חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - מאמרים

ליברמן והברית הרוסית-ערבית

עודה בשאראת*

פרסום ראשון : 30/12/2014   עדכון אחרון:   30/12/2014


כדי לקבל טובה מכומר הכפר אמר האיש בטון מתחנף: "זקנך נוטף דבש, יא אבונא". והכומר המנוסה ענה: "הרבה דבש אינו לשם שמים". כל הזמן חשדתי בפטריוטיזם הגואה של מנהיגי "ישראל ביתנו". ביום הם מתקיפים כל ערבי, ובלילה מנהלים עסקים חובקי משרדי ממשלה.

על פי החשדות, נראה שאדוני המפלגה נשבעו לצבוע כל גרגיר שלטוני בצבעי השחיתות. עד כה נעצרו יותר מ–30 פטריוטים, והיד עוד נטויה. אם לסגנית שר הפנים היתה חמולה מרובת נפשות, בדומה לערבים, אפשר לשער שהשםקירשנבאום היה הנפוץ ביותר במסדרונות השלטון. ואחרי כל זה מנהיגי ישראל ביתנו מוכיחים את הערבים על כך שאינם נאמנים למדינה. מה אפשר לומר לחצופים האלה? שעם נאמנותם המדושנת שחיתות, לכאורה, מחמוד אחמדינגאד יכול לישון שנת ישרים.

השנאה לערבים מצד מנהיגי ישראל ביתנו היא צורך אלקטורלי. הגזענות שלאביגדור ליברמן היא חלק מאסטרטגיה קרה, וככזאת היא מסוכנת מאוד. אך מנגד, זו גזענות חסרת שורשים בהווי של עולי רוסיה, שהגיעו לכאן חפים מביטויי שנאה נגד ערבים או זרים. הקהילה הרוסית ברובה המכריע היא משכילה ומצניעה לכת, ורבים מחבריה מקיימים יחסי שכנות טובים עם הציבור הערבי. יש גם קווי אופי משותפים לשתי האוכלוסיות — סגנון הבילוי החברתי, עם המשפחה המורחבת וידידים רבים, הכנסת האורחים. וגם רגשות הקיפוח וההדרה.

ידיד יהודי הסב את תשומת לבי לעובדה מעניינת: בעתות משבר יוצאי רוסיה אינם מדירים את רגליהם מהערים והכפרים הערביים, כמו חלקים אחרים באוכלוסייה היהודית. על פי התנהגותם אני משער, שהם מרגישים בבית בחברה הערבית יותר מאשר במקומות אחרים. מנגד, רק דברים טובים אפשר לשמוע מבעלי עסקים ערבים על היושר של הלקוחות יוצאי רוסיה. יש מי שמדברים על נאמנותם למקום שבו הם מוצאים שירות ויחס טוב.

זאת ועוד, עולי רוסיה הם תושבים לשעבר של מדינה, שבימיה הזוהרים העלתה מזור לחברה הערבית בישראל, כשקיבלה ברוחב לב מאות צעירות וצעירים ערבים ללימודים באוניברסיטאות הרוסיות. כל זה התרחש בזמן שממשלות ישראל הערימו מכשולים בפני הצעירים ששאפו להצטרף לאוניברסיטאות כאן. מאות אקדמאים אלה חוללו מהפכה של ממש בקרב האוכלוסייה הערבית — במשך שנים מעטות זרמו לכאן מאות רופאים, מהנדסים ורוקחים, שהעשירו את חייה.

בפרי היפה הזה — של הסולידריות הרוסית עם עמי המזרח, ובכללם אלה שחיו במדינת הלאום היהודי — אפשר להבחין בכל הדרו כשרופא ערבי משוחח בחופשיות בשפה הרוסית עם רופא שעלה מרוסיה, או כשרופא ערבי מקשיב למכאובי זקן עולה מרוסיה, שדבק בשפה הנפלאה הזאת.

המשותף ליוצאי רוסיה ולערבים, בבתי חולים ובמקומות רבים נוספים, הוא גדול מאוד, בהשוואה לקבוצות אוכלוסייה אחרות. לרבים מהאקדמאים הערבים ובני משפחותיהם רוסיה היא מקור השראה רוחני, תרבותי וחברתי. לרבים מהם פגישה עם יוצאי רוסיה היא כמו פגישה עם בן כפר שהופיע בעיר הגדולה והמנוכרת.

אולי חשיפת פניה של ישראל ביתנו, המבטאת גזענות מאוסה המנוצלת לשם שחיתות, תגרום ליוצאי רוסיה לנער מעליהם את העלוקות האלה, שרק אינטרסים אישיים עומדים בראש מעייניהם. הגיע הזמן להתוות דרך אחרת, שתהלום את המורשת הרוסית המפוארת, שהתאפיינה תמיד ביחס חם למזרח, שהיא במרכזו.