חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח הגזענות 2013

גזענות בין אזרחים

פרסום ראשון : 21/03/2013   עדכון אחרון:   21/03/2013


מי מלבה את מי? האם הציבור בישראל משפיע על המוסדות ועל מנהיגי הציבור כך שיתבטאו ויפעלו באופן גזעני לפי הכלל של "בקרב עמי אני יושב" או שמא דווקא המנהיגים, המוסדות ומקבלי ההחלטות הם המלבים את הציבור הרחב וגורמים להתנהגותו הגזענית?
 
בשנה שעברה רשם דו"ח הגזענות לשנת 2012 ירידה משמעותית במעשי גזענות בין אזרחים, והניתוח העלה אפשרות לפיה המחאה החברתית סימנה לכל הקהילות את הממסד כאויב משותף, ויצרה אווירה של סולידאריות בין קורבנות הגזענות. כמו כן, באווירת המחאה החברתית שנוצרה, מיעטו אנשי ציבור בהתבטאויות ההסתה הגזענית כלפי קבוצות המטרה הרגילות שלהם ובעיקרן כלפי הציבור הערבי בארץ.
 
השנה רושם הדו"ח עלייה מדאיגה באירועים גזעניים בין האזרחים במדינה, אולם גם כשזה קורה מתחת לאפם של הגורמים השונים, ביניהם ראש הממשלה, שר החינוך, היועץ המשפטי ואחרים, הם בוחרים לשתוק ולא לצאת בפומבי כנגד אירועים אלה.
 
גזענות בין האזרחים, ובעיקר אירועי גזענות ותקיפות גזעניות כנגד אזרחים ערבים בארץ מחייבים לקיחת אחריות מצד המדינה, תוך אכיפה מוגברת של החוקים האוסרים הסתה גזענית, הכרה בנפגעים על רקע פעולות שנאה לצורך פיצוי מצד המדינה על פגיעתם של הקורבנות וכן תוך מיצוי הדין עם התוקפים עד תום למען יראו וייראו.
 
 
נגד ערבים:
 
תושב נצרת עילית שבילה בסופ"ש עם אשתו על שפת הכנרת הוכה, לפי החשד, על ידי ארבעה תושבי טבריה ששמעו אותו מדבר בערבית.
ארבעה צעירים תושבי טבריה נעצרו בחשד שהיכו בשבת לפנות בוקר ערבי תושב נצרת עילית באחד מחופי הכנרת. לפי החשד, הם תקפו את נימר שרקאווי (43), שנפש בחוף חורי עם אשתו, על רקע לאומני. לאחר מעצרם, התברר כי שניים מהם מעורבים גם בתקיפה של העובד הערבי בעיריית תל אביב יפו.
מאור בוכניק, YNET 5/3/2013
 
בערב שבת נעצרו שני נערים חרדים מירושלים, בחשד כי תקפו בשבועות האחרונים ערבים והשליכו אבנים על מכוניות של ערבים בכביש חיים בר לב
אלי שילזנגר, בחדרי חרדים,  6/1/2013
 
חסן אוסרוף, שהותקף לפי החשד בידי צעירים בטיילת בתל אביב מתקשה להתאושש: "ניסיתי לדבר יפה ואמרתי שאני בעד שלום. ערבי זה לא בן אדם? תקפו אותי בבקבוקים"
מבקרים רבים הגיעו היום (שני) למיטתו של חסן אוסרוף המאושפז בבית החולים איכילוב בתל אביב, לאחר שהותקף אמש בטיילת בעיר. אוסרוף, תושב יפו, מספר בהתרגשות לכל מי שמגיע לבקרו על מה שאירע לו, מזיל דמעות ונראה שעדיין לא התאושש מהמקרה. "ישבתי בבתי סוהר ואף פעם לא היה לי מקרה כל כך קשה של גזענות לשם גזענות. מה, ערבי זה לא בן אדם? אני בעד שלום וגם אמרתי את זה לתוקפים שלי".
אוסרוף סיפר בדמעות: "אני עובד בטיילת על בסיס יומיומי. הייתי שם כמו בכל בוקר. עברו שם ילדים או נערים, עשרים ומשהו במספר ויצרו סביבי מעגל והתחילו להגיד לי ערבי מסריח. אתה ערבי, אתם רוצים מדינה. אמרתי לו - עזוב אותך מהדברים האלה, אני בעד שלום. ניסיתי לדבר יפה אבל זה לא עזר. הם התחילו להכות אותי בבקבוקים ולהכות אותי בפנים עד שאיבדתי את הכרה". אוסרוף עדיין סובל מחבלות קשות בפניו, ומאושפז במחלקת העיניים.
מור שמעוני, וואלה, 25/2/2013
 
פקח ערבי של עיריית ירושלים הוכה במשך עשרים דקות על ידי נהג זועם, בצומת בר-אילן - שבמרכז ירושלים החרדית • איש מהעוברים ושבים לא נחלץ לעזרתו
אלי שילזנגר, בחדרי חרדים,  5/3/2013
 
קטין שנעצר בחשד למעורבות בתקיפת מורה ערבייה בירושלים ישוחרר למעצר בית • עוד דוד הלוי: "חלקו של הנער בתקיפה - מינורי.
בתגובה להמלצת המשטרה, אומר סניגורן מטעם עמותת חננו עו"ד איתמר בן גביר כי, משטרת ירושלים והפרקליטות פועלים ממניעים פוליטיים. מוזר שכנגד הערביה, שהוכח כי לכל הפחות נטלה חלק פעיל בתגרה, לא המליצה המשטרה להגיש כת"א. 
אלי שליזנגר, בחדרי חרדים, 7/3/2013
 
כתבי אישום נגד צעירים שתקפו ערבים על רקע גזעני
פרקליטות מחוז ירושלים, באמצעות עו"ד חיים פס, הגישה היום לביהמ"ש המחוזי בעיר כתב אישום נגד שלושה קטינים ערבים בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ותקיפה הגורמת חבלה ממשית בנסיבות מחמירות ממניע גזענות או עוינות כלפי ציבור.
על פי כתב האישום, הנאשמים קשרו קשר לתקוף אדם יהודי לאחר שאחד מהם קיבל מכה בכתפו מיהודי דתי שעבר לידו ב- 10.12.12 או סמוך לכך.
ב- 12.12.12, חיכו שלושת הנאשמים ברחוב הגיא בעיר העתיקה להגעתו של יהודי. כאשר הגיע המתלונן לרחוב, שאל אותו אחד הנאשמים לשלומו.
כאשר המתלונן השיב "ברוך השם", ניגש אליו נאשם אחר ונתן לו אגרוף בעינו. כתוצאה מן האגרוף, נוצר שטף דם סביב עינו של המתלונן.
על פי כתב האישום, הנאשמים ביצעו את המעשים מתוך מניע של גזענות או של עוינות כלפי ציבור מחמת מוצא לאומי אתני. משמעות רכיב זה היא שהמניע הגזעני מכפיל את העונש על העבירה, אך לא יכול לעלות מעל ל- 10 שנות מאסר.
ב- 13.12.12 הנאשמים שוחררו על ידי בית משפט השלום בירושלים בתנאים מגבילים. הפרקליטות מבקשת את הארכת התנאים המגבילים עד לתום ההליכים נגדם.
הודעת הפרקליטות לעיתונות
 
המשטרה בודקת חשד לתקיפה על רקע לאומני: חסן אוסרוף, עובד עירייה, טוען שמעל 20 צעירים יהודים קיללו והיכו אותו. הוא אושפז עם פגיעות בלסת ובארובת העין: "נפלתי על הרצפה וכולם בעטו בי". העירייה: "רואים את המקרה בחומרה"
גלעד מורג, YNET 24/2/2013
 
אזולאי נאשם בחבלה בכוונה מחמירה לאחר שתקף ערבי שנפגש עם נערות יהודיות. "העבירות הינן מן החמורות שידענו", כתב השופט
אלי אשכנזי, הארץ, 11/10/2012
 
כתב אישום בגין הסתה לגזענות, הסתה לאלימות ותקיפה בנסיבות מחמירות ומתוך מניע גזעני הוגש היום לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד אחד מתוקפי הצעיר הערבי בחודש אוגוסט בבירה. הקטין וחבריו הכו את גמאל גולאני בכיכר ציון עד שנשימתו ולבו נעצרו
חדשות 2, 10/10/2012

עשרות נערים תלמידי ישיבה רגמו באבנים וחתכו את צמיגי רכבן של שתי מורות, בגלל שאחת מהן היא ערבייה. "הם קיללו קללות מאוד קשות, זרקו לעברינו דברים, הייתה אווירה מאוד מתוחה", תיארה רוויטל וולקוב, אחת המורות שהותקפו. המשטרה עצרה חשוד אחד, שהודה במעשה
דורון הרמן, ערוץ 10, 6/3/2013
קבוצת צעירים יהודים, קיבלו את פניהם של סיירת לליווי תלמידי הבית ספר הערבי יהודי בירושלים, שעלו לאוטובוס, בקריאות גזעניות וקללות, הניסיון לפתח דיאלוג לא צלח.
ירושלים נט 28-1-2013
 
שבוע אחרי הלינץ בכיכר ציון בירושלים, בכיכר החתולות הסמוכה - שם התחיל האירוע האלים שנגמר בפציעה קשה של נער ערבי - האווירה דומה. הכיפה שיורדת וחוזרת לראש, ההתלהמות, הביטויים הגזעניים - כולם כאן. הכיכר רועשת, מלאה צעירים שמצהירים שאוהבים את האל אבל כל כך שונאים את האחר. בחור בן 18 מגיע עם משקה אלכוהולי ויורה: "הייתי פה שבוע שעבר, זה טוב שהרביצו לערבים - שימותו. הערבים הם מניאקים, הם רוצים לרעתנו".
נועם דביר, YNET, 24/8/2012
 
תושבים יהודים בלוד מתנגדים להעברת מאות תלמידים ערבים למתחם הקריה הטכנולוגית "אורט", השוכנת סמוך לשכונת חב"ד. יו"ר ועד השכונה, חיים גלינסקי: "שילוב כזה יהיה כמו כדור נפץ". איהב עיסא, האחראי על המגזר החינוכי ערבי: "זו גזענות". רשת "אורט" סירבה להגיב לכתבה
גיל סימה, MYNET 24/5/2012
חצי שנה לאחר שבג"ץ הורה למדינה להקצות קרקע למשפחת זבידאת הערבית בישוב הקהילתי רקפת שבגליל, התעוררה סערה במקום. לאחר שהזוג הצעיר הסיר דגל ישראל שאחד מתושבי היישוב סמוך לביתם ומסר אותו למזכירות היישוב, התלהטו הרוחות בקרב התושבים. 
במהלך ביקור שקיימו ביישוב בני הזוג, אחמד ופאתן זבידאת, העובדים כאדריכלים ועדיין לא החלו בבניית ביתם, הם מצאו דגל ישראל גדול מתנופף על הגדר המשותפת שבין ביתם לבית אחד השכנים. בתגובה הסירו השניים את הדגל, קיפלו אותו והחזירו אותו למזכירות היישוב. 
במזכירות לא ראו את המעשה בעין יפה והפיצו לתושבי היישוב באמצעות הדואר האלקטרוני את שאירע. המעשה עורר תגובות נזעמות מצד התושבים, "זה פשוט מאוד מעשה פרובוקציה של משפחת זבידאת", אמרה תושבת המקום ל-nrg מעריב וסירבה להזדהות. 
תושבת נוספת תהתה בפורום היישוב באינטרנט "ממתי תליית דגל ישראל הפכה ברקפת להתרסה?", ואילו תושב אחר ציין במחאה - "הדגל שלי הוא כחול ולבן". 
רימון מרגיה, מעריב, 24/4/2012
 
משטרת ירושלים עצרה היום (שבת) שלושה קטינים יהודים החשודים כי תקפו בשבוע שעבר צעיר ערבי בשכונת קטמון בעיר ופצעו אותו.
השלושה הודו בחקירתם כי עשו זאת משום שחשבו ש"הערבי מנצל יהודייה". הפצוע, בן 28, פונה לבית החולים שערי צדק כשהוא סובל משבר ברגלו.
חזקי עזרא, ערוץ 7, 8/9/2012
 
חבורת צעירים ממזרח ירושלים טוענים הלילה (יום ה) ששלושה אלמונים תקפו אותם לפני שלושה ימים בחניון בתל אביב. אחד מהם נפצע בראשו ובפניו והועבר לבית החולים איכילוב לקבלת טיפול. האחר נפצע קל מאוד. אחד מהם, סוהיב חושיה (19), סיפר ל-ynet את השתלשלות האירועים, שלטענתם דמתה מאוד לתקיפת הנער הערבי בירושלים בניסיון הלינץ. "הרגשתי שאני הולך למות, שמעתי אותם אומרים ערבי מסריח ו-כלבים". אחיו הוסיף: "פחדנו שישתמשו בנשק וירצחו מישהו מאיתנו".
חסן שעלאן, YNET 23/8/2012
 
עובד במסעדת מזון מהיר בצפון תל אביב הותקף בסוף השבוע על ידי מספר סועדים, שקיללו אותו והיכו אותו מכל הבא ליד. למרות שהאירוע תועד במצלמות האבטחה, הוא אומר כי המשטרה לא עשתה דבר בטענה כי לא ניתן לגבות ממנו עדות. במקביל: 4 נעצרו בחשד להכאת עובד ערבי של עיריית תל אביב, שתיים נוספות הודו בתקיפת הערביה בירושלים
ערוץ 10, 4/3/2012
 
אריאנה מלמד כותבת טור בYNET על אירועי התקיפה של ערבים ויחס בתי המשפט באופן ביקורתי... "בית משפט? מה אתה מפחד מבית משפט? נראה לך שלא תהיה עסקת טיעון? למה, בלינץ ב"כיכר החתולות" לא הייתה?
יאללה, הולכים לדפוק כאפות לערבים. לך ותקרא ותביא את החברה לכאן. כשיבואו, נלך לחפש ערבים להרביץ להם, לפוצץ אותם. המניאקים בכל מקום, מסתובבים חופשי, כאילו שזו לא מדינה יהודית. בכיכר ובסופר, בקניון וכאן אצלנו במגרש. בוא נתפוס אותם בכוח ונתקע להם מכות.
 בוא נקרא גם לסמדר, מזהה ערבי ממאה מטר. אומרים שפעם היה לה חבר ערבי, עכשיו חזרה בתשובה. היא תיתן לו סטירה בעורף ככה בשביל לסמן אותו, הוא ייפול מההפתעה. כשהוא יבוא לקום, אני אביא לו מכה עם הרגל לאזור האגן, ואז כל החברה כבר יחטיפו לו. למה? כי הוא ערבי, זה למה. כי צעקנו לו ערבי מניאק והוא קילל את אימא שלי. מה צריך להסביר פה? יש לו פרצוף דורש פיצוץ, אז נפוצץ אותו. בהתחלה הוא יצעק קצת, אחר כך יתחיל לרדת לו דם מכל חור, הפרצוף שלו יתנפח לגמרי, הוא יהיה שקט, העיניים שלו יהיו ככה חצי עצומות, אולי הוא ישתין מפחד, יהיו קטעים.
YNET , 16/1/2013
 
המחאה עברה ללא אירועים חריגים, אבל במהלכה תהה אחד הצלמים שהתלווה לח"כ מיכאל בן ארי מדוע המסוק שסיקר את ההפגנה מהאוויר לא "התקפי". "אם כבר העליתם מסוק, אז אולי תשימו תת מקלע ותורידו אותם?", הוא תהה. מ"עוצמה לישראל" נמסר: האיש לא קשור אלינו, אנו נגד לרסס ערבים ובעד אכיפת החוק
פוראת נסאר, חדשות 2, 15/1/2013
 
נוף גלילי עוצר נשימה, חיים שלווים בלב הטבע – דבר לא חסר לתושבי נופית. רק משפחה בדואית, שחיה מעבר לכביש, בלי חשמל וביוב, מקלקלת להם את האידיליה
אור קשתי, הארץ, 15/2/2013
 
י התכוון להעביר את הזמן הפנוי בסופ"ש בבילוי, אבל סיים את הלילה בביה"ח. צעירים שיכורים שהבחינו בו התנפלו עליו והכו אותו נמרצות בכל גופו, עד שעובר אורח הבחין במתרחש וגרם להם להימלט. כשהוא חבול בפניו סיפר: "המכות שחטפתי היו כלום לעומת הכאב הנפשי שנגרם לי"
חדשות 2, 30/6/2012
 
מתנחלים בשכונת קרית משה בירושלים רגמו באבנים צעירה פלסטינית כאשר עברה ברכבה בשכונה הנ"ל. המשטרה עצרה קטין בחשד למעורבותו באירוע ולקיפה על רקע גזעני.
עיתון אלאיתיחאד, 7/3/2013
 
מנתונים של משטרת ירושלים מתגלה כי בירושלים בלבד נרשמו בשנת 2012 56 מקרים של פעולות "תג מחיר" גזעניות מצד אזרחים יהודים על בתי תפילה ונכסים השייכים לתשבי העיר הערבים.
אתר סאותאק, 4/3/2013
נסים אבו-רמוז, מתדלק בשכונת בית הכרם בירושלים, העיר לנהג שזרק בקבוק בירה. הנהג יצא והיכה אותו באגרופים עד שנזקק לאשפוז: "אני אהרוג אותך ואת כל הערבים"
נועם דביר, YNET, 9/9/2012
 
עובד במלון באילת שהכיר את הצעיר שרצח עובד אחר וחוסל, סיפר כי לתקרית קדם סכסוך חריף בין השניים. מכר אחר אמר שהוא איים להרוג ודיבר בגנות ערבים. במהלך היום, ניסו במלון לשוב לשגרה, ובלובי נוגנו שירים. צפו
מאיר אוחיון, YNET, 6/10/2012
 
ברמת שלמה נתפסו היום בצוהוריים (שבת) על ידי המשטרה וכוחות מג"ב 3 צעירים חרדיים, בהם 2 בגירים בני 18, וקטין בן 16, בעת שיידו אבנים לעבר בתים ערביים, כשפניהם רעולות.
הילה קויזנמן, ירושלים נט, 8/9/2012
 
אתמול הוכה נוסע ערבי שלטענת המאבטחים סרב למסור להם תעודה מזהה.
הכתבה של שי אטיאס ורוני כנפו
חדר החדשות ירושלים, 9/5/2012
 
במשך חודשים רבים עבדו עשרה פעילי ימין המשתייכים לנוער הגבעות על מיפוי מדוקדק של דוכני שוק מחנה יהודה בירושלים במטרה לזהות היכן עובדים ערבים ואילו דוכנים הם על "טהרת העבודה העברית". בימים האחרונים הפרויקט הגיע לסיומו ולוואלה! חדשות נודע כי בשבוע הבא צפויים לחלק פעילי ימין לבאי השוק מפה המבחינה בין דוכני השוק היהודיים לאלו הערביים, תוך קריאה לרכוש מוצרים רק מדוכנים שבעליהם, עובדיהם ותוצרתם עבריים. "עבודה עברית - לאוהבי יהודים באמת", נכתב בפלייר שיחולק.
יאיר אלטמן, וואלה, 26/7/2012
 
תושבים יהודים שעשו את דרכם לבית אל ופסגות טוענים כי בטרמפיאדה של גבעת אסף עמד ערבי שעצר טרמפים, הם נאלצו לתפוס מרחק.
בני טוקר, ערוץ 7, 13/2/2013
 
התקיפה אירעה ב12/11/2012 כאשר הלכו שתיהן בדרך למכללה בה למדו במערב ירושלים, היהודי החרדי עבר את המדרכה ועצר את רכבן, פתח את הדלת ותקף את אחת הצעירות במכות.
אלקודס מידיה, 3/12/2012
 
אין זו הפעם הראשונה בה מותקפות צעירות ערביות הלומדות במכללת צפת, הפעם זה קרה באוטובוס בדרך למכללה, כאשר צעירים התחילו לגדף וללעוג לנביא מוחמד וקראו "ערביות מסריחות" ועוד הערות גזעניות כלפי הצעירות החובשות רעלה.
אתר הדפנא, 12/11/2012

כתובות "מוות לערבים" ו"תג מחיר" רוססו הלילה על דלתות חנויות ערבים בעיר העתיקה בירושלים.
כתובות רבות בגנות הערבים, כגון "מוות לערבים" ו"תג מחיר" רוססו הלילה (ה) על דלתות חנויות של ערבים בשוק בשער יפו בעיר העתיקה בירושלים
הקול היהודי, 22/11/2012
 
הפך הקיוסק הממוקם בצומת תפוח למקום בילוי של נערות מהיישובים עם צעירים ערבים. בעקבות כך החליטו מספר נערים יהודים לעשות לדבר סוף, ותקפו במכות ובבקבוקי זכוכית ערבים שישבו במקום ושתו כשלצדם בנות יהודיות מאחד מיישובי האזור.
בנצי גופשטיין, מנכ"ל ארגון להב"ה  הפועל למניעת התבוללות אמר בתגובה למקרה, כי הוא מברך את היהודים הטובים. "תחזקנה הידיים שלחמו על כבודן של בנות ישראל". גופשטיין הוסיף כי הוא קורא להחרים את המקום.
אלחנן גרונר, הקול היהודי, 28/10/2012
 
כתב קול ישראל ניסים קינן דיווח על נפילת טיל באזור ירושלים והרגיע את המאזינים במשפט: "זה נפל בכפר ערבי - אפשר להרגע". מאוחר יותר התנצל על דבריו
ערן בר און YNET 22/1/2012
 

בימים האחרונים עלתה הסערה מדרגה, כשראש העיר נחל תבוסה בהצבעה לאישור התכנית שנכפתה עליו בידי בית המשפט המחוזי בעיר. למעט גפסו ושני חברי מועצה ערבים, הצביעו כל חברי ועדת תכנון ובנייה, נגד אישור התכנית – אך לדברי חבר מועצת העיר, הודיע גפסו כי למרות ההצבעה, שכונת קאסר אל מוטרען קום תקום.
בתחקיר מקיף שערך הקול היהודי שכלל מרואיינים רבים ונבירה במסמכים מעלי אבק, עולה תמונה קשה של ראש עיר הנתמך בידי הימין, אך מנסה לקדם, ללא הסבר וללא צורך, פרוייקט המאיים על אופייה היהודי של העיר, שהוקמה במטרה לחסום את כיבוש הגליל בידי ערבים.
והעירייה מודה:
"הנושא של שינוי היעוד הוא חלק מנסיון להגיע לפשרה על שטח שהעיריה פלשה אליו לפני 19 שנה והוא שטח ששייך לכנסייה"
הקול היהודי, אלחנן גרונר, 22/7/2012
בשנים האחרונות השקיעה העירייה עשרות אלפי שקלים בהחלפת שלטי הרחובות המיושנים בחדשים, שמכילים כיתובים בעברית, אנגלית וערבית. אך זה לא הפריע לאלמונים למחוק את שמות הרחובות בערבית משלטים ברחובות החרמון, הכרמל, יוסף שוורץ, יהודית וחיים אלבוחר.
ציפי מלכוב, MYNET ירושלים 13/11/2012

רחוב אלבוחר. הגירסה המצונזרת (צילום: ציפי מלכוב)

 
עובדי התברואה של העירייה נאלצו לא פעם בעבר לנקות שלטים שרוססו ובשוק מחנה יהודה התלוננו כמה פעמים על התופעה. לטענת חלק מהסוחרים, ההשחתה מסבה נזק תדמיתי לשוק ועכשיו הם תולים תקוות ייתפסו מרססי הכתובות בערבית.
בשכונה שבצפון-מזרח הבירה נמצאו הבוקר שמונה מכוניות שצמיגיהן נוקבו בידי אלמונים. במקום רוססו כתובות: "תג מחיר עזה" על מספר קירות. זאת, לאחר שבתחילת החודש היה אירוע "תג מחיר" נוסף בשכונה. המשטרה פתחה בחקירה
משה נוסבאום, ערוץ 2, 25/11/2012
 
זוג צעירים קרא קריאות גזעניות לעבר הילדים ונוסעת מבוגרת כינתה אותם "קופים". רק לאחר שאחת התלמידות הותקפה פיזית, נהג האוטובוס התערב
25.12.12, ניר חסון, הארץ
 
נער בן 15 ממזרח ירושלים נפצע אמש (שני) באורח בינוני לאחר שהותקף ברחוב חיים בר-לב בבירה. לטענת חברו של הפצוע שהיה עמו בעת שהותקף, הם עשו דרכם לבית חנינא כאשר הותקפו בידי שני חרדים. הנער פונה לבית החולים הדסה עין-כרם כשהוא פצוע בראשו.
ניר חסון, הארץ, 25/12/2012
 
מדיווח שהגיע לקול היהודי עולה, כי יהודים תקפו ערבי בשוק מחנה יהודה בירושלים. על פי הדיווח, יהודים התיזו גז פלפל לעבר פניו של הערבי שהלך ברחוב. הערבי השליך את חפציו ונמלט מהמקום
מערכת הקול היהודי 30/1/2013
 
"תג מחיר" בירושלים : יהודים ניקבו צמיג רכב ערבי שנסע בשכונת קרית משה בירושלים והתיזו לעבר פניו של הנהג גז פלפל.
25.1.13, יטיב טל, זמן ירושלים
 
עשרה תלמידים יהודים וערבים מכיתה ו בבית הספר הדו-לשוני בירושלים זכו לקבל מנה הגונה של גזענות. התקרית החלה כשעלו על קו 22 בדרכם הביתה, וזוג צעיר הטריד מילולית את התלמידים הערבים שבחבורה. 
לאחר שהזוג המטריד ירד מהאוטובוס, החלה נוסעת אחרת, אישה בשנות החמישים לחייה, לצעוק על התלמידים ולקללם, כינתה אותם בכינויי גנאי כמו "קופים", הטיחה בהם: "אין לכם זכות לחיים" ו"אתם נטל על המדינה", ואף איימה שתשלח אנשים לרצוח אותם.
"אנחנו והילדים רגילים לגילויי גזענות מחוץ לבית הספר, זה עניין שבשגרה, אבל על אלימות פיזית אי אפשר לעבור לסדר היום", אמר אביה של התלמידה שהותקפה
יטיב טל, זמן ירושלים, 25/1/2013
 
צעיר יהודי כבן 18 וחצי, המשתייך ל"נוער הגבעות", נעצר על ידי בלשי מרחב מוריה במשטרת ירושלים בחשד שריסס, יחד עם חבר, שני נהגי מונית ערבים בגז מדמיע.
על פי החשד, בדרכם לכותל עצרו הצעיר וחברו מונית, וכשהתברר להם כי הנהג ערבי ריסxו אותו בגז מדמיע ונמלטו. השניים עלו על מונית נוספת וכשהתברר להם שגם הנהג השני ערבי ריססו אותו בגז מדמיע ונמלטו.
אחד הנהגים שרוססו בגז מדמיע נפגע באורח קל ופונה על ידי צוותי מד"א לקבלת טיפול רפואי.
שלמה פיטרוקובסקי, ערוץ 7, 7/2/2013
 
שלושה שבועות אחרי שעשרות צעירים תקפו צעיר ערבי בירושלים על רקע גזעני, בודקת כעת משטרת ירושלים חשד לתקיפה נוספת, הפעם בשכונת קטמון. איברהים אבו-טאעה, תושב ואדי גוז בן 28 שעובד במלון ממילא, נפצע ורגלו נשברה בשני מקומות.התקיפה מגיעה שלושה שבועות לאחר ניסיון הלינץ בכיכר ציון בבירה. לדבריו, לאחר שמעדה התוקפים לכאורה התקרבו אליהם, ושאלו "מה קורה פה?", המשיך. "אמרנו להם שהכל בסדר, ואז היא אמרה איברהים תעזוב אותם. זהו, ברגע ששמעו את השם שלי ישר התחילו להרביץ. הנהג ניסה להפריד אבל לא הצליח".
עוז רוזנברג, הארץ, 6/9/2012
 


 

צוות חקירה מיוחד הוקם לבדיקת נסיבות האירוע אמש בכיכר ציון בו נפצע אחד הפלסטינים באורח קשה. עדת ראייה: "בעטו בו בראש כשהוא פרפר על הרצפה"
במשטרת ירושלים בודקים את החשד לפיו עשרות בני נוער יהודים ביצעו אמש (חמישי) לינץ בשלושה צעירים פלסטינים בכיכר ציון בירושלים. אחד הפלסטינים נפצע באורח קשה ופונה ליחידה לטיפול נמרץ בבית החולים הדסה עין כרם. ממלא מקום מפקד משטרת ירושלים, ניצב מנחם יצחקי, הורה הבוקר על הקמת צוות חקירה מיוחד לבדיקת נסיבות האירוע ומעצר החשודים.
השלושה הותקפו ככל הנראה בידי עשרות נערים שקראו לעברם מוות לערבים וקריאות גזעניות. אחד מהם נפל על הריצפה והתוקפים המשיכו לחבוט בו עד שאיבד את ההכרה. לאחר מכן הם נמלטו מהמקום. תוך זמן קצר הגיעו לזירה מתנדבי איחוד הצלה ואנשי מד"א שמצאו את המותקף ללא דופק וללא נשימה. לאחר פעולות החייאה ממושכות הוא פונה על ידי מד"א לבית החולים הדסה עין כרם. אנשי כוחות ההצלה שהגיעו למקום סיפרו ל"הארץ" כי ממה שהם ראו בזירה אכן מדובר בלינץ של עשרות נערים יהודים בשלושה צעירים פלסטינים.
עוברת אורח שהיתה עדה לאירוע תיארה את שראתה בעמוד הפייסבוק שלה: "מאוחר בלילה ולא יכולה ללכת לישון. העיניים מלאות דמעות כבר כמה שעות טובות והבטן מתהפכת מהשאלה על אובדן צלם אנוש, צלם אלוהים שבאדם, אובדן שאני כל כך לא מוכנה לקבל. אבל היום ראיתי לינץ, בעיניים ממש, בכיכר ציון, מרכז העיר-ירושלים (...) וצעקות "יהודי הוא נשמה ערבי הוא בן –" עלו בקולי קולות ועשרות (!) נערים רצים ומתקבצים ומתחילים להכות למוות ממש שלושה נערים ערביים שהלכו בנחת במדרחוב בן יהודה.
ניר חסון, הארץ, 17/8/2012
 
כוכב העבר אמר את הדברים בתוכנית הספורט של רדיו תל אביב ו-ONE, במהלך דיון על סירובם של אוהדי בית"ר ירושלים לקבל את החתמתם של שני שחקנים מוסלמיים מצצניה בקבוצה. ברקוביץ: "שיגידו שאני גזען"
מגפון, 28/1/2013
 
תזה של סטודנטית באוניברסיטה העברית גורסת: העובדה שבכל מלחמות ישראל חיילים יהודים לא אנסו נשים ערביות, מלמדת על-כך שאותם חיילים-ישראלים היו גזענים   מיהו הפרופסור שהנחה את התזה הזו אתם שואלים? מסתבר שזהו אייל בן-ארי, שהושעה מהאוניברסיטה
מאמר של פרופ סטיבן פלאוט, חדשות מחלקה ראשונה, 3/5/2012
 
המשטרה חושדת כי הצעירים החשודים בתקיפת פועל ניקיון ערבי בטיילת בתל אביב, עומדים מאחורי תקיפת צעיר ערבי בטבריה בסוף השבוע. אתמול (שני) נעצרו שבעה חשודים בני 16-19 במעורבות בתקיפת פועל הניקיון חסן אוסרוף בתל אביב, בהם גם שלושה חשודים במעורבות בתקיפת הערבי בטבריה, שנעצרו בעקבות החקירה שנפתחה לאחר המקרה.
קובי דוד, וואלה, 5/3/2013

שבעת הנערים מטבריה שנעצרו בתחילת השבוע בחשד לתקיפת המנקה הערבי חסן אוסרוף בתל אביב, עדיין שוהים במעצר. בין העצורים שני צעירים שעל פי החשד מעורבים גם בתקיפת תושב נצרת, נימר שרקוואי, בסוף השבוע האחרון, בעת שבילה עם אשתו באחד מחופי הכנרת.
בשיחה עם וואלה! חדשות ביקשו ההורים למסור את גרסתם של ילדיהם השוהים במעצר מתחילת השבוע. על פי גרסת הנערים, בשלב מסוים נגנב תיקו של אחד מהם, והחבורה יצאה לחפש אחר הגנב. זמן מה אחר כך הם נתקלו באוסרוף, וחשדו כי הוא האחראי לגניבת התיק. "לצערי הרב, אף אחד בתקשורת לא טרח לכתוב שהפועל הערבי גנב להם את הארנק, ורק בגלל זה הם החלו להיאבק עימו. הם לא סתם נטפלו אליו. יש כאן דיסאינפורמציה", אמר אביו של אחד הנערים.
לדברי האב, הפועל, שנפצע באורח קל-בינוני בתקרית, הציג תמונת מצב מעוותת העלולה לפגוע בעתידם של הנערים. "הילדים שלנו לא חונכו לגזענות. לא מדובר באירוע על רקע לאומני. חבל מאוד שזה הגיע למצב הזה. מעניין אותי לדעת מה היה קורה אם היה מדובר בבחור יהודי שהתקוטט עם חבורת הנערים, אף אחד לא היה שומע על זה".
קובי דוד, וואלה, 7/3/2013
 
מחמוד זייד בן ה-23 ראה דירה ברחוב בן יהודה בתל אביב וביקש להשכירה. תוך זמן קצר הודיעה לו הדיירת במקום: לבעל הבית "יש בעיה עם ערבים". זייד הראה את המסרון שהודיע לו על כך לחברים, שהפיצו אותו ברשת האינטרנט. "אמרתי שיותר לא אשתוק", אמר היום (שלישי) זייד לוואלה! חדשות. "זה לא קורה רק לי. לחבריי הערבים קשה לשכור דירות", הסביר.
מור שמעוני, 29/1/2013
 
שני מאבטחי הרכבת הקלה שהוצבו בשבוע שעבר בתחנת הרכבת הקלה "הטורים" ברחוב יפו פיצחו להנאתם גרעינים. הבעיה: את הקליפות דאגו אותם מאבטחים לזרוק על רציף התחנה. עובר אורח, שלא יכול היה לסבול את מראה המאבטחים שמלכלכים את הרצפה, העיר להם, אבל הייתה להם תשובה מוחצת ומרגיזה במיוחד: "יש ערבי שמנקה". תשובתם לנוסע המבוגר שהעיר להם: "אל תדאג זה אורגני וחוזר לטבע. דבר שני יש ערבי, הוא מגיע בשעה אחת עשרה אחת עשרה וחצי לנקות. שיעבוד, מה כל היום אני רואה אותם מתבטלים צריך לתת להם קצת עבודה" .
 עיריית ירושלים: "העירייה רואה מקרה זה בחומרה רבה ודוחה התנהגות כזו על הסף, שני המאבטחים הוזמנו לשימוע ועבודתם הופסקה לאלתר". 
דודי אביטן, MYNET ירושלים, 6/2/2013
 

סקר חדש חושף עמדות גזעניות של היהודים בישראל: 69% נגד זכות הצבעה לפלסטינים אם הגדה תסופח, ורובם מצדדים באפליית האזרחים הערבים
לפי נתוני הסקר, רוב הציבור היהודי (59%) רוצה שהיהודים יועדפו בקבלה למקומות עבודה במשרדי הממשלה לעומת ערבים; כמעט מחצית מהיהודים (49%) רוצים שהמדינה תדאג לאזרחיה היהודים יותר מאשר לאלה הערבים; 42% אינם רוצים לחיות עם ערבים בשכנות באותו בניין, ואחוז זהה אינו רוצה שילדיו ילמדו בכיתה אחת עם תלמידים ערבים.
שליש מהנשאלים תומכים בחוק שימנע מערביי ישראל להשתתף בבחירות לכנסת, ורוב מכריע של 69% מתנגדים למתן זכות הצבעה ל-2.5 מיליוני הפלסטינים בגדה המערבית, אם היא תסופח לישראל. 74% תומכים בכבישי הפרדה בין ישראלים לפלסטינים בגדה: 24% סבורים שזהו "מצב טוב" ו-50% שזהו "מצב הכרחי". 47% רוצים בטרנספר של חלק מערביי ישראל לרשות הפלסטינית; 36% תומכים בהעברת חלק מהיישובים הערביים לרשות תמורת השארת חלק מההתנחלויות על כנן.
גם כיום, לפני סיפוח השטחים, סבור רוב הציבור היהודי (58%) שבישראל מתקיים אפרטהייד. רק 31% סבורים שמשטר ההפרדה הגזעני הזה כלל לא מתקיים כאן. בינתיים רוצים 38% מהנשאלים שישראל תספח את השטחים שבהם יש התנחלויות ו-48% מתנגדים.
גדעון לוי, הארץ, 23/10/2012
 
הסקר שמובא כאן חשוב ומאלף הרבה יותר ממרבית הסקרים, אפילו יותר מאלו שמראים אם יאיר לפיד נוסק או אהוד ברק מתרסק. הסקר הזה חושף את דיוקנה של חברה, והדיוקן שעולה מהסקר חולה, חולה מאוד. עכשיו אלו כבר לא רק מבקריה של ישראל, מבית ומחוץ, עכשיו אלו הישראלים עצמם שמגדירים את עצמם - ובסקר הזה הם מגדירים את עצמם כלאומנים וכגזענים, בלי כחל ושרק; בלי בושה ובלי מסכות, אפילו בלי רגשות אשם. אנחנו גזענים, אומרים הישראלים, אנחנו אפרטהייד, ואנחנו אפילו רוצים להיות אפרטהייד. ישראל, כן מה שחשבתם.
גדעון לוי, הארץ 29/10/2012
 
המולה בבקתה של ״חי בלה לה לנד״ - בא לחווה בחור חדש. ולא סתם חדש - ערבי. חמשת הזמרים שטסו ללוס אנג׳לס ומצאו את עצמם תקועים בחווה כפרית, כבר התחילו להסתגל אחד לשני, כשאת המאזן האקולוגי הפר סאז, ראפר ערבי שהצטרף לתוכנית באיחור. מיד החלו התלחששויות: ״הביאו לנו ערבי אמיתי״, ״די, אתה עובד עלי״, "איפה הוא יישן?". החששות הלאומיים שתקפו את הדמויות בסדרה, רק הסתירו חששות אחרים. כשליאת בנאי קלטה שהמתחרה החדש שלה שר בערבית, היא אמרה למאיה בוסקילה: "הלך עלינו באתני״. כלומר, כשתגיע תחרות השירה בסגנון ״אתני״, לסאז יהיה יתרון עליה. היא, הזמרת המזרחית שרגילה להיות הקול ה״אתני״, מצאה פתאום מישהו יותר ״אתני״ ממנה. ערבי זה המזרחי החדש. סאז מאיים על בנאי לא רק מקצועית, הוא גם מאיים על הזהות שלה. היא – המקופחת, השונה, הנאבקת – מגלה מישהו יותר מקופח- שונה-נאבק ממנה. התרבית הקטנה והמתוסרטת של "חי בלה לה לנד" משקפת יפה את החברה הישראלית.
מורן שריר, הארץ, 15/11/2012
 
פרויקט של משרד החינוך, המנסה לשלב בין ילדים יהודים לערבים, הצליח לעורר סערה גדולה בעיר המעורבת נצרת עילית, בה מתגוררים כבר שנים רבות יהודים לצד ערבים. הורי הילדים בגן החובה "לילך" מאיימים לסגור את הגן ולהשבית את הלימודים, אם הפרויקט יחל לפעול בימים הקרובים כמתוכנן.
גן "לילך", השוכן בשכונת הר יונה בעיר, נבחר בתחילת השנה להתנסות בפיילוט ייחודי של משרד החינוך. המיזם החדש "הכר את השונה" נועד לחבר בין יהודים לערבים תחת השאיפה לדו-קיום בין שני העמים. במסגרת הפרויקט, יארחו מדי שבוע ילדי הגן את ילדי גן "ניצן", בו מתחנכים ילדים ערבים המתגוררים בנצרת עילית. יחד, הם ייחשפו למנהגים השונים בין שתי התרבויות, וינסו לקיים שיתופי פעולה חינוכיים בין שני הגנים לאורך השנה.
קובי דוד, וואלה, 25/10/2012
 
המאזין מביע את דעתו על מבצע עמוד ענן וגם על טכנאי השידור (או שמא מפיק התכנית?) רביע באדר - זהבי: "לפחות הוא לא גזען כמוך!"
זהבי עצבני, רדיו ללא הפסקה, 21/11/2012
 
פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום כתב אישום בגין חבלה חמורה וגניבה נגד שישה קטינים, בני 16-18, באשמה שהיכו צעיר ערבי בשכונת קטמון בי-ם בשבוע שעבר. בכתב האישום הודגש כי הרקע למעשים גזעני, רק בשל היות המתלונן ערבי, וכי במהלך התקיפה השמיעו הצעירים קריאות גזעניות. לאחר מכן הם גם גנבו את תכולת ארנקו
יוסי זילברמן, חדשות 2, 12/9/2012
 
נער בן 15 נאשם כי לקח חלק במרדף אחרי גמאל גולני ב"כיכר החתולות" לפני כחודשיים ובתקיפתו עד לאובדן הכרה. באישור היועמ"ש, הוא מואשם גם בסעיפי הסתה לגזענות ולאלימות
יאיר אלטמן, וואלה, 10/10/2012
 
המתח בין יהודים לערבים בירושלים בא לידי ביטוי בקטטות האלימות בין בני נוער משני הצדדים שמתגודדים בפארקים בשכונות שעל קו התפר. כך, בפסגת זאב ונווה יעקב מסתובבות קבוצות נערים המכנות עצמן שומרי השכונה
במשטרה מספרים כי המקומות המועדים לפורענות הם אלה שבהם קיים חיכוך בין נערים יהודים לערבים. "לא האלכוהול הוא שמצית שם בהכרח את העניין,
אלא הגזענות", הם מסבירים, "אבל ודאי שכשאלכוהול מצטרף המצב עלול להפוך להיות נפיץ יותר".
ידידיה פרץ, MYNET ירושלים, 14/5/2012
 
התושבים גילו הבוקר שמכוניות רבות הושחתו ונכתב עליהן "מוות לערבים", "ד"ש מהאולפנה" ועוד. המשטרה פתחה בחקירה
כתובות נאצה רוססו הלילה (שישי) ביישוב המשותף ליהודים וערבים נווה שלום הסמוך ללטרון. הבוקר גילו התושבים כי לאורך הכביש הראשי של היישוב נוקבו צמיגיהן של כ- 14 מכוניות, ורוססו עליהן כתובות, ביניהן: "מוות לערבים", "נקמה", "כהנא צדק" "ד"ש מחוות גלעד" ו-"שכונת האולפנה".
ניר חסון, עוז רוזנברג, הארץ 8/6/2012
 
עשרות תושבי שכונת בית הכרם בעכו, תנועת "עכו שלנו" וחובשי כיפה, נגד תושב יהודי אחר שמכר דירתו לצעיר ערבי בשכונתם. הצעיר, פיראס עלי,  קנה את הדירה לאחרונה ונתקל בתגובות קשות מצד השכנים לעתיד שקראו לעברו קריאות גנאי וקריאות גזעניות.
עאטף מנאע, אתר בוקרא, 9/3/2013
 
תושב ואדי גוז בן 28 שעובד במלון ממילא, נפצע ורגלו נשברה בשני מקומות
 התוקפים לכאורה התקרבו אליו ואל עובדת אחרת במלון, ושאלו "מה קורה פה?", המשיך. "אמרנו להם שהכל בסדר, ואז היא אמרה איברהים תעזוב אותם. זהו, ברגע ששמעו את השם שלי ישר התחילו להרביץ. הנהג ניסה להפריד אבל לא הצליח".
6.9.12, עוז רוזנברג, הארץ
 

שלושה בני 14 נעצרו לאחר שירקו לעבר אישה בנצרת עילית וקראו לה לעזוב את "השכונה היהודית". במשטרה הסבירו את העונש: "העדפנו את האלמנט החינוכי". בירושלים הסגירו עצמם שני נערים שהודו כי תקפו את המורה הערבייה בשבוע שעבר
אחיה ראב"ד, YNET, 10/3/2013
 
 
 
נגד פליטים ומבקשי מקלט ועובדים זרים:
 
 
תושב תל אביב בן 58 נעצר הלילה (שבת) בחשד שתקף נתין זר מסודן, הכה אותו וגרם לו לחבלות בכל חלקי גופו. הפצוע פונה במצב קשה לבית החולים איכילוב. החשוד יובא להארכת מעצרו בבית משפט השלום בתל אביב.
האירוע התרחש בסביבות השעה 4:30 לפנות בוקר. עוברים ושבים הבחינו באיש כשהוא שוכב על הרצפה במצב קשה וחבול, והזעיקו את המשטרה. כוחות משטרה הגיעו למקום והחלו בביצוע סריקות באזור, שבעקבותיהן אותר החשוד. במקביל, אספו השוטרים ממצאים מהזירה והחלו לחפש אחר עדים ולתשאל את האנשים שהבחינו באירוע. החשוד נלקח לחקירה, והרקע לאירוע עדיין אינו ברור.
מור שמעוני, וואלה, 2/6/2012
 
פרקליטות מחוז תל אביב הגישה שני כתבי אישום נגד צעירים ערבים מיפו באשמה כי תקפו פליט סודני ושדדו אותו, ותקפו שוטר בעת שניסה לבצע את המאסר.
אתר בוקרא, 14/1/2013
 
יממה לאחר פרסום החשד כי אריתראי אנס קשישה ליד התחנה המרכזית החדשה בתל אביב, קראו עשרות תושבים ופעילי ימין לגירוש האזרחים הזרים, שמצדם מבהירים: "לא כולנו פושעים"
דנה ויילר פולק ומור שמעוני, וואלה, 31/12/2012
 
המוני תושבים ערבים מתחו ביקורת על התרבות הפלטים הזרים בעיקר הסודאנים בכפרים הערביים שבאים לעבוד בחקלאות, בכפר מנדא אפילו תקפו חלק מהסודאנים בטענה שאחד שהתנהגות שלהם לא ראויה. חלק מהתושבים קוראים להוציא את הסודאנים מהכפר.
רוזין עודה, אתר אלערב, 16/4/2012
 
מצלמות אבטחה תיעדו תושבי כפר מנדא תוקפים פועלים פליטים מסודאן שעובדים בכפר, חלקם טענו שהתקיפה היא על רקע פלילי ושהחבורה של הערבים תקפה אותם ולקחה את כספם, וחלקם טענו שבגלל שהפליטים משטלתים על שוק העבודה ביישוב.
פוראת נסאר, ערוץ 2, 10/4/2012
 
מאזין ברדיו אלשמס: "הסודאנים מתחילים עם בנותינו, צריך לגרשם"
אחד המאזינים עלה לשידור ברדיו אלשמס וטען כי הפליטים מסודאן בכפר מנדא "התחילו עם בתו", והוסיף "הם מסתכלים ע בנותינו בצורה לא יפה... כיום אי אפשר לצאת מהבית, הבנות שלנו ונשותינו מתקבעות בבתים מחשש שסודאנים יתקפו אותן".
רדיו אלשמס, 15/4/2012
 

לאחר שהותקפו הבוקר על ידי אלמוני ונזקקו לקבלת טיפול רפואי, סיפרו אזרחי אריתריאה על שאירע: "שאלתי אותו מה קרה ומיד הוא דקר אותי ביד. אחר כך הוא זרק עליי מחשב נייד"
חברו של אסיאס, שנדקר גם הוא, בגבו, סיפר כי שהה באינטרנט-קפה סמוך למקום בזמן התקיפה. לדבריו, הסיבה היחידה לתקיפה היא בגלל צבע עורם שלו ושל חבריו. "הוא לבן", תיאר את התוקף. "פה בישראל לא רוצים שחורים".
וואלה, 31/7/2012
 
 

כמה מאות בני אדם, בהם ניצולי שואה ופליטים הפגינו אמש (שבת) בתל אביב במחאה על מדיניות הממשלה כלפי האזרחים הזרים בישראל. ההפגנה, שנולדה כיוזמה של אורן רימון בת ה-15, ואטה בכמן - דור שני לשואה בה מטפלת אורן במסגרת התנדבות בבית האבות בו מתגוררת בכמן ובסיוע הקרן החדשה לישראל. "ראיתי איך שמתייחסים פה לפליטים והחלטתי שאני לא מוכנה לקחת בזה חלק", הסבירה רימון, "אני לא רוצה לחיות במדינה שמתייחסת ככה לפליטים".
וואלה, 29/7/2012
 
אפריקה, ובמיוחד אפריקה השחורה היא יבשת נחותה מבחינה מדעית, כלכלית, פוליטית, תרבותית ומוסרית. זה נשמע רע, זה נשמע לא נאור. אבל בואו נהיה כנים עם עצמנו, זאת האמת. ההכרה בכך היא שלב ראשון בקידום שלהם.
אין זה מקרי: אנשים נחשלים מייצרים חברות נחשלות ומדינות נחשלות. כאשר אותם אנשים רוצים (ובצדק מבחינתם) לעזוב את חייהם הקשים במדינותיהם הנחשלות, אל עבר המדינות המפותחות יותר. אלא שאותן מדינות אינן נחשלות במקרה. כאמור לעיל, אותם אנשים נחשלים הם אלו שייצרו את המדינות האלו. ובמילים אחרות: אם אפריקה תגיע למדינת ישראל, מדינת ישראל תהפוך להיות אפריקה!
לא מדובר פה באדם אחד או שניים אלא ב-300 מיליון תושבי אגן הנילוס, שכולם היו מתים לחיות במדינה עם תנאי חיים מערביים, וישראל היא המדינה המפותחת הקרובה אליהם ביותר.
20.6.12, יצחק צוברה, "סרוגים"
 
רוב המסתננים שכופים את עצמם על ישראל (כאן רציתי להשתמש במילה "אונסים", אך נרתעתי) באים מהאוכלוסיות החולות ביותר עלי האדמות, כולל חולים במחלות מידבקות, מחלות גנטיות תורשתיות ומחלות אחרות. חלקם באים מאזורים באפריקה שבהם שיעור הנשאות ל-HIV מגיע ל 25-30 אחוזים באוכלוסיה הכללית. וכך קורה שהיום בישראל 17% מחולי האיידס ו-13% מחולי השחפת הם המסתננים מהעולם השלישי, ומערכת הבריאות משקיעה מאמצים גדולים לטפל בחולים אלה ולמנוע את התפשטות מחלותיהם.
המסתננים לישראל הם גם פצצת זמן חברתית המאיימת להתפוצץ בכל רגע. די להסתכל על הצעירים האלה המתגודדים בכל פינת רחוב, ולראות את מבטי הזעם והתסכול על פניהם בראותם עוברים ושבים עם שקים מלאים אוכל, כדי להבין שהתסכול שלהם לא יישאר חבוי לעד, ויתפוצץ בפנינו במוקדם או במאוחר. השבוע קיבלנו תזכורת כואבת על כך, עם מספר מקרי אונס רצופים שבוצעו על-ידי המסתננים המסכנים הללו. ההתקפות של המסתננים על אזרחי ישראל רק יילכו ויתגברו, כדי לתת פורקן על הזעם העצום המצטבר בתוכם, ולקבל (אפילו בכוח) נתח מהעוגה הכללית של האושר כאן.
המסתננים הם גם פצצת זמן דמוגרפית. עשרות אלפני המסתננים חיים את המולדת הישנה כאן בישראל, ואין בינם ובין הישראליות ולא כלום. חלקם מוסלמים, שלפי התחזית בדור הבא כבר יצטרפו לאוכלוסיה הערבית/מוסלמית של ישראל ויגדילו את אוכלוסיית המסגדים. חלקם נוצרים או בני דתות אחרות המקיימים את טקסיהם כאן, ולא יהיו "ישראלים" גם בעוד שלושה דורות. הרי איך אפשר להסביר לילד סודני או אריתראי החי בישראל את המילים "כל עוד בלבב פנימה, נפש יהודי הומיה"? האם יזדהה עם המילים?
1.6.2012, מהרן פרהדיאן, Ynet
 
ותר מדי פעמים הופתענו. ליקוי מאורות סדרתי. זרועות המודיעין המהוללות של ישראל נתפסו עם המכנסיים למטה. בעוד הם מנסים לסכל את הגרעין האיראני, נכנסו לישראל באין מפריע 60 אלף מסתננים. איום קיומי פנימי.
מי יכול היום לשרטט את מפת נתיבי ההברחה? מי המבריחים המובילים? האם ניתן לנטרל אותם? אם אכן מדובר בפליטים, עריקי משטר רודני באריתריאה, כיצד זה הם שולחים כסף חזרה לממשלתם?
פרופ יהודית רונן מאוניברסיטת בר אילן סיפרה לי השבוע שכמעט כל הבאים מאריתריאה קיבלו את אישור השלטונות לעזוב. אז איך זה הופך אותם לפליטים? וכן, עם כל האי נוחות שבדבר, על השלטונות לתהות על תפקידם של ארגוני זכויות אדם בסיוע לכניסה בישראל.
ולא רק בשל עתירתם לבג"ץ נגד "נוהל החזרה חמה" ששיבש את יכולת ישראל להתגונן מפני אשד המסתננים. האם הארגונים (כולם קשורים בקרן ההיא) מסייעים למסתננים עוד בסיני? שהרי אם כן, זו חצייה של קווים אדומים.
האם עומדת לנגד עיניהם מטרה אידאולוגית שתכליתה להניח את המסד למדינת כל אזרחיה? האם מסתננים, לא פליטים, תודרכו לבקש מקלט ולהגזים בתיאור הסכנה הצפויה להם בארצם כך שלא יוכלו לגרש אותם למולדתם.  1.6.2012, אראל סג"ל, מעריב
 
פרופסור קרסו, המוכר כרופא מוערך הגדיר את המהגרים ומבקשי המקלט מאפריקה כ"מאגר מחלות", במהלך ראיון עמו בערוץ 10, בתוכנית של אורלי גיא, וקרא להימנע מלאכול במסעדות בהם עובדים מבקשי מקלט ומהגרים מאפריקה.
ערוץ 10 24/5/2012
 
אלמונים השליכו הלילה בקבוקי תבערה לעבר בתים וגן ילדים של אזרחים זרים בדרום ת"א. למרבה המזל, איש לא נפגע. עד ראייה סיפר ל-ynet: "ראיתי מיטה בוערת". בארגוני הסיוע טוענים כי הסתה הובילה לאלימות: "ישראלים יורקים עליהם"
עומרי אפרים , YNET, 27/4/2012

יש הבחנה מאוד ברורה בין התומכים בהחזרתם של המסתננים לבין אלה המתנגדים. במקרה הזה יש שחור ולבן (ולא חס וחלילה תרתי משמע), אין באמצע – התומכים הם בעד שמירת הרוב ואופייה היהודי של המדינה, והמתנגדים הם בעד מדינת כל אזרחיה
איציק סודרי, מאקו, 18/6/2012
כאלף בני אדם הפגינו נגד המסתננים בשכונת התקווה, ניפצו שמשות חנויות ותקפו עוברי אורח. חוו"ד של וינשטיין: ניתן לגרש אזרחי דרום סודאן
לאחר ההפגנה התקבצו מאות בני אדם ברחוב האצ"ל, הרחוב הראשי של השכונה. כמה בני אדם ניפצו שמשת חנות מזון לקהילה זרה, שברו חלונות של מספרה ובזזו את תכולתה. אחרים עצרו מוניות שרות בקו 16 שעברו במקום, בדקו אם יושבים בהם זרים ודפקו על חלונותיהן. המתפרעים צעקו "העם רוצה את הסודאנים לגרש" וכן קריאות גנאי שונות. שני חזיזים הושלכו לעבר סוסי משטרה שהיו במקום. בסך הכול נעצרו 17 בני אדם במהלך ההפגנה, חלקם שעה שהכו אזרחים סודאנים. מפגין אחד נפצע כתוצאה מנפץ שהושלך במקום.
המפגינים קראו קריאות בגנות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואילו אחדים מהם החזיקו בשלטי תמיכה בשר הפנים, אלי ישי. בהפגנה השתתפו גם חברי הכנסת מירי רגב, דני דנון, יריב לוין (ליכוד) ורונית תירוש (קדימה). במקביל לאירוע בתל אביב התקיימו הפגנות דומות גם באילת, אשדוד, בני ברק ומוקדים נוספים, נגד מה שהגדירו כ"אזלת היד של הממשלה לטיפול בבעיית המסתננים".
הארץ, 23/5/2012
 
דרום תל אביב הפכה לסודאן הקטנה, באילת המהגרים, הגרים בדירות שכורות ובשכונות שלמות, הם כבר כ-20% מהאוכלוסיה, וכך המצב בשכונות חלשות במרכז הארץ, פרדס כ"ץ בבני ברק, פרברי פתח תקווה, שדרות, ראשון לציון, ואף לגליל כבר הגיעו. בכל מקום בצידי הדרכים בארץ צועדים המהגרים החדשים. הם סוקרים את ארצם החדשה, נהנים להביט בעושרה, עושרם.
ומהי תוכניתם הנרקמת בחשאי של אותם ארגונים לזכויות אדם? כאשר המספרים יגיעו לרבע מליון או חצי מליון, ואנחנו מתקרבים לכך, יעלו הגורמים האלה מעל פני המים, יפנו לבג"ץ ולמוסדות האו"ם (האו"ם כבר מתערב בכך אצלנו), בדרישה שישראל תעניק למהגרים תושבות ואפילו אזרחות, כמקובל במערב. בכך יזנק אחוז המוסלמים בישראל באופן מיידי ל-30-35% על כל המשמעויות הדמוגרפיות שיכולות להיות לכך.
בהיותם תושבים, ואחר כך אזרחים, יוכלו האפריקאים להביא לכאן, באופן טבעי, את בני המשפחה שלהם, והמספרים יוכפלו. ומי שלא רצה את היהודים באוגנדה, תבוא אוגנדה לישראל. בהיותנו מדינה זעירה, התהליכים האלה יקרו מהר מאוד, יותר מהר מאשר באירופה. העמותות האלה שקופות, לכן, במאבקן הנוכחי, לתת למהגרים אישור עבודה, כלומר גרין כארד, שהוא ראשית אזרחות וישוב קבע.
ארגונים אלה, שיש להם גישה קלה לתקשורת, אינם מסתירים את רצונם לראות את ישראל מדינת כל אזרחיה ולא עוד מדינה יהודית או ציונית, ומן הבחינה הזו המהגרים המוסלמים מאפריקה נופלים לידיהם כפרי בשל. אלה הם האחראים הישירים על המכה החדשה שנפלה על ישראל. הם מכוונים את ההגירה, מארגנים אותה, שומרים עליה מפני הרשויות ומרתיעים את גורמי האכיפה, מפנים את המהגרים לקבלת האישורים והניירות, מעצימים אותם, מלמדים אותם איך לעמוד מול השלטונות, איך לערוך הפגנות שיגעו בעצבים הרגישים של הישראלים, ואף עיתון הוציאו להם, בשפות האפריקאיות, ובמימון האו"ם. עמותת הגר ומרים, למשל, מסייעת ליולדות האפריקאיות הבלתי חוקיות בישראל.
30.5.2012, גיא בכור, גלובס
 
הכתבה כוללת את הציטוטים הבאים:
מבלי לשים לב כמעט הפכו המסתננים האפריקאים בנתניה לקהילה שמונה אלפי אנשים. המספרים הרשמיים קובעים כי בעיר יש 2,212 מסתננים שהגיעו מסודאן ואריתריאה (אם כי יש שטוענים שהמספרים גבוהים יותר) והפכו את החיים בעיר לגיהינום:
גניבות, פלישות לבתים ועלייה בפשיעה הן חלק מהתופעות שהביאו איתם המסתננים. "הגיע הזמן להכריז מלחמה על המסתננים הללו", אומר יו"ר השדולה לטיפול בבעיות המסתננים בכנסת, ח"כ דני דנון (ליכוד).
עד שהתופעה תטופל, ממשיכים מסתננים שהגיעו למדינה שלא כחוק לראות בנתניה את ביתם, וכך הפכה הקהילה האפריקאית בעיר לרביעית בגודלה בארץ. "מדובר בתופעה חמורה שלצערי הגיעה גם לנתניה ומהווה סכנה ביטחונית מידית לילדינו", מזהיר חבר מועצת העירייה, עופר אורנשטיין.
לזכותו של נתניהו ייאמר כי ממשלתו החלה להקים גדר הפרדה מסיבית בגבול עם סיני, כדי למנוע חדירה של מסתננים נוספים. אך עבור עשרות אלפי מסתננים בלתי חוקיים, מדובר בסגירת האורווה לאחר שהסוסים נמלטו. המקום המזוהה ביותר עם המסתננים האפריקאים (רק מיעוטם מהם, אגב, מוגדרים על ידי האו"ם כפליטים) הוא אזור התחנה המרכזית בתל אביב, אך גם השוק העירוני בנתניה מזכיר עיר סודנית.
30.5.2012, גיא פישקין, זמן נתניה (מעריב)
 
כותרת: יש להם גם בית בושת: סיור בין מעוזי הפליטים מאפריקה באשקלון
בימים כל המדינה רועשת  בגלל המצב דרום תל אביב, ותושבי אשקלון לא יודעים האם לצחוק או לבכות: כאן בעיית הפליטים האפריקאים התפוצצה כבר לפני חודשים ארוכים, אבל מסתבר, בפעם המי יודע כמה, שרק כאשר התושבים הבעיות מתקדמות לכיוון המרכז, מוקם קול זעקה. הרי מקרי אלימות של הפליטים היו גם באשקלון, אך לא עשו כותרות ארציות, ולו ברמה הזניחה ביותר.
רבים זוכרים כיצד פליט סודני תקף במכות קשות את הרב אורי כהן מבית חב"ד, באירוע שזעזע את העיר. רק לפני מספר חודשים חדר פליט אחר לאולפנת צבייה באשקלון וניסה לאנוס תלמידה צעירה.
על האירועים האלה, התקשורת הארצית לא שמעה. רק כשהגיעה האלימות לתל אביב, החלו הפוליטיקאים לטפל בבעיה בכובד ראש. "אולי אנחנו צריכים לשאוב עידוד מהעובדה שדווקא עכשיו המדינה מתעוררת", אומר תושב העיר ישראל סיבוני.
"הרי עד היום לא טיפלו כמו שצריך בבעיית הטילים שיורים עלינו, בגלל שזה קרה רק באזור הדרום. עכשיו אנחנו יודעים שאם טיל אחד ייפול בתל אביב – וכמו שכולם צופים, זה באמת יקרה בסבב ההסלמה הבא – יעשו לכל המחבלים בעזה טיפול שורש רציני, בדיוק כמו שהולכים לעשות עכשיו לבעיית המסתננים".
אין נתונים מדויקים באשר למספר הפליטים האפריקאים השוהים באשקלון,
אבל חובה להודות שיש מן ההגזמה באופן שבו התושבים מתארים את המצב. הפליטים הם לא רוב בעיר, ואפילו לא משהו קרוב לזה. גם הטענה כאילו בכל פינה בעיר ניתן לזהות חבורות של פליטים אינה נכונה. אבל עם כל יום שעובר, הפליטים "כובשים" עוד עמדה בעיר.
היום יש מקומות באשקלון שידוע שבהם מתכנסים הפליטים במשך שעות רבות ביממה, ותושבים מפחדים לעבור באזורים אלה. השבוע, מעט לפני ההפגנה שקיימו גם תושבי אשקלון – כמו תושבים של ערים אחרות ברחבי הארץ – נגד המסתננים, יצאנו לסיור במטרה למפות את הריכוזים הכבדים של האפריקאים, בהם מעטים מהתושבים מעזים להסתובב.
29.5.2012, חן מור, זמן הדרום (מעריב)
 
ממשלת ישראל תוכל כעת לפעול בנחישות ובעוז נגד ההסתננות, דבר שנמנע ממנה עקב הדיבורים הרמים של אבירי ההומניזם בדבר אחריותנו כיהודים לפליטים מסיגי גבולות. הטיעונים הצדקניים של יפי הנפש בזכותם של מסתנני העבודה מסתתמים במהירות כאשר הם רואים מול בתיהם וברחובותיהם אלפי מסתננים, שמתוך רעבונם ללחם עלולים לפגוע בזכותם לביטחון אישי ולהגנה על קניינם. אבירי כבוד האדם יודעים היטב כי פולשים רעבים הם סכנה מוחשית ומיידית לשלום הציבור.
אף על פי שאיני בעל מקורות מודיעיניים, ברור כי בסיני מתרכזים והולכים מאות אלפי סודאנים ואריתריאים. ייתכן כי בקרוב יצטרפו אליהם גם מובטלים ממצרים, וייתכן שגם מיוון ומספרד, בדרכם למדינת ישראל. אף שהמצרים יורים מדי פעם באותם מסתננים, אין ספק כי הצפת מדינת ישראל במאות אלפי מסתננים היא נשק אסטרטגי נגד מדינת ישראל
21.5.2011, חיים שיין, ישראל היום ואתר וואלה!
 
העובדים הזרים, הפליטים וכל מסתנני העבודה הם האסון הכי גדול שקם עלינו לכלותינו. לא אירן, לא חמאס ולא נסראללה מפחידים אותי. מה כן? להסתובב בדרום תל-אביב.
אסור לנו ליפול בפח שאותם ארגונים מנסים להאכיל אותנו ולומר שמדובר בפליטים מסכנים שבחרו לחיות פה מאימת שלטון רודני שמאיים להשמידם. מדובר באנשים מכפר נידח באפריקה בלי חשמל ומים שמחפשים דבר אחד: החיים הטובים. כל מה שמעניין אותם זהו כסף כדי לבנות לעצמם חיים טובים יותר ממה שאפריקה מציעה להם. הם צודקים, באמת מגיעים להם חיים טובים יותר, אבל האם זה צריך להיות כאן ועל חשבוננו? ממש לא. הטענה שנשמעה מצדם נגד אלי ישי על הסתה היא חרב פיפיות שיוצאת נגד האדם היחיד שחזה מראש את הבעיה הגדולה.
גזען או לא, בסופו של דבר, ישי צודק וחייבים לסיים את הטיול של הפליטים בישראל. יש לתת לו לבצע את מה שהוא רוצה לעשות כבר הרבה זמן - להחזיר אותם חזרה לארצם
18.5.2012, אבי שושן, Ynet
 
אכן חובה לטפל בזרים. חלק זעיר מהם באמת פליטים הנתונים לרדיפה בארצם. יש ילדים שנולדו אל תוך ההוויה הישראלית ועברית שפת האם שלהם, ואילו היתה התבונה שלטת בממשל ולא הפטפטת, אפשר היה לשלבם בלי אומר ודברים במסגרתו של העם היהודי. לכך צריך גם רצון טוב, והוא חסר.
אין מתנדבים לעניינים החשובים לדמוגרפיה של העם היהודי. אין מי שמעודדים עלייה וגיור. הכתובת על הקיר ואיש אינו קורא. יחלפו כמה שנים והדמוגרפיה תתערער לא רק בארץ ישראל המערבית בין הים לבין הירדן אלא גם מחוף תל אביב לקו הירוק ממזרח לכפר סבא. עוד זמן ולפתע ישראל, עם הקו הירוק ובלעדיו, לא תהיה מדינה יהודית עם רוב דחוק אלא כזאת שתתנחם בכך שהיהודים יהיו המיעוט הגדול בפסיפס המיעוטים שיכלול גם זרים ופלשתינים.
17.5.2012, דן מרגלית, ישראל היום
 
הפשיעה עצומה, המשטרה חסרת אונים. פשעי הישרדות קוראים לזה. עבור חלק גדול מהמסתננים, כלא ישראלי הכולל קורת גג, מיטה ושלוש ארוחות ביום הוא בגדר גאולה. ואל תאמינו לסטטיסטיקה שמציגים ארגוני הסיוע, שלפיה כביכול יש ירידה בנתוני הפשיעה.
סטטיסטיקה היא כמו אסיר תחת עינויים, אם תכופף ותטלטל אותו מספיק הוא יודה בכל דבר. וכשמרבית העבירות לא מדווחות, כשתחנת המשטרה בלוינסקי היא יעד מבוצר, כשאין אישה, נערה או ילדה שיעזו לצעוד ברחובות הללו אחרי שבע בערב, אתה יודע שהסטטיסטיקה משקרת. בעוד אני כותב, המשטרה חושפת כי ב-40 אחוז מהפשעים בתל אביב מעורבים מסתננים [המספר הוכחש על ידי המשטרה בכל תוקף]. והמספר יגדל.
4.5.2012, אראל סג"ל, מעריב
 
כתבת הסתה של ערוץ 1 על נוכחות פליטים בעיירה נתיבות
ציטוט מהכתבה: "מצלמות האבטחה קלטו אלימות קשה של האפריקאים. אחרי דרום תל אביב ערד אילת אשדוד אשקלון ושדרות מגיעה גם תורה של נתיבות להיות קורבן להשתלטות של שטף המסתננים האפריקאים שלא פסח על הישוב הדרומי השקט ,התושבים מספרים לכתב הערוץ הראשון על האימה שמטילים עליהם הצעירים האפריקאים, הם גם חוששים לשלומן של בנותיהם . אחד התושבים מספר : "ברחתי מאשקלון לנתיבות כדי לחיות בשקט , ובזמן האחרון באו המסתננים וגורמים לנו סבל ופחד".
16.4.2012, מבט, ערוץ 1
 
בימים האחרונים, בכותרות העוסקות בתחום הפלילי בעיתונים בישראל, דובר על עליה של עשרות אחוזים בפשיעה בה במעורבים מהגרי העבודה הלא חוקים ובעיקר מארצות האסלאם ומאפריקה. ורק לידע כללי, על כל פשע מדווח בעבירות הרכוש והסדר הציבורי יש עשרות אירועים שלא דווחו וגם שלא ידווחו.
האם בדרומה של תל אביב, או בעיר אילת, לא מתארגן עכשיו איש בודד או תא טרור אסלאמי קיצוני שנולד מהמצוקה, מהסתובבות חסרת המעש, מחוסר התעסוקה ומהייאוש המתפתח כאן ברחובות? תעשו לי טובה ותחסכו ממני את זעקות השבר ותצעקו שגזענות נשמעת מכתבתי - יישרו מבט אמיתי לבעיה. אל תטיפו לי ישר על גזענות ובורות, כי לפני למעלה מעשור, בהיותי שותף להקמת מנהלת ההגירה ב-2002, הייתם בנות יענה שלא ראה את הנולד.
הפיגוע שפגע בקהילה היהודית בצרפת וברציחתם של שלושה לובשי המדים הצרפתים על ידי מחבל אסלמי קיצוני צריכה לעורר כאן דיון ציבורי. לא דיון שיעסוק באיכות הכוחות המיוחדים של צרפת - אלא דווקא על השאלות העוסקות במדיניות צרפת ואירופה בתחום ההגירה ומה משמעותה של הדלת פתוחה? אירועי טולוז צריכים להדליק פעמוני אזעקה בעולם כולו, אך בעיקר לעורר אותנו מתרדמת הנוחות וההתעלמות ממהגרי העבודה הבלתי חוקיים.
25.3.2012, עפר לפלר, Mako
 
מדינת ישראל לא הוקמה כדי לספק תעסוקה למהגרים אפריקאים. על אף הדימוי הפסטורלי והרומנטי שמנסות עמותות שונות לשוות למהגרים האפריקאים, נתוני הפשיעה שהתפרסמו אתמול מוכיחים שרגלינו שקועות בחבית אבק שריפה [הנתונים הופרכו על ידי המשטרה].
אבל המציאות מעניינת את קואליציית הארגונים האנטיציוניים כקליפת השום, כמו גם את אנשי הרוח. עבורם, בסכנה הדמוגרפית טמון קלף מנצח על הרוב בחברה הישראלית שמגדיר עצמו כיהודי. לדידם, ככל שירבו מהגרי אפריקה, חלקם הגדול מוסלמים, צביונה היהודי של החברה הישראלית יתערער.
למרבה הצער, האגנדה בתקשורת הישראלית בנוגע למסתננים מהווה שילוב של קיטש סנטימנטלי, בורות, חתרנות בתי קפה ותקינות פוליטית מסרסת. אבל חכו, כשתפרוץ אינתיפאדת המסתננים, והיא תפרוץ, התקשורת תצא במחול הלקאה עצמית. בזה אנחנו מעולים.
22.3.2012, אראל סג"ל, מעריב
 
עשרות מתושבי אילת הפגינו נגד המסתננים ודרשו את גירושם לאפריקה. סיימון בן דוד: "מי שקורא לנו גזענים, הם האשכנזים, בני הניצולים מהשואה באירופה". ברוך מרזל: "המסתננים מתרבים ומרימים טלפון לחברים שלהם". מול אנשי הימין, התייצבו שני תושבי אילת שהניפו שלט: גזענות היא כן מילה גסה. אחד מהם אמר לערב ערב: "היה חשוב לי שיידעו שיש אילת אחרת. ראיתי בהפגנה ילדים שחינכתי בעבר, שהיום הם מוסתים בידי גורמים שמגיעים מחוץ לעיר"
עומר כרמון, ערב ערב באילת, 31/5/2012
 
אין להוציא מכלל אפשרות שחלק מאלפי הסודאנים שחצו את הגבול באופן בלתי חוקי והסתננו לישראל - עובדים בשביל הממשלה בחרטום ברמה של מודיעים וסוכנים. כיוון שזו ממשלה של מדינת אויב, שגם מכריזה פומבית כי בכוונתה לפגוע באינטרסים ישראליים, קיימת עכשיו חובה ביטחונית לשלוח את המסתננים האלה בטיסה לדרום סודאן, ומשם הם יועברו בחזרה ובצורה מסודרת לשטח מדינתם. בדרום סודאן כבר כך נמצאת כמות גדולה מאוד של מהגרים ופליטים ממדינת הצפון, ותיאום כזה בין ירושלים לגובה בהחלט אפשרי.
29.10.2012, גיא בכור, גלובס
שדרן גל"צ, אברי גלעד הסית נגד מבקשי מקלט בשידור חי
ציטוט של דבריו: "דווקא הדרום סודאנים מכל המהגרים הם הכי פחות בעיה. מי שבעיה, וסליחה שאני עושה הכללה, ואנחנו רואים את זה בטורי הפלילים בעיתונים כל היום אלה האריתראים. האריתראים הם מכה. כל התקיפות המיניות זה אריתראים. וגם מי שמתחכך יודע שמדובר במצב תודעתי אחר לגמרי. וכל יום יש איזה אריתראי שנעצר בחשד לתקיפה מינית. פשוט להעיף אותם מכאן.
הרעיון של להביא ילדים של מסתנני עבודה אל תוך מערכת החינוך באילת הוא רעיון מטורף, רעיון מטורף. הם צריכים ללמוד, שיקימו להם בית ספר. הם לא יכולים להכנס לכיתות של ישראלים... מי שמשווה אותם לאחינו בני אתיופיה הוא מנוול... זה לא אותו דבר, אלו הם בשר מבשרינו ואלו - אין לנו קשר אליהם"
268.2012, אברי גלעד, גל"צ, תוכנית המילה האחרונה
 
אלוף ישראל לשעבר בהיאבקות, גד צברי, שייצג את המדינה באולימפיאדת מינכן וניצל מהטבח, לא מוכן להשכיר דירות בשכונת התקווה לאפריקאים: שילכו למדינה שלהם. מצידי שייהרגו שם.
"אי אפשר להשוות בין פיליפינית שבאה לעבוד, לשרת את האימא שלך או את הסבא שלך, לבין הזונות האלו שבאו לשדוד אותך, להרוס אותך ולאנוס את הבנות שלך?".
31.1.13, זיו רביב, mynet  ת"א
 
זעמם של התושבים התעורר מכיוון שלדעתם, הקאנטרי, הממומן על ידי עיריית תל אביב, אמור לשמש רק את תושביה הישראלים של השכונה. "יש עוד מתנ"סים ברחבי העיר", אומרת חברת ועד הפעולה של שכונות הדרום. 
"יש מתנ"ס ברמת אביב, יש את בריכת גורדון. אם העירייה כבר הקצתה מתנ"ס לסודנים, אז למה שוב אצלנו בדרום? אנחנו כבר קורסים ופשוט לא אכפת לאף אחד בעירייה. הפעם אנחנו לא מתכוונים לוותר ואנחנו נמנע את האירוע הזה. לא ייתכן שהוא יתקיים אצלנו". 
14.2.13, שי גבעתי, זמן תל אביב
 
ביחס לפליטים ומבקשי מקלט מגדירה האגודה את השנה "שנת שיא בהסתה ובאלימות": זריקת בקבוקי תבערה על בתים וגן ילדים של מבקשי מקלט, הצתת דירות בירושלים,דקירת מבקשי מקלט והפגנה נגדם שהפכה למפגן אלימות שכלל ניתוץ שמשות, תקיפה וביזה.
16.12.12, טלילה נשר, הארץ
 
תקופה ארוכה מרחפות תחושות של פחד ואיום על כל ילדי הזרים, קטנים כגדולים, בדרום תל אביב. אך המצב הסלים בעת האחרונה על רקע המהומות התכופות. "הפחד מוחשי", אומרת ד"ר גל הרמט מהמסלול לפדגוגיה ביקורתית בסמינר הקיבוצים. הרמט מדריכה סטודנטיות הלומדות הוראה לגיל הרך; הן משתלמות בגנים הפיראטיים בדרום העיר וכך גם משמשות כוח עזר בגנים (זהו פרויקט בשיתוף ארגון מסילה ועיריית תל אביב). "ההורים מפחדים ממש שיזרקו רימונים או בקבוקי תבערה לבתים, והפחד עובר לילדים".
לדבריה, מאז ההפגנה בשכונת התקוה גם הסטודנטיות חוששות מאוד שיסמנו אותן כמי שעובדות בארגוני סיוע לתושבים הזרים והזעם יופנה גם נגדן. "העיתונות מפמפמת להם שצריך לפחד מהאפריקאים, שהם יאנסו אותן", אומרת הרמט.
3.6.12, תמר רותם, הארץ
 
סמוך לשעה שלוש לפנות בוקר פרצה דליקה בדירתם של עובדים זרים ברחוב יפו בירושלים. כוחות חירום והצלה הוחשו למקום וחילצו מהמבנה עשרה עובדים שהשתכנו בו.
שלושה מהדיירים הוצאו מהמקום עם כוויות ברמות שונות  הועברו לטיפול בבתי החולים שבבירה ואילו שאר הדיירים חולצו עם פגיעות עשן וטופלו במקום.
המשטרה פתחה בחקירה נסיבות האירוע בחשד שמדובר בהצתה מכוונת. זאת מאחר ובמקום נמצאה כתובת גרפיטי צאו מהשכונה וסימנים נוספים המעידים על הצתה מכוונת. מפקד מחוז ירושלים, תנ"צ ניסו שחם, הקים צוות חקירה מיוחד לבדיקת האירוע.
שמעון כהן, ערוץ 7, 4/6/2012
 
גבר ואשה בהריון, אזרחי אריתריאה, נפצעו בינוני-קשה וקל בשריפה שפרצה הלילה (חמישי) בדירתם, ברחוב ביבאס בירושלים.
הגבר נפגע בינוני-קשה באזור הגפיים והאישה נפגעה קל משאיפת עשן. הם פונו להמשך קבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה עין כרם.
מחקירה ראשונית של צוותי הכיבוי עולה כי ככל הנראה מדובר בהצתה.
לפני כחודש שלושה אזרחים אריתראים נפצעו באורח קל כאשר דירתם הוצתה בירושלים. על קיר הבית רוססה כתובת "צאו מהשכונה".
בן שאול, ערוץ 7, 12/7/2012
 
אלמוני דקר שלושה אריתראים בחנות דיסקים ואינטרנט שבבעלות אחד מהם בשכונת שפירא בדרום תל אביב. הם נפצעו באורח קל ופונו לבית החולים בעיר. המשטרה פתחה בחקירה ושוטרים סורקים את האזור
 
כתב אישום חמור הוגש נגד קטינים שתקפו נתינים זרים ממוצא סודני ואריתראי, באלות, קרשים ושרשראות ברזל - כפעולות נקם על אירועים פליליים. הפרקליטות: "הם נקטו באלימות חמורה, אכזריות ובריונות לשמה"
חדשות 2 | חדשות 2 | 31/05/12 
 
יחיא, צעיר סודני ששב ממסע קניות, הותקף על ידי שני גברים שיצאו מבר בצהריי היום באמצע רחוב בתל אביב. פעילת זכויות אדם נחלצה לעזרתו- והותקפה בעצמה.
לדברי הפעילה, יחיא בסך הכל חזר מסיבוב קניות שגרתיות. "הוא לא מבין עברית ובמקום ללכת מהמקום הוא ניסה להבין מה הם רוצים, אז הוא חטף סטירה מאחד הגברים", תיארה את שאירע. אחד הגברים המשיך להכות את יחיא כשמסביב עדי ראייה מתעדים את האירוע. כשזה איבד את הכרתו ונפל ארצה, הבחורים שהכו אותו ברחו מהמקום. השכנים רשמו את מספר הקטנוע והרכב בו נסעו השניים והפעילה הגישה תלונה במשטרה.
4.11.12, דנה ויילר- פולק, וואלה
 
במילים אלו קרא נהג דן לעבר מהגר אפריקאי שהעיר לו על כך שלא עצר בתחנה לילד אפריקאי שהניח את הכסף שלא במקום. אמר: אתה מטומטם ומפגר. החברה: המקרה ייבדק
הפה שנסע רחוק מדי: "שחור מסריח, מטומטם, מפגר, לכו תקימו לעצמכם מדינה", כך לטענת נוסע בקו 25 של דן קרא הנהג לעבר מהגר אפריקאי שתהה מדוע עצר רחוק מהתחנה בכיכר רבין.
ניר סננס, MYNET צל אביב יפו, 19/8/2012
 
נגד הקהילה האתיופית:
ביום שלישי האחרון עלו על אוטובוס של חברת אגד בירושלים שישה ילדים ממוצא אתיופי ■ לפי החשד, נהג האוטובוס התנהג אליהם בצורה קשה ביותר וקילל אותם קללות גזעניות
תקרית קשה התרחשה באוטובוס "אגד" בירושלים השבוע: שישה ילדים ממוצא אתיופי, בגילאים הנעים בין 4 וחצי ל-12, שעלו לקו 12 בעיר, נתקלו לדבריהם בהתנהגות גזענית קשה מצד הנהג, שהטיח בהם קללות, התעמר בהם ולטענתם, עשה שימוש באלימות פיזית נגדם. הנהג האמור הושעה על ידי החברה עד שיתבצע בירור בעניינו.
הסיפור קרה ביום שלישי האחרון, כשהילדים עלו אוטובוס שהיה כמעט ריק מנוסעים. "הילדים שלי הותקפו פיזית ומילולית", מספרת רחלי הלל, אמם של שניים מהילדים, "הם עלו יחד על האוטובוס ומיד הנהג אמר איך אני שונא את הילדים האלה. אחרי שכל אחד התמקם במקומו, הנהג צעק עליהם: אתיופים מניאקים לא שילמתם".
ערוץ 2, 19/4/2012
 
הרב חיים אמסלם, מגנה את הגזענות כלפי בן העדה האתיופית שנחשפה בחדשות ערוץ 2, "לא אנוח ולא אשקוט עד אשר תעלם הגזענות והאפליה".
יו"ר מפלגת עם שלם, ח"כ הרב חיים אמסלם, מגנה הערב (שלישי) את הגזענות כלפי בן העדה האתיופית שנחשפה בחדשות ערוץ 2 הערב.
נציין כי בכתבה נשמע רב אומר ליהודי בן העדה האתיופית, כי יהדותו "מוטלת בספק", ועל כן בנו לא יוכל להישאר בפנימיה של המוסד החינוכי.
חזקי עזרא, ערוץ 7, 18/12/2012
 
ציונה מנגיסטו, מלווה בהסעות ילדים בקריית ביאליק, הותקפה על פי החשדבידי אחד ההורים לאחר שסירבה להעלות את בנו המושעה לרכב.
לדברי בעלה, האב התוקף לא הסתפק במכת אגרוף לפניה של אשתו ובנוסף העליב אותה בכינויים גזעניים בשל היותה ממוצא אתיופי. התוקף נעצר ונשלח למעצר בית של חמישה ימים.
היא דיווחה על האירוע למנהלת, אולם בעלה טוען כי זו הציעה לה שלא להתלונן במשטרה. בעירייה דחו את הטענה..
31.10.12, אחיה ראב"ד, ynet
 
לענת סלומון מאשקלון לא הרשו להיכנס למקלט רק בגלל שהיא בת העדה האתיופית. הדיירים, עולים מבריה"מ, אמרו לה שאין מקום עבורה, והיא נצמדה לקיר עד ששמעה בום. "קשה איתם, הם לא מתורבתים והם לא כמונו", אמר אחד מעולי רוסיה.
16.3.12, שמוליק חדד,  mynet אשקלון
 
טיגיסט ביטאו וראדיט בלטה רצות. עוקפות את הילדים שמקללים בבית הספר, מתחמקות מתחושת הקיפוח, מגבירות קצב אל מול ההבטחות שלא קוימו. כבר שנים ארוכות שהן מוצאות בספורט מפלט מקשיי היומיום כעולות חדשות, אבל בשישי האחרון גם האשליה הזאת קרסה, כשרוכב טרקטורון דרס אותן באמצע אימון וברח. עכשיו, מתוך מיטותיהן, הן מבטיחות: "נייצג את ישראל, נוכיח לגזענים למה אנחנו מסוגלות"
אלינור פוקס, מאקו, 06/09/12

 
נגד חרדים:
 
כתב אישום הוגש נגד שני נערים ממזרח ירושלים, אשר תקפו על פי כתב האישום אדם בעל חזות חרדית וגרמו נזק לרכבו.
שלמה פיוטרקובסקי, ערוץ 7, 24/11/2012
 
צעירים פלסטינים תקפו שני חרדים בכדורי שלג בירושלים. החרדים הושפלו ונזרק עליהם שלג וחטפו מהם את הכיפה בירושלים.
13-1-2013
 
הדרת נשים בשעת חירום - ראש עיריית אשדוד: "קשה לראות מי יכול לקחת לעצמו את החרות הזאת ולסכן חיים"
האם מלחמה מוגדרת כפיקוח נפש בקרב הציבור החרדי? כנראה שלא תמיד. במקלט בעיר אשדוד, עיר שסופגת מכת אש מצד החמאס בימים אלו של מבצע עמוד ענן, החליטו דיירי המקום לקחת את החוק לידיים ולקבוע כי הכניסה תהיה לגברים בלבד. 
לירן סהר, ביז פורטל, 21/11/2012
 
גולשים מזועזעים דיווחו על משחק מקוון בו נדרשים הגולשים לגלם דמויות של ילד וילדה ולירות למוות בחרדים, תוך התחמקות מיריקותיהם הקטלניות.
הנקודות על "הריגת החרדים" מסוכמות ככסף ש"נחסך" למדינה.  
19.9.12, מאיר לבנון, אתר "דוסים- הגוש השחור"
 
פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר (ראשון) לבית משפט השלום לנוער בעיר כתב אישום נגד שני נערים ערבים, בגין עבירות של איומים ממניע גזעני וחבלה במזיד ברכב ממניע גזעני.
על פי כתב האישום, ב-17 במאי 2012 אחד הנערים זיהה את הנפגע, בעל חזות חרדית, כאשר עמד עם רכבו בכביש הראשי בשכונת א-טור בירושלים ואמר לחברו ולאדם נוסף שזהותו אינה ידועה כי מדובר ביהודי ולכן יש "להתנפל" על הרכב.
השניים והאדם הנוסף בעטו ברכבו של היהודי המתפלל, הכו בידיהם בפח ובחלון הרכב ותלשו את מראת הצד הימנית, זאת בכדי להפחיד אותו ולהזיק לרכבו.
שלמה פיוטרוקובסקי, ערוץ 7, 11/11/2012
 
רב העיר עכו, הרב יוסף ישר, ושני עובדי המועצה הדתית הותקפו אמש על ידי נערים ערבים שנעצרו לאחר מרדף קצר. לפני כחודש הותקף רב אחר בעיר. חבר מועצת העיר שלמה פדידה קורא לתושבי העיר "לצאת מהבועה. אין בעכו ביטחון. מפחיד להסתובב בלילה בעיר". 
אביאל הלוי, הקול היהודי, 25/12/2012
 
נגד מזרחים:
 
עניין פינוים של תושבים מבתיהם בגלל החלטה של הרשויות לא נוצל לרמז מתבקש לפינוי התנחלויות, או לחלופין למצוקת הנזקקים לדיור ציבורי (הבתים הערביים מיוצגים כאן על ידי פיגומי מתכת עם קטעי תריסים ודלתות, מה שמעניק לבמה שעיצב רוני תורן גם אווריריות וגמישות וגם דגש ריאלי-מקומי). בכל מקרה, הפתרון של איום הפינוי בעלילה מרוח למדי.
מה שהמשיך להטריד אותי זמן רב אחרי שההצגה נגמרה (בהשתחוויה שאיפשרה להציג שוב מחרוזת מלהיטי המחזמר אגב קידות של הדמויות השונות) הוא העובדה שכבר ב-1954, דרך 1966 ועד היום, יש במחזמר הזה נימה מתנשאת.
בשלוש הגרסאות נאמר לקזבלן, המתריס נגד אפליה עדתית כלפיו כמרוקאי, כך: נכון, יש אפליה כלפי מרוקאים (ושאר היהודים יוצאי האיסלאם; אגב, עד כמה שידוע לי הונגרים לא מחו על כך שדמות ההונגרי במחזמר גם גונבת וגם מגוחכת, והפולנים לא התרעמו על שהם מוצגים כדוחים למדי), וזה באמת לא בסדר. אבל אנחנו מדינה צעירה ובעוד 30 שנה זה יעבור. וכך נאמר לקזבלן גם ב-2012.
אבל לא כאן הבעיה העיקרית (להתראות בהפקה בעוד 30 שנה). כבר ב-1954, וביתר שאת ב-1966, נאמר לקזבלן מצד סביבתו הישראלית-הוותיקה (נערתו והמפקד מהצבא, שהוא חצי-מרוקאי): "צא מזה! נכון שאנחנו לא בסדר, אבל עיקר הבעיה היא אצלך". ואכן, שיר השיא במחזמר הוא "תרד ממני קזבלן" (שיר זה, כמו "כל הכבוד", נכתב על ידי דן אלמגור). קזבלן מתגבר על רגש הנחיתות שלו ונקלט כחבר שווה זכויות ואזרח מועיל בחברה הישראלית. הוא אפילו משמש סנדק לבנו של מנקה הזבל, ובא לציון גואל. הלוואי שזה היה כה פשוט, כשכולנו יהודים, וכשיש אצלנו (עדיין) דמוקרטיה.
מיכאל הנדלזלץ, 11/12/2012
 
חיים כהן, מי שהיה שנים עוזרו של המנהיג האשכנזי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, תוקף את הליכוד: "הראו למזרחי היחיד, כחלון, את הדלת החוצה" "האפליה גוברת", אומר חיים כהן, חברו של אריה דרעי, ומדגים: "רק ביום חמישי ראינו את החיבור של נתניהו וליברמן. אגיד לך בצורה הכי גלויה: היה אחד מזרחי בשם משה כחלון שאיים על האליטה הלבנה של הליכוד, הראו לו את הדלת החוצה, ומיד חברו לזן הלבן השני". על הכלכלן שלמה מעוז שחבר לליכוד הוא טוען שהוא רק "עלה התאנה של נתניהו".
יאיר אטינגר, הארץ, 29/10/2012
 
בשבוע שעבר נתקלתי במהלך שוטטות אקראית בפייסבוק בציוריה של זויה צרקסקי, ביניהם "איציק", "עבודה ראשונה בישראל" ועוד (ניתן לצפות בכל האלבום כאן). הזדעזעתי מכמה מהציורים והעליתי אותם לעמוד הפייסבוק שלי  שלי תחת הכותרת "גזענות במסווה של אמנות". הדבר חולל דיון סוער.
ביקורת פוליטית ומוסרית על יצירת אמנות, במיוחד כשהיא שמגיעה מחוץ לשדה האמנות, נדחית בזעם קדוש. האמנים ושדה האמנות רגישים מאוד לדימוי הנשגב שהם זוכים לו בעולם החברתי. הסערה שהתחוללה בפייסבוק בימים האחרונים בעקבות הביקורת על ציוריה של צרקסקי היא מקרה מעניין לבחינת יכולתו של דור חדש של  אמנים צעירים להתמודד עם ביקורת חברתית ומוסרית הלכה למעשה, ולא רק  על ידי שימוש אינפלציוני בזרגון הביקורתי תוך ריקון מתוכן של מושגים כמו אוריינטליזם, יחסי כוח, קולוניאליזם ועוד.
אורטל בן דיין,, ערב רב, 25/7/2012