חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח גזענות 2015

גזענות מטעם נבחרי ציבור ומובילי דעת קהל

פרסום ראשון : 18/07/2015   עדכון אחרון:   18/07/2015


מזה מספר שנים מופיע בדו"ח הגזענות פרק על גזענות מטעם נבחרי ציבור, תופעה אשר הפכה רווחת יותר ‏ויותר במחוזותינו. דברי גזענות שיש בהם כדי הסתה נגד מיעוטים אינם פוסחים על אף קבוצת מיעוט בישראל והם פוגעים בערבים, ביוצאי אתיופיה, ב‏מזרחים, בדוברי רוסית, במהגרי עבודה, בפליטים ובאחרים.

אנשי ציבור אלה מנצלים את מעמדם כמובילי דעת קהל ואת יכולתם להגיע ולהשפיע על קהלים גדולים, על מנת ‏לזרוע גזענות, שנאה ואלימות בציבוריות הישראלית. במקום שעובדה זו תיזקף לחובתם של אישי ציבור אלה ‏והם יתבקשו לנהוג משנה זהירות בהתבטאויותיהם שלא לומר לרענן את הלכות המחשבה שלהם, נראה כי מעמדם דווקא מאפשר להם להמשיך ולהסית ‏מבלי שרשויות אכיפת החוק ימצו עמם את הדין.‏

 בהיעדר תגובה ממערכת אכיפת החוק הופכות אמירות אלו שגורות יותר ויותר ומהוות, חלק מהשיח ‏הלגיטימי בישראל בשנת 2015. בהיעדר תגובה חוקית מוטל עלינו המהווים חלק מהחברה הישראלית, להוקיע אמירות ‏אלה ולא לתמוך באישי ציבור אשר דרכי הביטוי שלהם כוללות דברי בלע, שיסוי והסתה. במקביל חובה עלינו לחתור ליצירתו של שיח אחר, מכיל ונטול ‏גזענות ולשאוף לסולידריות בין חלקים שונים בציבוריות הישראלית.

 נגד ערבים

 

הרב של קריית מוצקין: "הקניון שורץ ערבים הצדים ברשתם בנות ישראל מסכנות"

במאמר באתר חב"ד און ליין תקף הרב דוד מאיר דרוקמן, רב העיר קרית מוצקין, את הנשיא ריבלין בשל גינוי הצתת בית הספר הדו־לשוני בירושלים, וטען כי לארגון להב"ה מגיע פרס ישראל.

 נעה שפיגל, הארץ, 14.01.2015

 

פרסום ראשון: ראש עיריית אשקלון הפסיק עבודת ערבים בעיר

איתמר שמעוני הורה לעצור את עבודת הפועלים הבונים את הממ"דים במוסדות החינוך כדי "להגביר את תחושת הביטחון האישי של ההורים, הילדים והצוות החינוכי". מהיום, האבטחה בבתי הספר והגנים תתוגבר.

 יניר יגנה, וואלה, 20-11-2014

 

אדמו"רים ורבנים: "לא להעסיק ערבים"

על רקע ההסלמה במצב הביטחוני והחשש מפיגועים נוספים, הורו אדמו"רים ורבנים שלא להעסיק ערבים. "צעד מנצח, שיבהיר לכל מי שינסה להרע לישראל שחייו לא יהיו חיים".

 יקי אדמקר, וואלה, 20-11-2014

 

הרב לבנון: כל רכב ערבי הוא מוסד טרור

הרב אליקים לבנון - רב המועצה האזורית שומרון ורב הישוב אלון מורה - ביום 10.11.2014 ‏פורסמה ידיעה באתר החדשות "וואלה", תחת הכותרת "הרב לבנון: כל רכב ערבי הוא מוסד ‏טרור". בידיעה ציין הרב לבנון כי הפתרון לפיגועי הדריסה הוא לאסור תדלוק של מכוניות ‏ערביות. הרב צוטט כאומר "כל מכונית היא מוסד טרור וכל תחנת דלק שמספקת דלק למכוניות ‏ערביות שנוסעות בכבישים, זו תחנה שמספקת נשק ותחמושת". עוד הציע הרב לבנון שמכוניות ‏ערביות לא יוכלו לנוע על כבישי ישראל באומרו: "אסור למכוניות ערביות לצאת מערים ערביות. ‏ערבים שירצו ייסעו באוטובוסים. מי שמשתמש ברכב פרטי כדי לתקוף ולהרוג אנשים לא יסע ‏במכוניות". בפנייתנו ציינו כי מדובר בהסתה לגזענות.

 ‏המרכז הרפורמי לדת ומדינה, וואלה

 

 

 נגד מזרחים

 

התביעה והסערה: האמירה על המרוקאים - גזענית ומביישת

לא מופתעים, מתוסכלים: האמירה "אנחנו אירופאים שלא אוכלים הרבה כמוכם המרוקאים", שמיוחסת לרעיית רה"מ, על פי כתב התביעה שהוגש אמש על ידי אב בית ראש הממשלה מני נפתלי, מעוררת ביקורת נוקבת בקרב בני העדה המרוקאית. פעילה בקשת הדמוקרטית המזרחית: "היא חלק מאליטה אשכנזית"

אב הבית לשעבר, מני נפתלי, טען בין היתר בתביעה שהגיש לבית-הדין האזורי לעבודה בירושלים, כי גברת נתניהו גערה בו ואמרה לו: "אנחנו אירופאים, אנחנו עדינים, לא אוכלים כל-כך הרבה כמוכם המרוקאים. אתה מפטם אותנו, ואחר כך כשמצלמים אותנו בחו"ל אנחנו נראים שמנים".

 אילנה קוריאל,  20.03.14

   

נגד מהגרים ופליטים

 סער: "לשקול הגבלת סמכות בג"ץ בסוגיית המסתננים"

 השר בנט על החלטת בג"ץ:"הניתוק של ההחלטה מהמציאות בשטח הוא הפקרת חייהם של תושבי דרום תל אביב. בימים של מצוקה בטחונית וכלכלית, בג"ץ שיגר הזמנה פתוחה לעשרות אלפי מסתננים לבוא לישראל, כל המסתנן זוכה.עלינו לכבד את שלטון החוק, אולם בג"ץ מגלה עודף אקטיביזם ולמעשה נוטל סמכויות מהממשלה, שנושאת באחריות עליונה לבטחון וטובת ישראל".

 יו"ר סיעת הבית היהודי ויו"ר השדולה להחזרת המסתננים לארצם, ח"כ איילת שקד: "היום חרב עולמם של מאות אלפי אזרחים במדינת ישראל. בג"ץ קרא לכל תושבי אפריקה להגיע לישראל. הוא פגע בביטחון המדינה ובביטחון תושבי דרום תל אביב ורמס את הרשות המחוקקת.

 ח"כ דני דנון (ליכוד) אמר בתגובה להחלטה כי "שופטי בג"ץ העדיפו את טובת המסתננים על פני תושבי דרום תל-אביב, את האוטובוסים מחולות יש לפזר בקיבוצים ולא לשלוח שוב לשכונות בדרום תל-אביב. זו החלטה אשר מנותקת מהמציאות הכאובות בדרום ת"א ובכל השכונות המוצפות בפליטים".

שר הפנים לשעבר, ח"כ אלי ישי הגיב אף הוא להחלטת בגץ ואמר "החלטת בג"ץ פוגעת בעתיד המדינה ואזרחיה, ואינה משקפת את טובתו וטובת עתידו ואף סותרת זאת. החלטתם מקדמת את ישראל להיות מדינת כל מסתנניה על פני מדינת כל אזרחיה. ייתכן ויש חובה להכניס בלימודי המשפטים גם לימודי אהבת העם, המדינה והארץ".

 יו״ר הקואליציה, ח״כ יריב לוין אמר כי ״פסק הדין הפוסט ציוני של בית המשפט העליון חותר תחת עצם קיומה של ישראל כמדינה יהודית ורומס ברגל גסה גם את ריבונות הכנסת. שופטי העליון הפקירו את תושבי תל אביב, אילת ואת אזרחי ישראל כולם אשר נותרים חשופים אל מול שטף המסתננים אשר ישובו וישתלטו על שכונות מגורינו. שופטי העליון מנותקים מהמציאות, מנותקים מהעם ובזים לעקרון היסוד של ישראל כמדינה יהודית בעלת משטר דמוקרטי. הכנסת חייבת להתעורר ולשנות במהלך מהיר ונחוש את שיטת בחירת השופטים, כך שבמקום ״חבר מביא חבר״ נקבל שופטים ערכיים המחוייבים לעתידה של ישראל״.

 ח"כ מירי רגב אמרה כי: "החלטת בג"ץ בעניין חוק המסתננים חושפת שוב  את המציאות בה השופטים מנותקים מהציבור הישראלי. החלטת בית המשפט העליון הפוסלת את שני המרכיבים המרכזיים בחוק, קוראת לכל מי שנמצא באפריקה לבוא לישראל כי כאן המסתננים יהיו זכאים להסתובב חופשי.

 "בית המשפט לא ראה את טובת הציבור הישראלי ובהחלטתו יגרום למציאות בלתי נסבלת בתוך מדינת ישראל. פסילת החוק מהווה משבר אמון בין הכנסת לרשות השופטת ועל כנסת ישראל לשקול להגביל סמכות בגצ לפסול חוקים של הכנסת".

 סופיה רון וזאב קם, מעריב, 22.9.2014

  

נתניהו: "אין בישראל פליטים מאפריקה, רק מהגרי עבודה לא חוקיים"

ראש הממשלה נאם בניו יורק בפני 300 אנשי הפדרציות היהודיות והגיב בצורה עקיפה ומעט עוקצנית לתגובת משרד החוץ האמריקני לדבריו אמש באו"ם. "אנחנו חייבים לעצור את דאעש אבל במקביל חייבים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", הוא אמר. במהלך נאומו נתניהו התייחס גם לסוגית הנתינים הזרים מאפריקה בישראל ואמר כי הם אינם מבקשי מקלט אלא מחפשים מקום עבודה: "אנחנו לא חייבים לפתוח את הגבולות ולתת למהגרי עבודה לא חוקיים להציף את המדינה, נטפל בזה במסגרת החוק"

נענע 10, 30.9.2014