חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח הגזענות 2013

דוגמאות לפרסומים גזעניים בתקשורת העברית ובמדיה החברתית

פרסום ראשון : 21/03/2013   עדכון אחרון:   21/03/2013


זוהי הפעם הראשונה שאנו מתייחסים בדו"ח לגזענות באתרי התקשורת ובכלי המדיה החברתית. המניע המרכזי להתייחסות לסוג זה נובע מריבוי פרסום מסרים גזעניים ובמיוחד על רקע הסכסוך הישראלי-פלסטיני וכנגד פליטים ומהגרי עבודה, אך לא רק. זוהי תחילתו של מעקב אחרי נטיות ואופן הפרסום בתקשורת העברית ובמדיה החדשה, שיורחב לפרסום בדו"ח הבא.
 
יש לציין, כי אתרי התקשורת החברתית, כמו פייסבוק, טוויטר ואחרים, מספקים למשתמשיהם במה שאפשר לנצל אותה בחופשיות, דבר הגורם לאי רתיעה מהתבטאויות שיש בהן ביזוי לקבוצות חברתיות שונות. הרשויות המופקדות על אכיפת החוק לא יכולות לפקח על מספר עצום של מסרים שעולים מדי יום לרשת, וממילא הן קשורות באופן זה או אחר בממסד, המשתמש בעצמו בגזענות ואפליה בכדי להנציח את שלטונו.
 
בפרק זה יוצגו מספר מקרים, תוך שאנו יודעים בבירור שהיו רבים לאין שיעור,  בייחוד לאור העובדה שניתן להסתתר תחת שם בדוי, כמו שקורה לרוב באתרי צאט או להשתמש בשם הוא כשלעצמו גזעני כמו במקרה הזה בו הטוקבקיסט מתחבא מאחורי השם "מוחמד מת: טיבי מחבל". החלטנו להביא כמה מהמקרים קיצוניים יותר, על מנת להפנות את תשומת ליבכם לתופעה.
 
והנה פרסום לגבי מחקר עדכני בנושא:
 
מחקר חדש שבדק את ממדי הגזענות וההסתה באינטרנט חשף לאן מופנית השנאה: ערבים, שמאלנים, פליטים ומתנחלים – כולם חוטפים
התוצאות לא מעודדות - שליש מהפוסטים אלימים וגזעניים. הביטויים מגוונים ונעים בין קללות רחוב רגילות לביטויי שטנה יצירתיים. עם הספר יודע לכתוב גם כשהוא שונא. 
"אני מחכה בקוצר רוח שהימין האמיתי יתפוס את השלטון", כתב פיני על הקיר שלו בפייסבוק. "או אז, לאחר חקיקה מתאימה, פגרי שמאלנים יתנדנדו ברוח מצוואריהם ממנופים ועגורנים, יוכרזו פרסי עתק לכל מי שיסגיר שמאלנים לידי השלטון, גם פרסים חווייתיים דוגמת השתתפות אקטיבית בתלייתם של הבוגדים". 
עמרי מניב, מעריב, 4/11/2012
 
הנה אנו פוגשים מחדש תגובות גזעניות במיוחד ברשתות החברתיות, אחרי שלפני כארבעה חודשים תגובות קשות במיוחד קראו להרג ילדים פלסטינים לאחר שריפת אוטובוס ובו הילדים, אנו רואים את הגזענות הישראלית עוד פעם, בדמות תיעוד של שוטר מג"ב מכה ילד פלסטיני, התגובות חסרות הרסן הגזעניות האלה, מעידות שוב עד כמה החברה הישראלית נגועה בגזענות.
 

תושביה החרדים של ירושלים ויישובי הסביבה כבר מורגלים למראה ילדות קטנות העוטות על עצמן את אותם שאלים מפורסמים, ומתחת מספר לא מועט של שכבות. סרטון אשר צולם השבוע באזור, גורם לתהודה גדולה בנושא זה.
דודי אביטן, MYNET ירושלים, 27/11/2012
 
הורה התלונן ל-ynet שהוא מצא שבקטלוג התחפושות של שושי זוהר רוב הילדים בהירי עור, שיער ועיניים. פרסומאי פרסם בפייסבוק פוסט נגד פרסומת של מי עדן שמככבים בה 7 ילדים בהירים. שושי זוהר: "יש בקטלוג קשת מגוונת של ילדים וכולם ישראלים". מי עדן: "אין מאחורי הטענות ולו שמץ של אמת"
מירב קריסטל, YNET, 8/2/2013
 
-28 בינואר 2013 הציג עיתון מעריב בדרך "אקזוטית" את חבר הכנסת הטרי טאלב אבו עראר ממפלגת רע"מ -תע"ל.
הטלויזיה החברתית, 30/1/2013
 
חודשים האחרונים נראה שכלי התקשורת מדווחים על מעשי אונס, רצח, שוד ופשעים אחרים רק כשהם מבוצעים, לכאורה, על ידי מבקשי מקלט, עד שנדמה כי לפני הגירתם של אלה לישראל לא היה בה פשע כלל
 
פרשת הזריקות למניעת היריון שניתנו לנשים מאתיופיה לפני שעלו לישראל עוררה הדים בתקשורת העולמית. אבל דווקא בארץ מתעלמים ממנה כמעט לחלוטין
אורית יששכר, מעריב, 10/2/2013
 
הסתה לרצח של זועבי ברשת החברתית
"כיתת יורים! לא פחות!", "להזריק לה נפט לווריד", "להתנקש?" - אלה העדינות מבין התשובות שקיבל בן-ארי מחבריו בעמוד הפייסבוק לאחר ששאל אותם: "מה לדעתכם צריך לעשות לח"כ זועבי?". לנקסטר נודע כי משרד המשפטים בודק כעת חשד להסתה מצד בן-ארי. בן-ארי מצדו לא מחק את הקריאות לאלימות, אלא ממשיך לעודד אותן. בן ארי בתגובה: "שיבדקו את ההסתה של אנשי השמאל"
שי רינגל, מאקו, 21/11/2012
 
לח"כ חנין זועבי שלום. אבל הבוקר, מפיצה חיפאית אחת ברשת החברתית פייסבוק מודעת אבל המבשרת על מותה כביכול של הח"כית. בקשה לתגובה מהגברת זוהרית פרץ ("זוהר אירועים"), מי שהניחה את המודעה הזו בדף הפייסבוק שלה, טרם נענתה. זועבי אומרת כי תגיש תלונה במשטרה.
יואב איתיאל, מגזין המושבות, 21/11/2012

מגיש תוכנית הטלוויזיה דן מרגלית גירש את ח"כ גמאל זחאלקה (בל"ד) מהאולפן באמצע שידור ישיר במהלך מבצע עמוד ענן.
יוטיוב
הפרשייה הבאה הסעירה בשבוע האחרון גולשים ברשת. אחת מהן, אורטל בן דיין, החליטה לעשות מעשה ולעלות את דעותיה לרשת. טור שזכה למאות לייקים ושיתופים ומציג עמדה מחרידה על מצב הגזענות בארץ. הנה הפוסט המלא: היום, עיתון הארץ עשה לספורטאי שחר צוברי, בעל המדליה האולימפית, אנסטסיה מיכאלי. במדור "תוצרת הארץ- ועדת המדרוג", הנציגים האלמוניים וה"איכותיים" של המדור, דירגו את שחר צוברי ב"נמוך ורע". הוא ערס הם קבעו, ולא סתם ערס, ערס מאילת.
אתר טינק, 8/8/2012
 
“בחור ערבי יקר”, פונה ארגון להב”ה בכרוז גזעני שפרסם אתמול בעברית ובערבית, ושבו הוא מזהיר גברים ערבים מפני ניהול מערכות יחסים עם נשים יהודיות. הכרוז מסתיים באיום מרומז: “בשבוע שעבר ערבי שחשב למצוא בנות יהודיות נפצע. אנחנו לא רוצים שתיפגע, שמור על הכבוד של הבנות שלנו כי בנפשנו הדבר!” אומת הרשת משיבה לארגון בממים.
עידו קינן, וואלה, 22/8/2012
 
מאורעות ליל אמש בדרום תל אביב העירו את זעמם של הגולשים. חלק ביקש לתמוך בתושבי שכונת התקווה ובחברי הכנסת, חלק אחר זעם על גילויי הגזענות והשווה את ההפגנה האלימה לאירוע "ליל הבדולח"
ביטויי האלימות והתבטאויותיהם של חברי הכנסת הבעירו את האש גם ברשת. גולשים העלו פוסטים בהם השוו את האלימות נגד המסתננים לליל הבדולח, ואת התבטאויות התושבים לתעמולה הנאצית. עמוד הפייסבוק של ח"כ מיכאל בן ארי  התמלאו בהערות של גולשים שטענו כי נבחרי הציבור מעודדים את הגזענות. עמוד הפייסבוק של  ח"כ מיכאל בן ארי  התמלאו בהערות של גולשים שטענו כי נבחרי הציבור מעודדים את הגזענות. עמוד הפייסבוק של גם אני "שמאלני/ת בוגד/ת" העלה סרטון עם דבריה של רגב: "צפו והאזינו לנאומי ההסתה הקיצוניים והמסוכנים של 3 חברי כנסת בישראל. הפיצו ושתפו את הרוע"
ויטה קיירס, YNET 24/5/2012
 
חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי לא עוצרת, אך גם הגולשים המתוחכמים והיצירתיים לא. לרגל המתקפה המחודשת שלה כנגד הקהילה הגאה, כשעל המוקד כעת הלסביות - עלו בפייסבוק כמה פוסטים שנונים ביותר שמסכמים את המצב. עצוב, אז צוחקים
מאקו, 12/6/2012

ברגע הדחתה של גקי, שלל גולשים זועמים הציפו את עמודי הפייסבוק של "מאסטר שף" ו-mako בטענה כי סלמה עלתה שלב מכיוון שהיא ערבייה ולא בגלל איכויות הבישול שלה. ההודעות היו בחלקן גזעניות ואף כאילו שכינו את סלמה "מחבלת" וטענו כי מדובר באפלייה מתקנת. בתגובות התלוננו הגולשים על כך שסלמה בחרה בחומר הגלם קדאיף וטענו כי השופטים מפחדים שיקראו להם גזענים. יש לציין שהיו גם לא מעט תגובות שתמכו בסלמה ועודדו אותה.
"הערב נפרדנו מסלמה המקסימה ומאחלים לה הצלחה בהמשך", נאמר בפוסט הרשמי שפורסם בעמוד, "לילה טוב ומתוק לכולם!". אולם תגובות הגולשים לפוסט כללו משפטים כמו "בחירה לא הגיונית ואפילו גזענית", "גזענים שאין כמותם", "זה בגלל המוצא שלה הם לא אוהבים ערבים" ועוד מאות תגובות הטוענות לאפליה על רקע מוצא וגזע. עד כה פורסמו כמעט 1,000 תגובות לפוסט.
מאקו, 29/1/2013
 
סטיפס לנוער, 14/8/2012
 
 
סטיפס לנוער, 29/10/2012
 
התנועה לאיכות השלטון פרסמה נתונים של שכר יסוד והטבות שמקבל אברך הלומד בכולל. הנתונים הוצגו כשברקע מתנוסס סמלה של מדינת ישראל ולצדה הופיע הטקסט הבא: "התמונה שרצה ברשת משקפת מציאות חברתית עגומה בישראל בשנת 2012 - המרתיח בכל העניין הוא שאלה שלא משרתים בצבא, הם גם אלה שלא יוצאים לשוק העבודה, ובסופו של יום הם גם אלה שמקבלים את הדיור בר-השגה. והם גם אלה הנהנים ממתנת המולדת ששווייה מאות אלפי שקלים. ומי יהין ויאמר כי חלם זה לא פה". 
באתר דוסים, ששם לו למטרה להילחם, בין היתר, בהסתה נגד החרדים בתקשורת ציינו, כי כבר כאשר פורסמו הנתונים, לפני שלושה חודשים, ברחבי הרשת, הם הסבירו מדוע "הנתונים מעוותים לחלוטין". 
בפוסט שפרסמו מחו נגד התנועה לאיכות השלטון: "כפי שכל אדם עם שכל ישר בקדקודו יכול להיווכח מדובר בהסתה נמוכה ורדודה כאשר המספרים מומצאים ללא כל קשר למציאות ההפוכה כמובן לחלוטין. 
התנועה עצמה הגיבה: "אין בפרסום התמונה, אמירה כי הנתונים בה מדוייקים במאה האחוזים ולא כתבנו כך ונתקן בהתאם, מטרתה לא לעורר הסתה נגד ציבור זה או אחר - אך יש בה כדי להציג לציבור שני מאבקים, עליהם ייערכו החודש דיונים בבג"צ : המאבק לשוויון בנטל הגיוס, והמאבק על מתווה הקריטריונים לדיור בר השגה שקבעה ממשלת ישראל. - שאנו חושבים שהם מהותיים, כדי לעצור מציאות מתמשכת של אפליה". 
12.11.12, יקיר אדמקר, בחדרי חרדים
 
גזענות בוטה ברשת החברתית פייסבוק: גולשת בשם איילה בן נפתלי פרסמה בדף הבית שלה תמונה שבה היא נראית בגינת לוינסקי בתל אביב על רקע עובדים זרים מאפריקה, וכתבה: "אין שלטים שאוסרים להצטלם עם החיות המוצגות. לא היו גם שלטים שאסרו האכלה".
ניר ארנון, מעריב, 23/9/2012

בדוי תחת שם "מוחמד מת": ובתמונת הפרופיל שלו "טיבי מחבל".