חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח גזענות 2015

גזענות בין אזרחים

פרסום ראשון : 18/07/2015   עדכון אחרון:   18/07/2015


אחד המאפיינים הבוטים של החברה בישראל הוא הגזענות המופגנת על ידי אזרחים מקבוצות כאלה ואחרות כלפי אזרחים מקבוצות בעלות מאפיינים אתניים, לאומיים או דתיים שונים. כל עלייה של יהודים לארץ חוותה בשעתה גילויי גזענות מהקבוצה השלטת ומהקבוצות שהתבססו זה מכבר כאן, כאשר התפיסה של האחר כזר וכמאיים והגדרתו ככזה סיפקה לגיטימציה להתנהגות זו. הגזענות בישראל זוכה לגיבוי ואף מלובה לעיתים קרובות, בעיקר בעשורים האחרונים, בין היתר על ידי רבנים המתירים את דמם של מי שאינם יהודים ועל ידי פוליטיקאים, דתיים ברובם, החוששים מפגיעה בטוהר הגזע היהודי ומינו את עצמם לשומרי הסף שלו.

 

כידוע, גזענות עשויה לנבוע מפחד, משנאה, מבורות ומחוסר היכרות של הגזען את מושא שנאתו. מה מטרידה ההבנה כי מדיניות הממשלה לוקה לעיתים קרובות בכל אלה ואף מחזקת את הנטייה למצבים אלה בקרב הציבור. כשההנהגה נגועה בגזענות כלפי ציבורים נרחבים בחברה, מופעיה נעשים תכופים, היא מעמיקה ומתעצמת, פושה ומהרסת את החברה כולה.

 

פירוט אירועי הגזענות כפי שמופיע בדו״ח זה מורה על רמת הגזענות הגבוהה, בואכה אלימות על שלל ביטוייה.  הדו"ח מעיד על כך שניתן למצוא בחברה בישראל גזענות של כולם נגד כולם. יהודים נגד יהודים, בדגש על יוצאי אתיופיה, גזענות נגד אזרחים ערבים ונגד מהגרי העבודה. גם הערבים מגלים גזענות כלפי יהודים, וביטוייה נעשים אלימים במיוחד בתקופות משבר כגון מלחמה או בעת מערכת בחירות.

 

בפרק זה מובאות דוגמאות מדווחות של ארועי גזענות בכל תחמי החברה והחיים בארץ. הם מייצגים את הנעשה בחברה, אך כאמור בהקדמה לדו"ח זה, אין הם מתיימרים לכסות את כלל אירועי הגזענות המתקיימים בישראל.

 

נגד ערבים

 

ערבי יתחתן עם יהודיה תחת אבטחה - והפגנה

בשבוע הבא תתקיים חתונתו של מחמוד מנסור, ערבי תושב יפו, עם בחירת לבו היהודיה - מורל מלכה. מחשש להגעתם של מאות פעילי ימין, שצפויים להפגין במקום, שכר החתן 14 מאבטחים פרטיים שינסו לשמור על הסדר באירוע.

 מנדי גרוזמן, NRG, 13.8.2014

 

הפגנה ימנית וקריאת מוות לערבים בירושלים

צילום וידאו של צעירה מירושלים מראה פעילי ימין בהפגנה קוראים מוות לערבים.

1.7.2014

 

פעילי להבה טוענים שסילקו פועלים ערבים "שהטרידו בנות בירושלים"

וידאו של פעילי ארגון להב"ה שטוענים כי "הוזעקו לסלק פועלים ערבים שהטרידו נערות יהודיות בשכונת הר נוף בירושלים".

 יוטיוב – 16.8.2014

 

כתובות של תג מחיר ולהב"ה בסניף בני עקיבא

קריית אונו: חניכי התנועה ריססו על קירות הסניף כתובות של הארגון הימני הקיצוני להב"ה ושל פעולות תג מחיר. חברת המועצה ליאת ארבל: לביטויי גזענות כאלה אין מקום בעיר שלנו. העירייה: משנודע הדבר, יצאו מכתבים חריפים לכל הגורמים עם הוראה למחוק את הכתובות. ומה אומר מזכ"ל התנועה? הוא טוען שמדובר בניגוח פוליטי.

 יעל שני , YNET, 22.01.15

 

חייל דרוזי הותקף במועדון "כי דיבר ערבית"

רזי חסיסי, לוחם גולני מדליית אל-כרמל שוחח בערבית עם חברו במועדון בקיבוץ יגור. זה נגמר בתקיפה במגרש החניה: "אחד מהם הרים אבן גדולה ושבר את החלון". חסיסי נותח ברמב"ם

 אחיה ראב"ד,  Ynet, 07.02.15

  

בית למכירה בנצרת עילית "לא לחמאסניקים"

מודעה גזענית להשכרת ומכירת דירה בעיר נצרת עילית, על המודעה נכתב "אנחנו לא מוכרים דירות לאש"פיסטים וחמאסניקים למיניהם... המתנחלים בהר". האירוע התגלה לאחר המלחמה בעזה בקיץ האחרון.

 אתר אלוואד, 9.9.2014

 

 

10  היכו דרוזי בי-ם: "שמעו שדיברתי בערבית"

"יריקה, מכות, זכוכיות, בקבוקים": כך תקפו עשרה חובשי כיפה את החייל המשוחרר טומי חסון. "ירד לי דם על הראש, האוזניים והחולצה", שחזר. אחיו: לפני חודש נרצחו שוטרים דרוזים בפיגועים, עכשיו דרוזי מקבל מכות מיהודים.

 רועי ינובסקי, Ynet,  23.01.15

 

התנכלות למשפחה ערבית בעכו על רקע גזעני

משפחה ערבית בעכו טוענת לגזענות מצד שכניה היהודים, המשפחה היא הערבית היהחידה בבניין בשכונה מעורבת בעיר עכו, אך השכנים כל הזמן מתנכלים להם והמשחה טוענת שהם מטרידים אותם ממניע גזעני, "ברגע שהילד חוזר מבית הספר עולה השכנה ודורשת שנהיה בשקט כי בנה ישן".

 אתר עכונט, 6.1.2015

 

"נוסעים רבים שמזמינים מוניות בירושלים מבקשים נהג לא ערבי - זו גזענות"

נהגי מוניות ואוטובוסים באזור ירושלים מדווחים על גילויי גזענות ואף אלימות בתחנות המוניות ובאפליקציית גט טקסי נתקלים בלקוחות שמבקשים כי הנהג שיאסוף אותם יהיה יהודי, ולחלופין "שומר שבת"

 דניאל שמיל, דה מרקר, 1.1.2015

 

חשד: דברי הסתה נגד עובדי ציבור ערבים מעכו

בעמוד "הדף העכואי" מופיעים תמונות של שייח עאסי, שוטרים, חיילים ופקחים ערבים המתגוררים בעיר, לצד ביקורת חסרת רסן. המשטרה: "נפעל ביד רמה נגד כל מי שינסה להפר את השקט"

 יפה ברנס, Ynet,  01.01.15

                               

100  ניצולות מכפרים ערבים בערב מרגש

הרב שמואל אליהו בירך כל אחת מהן בברכה מיוחדת. הן קבלו פמוטים עם נרות שבת וברכת הדלקת נרות.

 רעות הדר, ערוץ 7, 31.12.14

 

המשטרה: מעצר 5 צעירים שהכינו אבנים לרגימת ערבים בירושלים

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי המשטרה עצרה 5 צעירים תושבי העיר ירושלים, כולם קטינים, הכינו בלילה אבנים ככל הנראה על מנת לתקוף בהם ערבים למחרת באמצע גן ציבורי, כמו כן נמצא בחלקתם 2 סכיני קומנדוס ומעט סמים.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 21.12.2014

 

המשטרה: כתובות נאצה נגד ערבים באילת

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי נמצאו כתובות גזעניות כנגד תושבים ערבים ומוסלמים בעיר אילת. על קירות אולם ספורט נמצאו כתובות "מוות לערבים" ו "להב"ה" כמו כן צוירה דמות של גבר אוחזת בנשק ונכתב מעליה "מוחמד".

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 19.12.2014

 

וידאו ביוטיוב: פיצוץ ערבים

וידאו שהופץ באינטרנט תחת השם "ערבים, גז ומוח של יתוש" מראה שני ערבים מתעסקים במיכל גז קטן, ואחרי שניות מראה אותם מתפוצצים.

 יוטיוב 6.12.2014

 

 המשטרה: מעצר צעיר שהודה בונדליזם במהלך משחק של בית"ר סכנין בדוחה

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי קטין (14,5)  הורחק מכל מגרשי הכדורגל לשתי עונות בהוראת בית משפט השלום ירושלים וחובת התייצבות בתחנת משטרה "מוריה" בכל מחצית במשחקי קבוצת בית"ר, לאחר שהודה בונדליזם במגרש דוחה בסכנין מניע גזעני, במהלך המשחק בין בית"ר לסכנין. הוא הודה שהשתייכות לקבוצת "לה פמיליה" ושהוא פעיל בארגון להב"ה הגזעני.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 7.12.2014

 

המשטרה: שלטים על בית הספר הדו לשוני בירושלים "ערבים הם סרטן"

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי על גבי אחד הקירות של בית הספר הדו לשוני בירושלים נמצאו כתובות נאצה גזעניות כנגד ערבים כאשר שני צעירים הרימו שלט כתוב עליו "ערבים הם סרטן" ו "כהנא צדק" ועוד, שני הצעירים נעצרו במקום לאחר שהשומר הבחין בנעשה וקרא למשטרה.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 1.12.2014

 

המשטרה: תקיפת נהג מונית ערבי בגז מדמיע בירושלים

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי נהג מונית ערבי הותקף בירושלים בגז מדמיע ככל הנראה על ידי צעיר יהודי ברחוב המלך גורג. המשטרה מדווחת כי הוא הועבר לבית חולים שערי צדק לטילפול רפואי.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 1.12.2014

 

 חשד להצתה בי-ם: כתובת "מוות לערבים" אותרה בבית ספר שעלה באש

צוותי כיבוי אש השתלטו על שריפה שפרצה בבית הספר הדו-לשוני ברחוב אריה בעהם בירושלים. נבדק חשד להצתה לאחר שבמקום נמצאו כתובות "מוות לערבים", "אין דו-קיום עם סרטן" ו"כהנא צדק".

  נועם דבול דביר,  YNET, 29.11.2014

 

הותקף בגז בי-ם: "צעקו לי ערבים אתם זבל"

תושב העיר התלונן כי בזמן שביקר בשוק עם בני משפחתו, התקיפו אותו ארבע נערות וריססו עליו גז מדמיע. בית המשפט שחרר אותן ממעצר

 נועם (דבול) דביר, YNET,  21.11.14

 

במשטרת י-ם התקבלו דיווחים של נהג מונית ערבי ועובד ערבי נוסף שטענו כי הותקפו בעיר

על ידי ארבע בנות על רקע לאומני. במקביל -  צעירים ערבים יידו אבנים אל עבר כוחות המשטרה בגבל מוכבר

 גלי צהל, 20.11.2014

 

המשטרה: צלבי קרס בשעב

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי המשטרה עצרה צעיר בן 13 בחשד לריסוס צלבי קרס על אחת קירות מגרש הכדורגל בכפר שעב בצפון.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 10.11.2014

 

המשטרה: כתובות גזעניות בירושלים

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי על גבי אחד הקירות בית ספר בשכונת בת בירושלים נתגלו כתובות גזעניות כגון "מוות לערבים" שרוססו בכל מיני מקומות. המשטרה החלה בחקירה וחיפוש אחר העבריינים.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 30.10.2014

 

המשטרה: כתובות "מוות לערבים" בירושלים

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי בגן ציבורי בשכונת רמת שלמה בירושלים נתגלו כתובות גזעניות כגון "מוות לערבים" שרוססו בכל מיני מקומות. המשטרה החלה בחקירה וחיפוש אחר העבריינים.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 23.10.2014

 

המשטרה: כתובות "מוות לערבים" ברכסים

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי על אחת הקירות של גן ציבורי ברכסים שבצפון נתגלו כתובות גזעניות כגון "מוות לערבים" שרוססו בכל מיני מקומות. המשטרה החלה בחקירה וחיפוש אחר העבריינים.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 18.10.2014

 

 תיעוד תקיפה גזענית: היכו ערבי במוט ומקל

3 אחים יהודים נעצרו בחשד שהיכו צעיר בירושלים. במצלמות האבטחה הם נראים פורצים לחנות מכולת, שלתא שירותים בתוכה נמלט הפועל. הם היכו אותו, ואחד מהם החזיק כנראה אקדח גז מדמיע. החשד: המניע – לאומני.

 נועם (דבול) דביר, YNET,  14.10.14

 

המשטרה: צלבי קרס בשדרות

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי על חלק מהרכבים בעיר שדרות נתגלו ב-6.8.2014 צלבי קרס וסמלים של חברי כת השטן, כמו כן נופצו שמשות ומראות של חלק מהרכבים ונזרק על אחד צבע אדום. המשטרה ובהמשך לחקירות בנושא, עצרה הבוקר שלושה צעירים יהודים (13-15) שאמרו בחקירתם כי ביצעו זאת מתוך שעמום.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 15.9.2014

 

כתב אישום נגד קטין: פגיעה במרפאת שיניים ממניע גזעני

פרקליטות מחוז הצפון  הגישה לפני זמן קצר  באמצעות עו"ד אורית קורין  לבית המשפט השלום לנוער נצרת כתב אישום ובקשת מעצר עד תום ההליכים נגד  קטין בן 16  תושב האזור בגין ביצוע עבירת היזק בזדון מתוך מניע של גזענות או עויינות כלפי ציבור .

 על פי עובדות כתב האישום, ביום  6.5.14 הנאשם התקרב אל חזית מרפאת שיניים השייכת לד"ר חטאר ממסעדה, ביקנעם, ורשם בטוש שחור על גבי דלתות המרפאה "מוות לערבים", "תג מחיר" ו"ד"ש מצומת פרדיס". בהמשך, הרים הנאשם שתי אבנים גדולות שהיו במקום והשליכם לעבר דלתות הזכוכית של המרפאה ונמלט מהמקום. כתוצאה מכך הזכוכית התנפצה ונפער חור בדלת.

 דוברות פרקליטות מחוז צפון, 29.5.2014

 

פעילי ימין בהפגנה גזענית נגד עמותת התרבות הערבית בחיפה

מפגיני ימין רבים התקבצו בקרבת עמותת התרבות הערבית בחיפה וצעדו לעבר עיריית חיפה, כאשר הם קוראים קריאות גזעניות נגד חברי תנועת בל"ד, חברת הכנסת חנין זועבי, וח"כ לשעבר עזמי בשארה. וקראו "חיפה יהודית", "אין עם פלסטיני ואין מורשת פלסטינית", "הקמת מוזיאון ערבי בחיפה הוא פשע", "לשחרר את חיפה מהערבים" ועוד.

 ראזי נאבולסי, ערב48, 1.7.2014

 

 בגיר ושלושה קטינים נעצרו בחשד לפשעי גזענות

הותר לפרסום: הבגיר, בן 24, ניהל קבוצת ווטסאפ בשם "יהודים נגד התבוללות", באמצעותה הסית נגד ערבים. בעקבות קריאותיו, שלושת הקטינים תקפו ערבי שעבד בחנות תיקים בשכונת מאה שערים בירושלים, במהלך חודש ינואר.

 יותם ברגר, גלצ, 21.5.2014

  

המשטרה: צלבי קרס וכתובות גזעניות בבאר שבע

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי נמצאו כתובות גזעניות שרוססו על קירות בית ספר בבאר שבע, בהן נכתב "תג מחיר", "חנין זועבי נאצית", "תחזירו את הילדים", "מוות למחבלים", "ערבים זונות", כמו כן צוירו מספר צלבי קרס במקום. המשטרה פתחה בחקירה.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 27.6.2014

 

 תלמידי ישיבה הואשמו בפשע שנאה: "כתוצאה גזענות"

שלושה תלמידי ישיבה בני 17-16 הואשמו היום בהשחתת רכבים וריסוס כתובות בגוש חלב בתחילת החודש שעבר. הם הואשמו בעבירות חבלה במזיד ברכב בצוותא מתוך מניע של גזענות או עוינות. הפרקליטות: "הם עוררו תסיסה וטינה בקרב בני המיעוט הערבי"

 אלון שני, חדשות 2, 26.05.14

 

 המשטרה: תג מחיר וכתובות גזעניות נגד סודנים

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי על גדרות של בית ספר "נופים" ברחוב החצוצרה 8 בתל אביב נמצאו כתובות גזעניות נגד מבקשי מקלט ופליטים, ביניהן נכתב "תג מחיר" ו "מוות לסודנים". המשטרה פתחה בחקירה.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 5.6.2014  

 

קבוצת "יהודים נגד התבוללות" מואשמת שתקפה ערבים בירושלים

כתב אישום הוגש נגד 4 חברי הקבוצה בגין קשירת קשר לביצוע פשע ממניע גזעני ותקיפה. "אנחנו יודעים לעשות עבודה טובה ונקייה", כתבו בפייסבוק

 

ניר חסון, הארץ, 20.05.2014

  

כתב אישום נגד צעיר בגין חבלה במזיד ברכב ממניע גזעני

פרקליטות מחוז הצפון  הגישה לבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום ובקשת מעצר עד תום ההליכים נגד  אדיר יוסף בן 26 תושב יקנעם עילית  בגין ביצוע עבירות של חבלה במזיד ברכב מתוך מניע של גזענות, החזקת סכין והסתייעות ברכב לביצוע פשעעל פי עובדות כתב האישום ,במהלך החודשים מרץ-מאי 2014 באזור יקנעם אירעו 14 מקרים שעניינם פגיעה ברכוש רק בשל השתייכות בעלי הרכוש למגזר הערבי. הפגיעה, בעיקרה, באה לידי ביטוי בניקוב צמיגי כלי רכב וכתיבת כתובות מתסיסות וסמלים על גבי כלי הרכב - זאת באופן שנועד להבהיר כי מבצעי הפעולה הינם מהמגזר היהודי.

 פרקליטות ממחוז צפון, 28.5.2014

 

המשטרה: כתובות גזעניות בלוד

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי כתובות גזעניות נתגלו על קיר מודעות קרוב לתחנת הרכבת המרכזית בלוד. הכתובות כללו קללות כלפי הנביא מוחמד וישוע. המשטרה פתחה בחקירה.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 26.5.2014‏ 

 

המשטרה: תג מחיר ביקנעם

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי נמצאו כתובות נאצה בפעולת "תג מחיר" ביקנעם, כאשר פוצצו צמיגים של רכב השייך לערבי מעכו בעיר, ועל קדמת הרכב רוססו כתבוות "תג מחיר" ומגן דוד, המשטרה פתחה בחקירה.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 3.5.2014‏  

 

תיעוד: חברי קבוצה גזענית בפייסבוק תוקפים ערבי

3 נערים מירושלים הודו בתקיפת אזרח ערבי שעובד בחנות בירושלים. בחקירתם סיפרו שפעלו לפי הוראה בקבוצת הפייסבוק "יהודים נגד התבוללות", ולפיה יש לתקוף זוגות מעורבים

 יאיר אלטמן, מערכת וואלה! 20.5.2014

 

המשטרה: תג מחיר בפתח תקווה 2

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי נמצאו כתובות נאצה ברחוב אבן ספיר בעיר פתח תקוה, על גבי גדר של אזור בנייה במקום, ונכתבו בין היתר כתובות "מוחמד חזיר" ו "מוות לערבים" ו "תג מחיר", המשטרה פתחה ‏בחקירה.‏

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 22.5.2014‏ 

  

המשטרה: תג מחיר בפתח תקווה 1

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי נמצאו כתובות "תג מחיר" ו "מוות לערבים" על גבי תחנת אוטובוס בעיר פתח תקווה, המשטרה פתחה ‏בחקירה.‏

 

דוברת המשטרה לובא סומרי, 7.5.2014‏  

 

המשטרה: תג מחיר בכרמיאל

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי נמצאו כתובות נאצה בפעולת "תג מחיר" בעיר כרמיאל שבצפון, כאשר רוססו כתבוות "תג מחיר" ו "תג מחיר ישלם את המחיר" על קבר של הרב כלפתא וכמו כן נמצאו צלבי קרס במקום, המשטרה פתחה ‏בחקירה.‏

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 6.5.2014‏  

 

המשטרה: מעצר צעיר בזמן שניקב צמיגים בפעולת תג מחיר ביקנעם

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה צעיר תושב יקנעם (25) נעצר במאמץ משותף עם השב"כ והימ"ר, הוא נתפס בזמן שניקב צמיגים לרכב השייך לפועלים ערבים באזור בנייה קרוב, המשטרה פתחה ‏בחקירה.‏

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 7.5.2014‏  

 

המשטרה: צלבי קרס ברחוב ירושלים ביפו

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי נמצאו שני צלבי קרס שרוססו בספריי שחור על אחד קירות בניין העירייה ברחוב ירושלים בעיר יפו. המשטרה פתחה ‏בחקירה.‏

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 8.5.2014‏  

 

  4 נערים נעצרו בחשד שריססו "תג מחיר" באתר בנייה ליד י-ם

ארבעה נערים נעצרו בחשד שריססו הלילה את הכתובות "תג מחיר" ו-"כהנא צדק" באתר בנייה במועצה המקומית טלז-סטון, סמוך לירושלים. בחקירתם הם הודו במיוחס להם.

YNET,  4.5.2014‏

 

המשטרה: תג מחיר בפרידיס

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי נמצאו כתובות נאצה בפעולת "תג מחיר" בכפר פרידיס בצפון, כאשר כתובות גזעניות נתגלו על מסגד בכפר, בהם נכתב "מסגדים סוגרים במקום ישיבות" ו "תג מחיר", כמו כן צויר מגן דוד. כמו כן נוקבו צמיגים ל-17 רכבים באזור מסגד "אלרחמה" שהותקף. המשטרה פתחה ‏בחקירה.‏

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 29.4.2014‏ 

 

המשטרה: ניקוב צמיגים בעכו ויקנעם

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה צמיגים נוקבו בעכו ויקנעם. כמו כן רוססו מגני דוד על שני הרכבים שנופצו גלגליהם ברחוב כרמל ביקנעם. ברחוב אניליביץ בעכו נופצו גלגליהם של 7 רכבים השייכים לאזרחים יהודים וערבים (4 ו 3 בהתאם), המשטרה פתחה ‏בחקירה.‏

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 30.4.2014 

 

המשטרה: תג מחיר על בית ספר בעכו

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי נמצאו כתובות נאצה בפעולת "תג מחיר" על גבי קיר של בית ספר "רוז" בעיר עכו, בין היתר נכתבו "מוות לערבים", המשטרה פתחה ‏בחקירה. ומסרה שכל הנראה מדובר בהשתובבות של ילדים.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 27.4.2014

 

בתוך שעות בודדות: שני פשעי שנאה נגד ערבים בצפון

עדי חשמונאי ואחיקם משה דוד, מערכת וואלה! 27.4.2014

 

כתובות גזעניות בעפולה

כתובות גזעניות נתגלו בחניית רכבים בעיר עפולה, שם נכתב "מוות לערבים הזונות".

 אתר בלדנא, 30.12.2014

 

"כוכב נולד" הערבי יופיע בנצרת? "מסית וממריד"

תנועת אם תרצו מנסה לסכל את הופעתו של מוחמד עסאף העזתי, שהקדיש את ניצחונו לשאהידים. "נפנה לסער שלא יאשר את כניסתו. ההופעה משסעת". עיריית נצרת: הוזמן משיקול אומנותי

 עדי חשמונאי, וואלה, 17.4.2014

 

תג מחיר בגוש חלב: "אנשים שפלים"

בכפר שבגליל העליון נוקבו צמיגי עשרות מכוניות ורוססה הכתובת: "רק גוים מפנים". התושבים זועמים: "פוגעים באנשים הלא נכונים". שוב: תג מחיר. בכפר גיש (גוש חלב) שבגליל העליון נוקבו הבוקר (ה) צמיגים בכ-50 מכוניות. בנוסף, רוססה כתובת על מבנה בה נכתב: "רק גויים מפנים מארצנו". המשטרה פתחה בחקירה.

 יאיר קראוס, מעריב, 3.4.2014

 

המשטרה: ניקוב צמיגים ותג מחיר ביקנעם

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי נמצאו כתובות נאצה בפעולת "תג מחיר" ביקנעם, כאשר נוקבו צמיגים ‏של רכב השייך לערבי תושב נצרת עילית העובד בקרית גת לאחר שהחנה רכבו ביקנעם, ועל קדמת הרכב רוססו כתבוות "תג מחיר" ומגן דוד. כמו כן המשטרה קיבלה ארבע תלונות של תושבי נצרת ונצרת עילית ועכו שחוהים רכבם באותו מקום ושנוקבו צמיגי רכביהם. המשטרה פתחה ‏בחקירה.

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 27.3.2014

 

המשטרה: תג מחיר בגלגוליה

דוברת המשטרה לובא סומרי דיווחה כי נמצאו כתובות נאצה בפעולת "תג מחיר" בעיר גלגוליה במשולש הדרומי, כאשר נוקבו צמיגים ‏של 19 רכבים בכפר, ועל חלקם רוססו כתובות "ה המלך", וגם "ערבי פושע" ו "תג מחיר" ככל הנראה ממניע גזעני, המשטרה פתחה ‏בחקירה.‏

 דוברת המשטרה לובא סומרי, 11.3.2014 

 

נגד יהודים

 

תקרית אלימה ביישוב טובא זנגריה

תושבים מהיישוב הבדואי טובא זנגריה תקפו באבנים והציתו את רכבם של שלושה חרדים לאחר שהתעורר חשדם כי הגיעו למקום על מנת לבצע פעולת תג מחיר. השלושה, תושבי חצור הגלילית, הכחישו את החשדות שיוחסו להם ואמרו כי ביקרו אצל רופא שיניים מקומי. המשטרה פתחה בחקירה

 גיא ורון, מאקו, 23.05.14

 

 ירושלים: צעירים ערבים תקפו תלמיד ישיבה ונעצרו

תלמיד ישיבה התלנון בתחנת המשטרה במרחב דוד בירושלים כי הותקף על-ידי צעירים ערבים. שוטרים פתחו בחיפושים אחר החשודים ואיתרו בני מיעוטים שנעצרו בחשד לתקיפה (משטרה)

 צביקה גרוניך, כיכר השבת, 22.05.14

 

 הארכת מעצרו של מחמוד עסילה שהעלה לעמוד הפייסבוק והיו-טיוב תכנים המסיתים לאלימות

בית המשפט המחוזי בירושלים בראשות כבוד השופטת רבקה פרידמן-פלדמן קיבל את הערר שהגישה פרקליטות מחוז ירושלים והורה על מעצרו עד תום ההליכים של מחמוד עסילה, המואשם בשורה של עבירות הסתה, עבירות על רקע גזעני, איומים ועוד, הכל לגבי פרסומים שפרסם באינטרנט. בין היתר, פרסם עסילה סרטונים בהם גילויי תמיכה, שבח והזדהות עם מחבלים ומבצעי פיגועים, וכן העלה תמונות של כלי נשק מסוגים שונים. התכנים שהעלה זכו לחשיפה רבה, והיוו במה גם לאחרים להעלות הודעות תומכות או להעלות הודעות מטעמם בעלי תוכן דומה.

פרקליטות מחוז ירושלים 16.12.2014

 

נגד אזרחים יוצאי אתיופיה

 צגה מלקו מכולנו: "מציעים לי להיות מנקה לפחות פעמיים בשבוע"

עבור העיתונאית יוצאת אתיופיה, שהתברגה במקום ה.3 ברשימתו של כחלון, תקריות גזעניות הן עניין שבשגרה. את בנה היא הצליחה להכניס לבית ספר רק לאחר קרב ממושך וכעת היא יוצאת למאבק הבא שלה: להבטיח כי תוכל להתמודד בבחירות הקרבות. כתבה שלישית בסדרה

וואללה,  רויטל בלומנפלד 22.1.2015

  

גזענות בפ"ת: אתיופים הותקפו בשל צבע עורם

צעיר אתיופי פונה לבית החולים בילינסון עם שברים בגולגולת לאחר שהותקף יחד עם חברו. החשודים: "אתיופים לא צריכים להסתובב חופשי"

שני חשודים, תושבי פ"ת כבני 30, נעצרו אמש לאחר שבחיפוש בביתם נמצא אותו כלי שזוהה כנשק איתו היכו את הצעירים. השניים הודו במעשים וסיפרו כי הם לא אוהבים שחורים ואמרו: "מי הביא את האתיופים לפתח תקווה ולמה הם מסתובבים שם חופשי." במהלך מעצרם אף ירק אחד החשודים על שוטר כהה עור.

nrg , 16.9.2014

 

  אירועים שהגיעו לטיפול ארגוני המטה

 צעיר שרצה לקבל שירות בבזק מקלל דיילת "אתיופית שחורה ומסריחה"

מרץ 2014- דיילת ממוצא אתיופי מודיעין העובדת בקניון רמת אביב התבקשה מאזרח הנמצא בקניון, באמצעות ‏האינטרקום, לפתוח לו את היציאה בכדי שיוכל לצאת. העובדת ‏העבירה את הבקשה לאחראי משמרת ובמקביל היא אמרה לאזרח שימתין וכי עניינו נמצא בטיפול. ‏לאחר עשר דקות הוא החל לקלל את הדיילת ולאחר מספר דקות הוא הגיע לעמדה והחל לקלל ולאיים. ‏הקללות דרך האינטרקום היו מביכות ומבישות לאחר מכן הגיע לעמדה והחל שוב לקלל אותה "אתיופית שחורה ומסריחה‏, אני אפרק אותך" וכו.

אמירות משפילות והסתה ‏לגזענות כלפי הקופאיות ממוצא אתיופי

יוני 2014 – קופאית אתיופית ב"מחסני השוק" נתקלת בלקוחה קבועה שמתבטאת באמירות משפילות ומסיתה ‏לגזענות כלפי הקופאיות ממוצא אתיופי. ‏

 

צעקות נהג הסעה של הצבא כנגד חיילים אתיופים

יולי 2014– מילואימניק ממוצא אתיופי גויס טלפונית לצו 8, בעקבות מבצע "צוק איתן". ‏נאמר לו להגיע לבי"ס מסוים בראשון לציון ומשם ייאסף לבסיס. הפונה הגיע לביה"ס בשעה 2:00 בלילה, ‏שם המתין עם עוד 2 חיילים מהמחלקה שלו. האחד- שאינו בן העדה, וחייל נוסף בן העדה שאינו מכיר ולא יודע את שמו. ‏בשעה 5:00 בבוקר יצאו לדרך עם אוטובוס שנכתב עליו "אגד הסעים", היו אמורים להגיע לבסיס בעין זיתים, ‏אך במקום זה נלקחו לבסיס "פילון" המרוחק כשעה וחצי מהמקום. כאשר המילואימניק ממוצא ‏אתיופי וחברו התעמתו עם הנהג בעקבות המיקום השגוי, הנהג החל לצעוק עליהם ובנוסף צעק: "מי העלה אתכם לארץ? ‏מי גייס אתכם?".‏

 

בעלת דירה בראשון לא משכירה דירתה לאתיופים

אוגוסט 2014 – בחור ממוצא אתיופי שראה פרסום מודעת דירה להשכרה בעיר ראשון לציון, שוחח עם בעלת הדירה ‏ותיאם איתה מועד לראות את הדירה. ביום למחרת התקשר לבעלת הדירה וסיפר לה שהוא מעוניין להשכיר את ‏הדירה , אך זו אמרה שסגרה כבר עם דייר אחר. ‏הבחור חשד וביקש מאחיינו לטלפן לבעלת הדירה ולהציג עצמו כמחפש דירה, בעלת הדירה אמרה שמודעה עוד רלוונטית וקבעה להיפגש עימו עוד באותו היום.‏

 

‏ תקיפה אלימה של שני עוברי אורח ממוצא אתיופי

ספטמבר 2014 - תקיפה אלימה של שני עוברי אורח ממוצא אתיופי בסמוך לתחנה מרכזית פ"ת,  ע"י שני ‏עבריינים.  במהלך התקיפה אף כוון נשק חם כלפי הפונה וחברו. מכיוון שלא נשדדו ולא היה מגע או קשר ‏כלשהו  עם התוקפים טרם האירוע או סיבה סבירה אחרת,  החשד הוא שמדובר בתקיפה על רקע מניע גזעני. ‏

 

נגד פליטים, מבקשי מקלט, ומהגרי עבודה:

 

תושבים סיכלו מפגש עם פליטים במצפה רמון

בית הקפה הדסער יזם פגישה של תושבים עם שוכני מתקן חולות – פליטים מאריתריאה ומסודאן – כדי לשמוע את סיפורם, אך כמה מהתושבים סיכלו את המפגש תוך כדי איומים על בעלי המקום

אליעד פרידמן, אתר כביש ארבעים, פברואר 2015

 

גזענות: תקפו סודנים, שדדו אריתריאים

בבני ברק נעצרו 6 נערים בחשד שיידו אבנים על סודנים, ככל הנראה עקב שנאת זרים. בנתניה נעצר בן 19 שתקף שני אריתריאים בחוף, "כנקמה על מה שעשו ליהודים אתיופים בדרך לישראל"

גלעד מורג ורענן בן צור, YNET, 05.06.14

 

עובד אריתראי תובע את יעל אבקסיס: "התייחסה אליו כחפץ"

אי מסירת הודעה על תנאי העסקה, הפרשי שכר, אי עריכת שימוע ומתן פיצויים, חוסר תשלום דמי הבראה ופדיון חופשה - אלה רק חלק מהטיעונים של עובד אריתאי נגד מסעדה בבעלותה של השחקנית יעל אבקסיס. וואלה! סלבס משפט

וואלה, 8-12-2014

  

דרישה להוצאת אריתראית וסייעת מוסלמית מהגן

הורים לילדים בגן ויצו בתל אביב דורשים להוציא ממנו ילדה אריתראית ("ספק אם היא מחוסנת") ואת הסייעת שלה ("צעירה מוסלמית שלובשת בורקה שמפחידה את הילדים")

בגן לומדים כ־30 ילדים בני שנה עד שנתיים. בתחילת השבוע פנו ההורים להנהלת ויצו ודרשו להוציא ממנו ילדה אריתראית. "נודע לנו שיש כמה ילדים אפריקאים שממתינים להיכנס לגן", אומרת אם לילדה. "אנחנו מתנגדים לכך בכל תוקף. כרגע לומדת בגן ילדה אחת ממוצא אריתראי ואנו חוששים מאוד מכך שאינה מחוסנת. ביקשנו מהנהלת הגן להראות לנו את פנקס החיסונים של הילדה, אך נתקלנו בהתנגדות. אנחנו חוששים שאם חלילה היא תחלה במחלה קשה, היא תדביק את ילדינו. לא ייתכן שבגן תהיה ילדה שיש ספק לגבי החיסונים שהיא קיבלה, והנהלת ויצו תסתיר מאיתנו מידע".

מירב שלמה מלמד , YNET, 23.10.14

 

לוד: עשרות חב"דניקים יפגינו נגד השכרת דירה לעובדים זרים

עשרות חסידי חב"ד צפויים להפגין בלוד כנגד דירה שהושכרה לעובדים זרים: "זו שערורייה, אי-אפשר לעבור על זה לסדר היום. יהרסו את הצביון של השכונה". הבעלים: הכל חוקי (בארץ)

צביקה גרוניך, כיכר השבת,  11.02.15