10/12/2012

 

 

 

 

דרוש "טבח יהודי"

"הפרסום הזה מפר הוראות חוק מפורשות במדינת ישראל בגין איסור הפליית ערבים וזרים בתעסוקה", אומרת עו"ד ליאורה בכור על מודעת "דרושים" למשרת טבח יהודי ומלצרים. המודעה התפרסמה בגיליון השבוע שעבר של העיתון "הגפן", היוצא לאור בזכרון יעקב. עו"ד בכור, המייצגת את המרכז הרפורמי לדת ומדינה וחבר במטה למאבק בגזענות, אומרת כי דרושה התערבות מהירה וברורה של נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה על מנת להבהיר כי "המעורב בהפליה על בסיס גזע או מוצא אתני או לאומי בשוק העבודה עובר עבירה פלילית עליה הוא צפוי לעונש".

יואב איתיאל, מגזין המושבות, 2/11/2012

 למה הוזז מתפקידו הערבי הבכיר במשרד החינוך?

ד"ר האני מוסא כיהן במשך שנה כמנהל אגף שפות במזכירות הפדגוגית - התפקיד הבכיר ביותר שמילא ערבי במשרד. מקורביו טוענים שהודח. משרד החינוך: הוא היה בשנת ניסיון

"זאת הדחה לכל דבר, נעשה לו עוול גדול", כך אמרו היום (ג) מקורביו של ד"ר האני מוסא, שהתבשר באחרונה כי הוא מועבר מתפקידו כמנהל אגף שפות במזכירות הפדגוגית של משרד החינוך. ד"ר מוסא שימש במשך 14 שנים כמפמ"ר (מפקח מרכז) על לימודי העברית במגזר הערבי ולפני שנה עבר לתפקיד הבכיר יותר. בעקבות החלטת משרד החינוך הוא יחזור לתפקידו הקודם.

שחר חי, YNET, 15/1/2013

 

נדחתה בקשת תביעה ייצוגית על אפליית ערבים ישראלים בבידוק הביטחוני בנתב"ג

בית המשפט נימק הדחייה בכך שבג"ץ נמנע מלהכריע בסוגיה בעבר, וטען כי הסתמכות על 3 מקרים בלבד לא מעידה על אפליית כלל האזרחים לרעה.

אלי אשכנזי, הארץ 20/12/2012

 

דירת מעבר לערביות במצוקה תיסגר: "דורסנות"

מאז 1995 ישנה אי שם בצפון הארץ דירה שמשמשת מסגרת טיפולית ייחודית לצעירות מהמגזר. לאחרונה קיבלו מנהלי העמותה שמנהלת את המקום מכתב ממשרד הרווחה המודיע כי הוחלט לסגור את הדירה. במשרד הרווחה הכחישו בפני ynet את הדברים. מנכ"לית העמותה: הבהירו לנו שהדירה תיסגר

עמרי אפרים, YNET, 2/10/2012

 

נציג המטה למאבק בגזענות: "להיות גזען זה מותג".

בתחילת הדיון בנושא מפלגת הימין הקיצוני עוצמה לישראל אמר נציג המטה למאבק בגזענות: "להיות גזען זה מותג. אנחנו מבקשים לפסול את

הרשימה כי המועמדים מטעמה לא מפסיקים להסית. לא רק נגד ערבים אלא גם נגד קבוצות אחרות בציבור. ההסתה הזאת מיתרגמת לאלימות בשטח".

תלם יהב, YNET, 20/12/2012

 

מכפר בדואי ליישוב דתי? "זו הנכבה של 2012"

החלטת המועצה לבנייה עוררה זעם בקרב תושבי אום אל-חיראן. "נמות ולא נעזוב, רוצים לזרוק אותנו בכבישים כמו חיות"

"הם אומרים שרוצים לגרש אותנו בגלל שמדובר בבנייה לא חוקית", אמר ל-ynet סלים אבו אל-קיעאן (53), שחי בכפר מאז נולד. "אנו מוכנים להגיע להסדר ולעשות רישיונות לכל בית שאין לו רישיון. לצערי, המדינה לא רוצה לעזור לנו והם מעוניינים לגרש אותנו מאדמותינו. ברור שאין לנו ערך".

אילנה קוריאל וחסן שעלאן, YNET, 29/9/2012

 

תביעה: אפליה נגד ערבים ברכישת דירות בעכו

נציגי מכירות של חברת נדל"ן הסבירו לסאמי הוארי שכל הדירות אזלו וטענו: "יש שם חברה דתיים". כשפנתה תחקירנית, הוצעו לה דירות שנטען כי אזלו

גקי חורי, הארץ, 10/12/2012

 

ערבי תושב שווייץ עוכב שעות בנתב"ג: "לא מהווה איום ביטחוני"

בסאם גנאם, המתגורר במשך 30 השנים האחרונות עם אשתו וילדיו בבזל, הגיע לביקור בישראל בשל הידרדרות במצבו הבריאותי של אביו. כשביקש לטוס חזרה הוא עוכב, לטענתו, במשך זמן רב שלא לצורך. לדבריו, במהלך ויכוח הקולני שהתעורר התעלפה בתו ונזקקה לטיפול רפואי. רשות שדות התעופה: "ההליך נעשה על פי ההנחיות"

פוראת נסאר, חדשות 2, 31/12/2012

 

אפליה ממוסדת

לאחרונה פרסם משרד התרבות והספורט, תקנה חדשה שנועדה לאפשר למוסדות תרבות בפריפריה ליהנות מתקציבים נוספים. התקנה נועדה ליצור העדפה מתקנת ביחס למוסדות התרבות במרכז הארץ. מבירור שעשה מרכז מוסאוא, לזכויות האזרחים הערבים בישראל, תנאי הסף של התקנה משאירים בחוץ את מוסדות התרבות הערבים.

23.8.12, הטלוויזיה החברתית

פקחים מנעו מצעירה לעלות למטוס ישראייר בטענה שרצתה לעלות עם התיקים

פקחים של חברת ישראייר, מנעו מצעירה ערביה תושבת ישראל לעלות על טיסה בחזרה לארץ בשדה תעופה באיטליה, בטענה שרצתה לעלות עם התיקים שלה, למרות שהיא והתיקים עברו בידוק בטחוני אינטנסיבי. הצעירה נשארה יממה שלמה ללא תרופות וללא עזרה מהשגרירות הישראלית שטענה שאין ביכולתה לעשות כלום.

אתר בוקרא, 8/1/2013

 

תלמידים ערבים: סולקנו מ"החי פארק" במוצקין בגלל גזענות

תלמידים מכפר ראמה יצאו לטיול שנתי ב"חי פארק" בקרית מוצקין אבל סולקו מהמקום בתוך זמן קצרכך מפרסמת אורית פרץ-ארי בעיתון "זמן קריות". "זה בגלל המוסיקה הערבית שהשמענו", הם טוענים. מנהל ה"חי פארק": הטענות לא נכונות

אורית פרץ ארי, זמן קריות, 21/6/2012

 

ח"כ חנין פנה ליו"ר ועדת הבחירות בעניין התעלמות התקשורת מהמצביעים הערבים

ח"כ דב חנין פנה שוב ביום רביעי, ה-28 בנובמבר, ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט אליקים רובינשטיין, בעניין התעלמות הסוקרים ואמצעי התקשורת מן המצביעים הערבים. "אני מוצא לנכון לשוב ולפנות אליך בסוגיה הנעשית חמורה ומסוכנת מיום ליום", כתב חנין. "אמצעי תקשורת וסוקרים ממשיכים להתעלם מן המצביעים הערבים, שהם לפחות נכון לרגע זה אזרחים שווי זכויות במדינת ישראל. התעלמות זו נעשית במגוון דרכים: בין בתיוג ההצבעות השונות והמנוגדות של אזרחים ערבים תחת כותרת כוללנית ובלתי מאבחנת "מפלגות ערביות", ובין בהתעלמות מוחלטת מהצבעת האזרחים הערבים באמתלה זו או אחרת".

הבלוג של ח"כ דב חנין, 7/12/2012

 

גובראן: המדינה כשלה במינוי שופטים ערבים

"לטעמי מספר השופטים מהמגזר הערבי קטן. יש בסך-הכל 60 שופטים ערבים מתוך 650, וצריך לשאוף ליותר. בנושא הזה המדינה כשלה, ואני מקווה שבעתיד הדבר יתוקן". כך אומר סלים גובראן, השופט הערבי הראשון בבית המשפט העליון, בראיון ל"הפרקליטים" - בטאון מחוז תל אביב בלשכת עורכי הדין.
גובראן הוסיף: "בשנים האחרונות ניכר שיפור ויש מועמדים ערבים מצוינים לשפיטה המתאימים להתמנות לבית המשפט השלום והמחוזי, וגם לבית המשפט העליון. אשמח אם ימונה שופט ערבי נוסף לבית המשפט העליון". לדבריו, רוב עורכי הדין הערבים המופיעים בפניו הם ברמה גבוהה, אם כי יש בודדים המגיעים לדיון כאשר אינם מוכנים ובכך פוגעים בייצוג לקוחותיהם.

איתמר לוין, חדשות מחלקה ראשונה, 30/8/2012

 

ביהמ"ש מחק אחד האישומים נגד שמעון סימן טוב

ביהמ"ש המחוזי בי-ם החליט למחוק עבירת הסתה לאלימות מכתב האישום נגד שמעון סימן טוב, אחד מנאשמי פרשת הקטטה בכיכר החתולות.

סימן טוב הואשם במעורבות בתקיפת ערבי בכיכר החתולות בירושלים בחודש אוגוסט האחרון. כתב האישום המתוקן מייחס לסימן טוב איסור פרסום הסתה לגזענות ותקיפה בנסיבות מחמירות מתוך מניע גזענות.

שלמה פיוטרקובסקי, ערוץ 7, 14/2/2013

 

ערביי הצפון מתלוננים: המדינה הורסת בתים ולא מאפשרת ליישובים להתרחב

ביישובים הבדואים בצפון הוכרזה בשבוע שעבר שביתה כללית של שלושה ימים בעקבות הריסת בית של תושב הכפר ביר אל-מכסור.

מקרהו של גדיר מבטא את מצוקת הדיור ממנה סובלים זה עשרות שנים אזרחים ערבים ובדואים בצפון, הנובעת בין היתר מהסחבת הביורוקרטית הכרוכה באישור תוכניות המתאר באזורם. במרכז המחקרים של עמותת הגליל העריכו כי ערביי ישראל יזקקו בעשור הקרוב ל-100 אלף יחידות דיור חדשות. על רקע זה, ביישובים ערביים ודרוזיים בצפון מורגש בחודשים האחרונים הצורך בהפשרת שטחים פרטים לבנייה

גקי חורי, הארץ, 10/9/2012

התקבלת - עד שמגלים שאתה ערבי

הם השקיעו, למדו שנים באוניברסיטה, אבל אלפי אקדמאים פשוט לא מצליחים למצוא עבודה במקצוע שלמדו בגלל סיבה אחת - מפני שהם ערבים. המדינה מנסה לעזור, יש חוקים נגד אפליה, אבל יש משהו גדול יותר כנראה. העימות הבלתי נגמר עם הפלסטינים, הדעות הקדומות וגם סתם פחד מהאחר וגזענות - משאירים אותם מחוץ למעגל העבודה

חיים ריבלין, חדשות 2, 24/3/2012

 

הפרדה בביה"ח: יולדות ערביות ויהודיות לחוד

בחדרי מחלקת היולדות בבית החולים "הלל יפה" מתקיימת הפרדה בין נשים ערביות ליהודיות. אחת היולדות: "מי שמפריד חדרים במחלקת יולדות סופו שיפריד חיים שלמים". "הלל יפה": "לא קיימת הפרדה. במידה ויולדת מבקשת לשהות בסמוך ליולדת מאותה דת או מגזר, הצוות משתדל להתחשב בבקשתה"

יהב דולב, MYNET חדרה, 25/5/2012

 

מועדון ירושלמי סגר שעריו בפני ערבייה שהתגיירה

לאחר שחבריה לא עברו את הסלקציה ב"חלונות הגבוהים", כתבה קלודין ליאל סטטוס בפייסבוק נגד מקום הבילוי. בתגובה השתלח בה המנהל: "תחפשי לאן לצאת בעזה". כעת היא מגישה נגדו תביעה בגין לשון הרע

יוסי אלי, מעריב 24/12/2012

 

פלסטינים נחסמו בעלייה לאוטובוס כי "אין מקום", יהודים עלו.

גזענות במסווה של תירוץ לקוני? נהגי אוטובוס של חברת "אפיקים", המפעילה קווים מהשומרון למרכז הארץ, מסרבים להעלות פלסטינים שמבקשים להגיע בחזרה לבתיהם בגדה המערבית - כך מעידים נוסעים. לדבריהם, בחודשים האחרונים חוזרים ונשנים מקרים בהם נהגי החברה אינם מאפשרים לנוסעים פלסטינים ששהו בתל אביב לעלות על קווי האוטובוס בטענה כי "אין מקום", זאת בזמן שהאוטובוסים ריקים למחצה ונוסעים יהודים עולים ללא הפרעה.

יהושע בריינר, וואלה, 5/11/2012

 

אפליית הפלסטינים באוטובוס: "לא הפעם הראשונה"

במטה למאבק בגזענות אמרו כי כבר לפני חודשיים התלוננו שנהג סירב להעלות פלסטינים בתחנה המרכזית בתל אביב. נוסעים אחרים טוענים: "קורה שגם ליהודים אין מקום"

יהושע בריינר, וואלה, 5/11/2012

 

בני זוג מיפו: "דחו הזמנתנו במסעדה כי אנחנו ערבים"

האם מסעדה בראשון לציון לא מוכנה לקבל הזמנות מערבים? כך טוען מחמוד ספורי ובת זוגו מיפו. השניים ניסו להזמין לטענתם מספר פעמים מקום ממסעדת ה-"סוהו" בראשון לציון אך נדחו כי "לא היה מקום". כשבת זוגו הזדהתה בשם "מיכל" לפתע התפנה באורח פלא מקום.

חדשות 2, 11/11/2012

 

עובדת לשעבר במסעדת סוהו: "אמרו לי שלא רוצים כאן ערבים"

בני הזוג מחמוד וסמא רצו לצאת לאוכל במסעדת סוהו שבראשון לציון. כשהתקשרה סמא להזמין מקום, שאלה המארחת לפשר שמה וכששמעה שהוא ערבי גילתה באורח פלא תקלה בתוכנה שמבצעת את ההזמנות. בר כהן שעברה הכשרה כמארחת במסעדה הנחשבת סיפרה כי זיהוי ערבים היה חלק מההתלמדות: "אמרו לי שזה מפחיד אנשים שיושבים כאן ערבים"

כלי לב חיימוב, ערוץ 10, 11/11/2012

 

בלשי משטרה החרימו מדבקות עם הכיתוב "יהודים אוהבים יהודים"

מבצע חלוקת מדבקות וחולצות עם הכיתוב "יהודים אוהבים יהודים" של תנועת דרך חיים צובר תאוצה. יהודים רבים הגיבו באהדה גדולה לסיסמא ואלפי מדבקות הודבקו על רכבים בירושלים, ומאות בצפת. הפעילים מדווחים כי הבלשים אף החרימו מהם מדבקות. "נמשיך בפעילות בצורה רחבה יותר", הם מבטיחים.

31.1.13, יהודה פרל, הקול היהודי

 

בית המשפט אסר לומר, את מה שכולם יודעים

בפרוטוקול וועדה של משרד הרישוי, שהחליטה לשלול את רשיונו של עבדאללה אלסאנע שצבר עשרות עבירות בזמן קצר, התייחסה הוועדה ל"מגזר הבעייתי" המככב בראש רשימת העבריינות בדרום.

30.1.13, אריאל גרונר, הקול היהודי

 

עמותה לנזקקים מפלה לרעה ערבים

עמותה לנזקקים הציעה סיוע לכולם, מכל המגזרים, כך לפחות הצהירה. ערבי מרהט פנה אליה, ואז נחשפה האפליה - לפחות במוקד הטלפוני שאחראי על הסינון של הנזקקים.

6.2.13, תמיר סטיינמן, חדשות 2

 

בקשה להעניק שמות עבריים לרחובות בסילוואן

האזור העומד במרכז הדיון מתחיל מאזור העופל בצפון, דרך רחוב גיא בן הינום מדרום-מערב, דרך השילוח ומעיין השילוח מדרום, החל בקדרון ועד ליד אבשלום. בהצעה החדשה מבקשים להעניק גם לרחובות שעוברים בפועל בשכונת סילוואן שמות מקראיים. כך, למשל, ההצעה לקרוא לרחוב בשם "מלכי יהודה" נומקה כך: "עיר דוד הייתה מקום משכנם של מלכי יהודה". 
לאזור המחבר את שער האשפות לכביש מעלות דוד מבקשת הוועדה לקרוא בשם "מעלה אריאל", כינויו של בית המקדש. לאזור המתחיל במעלה אריאל (ואדי חילווה) ומסתיים במעלות דוד )לכיוון מתחם אדרת( מבקשת ההצעה לקרוא בשם "משעול עיר הצדק" על שם כינויה של ירושלים בספר ישעיהו. כמו כן, הוועדה מתבקשת לדון בשם הרחוב "משעול קריה נאמנה", במקום "ציר הזכוכית" הקרוי בעגת הרחוב. שם נוסף שהוצע לרחוב זה, העולה לעיר העתיקה, הוא "שער השמיים", והרמיזה היא כי דרכו עולים לשער השמיים

הבקשה הוגשה במסגרת התוכנית שמקדם בימים אלו ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, ובה החליטה העירייה לתת שמות לרחובות ברחבי מזרח ירושלים. ברקת הבטיח כי הן בסילוואן והן במקומות נוספים בירושלים המזרחית יינתנו שמות על פי הצעותיהם של התושבים באזורים אלו
במסגרת זו התבקשו ראשי ועדי השכונה להעביר את הצעותיהם לשמות רחובות בעגה הערבית. במקביל הוגשה בקשה זו, כאשר התנגשויות שתי הבקשות עלולות לעורר מחלוקת רצינית באזור.

יוסי אלי, מעריב, 14/11/2012

 

דו"ח: פערים אדירים בפעילות אוטובוסים ביישובים ערבים לעומת יהודים

תחבורה ציבורית מפותחת - לא ביישובים הערביים: דו"ח של עמותת "סיכוי" מצביע על פערים של עד פי 10 בפעילות התחבורה הציבורית בישובים ערבים לעומת ישובים יהודים. על-פי אחת הדוגמאות בדו"ח, בפרדס חנה-כרכור ישנן 694 נסיעות יומיות ב-33 קווים, ובאום אל-פאחם - שאוכלוסייתה גדולה יותר - ישנן 184 נסיעות בלבד ב-26 קווים

27.11.12, טל יחזקאלי, גלי צה"ל

 

חשד: תלמידים ערבים הותקפו ע"י שומר הגן הלאומי בקיסריה

תלמידים ערבים מכפר קרע שערכו טיול בית ספרי לעתיקות קיסריה, הותקפו על ידי שומר הגן הלאומיבאבנים ובגידופים גזעניים. כך לפחות טוענים בועד ההורים של בית הספר. מספר לא ידוע של תלמידים ומורים נזקק לטיפול רפואי בשל פגיעות גוף ובשל הטראומה שלדבריהם חוו
21.12.12, יואב איתיאל, מגזין המושבות

 

המצלמה הנסתרת חשפה: הפרדה בין יולדות ערביות ליהודיות

זאת אינה עמדה רשמית, אבל בסרט שצולם במהלך סיור לקראת לידה נחשפת התופעה: בתי חולים בארץ משתדלים לאשפז יולדות ערביות ויהודיות בחדרים נפרדים. אחות מביה"ח מאיר מסבירה: "זה מה שהיולדות רוצות". בית החולים בתגובה: "בכל נקודת זמן ניתן למצוא אצלנו חדרים בהם שוהות יולדות מכל גוני הקשת"

ליטל גרוסמן ומיכל הוכברג, מעריב, 16/3/2012

 


מבחני התיאוריה: 40% מהנבחנים ערבים, רק מרכז בחינות אחד בעיר ערבית

מרכז מוסאוא עתר נגד משרד התחבורה, לאחר שפורסמה רשימה של 20 מרכזים בהם ניתן לגשת לבחינת התיאוריה - 19 מהם בערים יהודיות

אלי אשכנזי, הארץ, 16/10/2012

 

הורים שילדיהם אושפזו בביה"ח מאיר: על המורות במוסד נאסר לדבר ערבית

מתלונת ההורים עלה כי מנהלת המרכז החינוכי במוסד נזפה במורות לעיניהם. מש החינוך: אין הנחיה כזו בחוזר מנכ"ל

הנהלת המרכז החינוכי הפועל במחלקת הילדים בבית החולים "מאיר" בכפר סבא אסרה על המורות והסטודנטיות הערביות העובדות במקום לדבר ביניהן בערבית, בניגוד לחוזר מנכ"ל של משרד החינוך. כך נודע ל"הארץ" בעקבות תלונה שהגישו להנהלת בית החולים שלוש משפחות ערביות שילדיהן אושפזו במקום.

העתק ממכתבם של ההורים הגיע למרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים ולמטה למאבק בגזענות. המרכז פנה להנהלת בית החולים באמצעות עו"ד סאמח עיראקי, והדגיש כי לשפה הערבית יש מעמד רשמי וכי התנהגות מנהלת המרכז החינוכי והנחיות המשרד גזעניות ומנוגדות לחוק. המרכז גם דרש שהגורם שגיבש את ההנחיות יינזף או ייענש.

גקי חורי, הארץ, 18/5/2012

 

בדואים לא הורשו להתפלל בקאנטרי: "לך לטיבי"

זוהיר אבו-גמעה (32) מרהט, נוהג להתאמן בקאנטרי-קלאב בבאר שבע. אאבו-גמעה וחברו ביקשו לערוך במקום את תפילת הערב לפני האימון השגרתי, אלא שהניסיון הסתיים במפח נפש

אדם שהציג את עצמו כמנהל הקאנטרי הבחין באבו-גמעה ובחברו מתפללים ואסר עליהם להתפלל. ויכוח קולני התפתח, ובמהלכו אף איים המנהל כי יזמין משטרה. המנהל הציע כאמור לאבו-גמעה לבקש סעד מח"כ אחמד טיבי ואף איים לשלול את המנוי שלו.

13.1.13, אילנה קוריאל, ynet

 

עשרות קיבוצים ומושבים מאיימים: אין ועדת קבלה? אין הרחבה

עשרות מושבים וקיבוצים אשר אינם ממוקמים בנגב או בגליל החליטו לעצור את ההרחבות בעקבות תיקון החוק המונע מהם לסנן חברים חדשים שמגיעים ליישוב במסגרת ועדת קבלה. עתירה ראשונה בנושא הוגשה השבוע לבג"ץ על ידי המועצה האזורית מטה יהודה, שהיא המועצה הגדולה ביותר בארץ, בעלת 57 יישובים. בעתירה נטען כי החוק שהתקבל במרץ2011, מפלה בין הנגב והגליל ליתר חלקי הארץ. דותן לוי, כלכליסט, 5/2/2013

 

רק 6% מעובדי משרדי הממשלה הם ערבים

הקמפיין המעודד העסקת עובדים מהמגזר הערבי הביא למאות פניות של מעסיקים פרטיים המבקשים לקלוט עובדים מהמגזר. ואולם, מתברר כי דווקא בין משרדי הממשלה - שהיא יוזמת הקמפיין - המצב שונה לחלוטין. דו"ח נציבות שירות המדינה ל–2011 מגלה כי שיעור העובדים הערבים והדרוזים בכלל משרדי הממשלה הוא 6.1% בלבד.

טלי חירותי סובר, THEMARKER, 20/6/2012

 

בנק ישראל חושף אפליה בתקצוב בתי ספר ערבים

דו"ח בנק ישראל חושף אפליה של בתי ספר ערבים בתקציבי משרד החינוך.התלמידים הערבים סובלים מאפליה כפולה גם ממשרד החינוך וגם מהרשויות

קטע מתוך סקירת ההתפתחויות הכלכליות בחודשים האחרונים שתופיע בקרוב: מימון הוראה בחינוך היסודי על ידי הרשויות המקומיות והשפעתו על ההעדפה המתקנת.

בשנים 2001–2009 מימנו הרשויות המקומיות ממוצע של 1.5 שעות הוראה שבועיות לכיתה בחינוך היסודי הרשמי הרגיל. מספר זה משקף כ-2.5 אחוזים בלבד מסך השעות וכ-25 אחוזים מהשעות שמקורן אינו במשרד החינוך.

פריד באשא, פורטל הכרמל, 14/10/2012

 

לאן נעלמו הערבים?

משרד התמ"ת יצא בפרסומת חדשה, בכיכובו של הגודוקא לשעבראריק זאבי, לקידום קניות של מוצרים ישראליים.

הגודוקא שפרש השנה מהגודו מופיע בפרסומת כבציר ישראלי ותיק, המייעץ לאישה בסופרמרקט איזו ריבה לקנות. השפע מבלבל, וקשה להחליט איזו ריבה היא הטובה ביותר. אם תשאלו את זאבי, הוא יסביר לכן שהריבה "היא טובה לדני שמגדל את התותים, היא טובה לדורון, היא טובה לדפנה, לשאול, להלנה, לאברם, לדלית, ליוסי, ליעקב מהצנצנות, לשרון מבקרת האיכות, אפילו לרון השכן שלך..."

יעל קאהן שרון, גלובס, 3/1/2013

 

זעם בקול ישראל בערבית: כתב ערבי לא הורשה להיכנס לטקס פרס ביטחון ישראל

האם כתב המחזיק בתעודת לע"מ, לא יכול לסקר אירוע בנושא ביטחון? לאייס נודע כי ויסאם גאבר, כתב קול ישראל בערבית המכסה את בית הנשיא, לא הורשה לסקר את טקס פרס ביטחון ישראל שהתקיים אתמול (יום ב) בבית הנשיא בירושלים. בקול ישראל בערבית החליטו בעקבות כך להחרים את בית הנשיא ולא לסקרו בשלב זה.

אלכסנדר כץ, אייס, 4/9/2012

 

הערבים אשמים במצבם, אז מה?

אם הרשויות הערביות ימשיכו לפגר אחר הרשויות היהודיות, איש לא ייצא נשכר מכך

לפני כמה שנים החליטה מדינת ישראל להיות חכמה. בניסיון לעשות קצת סדר בשלטון המקומי, בעיקר בתפקוד הירוד של הרשויות המקומיות הערביות, הציבה המדינה תמריץ התייעלות לרשויות חלשות. נקבע כי 15% מהסיוע שהמדינה מעבירה לרשויות חלשות תחת מענקי האיזון יותנו בשיפור גביית הארנונה - עם יעד של 80% מהאוכלוסייה.

"הבדואים לא גובים ארנונה", מתקומם דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית תמר, כששואלים אותו לגבי חלוקת הכנסות בהסכמה בינו לשכניו הבדואים. "הם בונים בכוונה באופן לא חוקי מחוץ לקו הכחול של היישוב, כדי להתחמק מתשלום ארנונה. נראה לך שאני, שמתנהל בצורה תקינה, אעביר הכנסות למי שעושה מונקי ביזנס כזה? בשום פנים ואופן. זה לתת פרס לפושעים שבוחרים שלא לאכוף את החוק".

ההתרעמות של ליטבינוף, ניתן להניח, מייצגת דעה רווחת בקרב הציבור היהודי. זוהי אותה גישה שמאפיינת את הממשלה, ולפיה אי אפשר לעזור לרשויות מקומיות שאינן עוזרות לעצמן, בוודאי שאי אפשר לעזור לרשויות מקומיות שעושות יד אחת עם מעלימי מסים - בין אם מדובר במסי מדינה ובין אם במסים מקומיים ‏(ארנונה‏). מהבחינה הזאת, מצבן העגום של הרשויות המקומיות הערביות הוא במידה רבה באשמתן; הן לא גובות ארנונה ולכן קורסות כלכלית. נקודה.

מירב ארלוזורוב, THEMARKER, 6/3/2013

 

אב לחלל צה"ל ערבי: "אנחנו מקופחים"

חייל צה"ל סעיד גהגא, ערבי מוסלמי בן כפר ערערה, נפל בעת פיצוץ מינהרת תופת מתחת למוצב ליד רפיח. לזיכרו ולזכר חבריו, חללי צה"ל שאינם דרוזים או בדואים, הקים אביו, יוסף גהגא, אנדרטה מושקעת בכפרו. רק שעד היום נמנע משרד הביטחון לעזור לו במימון אחזקתה

חגי פינגולד ופאוזי אבו טועמה, MYNET השרון, 10/5/2012

 

סקר שבוצע בקרב מעסיקים: כמחציתם לא מוכנים להעסיק ערבים בשל דיעות קדומות

הממשלה פותחת היום בקמפיין פרסומי שנועד לעודד העסקת ערבים ובני מיעוטים. על פי עבודת מחקר, שבחנה את שילוב אוכלוסיות אלה בשוק התעסוקה: 94% מהמעסיקים, שכבר עובדים או עבדו אצלם בני מיעוטים, מעוניינים לקלוט עובדים לא יהודים נוספים אך רק 65% ממעסיקים שטרם העסיקו עובדים לא יהודים, היו מוכנים להעסיקם

צבי זינגר, מגפון, 10/6/2012

 


לא כיף להיות תושב ערבי בישראל

אפשר לתמרץ רשויות ערביות להשתפר ניהולית, אם מספקים תמריצים סבירים

מחקר של בנק ישראל, שפורסם השבוע, מעלה כי ב-15 השנים האחרונות חל שיפור מופלא בניהול של הרשויות המקומיות בישראל. הרשויות המקומיות עברו מגירעון מצרפי של 0.8% מהתוצר לעודף של 0.2% מהתוצר. סך החוב שלהן קטן בשיעור של 1.7% מהתוצר.

למעשה, רק ב–44 רשויות מקומיות, מתוך יותר מ–250 רשויות, החוב הכולל גדל ב–15 השנים האחרונות - בכל שאר הרשויות, המשתרעות על כל הגדלים ובכל האשכולות החברתיים, חל שיפור ברמת החוב. וכל זה קרה אף שהממשלה צימצמה את אחריותה כלפי השלטון המקומי - תמיכת השלטון המרכזי בשלטון המקומי קטנה באותן שנים ב–0.5% תוצר.

מירב ארלוזורוב, THEMARKER, 7/3/2013

 

בנתב"ג לא רוצים נהגי מוניות ערבים

האגודה פנתה למנכ"ל רשות שדות התעופה, יעקב גנות, בעניין מכתב שנשלח מלשכת מנהל נתב"ג לחברת מוניות, ובו נאסר עליהם להעסיק "נהגים מבני המיעוטים". האגודה דורשת ממנכ"ל הרשות לדאוג לביטול מיידי של ההוראה המפלה והפסולה, המנוגדת לחוק יסוד: חופש העיסוק ולחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, ולהודיע מיד לכל חברת מוניות שאליה פנו שההוראה מבוטלת. הפנינו את המכתב גם לנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה.

האגודה לזכויות האזרח בישראל, 22/5/2012

 

אלפי בדואים הפגינו: קיבלנו שטחים לבנייה ואח"כ החרימו אותם

כ-2,000 מתושבי הכפר ביר הדאג בנגב הצפוני הפגינו מול משרדי קריית הממשלה בבאר שבע, במחאה על כוונת המדינה להרוס בתים ביישוב אף על פי שכפרם מוכר על ידי המדינה. עוד טוענים התושבים כי שטחים שהוקצו להם לבנייה על ידי המדינה הוחרמו בידי הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב.

18.10.12, יניר יגנה, הארץ

 

בין כרמיאל למשגב, הבדואים נפלו בין הפחונים

היישוב כמאנה - המורכב משלוש שכונות, כמאנה המזרחית, כמאנה המערבית וכמאנה גלסה - זכה להכרה פורמלית בשנת 1995 ונתון עדיין בהליכי תכנון ואישור לתוכנית המתאר. ההכרה שקיבל והעובדה שמתקיים בו הליך תכנון סייעו לתושבים רבים לעבור מפחונים לדירות. בהם היו גם תושבים בגלסה, שזכתה בהכרה לפני כמה שנים, בהתערבות בג"ץ.

במועצה האזורית משגב, שכמאנה מצוי בתחומה, מבהירים שהמתחם שבו מתגוררים בני המשפחה, בקצה המערבי של גלסה, לא נמצא בשטח המועצה אלא שייך מוניציפלית לכרמיאל. בעיריית כרמיאל לא מקבלים את הקביעה הזו. מבחינתם, כמאנה כולו, על בתיו ומשפחותיו, הוא חלק בלתי נפרד מהמועצה משגב.

שביל הכורכר המוליך לבית של סאלח ולמתחם, שבו מתגוררות 12 משפחות עם ילדיהן (70 בני אדם), נראית תשתית ניקוז. יש תכנון לשיווק מגרשים, אבל הכל תקוע בגלל ביורוקרטיה והליכי תכנון והתנגדויות של תושבי היישוב כמון ותושבים מכמאנה עצמו. לדבר סלאח, "הגענו למצב שאין למי לפנות. משגב אומרים לך לכרמיאל. בכרמיאל אומרים לך למשגב. המשמעות היא שכל בנייה ללא היתר תיתקל בצווי הריסה.

15.1.13, גקי חורי, הארץ

 

מדוע דחתה רכבת ישראל את הפנייה לצרף כריזה בערבית?

בינואר השנה הוגשה פנייה בעניין למנכ"ל רכבת ישראל, והוא הגיב לבקשה בשלילה. הנימוקים היו שהרכבת מבקשת להפחית בהיקף הכריזה ברכבת בכלל, וכי הוספת כריזה בשפה נוספת תהפוך את הנסיעה לקולנית ורועשת, ובכך תטריד את הנוסעים והנוסעות בה, ותפגע בחוויית הנסיעה.

10.9.12, מירב מורן, כלכליסט

 


אין תעודת מילואים לנהג הערבי? אז אין עבודה

יוסף עטאללה, נוצרי מיפו, ביקש להתקבל לתחנת הדר הפועלת בנמל התעופה בן גוריון. מנהל התחנה הסביר לו כי הוא מקבל רק יוצאי צבא. מנגד, צעיר יהודי שניסה את מזלו התקבל בזרועות פתוחות למרות שהצהיר כי לא שירת בצה"ל. האזינו לשיחה

ניר סננס, MYNET תל אביב יפו, 5/7/2012

 

הממשלה ממשיכה להפלות ערבים ולא פועלת לתרגום אתריה לשפה הערבית למרות ההמלצות וההתחייבויות הרבות. תרגום רק 100 עמודים בשנת 2012!

למרות התחייבות של משרד החשב הכללי במשרד האוצר, בדיון שנערך בכנסת בשנת 2008, לתרגם את כל אתרי הממשלה לשפה הערבית, ואת העמודים של האתרים השוני כחלק מפרויקט ממשל זמין, וההתחייבות של מנכ"ל משרד האוצר בזמנו, ירום אביאב במכתבו למרכז מוסאוא, כי בשנת 2008 "מתוכננת העסקתם של 5 – 10 עובדים בתרגום תוכני אתר האינטרנט", וכי עוד באותה שנה יחל תרגום מקיף יותר של אתרי הממשלה לערבית לפי בועז דולב, ראש יחידת ממשל זמין.

הממשלה כנראה לא מעוניינת בלספק את שירותיה לאזרחים הערבים בישראל, כאשר היא מעסיקה רק אדם אחד למשימה זו, ומתכננת לפי מידע שהגיע למרכז מוסאוא לתרגם רק 100 עמודים מתוך מעל ל8000 עמודים באתרי הממשלה לשפה הערבית בשנת 2012!

מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, 4/5/2012

 

הסיבה לחרם: פוטרה קופאית שניהלה רומן עם ערבי

ארגון ששם למטרה "למנוע התבוללות בארץ הקודש" הכריז חרם על סופרמרקט "יש" בגבעת שאול בירושלים. הסיבה: לטענת הארגון, הנהלת הסופר פיטרה קופאית יהודיה שניהלה רומן עם פועל ערבי

משה הלר, זמן ירושלים, מעריב, 29/4/2012

 

הערבים רוצים להתנדב - אבל אין להם איפה

כל התקנים למתנדבים ערבים התמלאו; והם לא יוכלו להתגייס עד לשנה הבאה

בעברית קולחת, כמעט נטולת מבטא ערבי, מסביר זועבי מדוע התנדב לשירות אזרחי: זה עוזר בקבלה לעבודה, מכיוון שמעסיקים יהודים מעדיפים בוגרי שירות, וזה גם מקנה הטבות דומות לאלה של חיילים משוחררים, כמו הנחה בשכר לימוד או הקלות במס הכנסה בעת פתיחת עסק. בנוסף, זועבי סבור כי זוהי חובתו האזרחית להתנדב לשנת שירות: "זאת חובתי לשרת את בני הכפר שלי", הוא אומר. "אם אני לא אעזור לילדים כאן, מי כן יעזור? אנחנו שייכים למקום שבו אנחנו גרים, ומה שאני עושה משרת את הכפר שלי. אני לא פוגע בשום צורה בחברה שבה אני חי".

מירב ארלוזורוב, THEMARKER, 25/6/2012

 

איום בתביעה: פוטרה כי לא עמדה בצפירת יום הזיכרון

עביר חאג יחיא הייתה קופאית מצטיינת ברשת "מגה". אבל כשנשמעה הצפירה לזכרם של חללי צה"ל ופעולות האיבה בחודש שעבר, היא סירבה לעמוד והמשיכה בעבודתה. בעקבות תלונות של לקוחות היא פוטרה וכעת היא תובעת לשוב לעבודה ולקבל פיצוי. "עמידה בצפירה אינה תואמת את השקפת עולמי", היא טוענת. "מגה": "התנהגות פסולה"

פוראת נסאר, חדשות 2, 4/5/2012

 

בית שמש נגד יש: "מסכנים את נפשותינו"

תושבי בית שמש יצאו למלחמה ברשת יש, המעסיקה עובדים ערביםהתושבים: "מפחדים לשלוח ילדים לקניות

 אם לא די במאבקים שמנהלים תושבי בית סניףשמש נגד הקיצוניים בעירם, נוסף להם מאבק חדש: בימים האחרונים הפיצו תושבי רמה א פשקווילים נגד סניף של רשת המזון יש, בטענה כי הסניף מעסיק ערבים

הפשקווילים הופצו סמוך למרכז המסחרי, שם ממוקם סניף יש, ונכתב בהם: "סכנה גדולה. ערבים [שבחי"ם] בחנות יש. סכנה לתושבי השכונה". 

יקי אדמקר, בחדרי חרדים, 10/7/2012

 


אחים ערבים: אנחנו הסמרטוטים של ביה"ח

יחד עם אחיות בתי החולים ששבתו השבוע, ישנם גם אחים רבים, חלק גדול מהם מהמגזר הערבי. הם מספרים על תנאי העבודה הקשים בבית חולים וולפסון בחולון, המצוקה בכוח האדם והאלימות של בני משפחות החולים. "הרבה פעמים אומרים לי: אני לא רוצה שערבי יטפל בי. עדיף לי כבר לעבוד בבניין"

13.12.12, יעל שני, mynet  שפלה

 

נשים במגזר הערבי // "הבנקים נמנעים מלתת אשראי לעסקים של נשים - ובעיקר של ערביות"

שלוש נשים ערביות שישבו בבית במשך שנים החליטו לצאת לדרך חדשה ולפתוח עסק עצמאי את ההון הראשוני והליווי העסקי הן קיבלו מקרן קורת, המעניקה הלוואות אשראי זעיר כדי לטפח יזמות באוכלוסייה עם שיעור האבטלה הגבוה בישראל והבנקים? הם כמעט לא במשחק

 חיים ביאור, THEMARKER, 15/3/2012

 

 

 

נגד פליטים ומבקשי מקלט ועובדים זרים:

 

כ-20 מהגרים אריתריאים כלואים בשטח שבין ישראל למצרים

קבוצה של כ-20 מהגרים אריתריאים כלואה זה חמישה ימים בין מכשול הגדר בגבול ישראל-מצרים. המהגרים הגיעו ביום חמישי האחרון הגיעו לגבול המערבי, צפונית לקדש ברנע, במטרה להגר לתוך ישראל. ככל הנראה, במהלך ניסיון הכניסה שלהם אל השטח הישראלי, הם נתקעו בין אמצעי המכשול בגבול מערבית לגדר שהוקמה אך עדיין בתוך שטח ישראל

גילי כהן, הארץ, 4/9/2012

 

חיים מולא, צעיר מדרום תל אביב, הורשע בהסדר טיעון באספקת בקבוקי תבערה לאלמוני אשר הצית בעזרתם דירות של אפריקנים. השופט מתח ביקורת חריפה: איך מוגש אישום למרות קושי ראייתי כה כבד? רציתם ללחוץ להודאה?
נעמה כהן פרידמן, YNET, 17/2/2013

הסנגוריה הציבורית ערערה על שני גזרי דין של השופט צבי גורפינקל בעניינם של מבקשי מקלט. בפסקי הדין כתב גורפינקל כי יש להחמיר את רף הענישה לזרים
אילן ליאור, הארץ, 5/12/2012
 
שלושה ימים אחרי שהועברו למצרים 18 מתוך 21 האריתריאים שנתקעו בגבול עם ישראל, החליטו שופטי בג"ץ בצהריים (ראשון) למחוק את עתירת עמותת "אנו פליטים" שדרשה להכניס את הקבוצה לישראל, משום שהעתירה הפכה מיותרת ולא הותירה מקום להתערבות בית המשפט. ביום חמישי הודיע בג"ץ כי יכריע בעניין העתירה ביום ראשון, אולם עד אז הועברו המהגרים למצרים.
תומר זרחין וטלילה נשר, הארץ, 9/9/2012
 
גיסמא ובן זוגה חליל הסתננו לישראל כשהיא הרה. בהמשך ילדה עובר מת, אחרי שחשה ברע ונדחו בקשותיה לפגוש רופא נשים במתקן הכליאה סהרונים. שופט הורה לשחרר אותה וקבע: "למדינה חוב מוסרי כלפיה". השב"ס: "היא לא התלוננה".
עמרי אפרים, YNET, 24/10/2012
 
שיחקנו בגינה והכול היה בסדר גמור", היא משחזרת. "היו שם תושבים מכל הסוגים והמינים — חרדים, חובשי כיפה סרוגה, פיליפינים וכהי עור. כולם התנהגו למופת". למרות השקט המופתי, מספרת בן ברית כהן כי בשלב מסוים הגיע לגינה פקח של הסיירת הירוקה, רכוב על אופנוע.
הפקח התקרב לבחור צעיר עם חזות אפריקאית שהתנדנד על אחת הנדנדות והחל לדבר איתו", היא אומרת. "זאת למרות שהבחור האפריקאי לא הפריע לאף אחד,
לא קיים אינטראקציה עם שאר האנשים בגינה, ובאותו זמן גם לא היה עומס על הנדנדות או המתקנים האחרים".
בעקבות השיחה עם הפקח עזב הבחור האפריקאי את הנדנדה והתרחק מהמקום. בן ברית כהן החליטה לברר את העניין. "ניגשתי אל הפקח ושאלתי מה הבעיה", היא אומרת. "הוא סירב לענות ואמר רק שאם יש לי שאלות עליי לפנות לעירייה". אחר כך, לדבריה, המשיך הפקח להקיף את הגינה. "זה נראה כאילו הוא מחפש אנשים כהי עור כדי לסלק אותם", היא אומרת. 
כשהתקשרה למוקד העירוני הסבירו לה שהפקח הוזעק למקום בעקבות תלונה של אזרח. המוקדנית הוסיפה כי על פי נוהלי העירייה מותר לאפריקאים לישון רק בגינת לוינסקי.
25.10.12, איתי אילנאי, mynet  ת"א
 
ב-14 ביוני הוציא משרד הפנים תקנה חדשה שלפיה כניסה לישראל כדין היא תנאי סף להגשת בקשה להסדרת מעמד של בני זוג זרים. עולמם של זוגות רבים חשך עליהם באחת. בני הזוג האפריקאים נדרשו לעזוב את הארץ בתוך שבועיים ואימת מעצר וגירוש ריחפה על ראשיהם.
בין הזוגות המעורבים יש גם הורים לילדים וגם כאלה שכבר עמדו על סף סיומו של ההליך לקבלת מעמד חוקי בישראל
גדעון לוי, הארץ, 3/11/2012
 

בית המשפט המחוזי בתל אביב נתן באחרונה פסק דין חריף נגד משרד הפנים, שבו קבע כי "התנהלות משרד הפנים חטאה לחובותיו כגוף האמון על קביעת נתינותם של הטוענים להגנת פליטות". פסק הדין ניתן בעתירה בשםמבקש מקלט מאריתריאה, קורבן סחר ועינויים, שהיה כלוא בישראל במשך שנתיים. לפי מדיניות ישראל, אם אדם מוכר כאריתראי, חלה עליו הגנה קולקטיבית ולא ניתן לגרשו.
רשות ההגירה קבעה כי האיש משקר באשר לזהותו וכי הוא למעשה אזרח אתיופי שניתן לגרש. בית המשפט כינה את החלטת משרד הפנים "בלתי סבירה", והורה כי האדם לא יורחק מישראל ולא ישהה בכלא כל עוד אריתראים זכאים להגנה. השופטת הורתה כי משרד הפנים יישא בהוצאות על סך 25 אלף שקלים. העתירה הוגשה על ידי עו"ד יוהנה לרמן מטעם מוקד הסיוע לעובדים זרים.
טלילה נשר, הארץ, 6/11/2012
 
השיחה עם יגאל ורדי, תושב בני ברק בן 63, נפתחה בקול אנחה כבדה. "אין לי איך לתאר בכלל את מסע הייסורים שמעבירים אותי", אמר. "אלה דברים שלא ידעתי שקיימים במדינה שלי". לאחרונה הודיעה רשות ההגירה לוורדי כי זוגתו מסרילנקה, שתוקף הוויזה שלה תם, לא תזכה למעמד בישראל כבת זוגו, כיוון שלטענת הרשות הקשר ביניהם הוא של עובד ומעסיק. עקב כך נדרשה זוגתו לעזוב את הארץ.
טלילה נשר, הארץ, 14/11/2012
 
אפליה ברמלה: מבקשי מקלט, ברובם אזרחי סודן ואריתריאה, שביקשו לאחרונה לחדש את אשרת השהייה שלהם בלשכת רשות האוכלוסין וההגירה בעיר, סיפרו כי על פי רוב לא הורשו להיכנס לקניון רמלה, שבו ממוקמת הלשכה, וגם לא לשבת בתוכו בזמן שהם ממתינים לחידוש האשרה.
ביום חורף שמשי, ישבו עשרות מבקשי מקלט מחוץ לקניון, והמתינו. "הגעתי לכאן בשש בבוקר, מסרתי את האשרה, ועכשיו אני ממתין כאן כי אין מקום אחר. אסור לנו להיכנס לקניון כמו שמותר לכל אחד", סיפר היום (חמישי) יוסוף, מבקש מקלט מסודן השוהה בישראל כשנה, בעודו יושב עטוף בצעיף וכובע צמר על בטונדה, סמוך לכניסה לקניון. "פעם ראשונה שאני כאן והתמזל מזלי שיש היום שמש. בימי גשם אנשים מחפשים מחסה מאולתר או ממתינים בחניון. זה לא נעים שאנחנו צריכים לחכות ככה חמש שעות, וכל אדם אחר יכול להיכנס ולשבת במקום מסודר".
17.01.13 דנה ויילר-פולק, וואלה!
 
למרות מזג האוויר הסוער, משרד הפנים סירב לאפשר הבוקר (שלישי) לעשרות מבקשי מקלט להיכנס ללשכת האוכלוסין בבני ברק. בעוד אזרחים ישראלים נכנסו ללשכה ותפסו מחסה מהגשם ומהרוחות העזות בלי כל עיכוב, הזרים נדרשו להמתין בחוץ. רובם הגיעו למקום כדי לחדש היתרי שהייה בישראל. השומר העביר את המסמכים שלהם לפקידים בפנים אך לא נתן להם להיכנס ללשכה, אף שהיתה כמעט ריקה מאדם.
ירון סילש, תושב קרית אונו, חזה במתרחש והתקשה להאמין למראה עיניו. "מרחוק ראיתי שעומדים כ-30 איש בחוץ ונבהלתי, אמרתי לעצמי שבטח ייקח הרבה זמן, אבל אז ראיתי שבפנים ריק", מספר סילש. "שאלתי את השומר למה כולם עומדים בחוץ? הוא אמר לי שהם מעדיפים לעמוד בחוץ. שאלתי אותם למה הם עומדים בחוץ, וכולם אמרו שקר להם. ניסיתי להיכנס יחד איתם פנימה, אבל השומר עצר אותנו. הוא אמר לי: אלה ההנחיות שקיבלתי, דבר עם מנהלת הסניף, וכל זה כשהמקום ריק בפנים, פשוט אבסורד".
סילש שוחח עם ממלאת מקום מנהלת הסניף, אך היא לא נענתה לבקשתו לאפשר לזרים להיכנס. "אמרתי לה שיורד עליהם גשם. היא אמרה שהם לא עומדים בגשם, אלא מתחת לעמודים ושאין מה לעשות – הם צריכים לעמוד בחוץ ולחכות בתור. אמרתי לה: את יודעת איך זה נראה שהלבנים בפנים והשחורים בחוץ? והיא השיבה: תחשוב שנייה, אתה באמת רוצה שהם ייכנסו פנימה? אמרתי שאני לא צריך לחשוב אפילו שנייה".
08.01.13, אילן ליאור, הארץ
 

בית המשפט העליון החליט להפחית את עונשו של אזרח ניגריה שהורשע בשוד בתל-אביב ונשלח למאסר של שלוש שנים וחצי. אחרי שבית המשפט המחוזי בתל-אביב קבע בגזר הדין של האזרח הזר כי יש "לשלוח מסר לאוכלוסייה המתגוררת באזור זה", ביקר בית המשפט העליון את תוכן הפסיקה, קבע כי "לא היה מקום להכללות" והפחית את המאסר בעשרה חודשים.
במרס האחרון גזר שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, צבי גורפינקל, את העונש החמור על אגוקו צגוקי - אזרח ניגריה שקיבל בארץ מעמד של מבקש מקלט. צגוקי הורשע בשוד של טרנסגנדר שסיפק שירותי מין בתחנה המרכזית הישנה בעיר, תוך שהוא פוצע אותו קל ברגלו. ההרשעה הייתה במעשה שוד רגיל, אולם הפסיקה שעליה ביסס השופט את העונש נלקחה ממקרים של שוד בנסיבות מחמירות.
השופט גורפינקל ציין אז בגזר הדין כי יש להחמיר עם הזרים בסביבת התחנה המרכזית למען יראו וייראו. "מגמת ההרתעה היא המרכזית בתיק זה", כתב השופט גורפינקל. "הנסיבה המקלה היחידה היא מצבו המשפחתי של הנאשם ומעמדו כפליט, אולם עובדה זו מחמירה עמו דווקא לאור ניצול שהייתו הבלתי-חוקית בארץ לביצוע עבירה חמורה".
23.12.12, אביאל מגנזי, Ynet
 
בבוקר שלמחרת ההפגנה האלימה בדרום ת"א כנגד המסתננים מאפריקה, תוגברה האכיפה באור עקיבא כנגד האריתראים והסודנים. פקחים מעיריית אור עקיבא ושוטרים באו הבוקר בכוח
ות מתוגברים לטיילת שידלובסקי בעיר, בין כיכר צרנין למחלף אור עקיבא, שם מתקבצים הפליטים מאפריקה מדי בוקר על מנת לעלות על הסעות לעבודה. הפקחים קיבצו את כל המסתננים, ושוחחו איתם דקות ארוכות. אחד הפקחים אמר להם: "כולם הביתה. חבל לכם להיות כאן", תוך שהוא מנופף בידיו.
24.5.12, איתי טטרו, מגדלור אור עקיבא
 
אזרח אריתראה נפצע הבוקר (חמישי) באורח קל, לאחר שעל פי החשד פקח בעיריית אור עקיבא ניסה לדרוס אותו באמצעות קטנוע. בתלונה שהגיש למשטרת חדרה טען הפצוע כי במהלך ניסיון הפקח לפנות את המתלונן ומספר בני אדם נוספים ששהו איתו בכיכר בכניסה לאור עקיבא, פגע בו הפקח כשהוא רכוב על קטנוע מבלי לנסות לבלום ואף המשיך בדרכו. הפצוע פונה לבית החולים הלל יפה בחדרה על ידי צוות מגן דוד אדום מאזור השרון, והוא מטופל בשעה זו בחדר המיון. רב פקד גיל אלהרר, סגן מפקד משטרת חדרה, מסר כי הקטנוע אותר על ידי המשטרה וכי ברגעים אלה נחקר הפקח במשרד הבוחנים בתחנת משטרת חדרה.
24.5.12, שלומי גבאי, וואלה!
 
נציב האו"ם לענייני פליטים בדו"ח שפורסם בשנה שעברה: גירוש אזרחי סודאן מתוך הכלא אינו עונה על הקריטריונים של "חזרה מרצון"
נציבות האו"ם לפליטים פנתה למדינת ישראל לקבלת הסברים על ההחזרה החשאית של יותר מאלף בני אדם לצפונה של סודאן, כך נודע ל"הארץ". מהנציבות טרם התקבלה תגובה רשמית לעניין ובשלב זה היא כלל אינה מגיבה לפרשה. כפי שפורסם אתמול "בהארץ", האו"ם לא עודכן ולא ידע בזמן אמת על המהלך הישראלי.
עמדת האו"ם בנושא החזרת פליטים לסודאן כבר נשמעה בעבר באופן ברור. מיכאל בבלי, יועץ בכיר בנציבות האו"ם לפליטים, הבהיר בשנת 2008 לראש מנהלת ההגירה בישראל כי "הרחקת סודאנים לסודאן תהווה את הפגיעה החמורה ביותר באמנה עליה חתומה ישראל – פשע שמעולם לא בוצע".
טלילה נשר, הארץ, 27/2/2013
 

הח"כים מיקדו את ביקורתם בארגונים. דנון: "בגלל המתייפיפים יש מקרי אונס". רגב: "למה ניקו את הבריכה בגורדון במשך יומיים אחרי שהם היו שם?"
עדת הפנים של הכנסת עורכת הבוקר (שלישי) דיון טעון בנוגע לממדי הפשיעה של המהגרים האפריקאים בישראלועל התמודדות המשטרה עם התופעה. את הדיון יזמו, בין היתר, חברי הכנסת מירי רגב ודני דנון (הליכוד), שזכו לביקורת רבה בעקבות הנאומים שנשאו נגד המהגרים בהפגנה בדרום תל אביב בשבוע שעבר, שנגמרה באלימות.
ח"כ דני דנון אמר במהלך הדיון כי "היו מספר ארגונים שהחליטו להחרים אותנו, אני מפנה את הארגונים המתייפיפים לראות את מצוקת תושבי הדרום שנמצאים במצור ובמצוקה. בכל מקום בעולם מגרשים שוהים בלתי חוקיים. אני מדבר על גירוש. להכניס פלוגת מג"ב זה לא פתרון. תושבי הדרום מרגישים שהם חיים במחנה פליטים. בגלל המתייפיפים האלה יש מקרי אונס בשכונות הדרום. 2,000 עתירות הוגשו נגד הגירוש. הארגונים הוציאו צו מניעה שאוסר הוצאתם של דרום סודאנים".
ארגוני הסיוע לעובדים הזרים הודיעו אתמול שבכוונתם להחרים את הדיונים, לאחר שדיוני ועדות הכנסת בנושא הפכו לדבריהם במה להסתה מצדם של הח"כים והמוזמנים לדיוני הוועדות. ראשי הארגונים ביקשו מריבלין לקחת חסות על הישיבה, בניסיון למתן את האווירה הצפויה בה. בתגובה קרא ריבלין לארגונים לשוב בהם מכוונתם, לדבריו: "הכנסת איננה במה על תנאי, ואין זה נכון לוותר עליה כזירה של השפעה ופיקוח על פעולות הממשלה, במיוחד בסוגיה חמורה זו".
יהונתן ליס, הארץ, 29/5/2012
 
מעטפות שעליהן נכתב “הפתרון לבעיית המסתננים” הופצו בימים האחרונים בתיבות דואר באזור השרון. תוכן המעטפות לא עוסק בבעיית המסתננים, מהגרי העבודה והפליטים אלא בחיות מזיקות: מגנט ועלון פרסומי שמספר ש”יש פתרון לבעיית יתושים, פרעושים, נמלים ושאר מזיקים!”, כך דיווח אתמול יגאל שתיים, פעיל למען מהגרים מאפריקה.
התרגיל הפרסומי הדוחה שייך ל”המרכז להדברה חכמה” של חברת שמד צבעון הדברת מזיקים בע”מ. שהצליחה להתעלות על מגעילותה בהתנצלות שפרסמה בפייסבוק.
27.7.12, עידו קינן, חדר 404
 
בית החולים איכילוב בתל אביב אוסר על מהגרי עבודה ועל פליטים להיכנס למוסד ולבקר מאושפזים. הנחיות חדשות שהפיצה היום (ב) הנהלת בית החולים קובעות כי מהגרים ופליטים יורשו להיכנס לבית החולים רק כדי להיבדק בחדר המיון או להתאשפז. מלבד זאת, מקרב אוכלוסיית המהגרים יהיו רשאים להיכנס גם בעלים של נשים יולדות והורים לילדים מאושפזים, אשר יידרשו להציג תוויות זיהוי על ידיהם. בהנהלת איכילוב מסרבים לפרט כיצד יבוצע זיהויים של מהגרי העבודה והפליטים בשערי בית החולים, אולם טוענים כי "המאבטחים יבצעו תשאול לפליטים, ויאשרו כניסה רק בהתאם להנחיות החדשות".
2.7.12, דן אבן וטלילה נשר, הארץ
 
על רקע ההתנגשויות עם זרים באזורים אחרים בארץ, בעיר הצפונית נערכים לאפשרות שגם תורה יגיע. אחרי שנודע כי העירייה מאיימת לסגור בתי עסק המעסיקים זרים, היום מתברר: המשטרה ממפה מקומות מגורים של הזרים, בעיקר בהדר
5.6.12, אחיה ראב"ד, Ynet
 
 

העברת מסתננים למתקני שהייה בדרום, שם יקבלו הכשרה ותמריצים לחזור למדינותיהם, התעלמות מעמדת האו"ם באשר למצב הביטחוני במדינות המוצא וגיבוש מדיניות מחמירה מול ארגונים המסייעים למסתננים בהונאת הממסד הישראלי, אלו הן ההמלצות המרכזיות בדוח "ועדת סופר" לפתרון בעיית המסתננים, שהוגש הבוקר (ג) לשר הפנים אלי ישי.
במהלך מסיבת העיתונאים שכינס ישי בלשכת העיתונות הממשלתית בירושלים, יחד עם יו"ר הוועדה פרופ ארנון סופר ושניים מחבריה, הציג האחרון את המלצות הוועדה, אותה מינה ישי לבחינת האפשרויות לטיפול במסתננים בחודש יוני אשתקד.
בין היתר, הביעה הוועדה ביקורת על ארגונם זכויות אדם וגורמים המסייעים למסתננים, והמליצה להגביל כניסה של "גורמים שליליים (בהם מסיתים, מחרחרי ריב) אל המשמורת (מתקני המעצר), ולהחמיר עם המדריכים את המסתננים כיצד להונות את הממסד הישראלי", לצד "גיבוש מדיניות לגבי טיפול בארגוני הזכויות הממתינים למסתננים המגיעים לגדרות".
כמו כן, המליצה הוועדה לעקוב אחר ההתפתחויות במדינות מוצאן של המסתננים, "ולא תמיד לקבל את עמדת האו"ם", להעביר את כלל המסתננים מרחבי הארץ למתקני המעצר שנבנו בדרום ולספק להם שם הכשרה להתמודדות עם הבעיות העומדות בפניהם במדינות המוצא. זאת במקביל לכיסוי הוצאות ופרמיית ביטוח בריאות וקביעת תמריצים כלכליים לכל מסתנן שיהיה מוכן לשוב לארצו.
"בעבר ראיתי לנגד עיני את התופעה הזו ואמרתי מזמן שהיא תביא לחורבן והרס מדינת ישראל", אמר שר הפנים במסיבת העיתונאים. "זו סכנה קיומית, אמרתי שאשמור ואעשה הכל כדי לשמור על ישראל יהודית, והותקפתי על כך פעמים רבות.
"אבל אני שמח שתרומתי, בין היתר בקידום בניית הגדר, כניסת החוק למניעת הסתננות והגברת האכיפה נגד מסתננים ומעסיקים, הביאה להצלת המדינה ושמירת הרוב היהודי בה", הדגיש.
יו"ר הוועדה פרופ ארנון סופר ציין כי "אנו מגישים את ההמלצות הללו בידיעה שאם מדינת ישראל לא תסגור עצמה בחומות אדירות - ישראל היהודית, הציונית, המערבית, תתמוסס, תחוסל ולא מפצצת אטום אלא מזרם של עשרות ומאות אלפים של מסתננים שיביאו לשפל קשה למדינה", ציין.
5.3.2013, יובל גורן, מעריב
 
שר הפנים אלי ישי הצהיר הערב (חמישי) כי יטיל קנסות על ראשי ערים שיעסיקו מהגרים אפריקאים. ישי הודיע כי בכוונתו להפיץ בשבוע הבא מכתב בו ידרוש מכל ראשי הערים להפסיק בתוך 30 יום את העסקת כל המהגרים האפריקאים, אחרת הם ייקנסו.
ישי אמר לערוץ 2 כי "רשות שתעסיק מסתננים - נפעל נגד אותו ראש רשות במסגרת החיוב האישי, כך שנתחיל גם לאכוף את זה על מנת שלא יעסיקו מסתננים. יעסיקו במקום זה ישראלים, מסתננים מקומם באותן מדינת שמשם הם באו".
24.5.2012, אופיר בר-זהר, יהונתן ליס ורויטל חובל, הארץ
 
משפחת דה בול שגורשה מישראל איבדה בשבועות האחרונים את בניה החולים נוח בן ה-3 וחצי וניאן בן ה-9 חודשים. האב טוען: "דחו את בקשתי להישאר בארץ מסיבות הומניטריות". משרד הפנים: "הבקשות נבחנות לגופו של עניין". ארגוני זכויות אדם מדווחים על התרבות מקרי מוות: "שולחים אותם אל מותם"
עמרי אפרים, YNET, 9/10/2012
 
שר הפנים מתכנן לכלוא את המסתננים מסודן החל מ-15 באוקטובר, אולם גורמים משפטיים בכירים הבהירו כי לא בטוח שהיועץ המשפטי לממשלה יישר קו עם לוח הזמנים: "מה שהוא רוצה לא בהכרח יקרה - ולא בטוח שבזמן שהוא מציין"
אביאל מגנזי, YNET 11/10/2012
 

בבית החולים "ביקור חולים", מתברר , לא אוהבים עובדים זרים. למעריב נודע כי לפחות בשלושה מקרים בשבוע האחרון סירב צוות המרכז הרפואי לקבל עובדים זרים שהתלוננו על כאבים ופונו על ידי צוותי מד"א.
באחד המקרים התקבלה אזרחית אריתריאה רק לאחר מסכת לחצים שהפעילו החובשים המפנים. הסיבה: הזרים אינם מבוטחים בביטוח רפואי, ועל כן בית החולים לא מקבל החזר כספי מאחת מקופות החולים עבור עלויות האשפוז.
נסטה איברהים חוותה השבוע על בשרה את האפליה שנוקט "ביקור חולים". "ביום ראשון הרגשתי פתאום כאבי בטן חזקים", משחזרת נסטה, אזרחית אריתריאה בת 21 שהגיעה באחרונה לישראל כחוק.
"הזמנתי משטרה לבית בשכונת תלפיות, והם הזמינו אמבולנס שפינה אותי לביקור חולים, אבל שם לא רצו לקבל אותי. הם שאלו אותי אם יש לי כסף ואמרו לי:אם אין, אנחנו לא יכולים לקבל אותך".
26.7.2012, יוסי אלי וארי גלהר, מעריב
 
אל nrg מעריב התקבלו לאחרונה עדויות של פליטים מקונגו השוהים בישראל זה שנים ארוכות בחסות אשרת שהייה של מבקשי מקלט, שלפיהן כבר כשנה וחצי שהם נתקלים בהתנגדות מצדם של אנשי משרד הפנים לרשום באישורי הלידה של ילדיהם המוענקים לזרים בישראל את שם משפחתו של האב. ואם לא די בכך, על אף התנגדותם של ההורים-אנשי משרד הפנים רושמים דווקא את שם המשפחה של האם. צעד זה יוצר בעיה קשה עבור הפליטים מקונגו, שבארצם בנים נקראים אך ורק בשמות המשפחה של האב והוא הופך לחלק משמם.
משיחות עם מבקשי מקלט נוספים מאפריקה השוהים בישראל עולה כי מדובר בתופעה רחבה. במקרים רבים, לטענת הפליטים, הם מעדיפים לא לקחת את תעודת אישור הלידה ממשרד הפנים, מה שיוצר עבורם בעיות קשות לאחר מכן מול העיריות ברישום ילדיהם לגנים ולבתי הספר.
5.2.2013, יובל גורן, מעריב
 
בין השנים 2012-2009 הכירה מדינת ישראל ב-22 בני אדם בלבד כפליטים – כך עולה מנתוני רשות ההגירה והאוכלוסין של משרד הפנים שפורסמו אתמול (שלישי). באותה תקופה, הוגשו כ-14 אלף בקשות מקלט חדשות.
מאז ינואר 2011, נכנס לתוקפו נוהל חדש של רשות ההגירה, המאפשר לדחות על הסף בקשות מקלט, מבלי לבחון אותן כלל ביחידת ה-RSD (היחידה לטיפול במבקשי מקלט מדיני) ומבלי שניתן לערער עליהן בפני משרד הפנים, במקרה של דחייה. מאז נכנס לתוקפו הנוהל לפני שנתיים, נדחו על הסף 5,864 בקשות מקלט, יותר מבקשות המקלט שנבדקו לעומק בשנים אלו – שמספרן פחות מ-4,000.
יש לציין כי 14,000 בקשות המקלט הפרטניות שהוגשו אינן כוללות את אזרחי סודאן ואריתריאה, המהווים 90% מ-56,150 האזרחים האפריקאים השוהים בישראל. אין להם כלל גישה למערכת המקלט הישראלית, והם שוהים בישראל מתוקף הגנה קבוצתית, עקב המצב במדינות מוצאם. מדינת ישראל אינה מעניקה להם זכויות סוציאליות המגיעות לפליט
13.2.13, טלילה נשר, הארץ
 
בית המשפט העליון מתח אתמול ביקורת על התנהלות יחידת מבקשי המקלט ברשות האוכלוסין וההגירה, שדחתה בקשה של מבקש מקלט מאתיופיה בטענה לאי מהימנות. לפי בית המשפט נפלו פגמים בבחינת הבקשה, והראיון עם האיש נעשה באמצעות מתורגמן המוחזק במשמורת, ששהה במקום במקרה. הדבר הוביל, לטענת בית המשפט, לקושי של מבקש המקלט לשטוח את טענותיו. בית המשפט הפך את החלטת יחידת מבקשי המקלט ובית המשפט המחוזי בירושלים וקבע שייעשה למבקש ראיון נוסף עם מתורגמן מוסמך.
15.5.12, דנה ויילק- פולק, הארץ.
 

חקירות מתישות, כשלים בתרגום, מחקר מגמתי ומכתבי תשובה סותרים - כך נראית מערכת בקשת המקלט לפליטים בשנת 2012, על פי דו"ח הבוחן אותה בחלוף שנתיים וחצי לתחילת פעילותה. בין היתר מתועד במסמך ראיון עם מבקשת מקלט שבקשתה נדחתה, לאחר שלא זיהתה את מיקומם של דרך עפר ושל קיר ולידו מכונית, שנאמר לה שצולמו בכפר מוצאה. כמו כן, נכתב כי מבקש מקלט אחר נמצא לא אמין, כשלא זכר את מחירה של נסיעת אוטובוס מכפר במערב סודאן לחרטום, ואת צבע האוטובוס שבו נסע.
הדו"ח מבוסס על יותר ממאה ראיונות עם מבקשי מקלט, עורכי הדין המייצגים אותם ומסמכים שמנפיקה המערכת, בהם פרוטוקולים של ראיונות וחוות דעת. בנוסף, הנתונים מבוססים על פרוטוקולים של הוועדה המייעצת לענייני פליטים, על דבריהם של פקידי יחידת הטיפול במבקשי המקלט, וכן על הערכות פקידי היחידה בהודעות שהגיש המשרד לבתי המשפט
12.4.12, דנה ויילר- פולק, הארץ
 
עדויות שהתקבלו מבתי הכלא בישראל מספרות על החתמת אזרחים אריתריאים על טפסי "חזרה מרצון" לאריתריאה, או למדינה שלישית. תוכן העדויות הועבר באחרונה לנציבות האו"ם לפליטים ולמוקד הסיוע לעובדים זרים, המבקרים תדיר בכלא.
מהפרטים שנאספו, וטרם זכו לאישור רשמי, נראה כי קבוצה של אזרחי אריתריאה תוטס בקרוב בחזרה לארצה או למדינה שלישית, המוכנה לקבלה. אם העדויות נכונות, תהיה זו הפעם הראשונה שאריתריאים יוחזרו ביוזמת ישראל לאריתריאה, ארץ שמופרות בה זכויות אדם, לפי נציבות האו"ם.
14.2.13, טלילה נשר, הארץ
 
מבצע גירוש הדרום סודנים לארצם הושלם אך בארץ הושארו 11 טון של מזוודות המכילות ציוד רב של המגורשים. תושב מדרום סודן סיפר שהובטח לו ולחבריו שהמזוודות, שבהן תרופות, כילות ובגדים, יגיעו אחריהם, אך הם ממתינים להן כבר שבועות. מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי הציוד יישלח בהקדם.
23.8.12, עומרי אפרים ושירי הדר, ynet
 
נגד מזרחים:
 
בפרסומת נראה צעיר בעל חזות אשכנזית ניגש לצעיר בעל חזות מזרחית, ושואל אותו אם הוא צריך עו"ד פלילי.. קונותציה שהמזרחים הם "ערסים" ו- "עבריינים".
 
שר השיכון אריאל אטיאס מתכוון לשכור חברות חקירה פרטיות שימנעו אפליה על רקע עדתי במכירת יחידות הדיור וימנעו מצבים של שכונות לספרדים ולאשכנזים בנפרד.
שר השיכון מש"ס, אריאל אטיאס, חושש כי המכרזים למכירת אלפי יחידות הדיור שהוציא המשרד הופכים למקור של אפליה עדתית בין ספרדים ואשכנזים. בכיר במערך הדיור בעיר סיפר כי יש ספרדים רבים שביקשו להתקבל לפרויקטים בעיר ונדחו ללא סיבה מוצדקת.
יהודה שליזינגר, ישראל היום, 12/9/2012
 
כל הקהלים במה שאני קורא הקהל היפה. היום יש פה קהל איום ונורא. הכי מסריח. הקהל הכי מסריח שעבדתי איתו בחיים. קהל של ערסים. איזה יחצן ערס שכר את המועדון. אני עובד עם קהל יפה של צפונים. לא יכול לעבוד עם כל הערסים האלה. יש לי אגנדה נגד אלימות. לכן הוספתי עוד שני מאבטחים, שלא יהיו בלגנים"
ארי ליבסדר, ככליסט, 7/2/2013
 

נהג אוטובוס חשוד שסטר לנוסעת מבוגרת ואילץ אותה לרדת בכוח מהאוטובוס, לאחר שקרא לה בשמות גנאי והעליב אותה על מוצאה המרוקאי.
על פי התלונה שהגישה, נהג האוטובוס החל לצרוח עליה ולקרוא לה בכינויי גנאי על מוצאה. "הוא התחיל לצרוח עליי אתם המרוקאים ברברים וחסרי כבוד.
לא הבנתי על מה הוא מדבר, כתוב לי על המצח שאני מרוקאית? ומה זה בכלל שייך? האנשים שהיו באוטובוס ניסו להרגיע אותו אבל הוא המשיך לצרוח", היא טוענת. באותו רגע, לדבריה, הנהג עצר את האוטובוס בצד הדרך, התקרב אליה ונתן לה סטירה על הלחי. "הוא תפס לי את המעיל, חנק אותי ואמר לי: תרדי    17.12.12, גיל סימה, mynet  שפלה
 
ומדוע בתחנות הרדיו כמעט לא משמיעים ומארחים זמרים ים תיכונים? ד”ר יפעת ביטון, שכתבה מחקר מקיף חדש בנושא, מציעה בראיון עמה דרכים לצמצום האפליה
"התשמיע קולי, מדכאי שלי?" - זה שמו של המחקר החדש של יפעת ביטון, שעדיין לא פורסם ובו היא מראה את האפליה שממנה סובלת המוסיקה המזרחית מכל היבט ציבורי; אפליה סוחפת, שפוגעת בעקרון השוויון ובזכות לתרבות - בכל המישורים ובכל הסגנונות המוסיקליים. הנתונים הסטטיסטיים במחקר הם חד משמעיים: יותר מ-90 אחוזים מהתקציב של משרד התרבות ניתן לתזמורות מערביות ויותר מ-97 אחוזים למוסדות הוראה ומקהלות מערביות; ואשר לתחנות הרדיו, לפני נתוני האזנה שיטתיים רק אחוז זעום מהזמן מוקדש בהן להשמעה ואירוח של זמרים ים תיכונים.
נעם בן זאב, הארץ, 13/2/2013
 
הנערות נדחות בשל מוצאן המזרחי, הרבנים אוסרים על ההורים לפנות לרשויות ומתבלים זאת בהלכות, והמעגל האטום אליו נקלעות הבנות יוצר תסכול רב. "יש ילדות שמאבדות טעם לחיות"
שבתי בנדט, וואלה, 24/10/2012
 
נגד חרדים:
 
לצורך ביצוע ההפרדה בין תושבי מודיעין לבין האורחים החרדים ממודיעין עילית השכנה, הוקמו עמדות שמירה בכניסות לפארק ענבה, ומאבטחים נשכרו על מנת למנוע ממי שאינו תושב מודיעין את הכניסה לפארק.
בפועל נשאר הפרק ריק כמעט לחלוטין כל החג, ולמרות כך נאסרה הכניסה על האזרחים החרדים להיכנס, כאשר גם ההצהרה של תושבי המקום כי הם אורחים שלהם לא הספיקה על מנת להתיר את כניסתם לפארק הציבורי.
יוזכר כי מכיוון שהיועץ המשפטי אסר את הכוונות לגבות תשלום על הכניסה לפארק, מתוך מחשבה שהמשפחות החרדיות מעוטות היכולת לא יוכלו לעמוד בו, החליט חיים ביבס לאסור את הכניסה על "תושבים זרים" כאשר לכל ברור כי הכוונה בפועל היא לאסור את הכניסה על תושבי מודיעין עילית השכנה הנוהגים לפקוד את הפארק בקביעות, כפי שאף הצהירו בפועל בכירים בעיריית מודיעין.
9.10.12, מאיר לבנון, אתר "דוסים- הגוש השחור"
 
יהורם גאון בתוכניתו ביום שישי סיפר כי ראה בעיניו שומר בקניון רמת אביב שאסר על חסיד לבוש שחורים להכנס לקניון בהוראת ההנהלה בשל בגדיו ולבושו בלבד.
לשאלת הסובבים השומר אמר כי הוא אך ממלא הוראות של הנהלת הקניון, ממש כך "ממלא הוראות".
לדבריו לא היה מדובר על חרדי שבא להניח לתושבי אביב תפילין חלילה, אלא פשוט נאסר עליו להיכנס לקניון בטענה שלבושו עלול לגרום לסועדים אי נוחות עד כדי שיהרוס להם את התאבון .
2.6.12, מאיר לבנון, אתר "דוסים- הגוש השחור"
 
בהחלטה מצוין במפורש כי גם תושבי ערים אחרות יוכלו להכנס לפארק בתנאי שאינם חרדים, וזאת מכיוון שיוגדרו כאורחי המקום, הרי שהחלטה גזענית זו מכוונת אך ורק כלפי אזרחים חרדים, בשל היותם שייכים למגזר החרדי. ההחלטה הנפשעת הינה כתם שחור על הדמוקרטיה הישראלית, ואנו מצפים כי נציגי החוק ידאגו להעמיד את מקבלי ההחלטה במקומם במהירות הראויה.
גורמים חרדים ששמעו על ההחלטה השערוריתית ציינו כי הרחקת אזרחים חרדים מהמרחב הציבורי היא כתם על החברה הישראלית כולה, המזכירה תקופות אפלות בתולדות עמנו.
21.9.12, מאיר לבנון, אתר "דוסים- הגוש השחור"
 
מערכת הבחירות האחרונה הוכיחה שהציבור בישראל רוצה שילוב חרדים בעולם התעסוקה, אבל מתברר שבמבחן המציאות זה לא כל כך פשוט. מחקר חדש מראה שהחרדים האקדמאים מחפשים עבודה במשך יותר זמן, ומקבלים פחות הזדמנויות. אז האם יש כאן אפליה מכוונת או שאולי העובדים החרדים פשוט לא מיומנים מספיק?
3.12.13, דפנה ליאל, חדשות ערוץ 2
 
 
נגד קהילה האתיופית:
 
בתקופה האחרונה, צעירים רבים אשר נתקלו בתופעת "הסלקציה" בכניסה למועדונים ברחבי הארץ מצאו נחמה פורתא בבתי המשפט. תביעות בגין גזענות ואפליה בכניסה לבתי עסק הניבו לנפגעים אלה פיצויים בגין עוגמת הנפש אשר נגרמה להם. כעת, גם כוכב התוכנית "הישרדות וי.איי.פי", איתי תורגמן, הולך למצוא עצמו בין הנתבעים בתביעות אפליה בכניסה למועדונים.
עיתון משפטי, 2012
 
"אתה אתיופי מסריח" - כך לטענת עובד בחניון תל השומר אמרה לו עובדת במחלקת השיקום הגריאטרי, כיוון שלא התיר לה לצאת מבלי לשלם. "אתה חרא, זבל מטומטם, לא כדאי לך להתעסק איתי", הוסיפה. הוא תובע ממנה 70 אלף שקל ודורש ממנה להתנצל בפניו לעיני העדים לאירוע
29.10.12, שי גנון ואיתי בלומנל, mynet  בקעת אונו
 
בעל תפקיד רשמי במדינה מכיר לראשונה בכך שנשים אתיופיות בישראל קיבלו באופן גורף זריקות "דפו-פרוברה" - אמצעי מניעה בעל תופעות לוואי רבות. זאת, לאחר שעולות מאתיופיה העידו כי הופעל עליהן לחץלקבל את הזריקה, כדי לצמצם את שיעור הילודה בקרבן. הזריקה נפוצה בעיקר בקרב חוסות ונשים הסובלות מפיגור.
לפני מספר ימים שלח מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ רוני גמזו, מכתב לארבע קופות החולים, ובו הנחה אותן שלא להזריק עוד באופן אוטומטי את התרופה לנשים אתיופיות. עד כה, משרד הבריאות ויתר הגורמים הרשמיים שללו את התופעה והסירו מעליהם אחריות.
27.1.13, טלילה נשר, הארץ
 
חברת האבטחה 101 תשלם 110,000 שקל ליצחק אבבה, צעיר ממוצא אתיופי.
הוא בייקש להתקבל לעבודה במוקד 101 כמוקדן, בעקבות מודעה שפרסמה. הוא הגיע לראיון שנקבע לו עם מנהל המוקד, ארז צוברי, אך הלה אמר מיד שאין צורך בעובדים למוקד וסירב לראיין אותו. לאור חשדו של אבבה לאפליה בשל מוצאו, ביקש משלושה מחבריו, שאינם ממוצא אתיופי, לפנות אף הם למוקד 101 בנוגע לאותה משרה. כל השלושה זומנו לראיונות ולאחת מהם אף הוצע מיידית להתחיל בעבודה.   28.10.12, איתמר לוין, news1
 
בעוד שילדים ובני נוער יוצאי אתיופיה מהווים כשני אחוז מכלל הילדים בישראל, חלקם בין תלמידי הפנימיות החינוכיות מגיע ל-22%, כלומר, פי עשרה מחלקם באוכלוסייה. נתון זה המתפרסם בשנתון "ילדים בישראל 2012" של המועצה לשלום הילד.
בנוסף לנתונים אלו הציגה פרופ ענת זעירא, מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית, מחקר שערכה על בוגרי הפנימיות החינוכיות, ועל יוצאי אתיופיה ביניהם בפרט. מהמחקר עלה בין השאר כי בניגוד לציפיות, שיעור ההצלחה בבגרות של תלמידי הפנימיות החינוכיות יוצאי אתיופיה, היה דומה ולא עלה על שיעור ההצלחה בבגרות של תלמידים אתיופים שנשארו בקהילה. 
12.2.13, אסף גולן, nrg
 
הפרסומת החדשה של חברת הסלולר משתמשת באוכלוסיה מוחלשת, סוחטת כל טיפת רגש אפשרית ונותנת לנו לנקות את המצפון על שנים של גזענות, התעלמות והזנחה
אלכס פולונסקי, וואלה 27/11/2012
 
מקרים שטופלו ע"י ארגון טבקה
התנהגות גזענית, של נהג מחברת התחבורה הציבורית מטרודן, כלפי בחורה יוצאת אתיופיה, לעיני בנה בן החמש
הפונה חיכתה לקו 9 של חברת מטרודן, בשעה זו חיכו יחד אתה זוג מבוגרים, יוצאי אתיופיה. לזוג היה שטר של 50 ₪, והנהג צעק לעברם, "אם אין לכם כסף קטן תרדו מהאוטובוס". למשמע דבריו של הנהג הפונה ביקשה לדעת מדוע הוא מדבר אליהם בצורה מזלזלת. בתגובה, ענה הנהג: "מה את מתערבת, תסתמי את הפה שלך". ובהמשך אף החל להשמיע אמירות גזעניות באומרו: "יאתיופית מסריחה", "ישחורה את כזאת אפס, כזאת קטנה", "תסתכלי על עצמך במראה" ואף הפליג והוסיף: "אם לא תסתמי את הפה שלך עכשיו, אני קם ומפוצץ אותך במכות". לאור התנהגותו הגזענית של הנהג, פנתה הפונה בתלונה לחברת מטרודן. החברה מצידה הזמינה את הנהג לברור יחד עם הפונה, אך בסופו של יום בחרה להאמין לגרסתו של הנהג. לאחר פנייתה של עמותת טבקה, נשלח מכתב בדרישה לפטר את הנהג לאלתר, אולם חברת מטרודן השיבה, כי נערך עם הנהג בירור וכן נערכה לו בדיקת פוליגרף והוא יצא דובר אמת. בכוונת טבקה להגיש תלונה למשרד התחבורה לפתוח בחקירה פלילית כנגד הנהג.
 
מועצה דתית בירבה לפתיחת תיק נישואין לאתיופי
בחור ממוצא אתיופי פנה למועצה הדתית בראש העין וביקש לפתוח תיק לרישום נישואין. המועצה הדתית סירבה לפתוח לו תיק, בניגוד גמור לחוק ובניגוד להנחיות של הרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת. עמותת טבקה  פנתה במכתב למשרד לשירותי דת, בדרישה להורות למועצה הדתית לפתוח תיק וכן פנינו למבקר המדינה בדרישה לחקור את האירוע. בנוסף לאמור, שלחנו מכתב לממונה על המועצה הדתית בראש העין שעליו לפתוח לאלתר תיק לרישום נישואין וכל פתרון אחר שניתן על ידם, מנוגד לחוק, להנחיות ולפסיקת בג"ץ. בשל לוח הזמנים הדחוף לקיום החתונה, תיק הנישואין נפתח בלשכתו של הרב הדנה, הרב הראשי של יהודי אתיופיה, על אף שהמועצה הדתית בראש העין הייתה מחויבת לפתוח את התיק ולא היה מקום להשתמש בשירותיו של הרב הדנה. גם במקרה עקרוני זה מתכוונת עמותת  טבקה להמשיך לטפל, בצורה יסודית ומקיפה. 
גן אירועים מפלה עובדים ממוצא אתיופי
גן אירועים באזור השרון הפלה 6 עובדים ממוצא אתיופיה בקבלה לעבודה. מדובר בגן אירועים גדול ומבוסס. ששת העובדים ממוצא אתיופי הופנו ע"י חברת כוח אדם והגיעו יחד עם עובדים נוספים לגן האירועים. גן האירועים קבל לעבודה את העובדים שאינם יוצאי אתיופיה ואילו את העובדים האתיופים שלחו לביתם בלי שערכו עימם ראיון כלל. עמותת טבקה הגישה תביעה נגד גן האירועים בגין אפליה בקבלה לעבודה. במהלך קדם משפט ובמסגרת הסכם פשרה הסכימה החברה לשלם לכל התובעים יחד סך של 180,000 ₪.
 
בר מסרב כניסת אתיופים בחיפה
למועדון בר מבוסס בחיפה, הגיעו שתי בחורות יוצאות אתיופיה יחד עם בני זוגן שאינם יוצאי אתיופיה. הסלקטורית בכניסה, איפשרה לבני זוגן להיכנס למועדון אך מנעה את כניסתן של הבנות בטענות שונות כגון: שמדובר ב"מסיבה סגורה", "יום הולדת לבעל המקום" וכו בעוד מבלים אחרים נכנסים למועדון באין מפריע וללא שנתבקשו להציג הזמנה או SMS. עמותת טבקה הגישה תביעה נזיקית לבית משפט השלום בחיפה. יצוין כי אחת התובעות הינה סטודנטית למשפטים שנה ד.
 
קריית מלאכי: ממשיכים לסרב השכרת דירות ליוצאי אתיופיה
תיק קריית מלאכי- מדובר בהתארגנות מקומית  של וועד שכונות (הדר משה) שבו הוועד החתים דיירים שלא למכור דירות ליוצאי אתיופיה.  פרסום הכתבה בחדשות ערוץ  2 הוציא את בני הקהילה ובעיקר הצעירים להפגנה המונית בקריית מלאכי. עמותת טבקה פנתה ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה פלילית כנגד המעורבים. בהוראת היועמ"ש נפתחה חקירה במשטרת קריית מלאכי. החקירה נמצאת בשלבי סיום וממתינה לחוות דעתו של רמ"ד חקירות מרחב לכיש.
 
גזענות כפולה נגד בחורה ממוצא אתיופי ב"סמארט שופ"
הבחורה הועסקה למשך חודש ימים בחנות "סמארט שופ". לטענתה במהלך עבודתה בחנות, אחת הלקוחות התנהגה אליה בצורה גזענית ובזלזול באומרה שאינה צריכה את העזרה שלה, בהיותה אתיופית וכן ירקה לכיוון שלה. בהמשך, פנתה הלקוחה ואמרה לאחראי שבאירופה לא מעסיקים כהה עור. לטענת הפונה, המעסיק לא התערב לטובתה ואף שלח אותה הביתה, באמצע המשמרת, בטענה שאין צורך בשני עובדים.
 
גזענות בצבא
הפונה הינו חייל בשירות סדיר. במהלך נופש מבצעי, הפלוגה סיימה את הנופש ועלתה להסעה בחזרה לביתם, במהלך הנסיעה, הורידו החיילים את חולצותיהם ונשארו בגופיות. נהג האוטובוס פנה לפונה ואמר לו שילבש את החולצה שכן יש לו "מחלות עור". הפונה היה החייל האתיופי היחיד שהיה ללא חולצה. הפונה שאל מדוע והנהג השיב שוב כי יש לו מחלות. הפונה הגיש תלונה על התנהגותו של הנהג לגורמים הצבאיים במקביל לפנייתו לטבקה. בהמשך לפנייתו לטבקה, נשלחה דרישה לקצינת תלונות הציבור בצה"ל לחקור את האירוע. בהמשך לפניית טבקה, הנהג זומן לשימוע. בתום השימוע, נמסרה הודעה מצה"ל כי בעקבות התנהגותו הגזענית של הנהג, אין להעסיק את הנהג בעבודות הקשורות למערכת הביטחון וצה"ל בפרט.
 
אפליית אחות אתיופית בבית חולים "ברזילי"
הפונה עובדת בבת החולים "ברזילי", בתפקיד אחות, כארבע שנים. לטענת הפונה במהלך חלוקת תרופות, נוצרה מחלוקת בינה לבין אחות אחרת ממוצא רוסי, אשר סירבה לבצע משימה שהפונה ביקשה ממנה לבצע.  בתגובה ציינה הפונה כי תדווח על כך לאחראית שלהם. במעמד השיחה עם האחראית, התנהל ויכוח בין הפונה לבין האחות השנייה ואז היא החלה לומר לפונה: "את לא יודעת להתנהג, באת מהגונגל ובגלל זה את לא יודעת להתנהג", וכן "גידלו אותך בגונגל". טרם פנייתה לעמותת טבקה, ביקשה הפונה כי הצוות האחראי בבית החולים יטפל בהתנהגותה של האחות, אך בקשתה טרם נענתה בחיוב.
 

נגד דוברי רוסית:
 
כך ייעשה לעולים שהמדינה רוצה לגרש ממרכזי הקליטה: שכר הדירה עלה במאות אחוזים, זרמי החשמל והמים נותקו למי שלא שילם. מאות הפגינו במבשרת ציון: "רוצים לזרוק אותנו לרחוב". משרד הקליטה: הם מעבר לתקופת הזכאות, הקבלן אחראי לניתוק. הקבלן: המשרד הורה לי לנתק לחייבים.
5.8.12, עומרי אפרים, ynet
 
 
נגד להט"ב:
 
בכל עשרות שנות קיומה של המדינה לא אישר השב"ס אפילו פעם אחת התייחדות לבני זוג מאותו מין. כעת מאיים בן זוגו של אסיר מכלא השרון לפנות לבית המשפט, לאחר שבקשתם נדחתה. פרקליטו: "מדובר באפליה על רקע נטייה מינית". השב"ס: הם לא עומדים בקריטריונים
רענן בן צור, YNET, 11/10/2012