חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - על המטה

המטה למאבק בגזענות בישראל

פרסום ראשון : 15/04/2015   עדכון אחרון:   15/04/2015


המטה למאבק בגזענות יוסד בשנת 2003 ביוזמת מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל וכיום חברים במטה יותר מ-40 ארגונים וקבוצות ללא כוונות רווח המייצגות ומשרתות קהילות וקבוצות שונות בארץ, בין היתר, ארגוני המטה מיצגים את האזרחים הערבים בישראל, מזרחים, אתיופים, דוברי רוסית  וקהילות פליטים ומהגרי עבודה ובנוסף גם ארגוני זכויות אדם הפועלים למען ולקידום נשים, קשישים, נכים, ילדים ואחרים.
קהילות המיעוט שהמטה וארגוניו מייצגים הן קורבנות של דעות קדומות ואפליה. לכן המטרה העיקרית שלנו היא להילחם בגזענות ואפליה מוסדית בעזרת הקואליציה האזרחית הפלורליסטית שלנו. עם זאת קהילות מיעוט אלה גם מביעות עמדות גזעניות וחסרות סובלנות כלפי קבוצות מיעוט אחרות. לכן אנו פועלים כדי לקדם תכניות חינוך ומפגשים של נציגי הארגונים מהקהילות השונות בתוך ועם הקהילות שלנו ופועלים להעלאת מודעות  על ההשפעות השליליות של גזענות וכן, פועלים ליצור סולידריות בין הקהילות השונות בפני הגזענות הממסדית וגם הציבורית. אחת מהאסטרטגיות המובילות שלנו הנה ייזום קמפיינים ציבוריים שמטרתם להגביר ולהעלות את המודעות לצדדים השונים של גזענות וזאת בנוסף לשימוש בכלים המשפטיים והלובי לשינוי המדיניות הגזענית כנגד קבוצות ואחדים שהנם קורבנות הגזענות. דו"ח הגזענות השנתי הנו אחד הכלים שלנו והוא מתפרסם בחודש מרץ בכל שנה ומתעד אירועי גזענות בתחומים שונים של החיים בארץ במהלך השנה הקודמת. אנחנו עובדים עם התקשורת בכל השפות של חברי הקואליציה כולל ערבית, עברית, רוסית ואמהרית וזאת כדי לפקח על אמצעי התקשורת במקרים של גזענות ולהפיץ מידע שמחזק הבנה הדדית.
קיימנו בשנים האחרונות פעילות חינוכית גדולה בשותפות ובשיתוף פעולה עם מוסדות חינוך בארץ ועם ארגונים וקהילות מקומיות שפונים למטה ומבקשים לקדם תכניות חינוך והרצאות של נציגי המטה.
במטה יש את הפורום הרחב שהנו נציגי כל הקבוצות והארגונים החברים במטה, וכן וועד מתאם מ 11 נציגים הנבחרים מדי שנה על ידי הפורום הרחב וצוות המועסק לפי הפרויקטים שמנהל המטה.
 
הפרויקטים של המטה:
 
מאבק באפליה והסתה:
2011 – 2013 ועד היום  :
עסקנו בשלושה תחומי פעילות עיקריים המקיפים את הנושאים האלה.
 ראשית, ניטור והתמודדות עם הסתה של מנהיגים דתיים, אנשי ציבור ומקבלי החלטות, ופנייה ליועץ המשפטי לממשלה לתביעות משפטיות נגד מנהיגים אלה בהתבסס על הסתה.
שנית, עבדנו על הנושא של הסלקציה המפלה ב-בארים ומועדונים ציבוריים, ומקומות בילוי אחרים על ידי הגשת תביעות אזרחיות נגד מועדונים ומוסדות אלה.
שלישית, יזמנו פעילויות העלאת מודעות. קמפיינים שלדוגמא כללו סרטונים וזכותונים ואמצעים שונים על אפליה במועדוני הלילה ובכלל אפליה בכניסה למקומות ציבור.
 
  
מאבק באלימות משטרתית וחינוך נגד גזענות
ב 2014- 2016 אנו מקדישים חלק גדול מהעבודה שלנו לשלושה צדדים עיקריים למאבק בגזענות:
1. פעילות מול המשטרה כדי להפחית אפליה ואלימות משטרתית על רקע גזעני.
2. פעילות מול משרד החינוך וועדת החינוך של הכנסת להשקיע בזכויות אדם ותכניות חינוך נגד גזענות.
3. מיקוד משרדים ומוסדות לצמצום אפליה מוסדית ולעודד אותם לדבוק בחוקים שכבר הוקמו נגד אפליה.
מספר יוזמות ותכניות חדשות בשלבי ביצוע:
 תרבות נגד גזענות:
 ערכנו ונערוך אירועי תרבות ביישובים שונים ברחבי הארץ כדי להביא קהל אחד שכולל גם יהודים וגם ערבים. אנחנו מתכננים להפוך את זה לתכנית קבועה בשנים הבאות, להביא ביחד משתתפים מקבוצות קהל שונות כדי לחגוג וללמוד את התרבות של האחר.

חינוך לזכויות אדם ונגד גזענות:
 קיימנו בשנים האחרונות פעילות חינוכית גדולה בשותפות ובשיתוף פעולה עם מוסדות חינוך בארץ ועם ארגונים וקהילות מקומיות שפונים למטה ומבקשים לקדם תכניות חינוך והרצאות של נציגי המטה.

פורומים מקומיים ואזוריים למאבק בגזענות:
יזמנו וניזום עוד להקמת ויסוד פורומים וקבוצות אזוריים ומקומיים למאבק בגזענות, המטה מתכנן להקים עד סוף 2016  פורומים אזוריים ומקומיים למאבק בגזענות בפריסה גיאוגרפית בכל הארץ בגליל, נצרת והעמק, חיפה והאזור, מרכז הארץ והנגב,אשר יהיו חלק מהמטה והתחלה של תנועה ציבורית עממית למאבק בגזענות בארץ.

המועצה הציבורית למאבק בגזענות:
המטה יזם ומקדם יסוד מועצה ציבורית למאבק בגזענות בארץ שיהיו חברים בה ידוענים ואנשי ציבור בשיקוף כל הקהילות בארץ ושתפעל לצד וביחד עם המטה למאבק בגזענות.
ליצירת קשר ותיאום ניתן להיות בקשר עם מנהל המטה עו"ד נדאל עותמאן:
פקס: 048552772
נייד:0547730162 E-mail:
 
הארגונים החברים במטה:
המרכז הרפורמי לדת ומדינה, מרכז תמורה, מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, עמותת סיכוי, הקשת הדמוקרטית המזרחית, תנועת אחותי, פורום הכרה – למען הכרה בכפרי הבדואים הלא-מוכרים בנגב, קואליציית נשים לשלום, מעגלים-חלקאת, רופאים לזכויות אדם, מרכז תמורה , טבקה – משפט וצדק לעולי אתיופיה, אגנדה,קו לעובד, פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי, מהפך תגייר, עמותת גדאר, תנד"י, מעאן, חיראק, מחסום ווטש, המוקד לפליטים ולמהגרים, ועדת מעקב החינוך הערבי, הקשת בערד, ארבאט, יוזמות קרן אברהם, עמותת משפחות מעורבות, מורשתינו, פסיכו-אקטיב, הרשימה לאיכות המקצוע וזכויות האדם בלשכת עורכי הדין, מרכזsosללימודי אלימות בישראל, ארגון גזענות לא במדינה שלי, בית ספר לשלום בנווה שלום, חיראקונא, א.ס.ף ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט, מרחבים, ילדים ישראלים, שתי"ל, עו"סים שלום, מרכז איעלאם, תנועת אדום חדש, עמותת בוגרי אוניברסיטאות רוסיה וברה"מ, הפורום לשוויון אזרחי ולמאבק בגזענות – כרמאיל ולב הגליל, עמותת בית לרעות טמרה, ארגון אנתימאא ועאטאא מטירה ופעילים/ות עצמאיים/ות.