חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - חדשות

דו"ח המטה למאבק בגזענות בישראל בעקבות מבצע צוק איתן:44% מהשיח על המצב ברשת הוא שיח גזעני ומסית

 לפי הדו"ח קריאות ההסתה נגעו בעיקר לשמאלנים משתתפי הפגנת השמאל במוצ"ש
 עוד לפי הדו"ח, 44% מהתגובות ברשת בנושא מתייחסות לתושבי עזה כאשמים העיקריים במצב ; 38% האשימו ישירות את החמאס, ו- 7% האשימו את השמאל כאשם העיקרי, כ"תומך בארגוני טרור" ו"תומך בחמאס"

פרסום ראשון : 19/07/2014   עדכון אחרון:   19/07/2014


 הדו"ח הופק על ידי חברת באזילה לבקשת המטה למאבק בגזענות בישראל בתמיכת הקרן החדשה לישראל

 

תל אביב, 15 ביולי

על פי מדד ההסתה והאלימות ברשת של המטה למאבק בגזענות בישראל בתמיכת הקרן החדשה לישראל המתפרסם היום, 44% מהשיח ברשת בנוגע ליחסי ערבים-יהודים הוא שיח גזעני ומסית. לפי המדד,  45% מהתגובות בשיח בנושא זה הן תגובות מסיתות,  45% הן קריאות גזעניות, ו-20% הן גם גם. הדו"ח מציג עליית מדרגה בזעם המופנה לשמאלנים ברשת: 7% טוענים שהשמאל הוא האשם העיקרי במצב.
 
המדד שהופק על ידי חברת באזילה, ניטר את השיח ברשת בין יום שישי האחרון ה- 11.07.14 ועד ליום שני האחרון ה- 14.7.14. הניתוח כולל דגימה של 80 דיונים, שנדגמו בדגימת מכסות, לפי התפלגות השיח לפי זירות. בדיונים אלו השתתפו 3110 גולשים ובסה"כ נספרו 4110 תגובות בכל הזירות. לפי המדד, סה"כ מאז המבצע עלה היקף הדיונים ברשת הנוגע ליחסי יהודים- ערבים ל- 37,000 דיונים, לעומת 17,500 דיונים ביום לאחר מציאת גופות שלושת הנערים החטופים.
 
לפי המדד, רבות מקריאות ההסתה הופנו כלפי משתתפי הפגנת השמאל בתיאטרון הבימה במוצ"ש האחרון וכללו תגובות הקוראות "לשרוף" את המשתתפים או "לירות בהם". לעומת זאת, גילויי הגזענות כללו בעיקר התבטאויות נגד ערבים או קריאות שמחה על מותם בהפגזות.
 
לפי המדד, הדיון העיקרי בשיח על המצב ברשת נגע להרחבת המבצע הצבאי (49%). הנושא השני בגודלו היה הפגנות השמאל (30%) שעורר הדים רבים בעיקר בעקבות הפוסט שפרסם הראפר יואב אליאסי ("הצל"). מיעוט (6%) הביע צער על האוכלוסייה בעזה.
 
המדד אף ניתח את הגורם האשם במצב לדעת חברי הרשתות החברתיות. האשמה העיקרית מופנית כלפי תושבי עזה, שלא מתקוממים נגד שלטון החמאס או מאפשרים לחמאס להשתמש בילדיהם כ"מגן אנושי" – 44% מסך התגובות. 38% נוספים האשימו ישירות את החמאס ויוצרים הפרדה בינם לבין תושבי עזה. תגובות אלו לפי הניתוח מביעים בחלק מהמקרים הבנה לסבל האוכלוסייה האזרחית. 10% נוספים האשימו את הערבים באשר הם במצב וכללו שנאה קיצונית הקוראת "להרוג את כולם". השאר- 7% מאשימים את השמאלנים באשמה הבלעדית למצב, כתומכים בארגוני טרור\ תומכים בחמאס.
 
לפי הדו"ח, מבצע צוק איתן שינה את זירות השיח העיקריות: בעוד שהשיח לפני תחילת המבצע התבצע בעיקר ברשתות החברתיות,  עם תחילת המבצע זירת ההתרחשות העיקרית עברה לדיווחי החדשות - 39%. שאר השיח התבצע ברשתות החברתיות- 36%, טוויטר (13%) פורומים (9%) ובלוגים (3%).
 

לדברי מנהל המטה למאבק בגזענות בישראל עו"ד נדאל עותמאן:

 " המושגים, שנאה, מלחמה וגזענות אינם מושגים נפרדים. אין ספק כי בזמן מלחמה השיח הגזעני מרים את ראשו, אך במקביל הוא גם מלבה את המלחמה והאש סביבה."
 
"מקרי האלימות האחרונים שהתחילו בציד ערבים ונגמרו באלימות כלפי השמאל מראים שנוצרה כאן תרבות חדשה של התבטאויות גזענות והסתה המזינים את האלימות ומגבירים  אותה. נצטרך לעשות הרבה לתיקון המצב שנוצר ונצטרך יותר ויותר שותפים ע"מ לצאת עם קול מאחד הפועל למען הפיוס ונגד הגזענות."
 

11-14.7.14 שיח האלימות ברשת- לחץ כאן להורדת הקובץ המצורף