חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח הגזענות 2013

גזענות של כוחות הביטחון

פרסום ראשון : 21/03/2013   עדכון אחרון:   21/03/2013


הגזענות בישראל אינה פוסחת על כוחות הביטחון, האמונים על שמירת ביטחון אזרחיה ועל הגנתם.
תפקיד המשטרה, רשויות האכיפה וכלל מנגנוני הביטחון הוא מתן שירות לאזרחי המדינה באופן שווה, ללא כל יחס מפלה ו/או גזעני.
 
בסקירת המקרים מהשנה הנוכחית אנו רואים שיש התמדה באפליה מצד כוחות הביטחון, המתבטאת בזלזול ובטיפול לקוי מכוון בתלונות המוגשות על ידי נפגעים, גישות שהפכו ככל הנראה לחלק מהתרבות המשטרתית בכל הנוגע לאוכלוסיות מוחלשות. כאשר  האמונים על הסדר והביטחון מודרכים בפעולותיהם רק על בסיס זהות אתנית, מדובר באפליה פסולה שיש לגנותה ולפעול בכל דרך אפשרית למיגורה. בשנה האחרונה נרשם שוב מספר רב של מקרי אלימות של שוטרים כנגד אזרחים ערבים, אולם התנהגותם הגזענית של השוטרים פוגעת גם בקהילות אחרות.
 
שלוש הקבוצות הנוספות הסובלות באופן תדיר מאנשי כוחות הביטחון הן הקהילה של יוצאי אתיופיה וקהילת מבקשי המקלט והעובדים הזרים. האתיופים ומבקשי המקלט מופלים על בסיס צבע עורם וסובלים מהצקות חוזרות ונשנות מצד כוחות הביטחון. מהגרי העבודה וילדיהם חיים בפחד תמידי מפני פקחי "עוז" של משרד הפנים, אשר עוצרים אותם בברוטאליות ואוסרים את הילדים במתקן מעצר, בתנאים מחפירים במשך ימים ואף שבועות.
 
בקיץ האחרון, הגיש המטה למפכ"ל המשטרה תלונה על כך שבהפגנת המחאה החברתית נעצר פעיל חברתי בודד בהפגנה בה השתתפו למעלה מ-1000 איש. לא מן המפתיע שזה היה מעצר סלקטיבי, שכן הפעיל היה ממוצא בדואי בעל צבע עורו כהה.
דוגמא נוספת הממחישה את התרבות הגזענית הגואה בכוחות הביטחון היא בקריאות לוחמי מג"ב "מוחמד מת" ב"כיכר ציון" בירושלים, מקום הידוע כמועד לפורענות ובו התרחשו מספר מקרי תקיפה בשנה האחרונה כלפי ערבים.
למעשה, הקודים ההתנהגותיים של המשטרה הפכו לחלק מובנה בתוך המדיניות של רשויות האכיפה וזאת כתוצאה מהתנהגות פסולה של כלל מנגנוני הממסד. אנו תקווה כי התופעה תטופל בחומרה, וכי האמונים על אנשי כוחות הביטחון יעשו ככל שביכולתם על מנת להבטיח שהתנהגות גזענית בקרבם לא תהפוך לשגרה.
 
 
נגד ערבים:
 
חיילים דרוזים ובדואים הגיעו לחדר האוכל במחנה 80 להשתתף בארוחת ליל הסדר עם חבריהם, אך כמה חיילים יהודים סירבו לקבל אותם בשולחנם. פתרון המפקדים: להעבירם לשולחן צדדי
אמיר בוחבוט, וואלה, 8/4/2012
 
בית משפט השלום בתל אביב זיכה היום (חמישי) נאשם בעבירה של החזקת סכין, לאחר שנקבע כי הנאשם הופלה על רקע היותו ערבי. "לא יכול להיות ספק בכך, למרבה הצער, כי השוטרים הודרכו בפעולותיהם אך ורק על בסיס זהותם האתנית של הנאשם וחברו, ובכך לקתה פעולתם מתחילתה באפליה פסולה", כתב השופט עידו דרויאן בהכרעת הדין.
גלעד גרוסמן, וואלה, 24/5/2012
 
 
 
המטה למאבק בגזענות הגיש תלונה למפכ"ל המשטרה בעקבות מעצרו של סאבר אבו- עליון, פעיל חברתי ממוצא בדואי שנעצר בהפגנת המחאה החברתית.
היה זה מעצר סלקטיבי ובודד בהפגנה בה השתתפו למעלה מ- 1,000 איש ואין ספק כי צבע עורו השחור של העצור רלוונטי לעצרו.
התלונה הוגשה למפכ"ל יחד עם ח"כ אילן גילאון ממרצ, החבר בשדולה למיגור הגזענות.
המטה למאבק בגזענות,
 
לטענת תושבי הכפר ביר הדאג, שוטרים ירו לעברם אש חיה כשניסו לפזר הפגנה בשבוע שעבר. המשטרה: "המפגינים יידו אבנים לעבר השוטרים"
תושבי הכפר הבדואי ביר הדאג טוענים כי שוטרים פתחו לעברם בירי חי בשבוע שעבר. הירי התרחש, לדבריהם, במהלך מהומה שנוצרה כששוטרים ופקחי משרד הפנים באו לכפר כדי לחלק צווי הריסה לבתי התושבים. במשטרה אומרים כי ארוע הירי "מוכר ונבדק" וכי השוטרים התמודדו עם הפגנה אלימה, שכללה יידוי אבנים והבערת צמיגים. האגודה לזכויות האזרח פנתה למפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, בדרישה לחקור את הארוע.
יניר יגנה, הארץ, 18/10/2012
 
גמאל גולאני, שנפצע קשה בתקיפה ההמונית בכיכר ציון, זועם על התנהלות המשטרה ומתכוון להגיש נגדה תביעה. המשטרה: "נגיב בבית המשפט"
"חטפתי מכות ומצאתי את עצמי בין החיים למוות", אמר השבוע ל"ידיעות ירושלים". "אני רוצה שהנאשמים יקבלו את העונש הראוי והצודק. יכול להיות שהתיעוד נמחק בכוונה - אלמלא הייתי ערבי הכל היה נראה אחרת".
אחמד אסמר וגילי אלקבץ, MYNET ירושלים, 3/12/2012
 
נמחקו הקלטות החקירה של מבצעי הלינץ בגמאל גולאני
תמיהה מוחלטת, אי-אמון והאשמות חריפות נגד המשטרה, כך קיבלה הלילה (יום א) משפחתו של הנער הערבי שהיה קורבן ללינץ בכיכר ציון בירושלים לפני כשלושה חודשים, את הידיעה כי תיעוד של חלק גדול מחקירות הנאשמים במעשה נמחק ממחשבי המשטרה.
חלק מהחקירות נשמרו ואף הועברו לסנגורים, אך כאשר ביקשה המשטרה להוסיף ולצרוב את כל חומרי החקירה המתועדים, צרבה המערכת רק את השעה הראשונה מכל חקירה. ניסיון נוסף לצרוב את מלוא החומר העלה כי החומר כלל לא נמצא עוד על המערכת. טכנאי שבדק את המערכת גילה כי החומרים נמחקו ולא ניתן לשחזרם. המשטרה לא אמרה נואש והעבירה את מחשב המערכת לבדיקת צוות "עבירות מחשב" המתמחה בתחום, אך התברר כי החומר אבד באופן סופי.
25.11.12, חסן שעלאן, ynet
 
הרב דב ליאור הגיע לשאת דברי חיזוק בפני פלוגת לוחמים, אך גורש משם לאחר מספר דקות, תוך שהחיילים קוראי ציטוטים מתוך "תורת המלך". אחד החיילים: "אני חושב שאין מקום למסרים של הרב ליאור בצבא"
בין חיילי המילואים שגויסו בצו 8 עם תחילת מבצע "עמוד ענן", היה גם חתנו שלהרב ליאור, לקראת סוף השבוע, רגע לפני ששוחררו חיילים המילואים, הזמין בן שחר את חותנו להיפגש עם החיילים, לוחמי חי"ר, ולמסור דברי תורה וחיזוק, לאחר שלדבריו, חיילי המילואים שהיו מוצבים בגבול עזה, נפגשו לאורך השבוע האחרון עם שלל אמנים.
 הגעתו של הרב גרמה למספר מחלוקות בינו לבין החיילים, שגילו כי הוא מבין תומכים הספר הגזענ "תורת המלך", ומנעו מהרב להרצות עד אשר עזב את המקום במבוכה. 
24.11.12, יצחק טסלר, ynet
 
 
זיכוי בבית המשפט בבאר שבע של שני נאשמים בתקיפת שוטרים מקפל בתוכו סיפור הפוך של שוטרים שהיכו, הטיחו לאדמה, התנפלו וריססו גז פלפל. אחר כך תיאמו עדויות ודו"חות: "לא ניתן להסתמך על אף אחת מעדויות השוטרים", קבעה השופטת
אלנה קוריאל, YNET, 24/12/2012
 
הם שרו בקול קריאות גזעניות כלפי הנביא מוחמד, עם הביטוי מוחמד מת שחזר מספר פעמים, כך במשך מספר דקות.
בתיעוד שהגיע ל-mynet נראים המג"בניקים הצעירים כשהם קוראים בקול ללא חשש מהסובבים או מיצירת אירוע אלים שעלול היה להיגרם על ידי מי שאמונים על שמירת הסדר ומניעת קריאות גזעניות בכיכר שנודעה כמקום נפיץ.
11.2.13, משה הלר, mynet ירושלים
 
שירות בתי הסוהר החל באחרונה לאפשר גם לאסירים ביטחוניים לעבור תהליך שיקום, אולם אפשרות זו מוגבלת לאסירים יהודים בלבד ואינה ניתנת עדיין לאסירים ערבים. מדיון שערכה ועדת השחרורים בעניין עופר גמליאל ושלמה דביר, חברי מחתרת בת עין שהוגדרו אסירים ביטחוניים, עלה כי השניים נמצאים בשיקום, הכולל בין היתר מפגשים עם עובדים סוציאליים בכלא, וזכו גם בהטבות אחרות שאסירים מסוגם אינם זוכים להן. מנגד, אסיר ביטחוני ערבי שביקש להתחיל בשיקום נענה כי לא ניתן לשקמו בין כותלי הכלא.
12.2.1, אלי אשכנזי, הארץ
 
ח"כ גמאל זחאלקה (בל"ד) טען כי המשטרה מפלה את הציבור הערבי כאשר אינה עושה עבודתה נאותה בקשר לחקירת מקרי תקיפה של צעירים ערבים. זחאלקה התייחס למקרה תקיפת הצעיר עאוני אבו וואסל מעארה בקניון "מגה בול" בנתניה, כאשר זה התלונן על איומים על חייו במקום עבודתו על רקע גזעני ורק בשל היותו ערבי.
ערב 48, 27/2/2013
 
המחלקה לחקירות שוטרים סגרה את תיקי החקירה כנגד השוטרים שתקפו צעיר ערבי מכפר יאסיף על רקע גזעני, בטענה שהוא ביצע עבירת תנועה. הצעיר טען לאלימות יתרה שנבעה מגזענות.
קיוון סלימאן, פאנט, 7/9/2012
 
נסגר תיק החקירה נגד הצעיר פרנסיס אלראהב מיפו, שהואשם בתקיפת שוטרים. אלראהב טוען שהשוטרים הם אלה שתקפו אותו על רקע גזעני ורק בשל היותו ערבי. הוא סבל מפציעות חמורות כאשר הותקף על ידי 20 שוטרים ויס"מניקים.
במרכז מוסאוא סייע ועקב אחר המקרה וחשף אותו בתקשורת, טעו כי המשטרה משתמשת באלימות יתרה כאשר מדובר בצעיר ערבי ומבצעת מאסרי שווא במיוחד אם אתה ערבי.
אתר בוקרא, 4/10/2012
 
 
מתפללות במסגד אלאקצא טענו כי שוטר מג"ב בעט בספר הקוראן הקדוש למוסלמים בעת סיור בתוך מתחם מסגד אלאקצא בירושלים.
פאנט, 4/3/2013
 
סאמח אבו אלפול, תושב באקה אלגרבייה, טוען שהותקף בידי שוטר שהגיע עם מחלקת הגבייה העירונית כדי לגבות חובות של הצעיר. הוא טוען כי כאשר שאל את השוטר מדוע הוא מאיים עליו והוציא את אקדחו בפניו, הושב לו כי "השוטר חש מאויים", הוא טען שהשוטר דחף אותו ואת אימו והפילה לרצפה ללא כל סיבה ומבלי שאיים על השוטר כלל.
מונא ערמוש, כול אלערב, 5/12/2012
 
מאבט בתיאטרון הרומי בקיסריה תקף תלמידי כיתה ו בבי"ס אלחווארנה בכפר קרע באלות ובמוטות ברזל על רקע גזעני, ורק בשל שהם ביקשו ממנו רשות להיכנס לתיאטרון הרומי. המאבטח לא הסתפק בכך ותקף גם את המורים והמורות שליוו את התלמידים.
איברהים אבו עטא, כול אלערב, 17/2/2012
 
חייל המשרת כשוטר במשטרת מחוז תל אביב הודח מתפקידו לאחר שהתבטא בגזענות כלפי ערבים בפייסבוק.
בתגובה לפרסום האירוע האלים שאירע שלשום בירושלים, בין אישה ערביה לצעירות יהודיות כתב השוטר בפייסבוק, "טוב מאוד, חבל שלא מתה הערבייה".
בני משה, ערוץ 7, 27/2/2013

נגד הקהילה האתיופית:
צעיר אתיופי גולל בפייסבוק מקרה חמור של גזענות ואלימות משטרתית. בשיאה, לטענתו, הותקף פיזית על לא עוול בכפו. "כל חטאי הוא צבע עורי", הסביר. רבבות שיתפו את סיפורו
גיגאו בימרו, סטודנט למדעי הצמח ויוצא יחידת מגלן, עורר סערה ברשתות החברתיות במהלך סוף השבוע, בעקבות סטטוס שפרסם ביום שישי, ובו גולל מקרה חמור בו סבל, לטענתו, מגזענות ואלימות משטרתית.
קובי מנדל, וואלה, 8/7/2012
 
 
המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה היום (שלישי) שאין מקום להעמיד לדין את השוטרים שהיו מעורבים באירוע שהתרחש בליל הסדר האחרון, בו נקראו להפסיק התפרעות של צעירים יוצאי אתיופיה. בהחלטת מח"ש נאמר כי מדובר באירוע מורכב וכי לא נמצא בסיס ראייתי המבסס את העמדת מי מהשוטרים לדין. המקרה זכה לתהודה תקשורתית, בעיקר בשל פרסום בפייסבוק שהעלה צעיר אחר, בימרו גיגאו בן ה-27, שהתלונן כי בעת שניסה להפריד בין המתקוטטים הותקף בידי השוטרים ואחד מהם אף הטיח בו "תחזור לאפריקה". גיגאו טען אז כי "כל חטאי הוא צבע עורי", אולם מחקירת המקרה לא נשללת האפשרות כי שני הצדדים הטיחו זה בזה אמירות גזעניות. טענתו של המתלונן כי חושמל "לפחות חמש פעמים", נפסלה לאחר שנבדקה מערכת ההפעלה של האקדח לאחר האירוע.
קובי מנדל, וואלה, 9/10/2012
 
אירוע מאוד לא נעים עבר על כוכב העבר של מכבי ת"א ונבחרת ישראל בכדורסל, ווילי סימס. לטענת סימס הוא הותקף מחוץ לבית של מכרה בת"א כאשר ניסה להיכנס לרכבו בעזרת סכין לאחר ששכח את המפתחות בתוך רכבו.  
"שכחתי את המפתחות באוטו אז עליתי למעלה לקחת סכין כדי לנסות לפרוץ. מישהו שם לב כנראה שלקחת סכין וחייג למשטרה. ירדתי עם הבן שלי בן ה-13 לאוטו והוא האיר לי על המכונית", אמרסימס והוסיף:”פתאום שוטר דחף אותנו מאוד חזק והתקיף אותי. לא ידעתי מה קרה. צעקו עלי מה לעזאזל אתה עושה?. הם תפסו את הבן שלי ושמו עליו אזיקים. המשיכו לחנוק אותי ולבקש שאשים את ידי באוויר".
"חנקו אותי, לא יכולתי לנשום. שמו על בני בן ה-13 אזיקים. מרגיש שזה בגלל צבע עורי"
אורטל עמר, ONE, 30/12/2012
 
נתונים חדשים בצה"ל מצאו כי 50% מהמתגייסים ממוצא אתיופי מוצאים עצמם בשלב מסוים במהלך שירותם הסדיר בכלא הצבאי מאיזושהי סיבה. כעת בצה"ל מנסים לתקן את התופעה..
חצי מתוך החיילים בני העדה האתיופית הנכנסים לכלא עושים על רקע של עבירות עריקות. 25% נוספים מתוכם נכנסים לכלא על רקע בעיות של נפקדות..
10.2.13, אור הלר, nana10
 
 

נגד מהגרים ופליטים ומבקשי מקלט:
 
שר הפנים, אלי ישי, הודיע על החמרת מאבקו במהגרים מאפריקה. היום (רביעי) לאחר שקיבל את הסכמת משרד ראש הממשלה, הנחה ישי את רשות ההגירה והאוכלוסין להתחיל במבצע אכיפה במסגרתו ייכלאו לראשונה גם מהגרים מסודאן.
טלילה נשר, יהונתן ליס, הארץ, 29/8/2012
 
שוטר מג"ב משה אדיר,  הורשע בבית המשפט המחוזי בבאר שבע בתקיפת פליט סודני וגזילת רכושו, ושימוש בסמכותו באופן לא חוקי. שוטר נוסף, אלדן מימון, זוכה מכל אשמה. להזכיר, המקרה התייחס לאירוע תקיפת הפליט הסודני ב20/12/2009.
עומר דלאשה, פאנט, 13/9/2012
 
נוהל חדש של המדינה מאפשר לה לכלוא זרים לזמן בלתי מוגבל, גם אם אין ראיות נגדם או שתיקם נסגר. במשטרה וברשות ההגירה מגלגלים את האחריות.
בית הדין לביקורת משמורת, שמעצרים כאלו הגיעו לפתחו, מתח ביקורת על הנוהל וקבע כי בחלק מהנסיבות הוא "משמש מסלול עוקף פלילים". פעילים למען זכויות אדם מזהירים כי לצד אי-הזכאות להליך משפטי הוגן, לנוהל השפעה מסוכנת לא פחות בשל האפשרות שזרים יימנעו מלפנות למשטרה ולהגיש תלונה כנגד מי שפגע בהם. חששם הוא שמרגע שיהיו מעורבים בהליך או תוגש נגדם תלונה נגדית, יהיו אלה דווקא הם שיאלצו להיכלא ללא הגבלת זמן. כמו כן, הוא מונע מהמדינה למצות הליך חקירה וכך, במקרים מסוימים, להשאיר דווקא את העבריינים ברחוב
29.1.13, טלילה נשר, הארץ