חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח הגזענות 2013

סיכום

פרסום ראשון : 21/03/2013   עדכון אחרון:   21/03/2013


דו"ח הגזענות 2013 המתפרסם בשם המטה למאבק בגזענות בישראל סוקר, אוסף ומתעד השנה 646 אירועי גזענות שאירעו בארץ בפרק זמן מוגדר של 12 חודשים, ממרץ 2012 ועד פברואר 2013 והוא מתפרסם גם השנה לקראת היום הבינלאומי למאבק בגזענות שחל ב-21 במרץ. בנוסף לפרקים שכלל הדו"ח הקודם, נוסף השנה עוד פרק המתייחס למקרי גזענות כלפי אוכלוסייה דוברת רוסית.

 

בין 646 האירועים שתועדו השנה בדו"ח נכללים 18 מקרי גזענות כלפי אוכלוסייה הדוברת רוסית. בלעדיהם קיימים בדו"ח 628 מקרים בשנה ובממוצע 52 אירועים לחודש, לעומת הדו"ח של שנת 2012 שכיסה 11 חודשים, ותיעד 511 אירועים ובממוצע 46 אירועים לחודש. לפי חישוב זה, נמצא שקיימת עלייה ממוצעת של יותר מ 10% באירועי גזענות בכלל.

 

נקדים ונברך על הירידה שרשם הדו"ח בשלוש קטגוריות חשובות והן: גזענות של כוחות הביטחון, מקרי חקיקה גזענית ופגיעה בחופש הפעולה הפוליטי של מנהיגות הציבור הערבי. בגזענות של כוחות הביטחון ירד מספר האירועים מ-58 מהשנה הקודמת ל-24 מקרים השנה, דהיינו, ירידה של יותר מ-50%. יש לציין כי הירידה המשמעותית באירועי גזענות של כוחות הביטחון הייתה בעיקר באירועים כנגד אזרחים יוצאי אתיופיה, כאשר בשנה שעברה נרשמו 26 אירועים, ואילו השנה רק 4 אירועים.

 

הפחתה כזו במספר מקרי האלימות לא יכולה להתרחש בלי עבודה מערכתית ומתן הנחיות ברורות בתוך המשטרה לגבי יחסה של המשטרה לאזרחים ממוצא אתיופי. במידה דומה, זכינו לראות ירידה באירועי הגזענות כנגד אותה קהילה בגזענות בין אזרחים וגם במוסדות חינוך.

 

במקרי החקיקה הגזענית הייתה ירידה גדולה של כ-50%, כאשר באותה קטגוריה הייתה עלייה ברורה של מספר יוזמות החקיקה כנגד מהגרי העבודה ומבקשי המקלט. ירידה מ-35 מקרים של הצעות חוק או חוקים שעברו ל-19 הנה משמעותית וחשובה.

 

גם בקטגוריה של פגיעה בחופש הפעולה הפוליטי של מנהיגות הציבור הערבי, נרשמה ירידה משמעותית של כ-40%, מ-37 ניסיונות בדו"ח הקודם ל-22 בדו"ח זה.

 

הדו"ח וממצאיו מחזקים גם השנה את הטענה בדבר ההשפעה והיחס הישיר של מקרי הסתה מטעם אנשי ציבור ומובילי דעת קהל על אירועי גזענות בין אזרחים. דו"ח זה מתעד עלייה בקטגוריה של מקרי גזענות של נבחרי ציבור ומובילי דעת קהל מ-59 אירועים בדו"ח הקודם ל-106 בדו"ח הזה, אותה המגמה נרשמת גם במקרי הגזענות בין אזרחים המונים 114 בדו"ח זה לעומת 54 בדו"ח הקודם.

 

ממצא זה מחזק את טענות המטה והמרכז הרפורמי לדת ומדינה, אשר עוקבים ומטפלים באירועי הסתה אל מול היועץ המשפטי לממשלה בעל הסמכות להורות על פתיחה בחקירה כנגד אנשי ציבור,  ואשר בחר כמעט בכל המקרים להמליץ על סגירת התיקים ונמנע מלהורות ברוב המקרים על פתיחה בחקירה.  שני מישורי האכיפה כמעט שאינם פועלים כשהמדובר הוא בציבור הערבי שנפגע משום שהיועץ המשפטי נמנע מפתיחה בחקירה ולא אוכף את עבירות ההסתה הגזענית ועל כן, אנשי ציבור ממשיכים ליהנות מהפריבילגיות  הניתנות להם וממשיכים להשתלח בעיקר בציבור הערבי בארץ ובפליטים ומבקשי המקלט.

 

במקביל רושם הדו"ח 63 אירועים של מקרי גזענות של אזרחים יהודים כנגד אזרחים  ערבים בנוסף ל-20 אירועים של פגיעה ברגשות דת, במסגרת פעולות "תג מחיר" כנגד כנסיות ומסגדים והמשטרה לא מצליחה לרשום יותר מ-10 מקרים של הגשת כתבי אישום ואכיפת חוקים בגין העבירות כאמור.

חשוב לציין, כי לאחרונה ולאור ריבוי המקרים, מורגשת פעילות משטרתית עניפה יותר במישור זה ואף מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו יצא בהצהרה חשובה בעניין.

 

בשתי הקטגוריות הקשורות לגזענות הממסדית והגזענות מטעם בתי עסק, חברות ונותני שירות לציבור הכוללים את רשויות השלטון, כולל מוסדות חינוך ובתי עסק, מועדונים  ומקומות ציבור לא נמצאה מגמת ירידה. נהפוך הוא, הקטגוריה של גזענות של מוסדות מדינה, בתי עסק וארגונים פרטיים וציבוריים רשמה עלייה של יותר מ-20%, מ-155 בדו"ח הקודם ל-190 בדו"ח זה. מתוך כלל האירועים, 114 אירועים כנגד הציבור הערבי, 31 כנגד פליטים ומהגרי עבודה, 14 נגד יוצאי אתיופיה ו-6 כנגד מזרחים.

 

בקטגוריה של גזענות במוסדות חינוך ואקדמיה, נרשמה ירידה כנגד אזרחים ערבים, מ-15 מקרים בדו"ח הקודם ל-10 בדו"ח הנוכחי וכן ירידה של מקרי גזענות כנגד יוצאי אתיופיה, מ-14 אירועים בדו"ח הקודם ל-8 בדו"ח הנוכחי. לעומת זאת, נרשמה עלייה במקרי הגזענות שתועדו כנגד מזרחים, מ-5 מקרים בשנה שעברה ל-8 בדו"ח הנוכחי. כמו כן, תועדו 4 מקרים של גזענות כנגד מהגרי עבודה ופליטים.

 

בשנה האחרונה ניכרה החרפה באירועים הגזעניים. זו הייתה שנה של הסתה מצידם של אנשי ציבור שחלחלה עמוק לתוך החברה בישראל, לאזרחיה ולמוסדותיה. הממשלה החדשה צריכה לשים בראש סדר העדיפויות שלה את החתירה חסרת הפשרות למיגור הגזענות , בעשייה נחושה, כמו גם במאבק בדברי ההסתה הגזענית שחלק ניכר ממנה יצא מחברי הקואליציה הקודמת. אנו דורשים כי במסגרת קווי הייסוד של הממשלה יוגדר תקציב מיוחד לחינוך לסובלנות ותוקם ועדה בין משרדית שתבחן את דרכי ההתמודדות עם הבעיה ההולכת ומחמירה של גזענות במדינת ישראל.

 

בעקבות הצפת הנושא והחמרת תופעות התקיפה הגזענית בשבועות האחרונים הנושא עלה במשא ומתן הקואליציוני ודרישתו של המטה להקים ועדה בין משרדית לטיפול בנושא מקווים שנפלה על אוזניים קשובות. במידה והממשלה תיענה ותאמץ את המלצותינו, יציג המטה שמאגד עשרות ארגונים תוכנית פעולה רב תחומית המבוססת על הניסיון שצברו ארגונים הנאבקים בגזענות בפני הוועדה.

 

לצד חינוך נגד גזענות ולצד פעילות מקיפה לחיזוק הדמוקרטיה, אנחנו דורשים אכיפה, פיצוי הולם לנפגעי גזענות שיכלול טיפול נפשי ופיצוי כספי.

לצד תמונה עצובה זאת של החרפה באירועים הגזעניים, אנו עדים גם ליוזמות שונות בציבור, אשר שוברים שתיקה ומתחילות לפעול למיגור התופעה והמצב העגום, ואנו תקווה כי הממשלה גם תפעל אופרטיבית עם תכנית ותקציבים הולמים למלחמה בגזענות הנפשעת.