חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח גזענות 2015

הקדמה

פרסום ראשון : 18/07/2015   עדכון אחרון:   18/07/2015


המטה למאבק בגזענות בישראל (להלן: המטה) סוקר, אוסף ומתעד אירועי גזענות שאירעו בארץ בפרק זמן מוגדר של 12 חודשים, ממרץ ועד פברואר. אירועים אלה מגובשים לכדי דו"ח שנתי המתפרסם מדי שנה לקראת היום הבינלאומי למאבק בגזענות שחל ב-21 למרץ. מדי שנה מבקש הדו"ח לשקף תמונת מצב של אירועי הגזענות שאירעו במהלך השנה שעברה. בדו"ח מתועדים על פי רוב אירועי גזענות כנגד הקבוצות והקהילות השונות וכנגד פרטים מקרב קבוצות אלה: הערבים אזרחי מדינת ישראל, המזרחים, דוברי הרוסית, קהילת יוצאי אתיופיה וקהילת מהגרי העבודה ומבקשי המקלט, וכל זאת בשטח מדינת ישראל בגבולות 1967. בשל האירועים החמורים שהתרחשו בשנת 2014, בראשם מלחמת צוק איתן, החלטנו להוציא בשלב זה מהדורה מיוחדת של הדו"ח, שלא תכלול כמדי שנה את הפרקים העוסקים למשל בגילויי גזענות בספורט, באקדמיה, כלפי יוצאי ברה"מ, בגזענות מטעם מוסדות מדינה או בפגיעה ברגשות דת. הדו"ח המלא הכולל פרקים אלה יימצא בהמשך לכל דורש באתר של המטה למאבק בגזענות בתקופה הקרובה, אך בשלב זה אנחנו מבקשים למקד את תשומת הלב למהלך עניינים בעל אופי של מדרון חלקלק, המתחיל בחקיקה גזענית ובעמדות גזעניות של נבחרי ציבור וסופו במלחמה ובאלימות משולחת רסן שמופעלת על ידי כוחות הביטחון. בשל  הבחירות לכנסת ה-20, הוחלט במטה לדחות את פרסום ממצאי הדו"ח עד לאחר הבחירות ולכלול בתוכו פרק מיוחד המתייחס לתקופת הבחירות.

 

הדו"ח שלפניכם הנו לפיכך חשבון מהודק וממוקד, הכולל התייחסות לגזענות המתבטאת בחקיקה, בעמדותיהם של נבחרי ציבור ומעצבי דעת קהל, בהתנהלותם של כוחות הבטחון וכן לגילויי גזענות במהלך מלחמת צוק איתן ולגזענות במערכת הבחירות 2015.

 

האם מצליח הדו"ח לשקף את המציאות?

החומר שנכלל בדו"ח נאסף במשך שנה שלמה על ידי כותבי הדו"ח והארגונים השותפים במטה, והוא מבוסס בעיקרו על הפרסומים בתקשורת וכן על אירועי גזענות שלא בהכרח זכו להד תקשורתי, אך טופלו במסגרת עבודתם של הארגונים עם הקהלים שאותם הם משרתים. השאלה בדבר הפער הקיים בין הדו"ח למציאות עולה מדי שנה, בעת העבודה העמלנית על איסוף החומרים ותיעוד המקרים שייכנסו לדו"ח. אנו ערים לכך שהדו"ח אינו משקף את המציאות כפי שהיא במלוא חומרתה, ושהנתונים המתועדים והנצברים בו הנם מעטים מסך גילויי הגזענות המתקיימים בפועל, שהרי רבים המקרים שאינם מובאים לידיעת הציבור באמצעי התקשורת. עם זאת, אנו חותרים לאיגום מספר גדול ככל הניתן של אירועי גזענות במישורים שונים ורואים בפרסומם במקור אחד חשיבות עליונה בקידום המאבק בגזענות על פניה הרבים בישראל. בפרסום הנוכחי ביקשנו כאמור למקד את תשומת הלב בפניה  הקיצוניים  של המציאות כפי שבאו לידי ביטוי בשנה שחלפה.

מטרת פרסום הדו"ח היא בראש ובראשונה לאפשר נגישות אינפורמטיבית לגבי גזענות לציבור הרחב, לקובעי מדיניות ומקבלי החלטות, לגופים שונים לרבות ארגוני זכויות אדם בארץ ובחו"ל, כמו גם לארגוני המטה עצמו.  אנו מקווים שעיון מדוקדק בדו"ח ובחינת הנתונים המובאים בו יאפשרו לגופים כאלה ואחרים להעריך מחדש את אסטרטגיות הפעולה בהן הם נוקטים ולקבוע סדרי עדיפויות לפעולה בשטח, לאור הממצאים.