חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח גזענות 2015

גזענות במהלך מלחמת צוק איתן

פרסום ראשון : 18/07/2015   עדכון אחרון:   18/07/2015


במהלך הקיץ האחרון, יצאה ממשלת ישראל למלחמה בעזה שזכתה לכינוי "מבצע צוק איתן", במהלך 50 ימי הלוחמה הקשים, התלהטו הרוחות בישראל בין אזרחים ערבים ליהודים, דבר שבא לידי ביטוי באלימות פיזית קשה, באלימות מילולית ובהתלהמות במקומות עבודה, במרחבים הציבוריים וכן ברשתות החברתיות. הדו"ח הבא מתייחס לאירועי גזענות שהתרחשו במהלך "מבצע צוק איתן", מאז אירוע החטיפה של שלושת תלמידי הישיבה גיל שאער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח ב-12.6.2014. רוב האירועים החלו לאחר כשבועיים מחטיפת הנערים כאשר יצאו המוני יהודים בירושלים בדרישה לנקמה וביתר שאת אחרי חטיפתו של הילד מוחמד אבו חדיר ביום 2.7.2014 ושריפת גופתו.

 

במשך המלחמה געשו הרוחות ורגשות מזן "אנחנו או הם" צפו על פני השטח ומילאו את לבותיהם של האנשים בשנאה וגזענות, הדבר התבטא בקריאות לרצח, בהשחתת רכוש של אזרחים ערבים בישראל, בקריאות גזעניות ובתקיפת מפגינים בהפגנות נגד המלחמה שאורגנו בחלק מהערים המרכזיות בישראל. הדו"ח מתייחס בעיקר למקרי גזענות שדווחו בכלי התקשורת הערבים והמרכזיים ובהודעות לעיתונות של דוברות בתי המשפט והמשטרה בתקופה הנ"ל. התבטאויות רבות ברשתות החברתיות של שנאה, גזענות  והסתה לא נכללות בדו"ח, למעט מקרים שלגביהם החליטה הפרקליטות להגיש כתבי אישום. מן הראוי לציין, כי בימים הראשונים של הכניסה הקרקעית לעזה, המטה והקרן החדשה לישראל הזמינו בדיקה שבוצעה על ידי חברת בזילה ואשר התיחסה לגזענות ברשת האינטרנט והנתונים העידו על כך שכ-50%-46%  מכלל הפרסומים ברשת בתקופה הרלוונטית מהווים שיח גזעני והסתה גזענית.

 

עוד כדאי להדגיש כי הפרק מתייחס לאירועי גזענות ולהתבטאויות גזעניות של אזרחים ערבים ויהודים כאחד. אמנם רוב ההתבטאויות הגזעניות הופנו כלפי אזרחים ערבים וכלפי פלסטיניים תושבי השטחים, אלא שהיו גם מקרים הפוכים של קריאות והתבטאויות גזעניות מצד אזרחים ערבים כנגד אזרחים יהודים.

  

22 פעולות תג מחיר ואירועים של כתיבת כתובות נאצה, בין אם נגד ערבים או נגד יהודים, נרשמו לפי דיווחיהם של המשטרה וכלי התקשורת בישראל. יש לציין כי שיעור כזה של אירועים בתקופה של חודש וחצי מהווה עלייה ממספר האירועים בחודשים עברו, כאשר בכל שלושת החודשים שקדמו לאירוע החטיפה לא נרשם מספר כה רב של פעולות תג מחיר וכתובות בעלות אופי גזעני.

 

מספר גדול במיוחד של אירועי התבטאויות גזעניות נרשם בתקופה הרלוונטית. מספיק  לעיין בתגובות ברשתות החברתיות על דיווחים של כלי התקשורת הישראלית כדי לקבל תמונה מדאיגה של החברה הישראלית. מקרב שלל האפשרויות,  בחרנו להתמקד ב-17 אירועים שדווחו בתקשורת שכללו התבטאויות מצד נבחרי ציבור ומגישי תוכניות בטלוויזיה. כמו כן, תועדו גם 13 אירועי תקיפה של ערבים או יהודים בשטחי מדינת ישראל. נזכיר שוב כי מאחר שאיננו כוללים בדו"ח זה את המתרחש במזרח ירושלים, חסרה כאן התייחסות למספר גדול של אירועים גזעניים שאירעו בתקופה הזו בחלק זה של העיר.

 

מהממצאים שבידינו עולה כי הוגשו שבעה כתבי אישום בלבד בתקופה זו, בגין תקיפות ממניע גזעני והשחתת רכוש ממניע גזעני. משרד המשפטים וכן היועץ המשפטי לממשלה הורו למשטרה ופעלו עמה על מנת לחקור אירועי הסתה לאלימות וגזענות בפייסבוק, אך שני כתבי אישום בלבד הוגשו בעוון זה עד כה.

    


כתבי אישום נגד שני צעירים מקלנסווה שתקפו יהודי ממניע גזעני

פרקליטות מחוז מרכז הגישה לבית המשפט המחוזי בלוד כתבי אישום כנגד תאאר מחלוף, בן 21, פאוזי אבו קשק, בן 20, וסלימאן שלבאיה, בן 23 – שלושתם תושבי קלנסוואה, בגין תקיפה בנסיבות מחמירות על רקע גזענות או עוינות כלפי ציבור והיזק בזדון לרכוש על רקע גזענות או עוינות כלפי ציבור.

בנוסף, מואשם שלבאיה בהצתה, ומחלוף ואבו קשק מואשמים בחבלה חמורה בנסיבות מחמירות ובסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה.

 

על פי כתבי האישום, ביום 04.07.2014 פרצו מהומות בעיר קלנסוואה, על רקע הירצחו של הנער מוחמד אבו חדר ז"ל, במהלכן התאספו בכיכר העיר המשיבים וכן אחרים נוספים, כשחלקם רעולי פנים. משהבין מחלוף כי המתלונן יהודי, הוא הרים את בלם היד של הרכב, העביר את ידית ההילוכים לניוטרל והוציא את מפתח הרכב ממצת ההנעה, תוך שהוא נאבק עם המתלונן, וקורא: "בוא בואו זה יהודי".

משרד המשפטים, 13.8.2014

 

ככה עוצרים מחאה || 1,500 מפגינים נעצרו בתוך חודש - כמעט כולם ערבים

מנהל חברת בנייה מלוד נעצר כשהשתתף בהפגנה, וכמוהו מורה מקלנסואה ובן של חבר כנסת. 350 כתבי אישום הוגשו נגד מפגינים - אף אחד מהם לא יהודי

ספק אם אחרי המחאה של אזרחי ישראל הערבים יורה דנינו לראש אגף החקירות הנוכחי, ניצב מני יצחקי, לבטל כתבי אישום שאינם מוצדקים. כ–1,500 מפגינים נעצרו מאז הרצח בשועפט בתחילת יולי, עד 6 באוגוסט. יותר מ–650 תיקים פליליים נפתחו בתקופה זאת ויותר מ–350 כתבי אישום הוגשו. בחודש אחד הוגשו מאות בקשות למעצר של מפגינים עד תום ההליכים. דנינו כנראה לא רואה בזה בעיה. יותר מפעם אחת הוא הצהיר כי המשטרה תמשיך לפעול ביד קשה נגד מפגינים לפי שיקוליה.

 

עורך הדין ארם מחמיד ייצג 60 עצורים, חלקם קטינים, והוא סבור כי זה גל מעצרים הכי גדול מאז אוקטובר 2000. רק לאחד מאלה שהוא ייצג היה עבר פלילי והשאר היו או סטודנטים, אנשים עובדים ותיכוניסטים בחופשה. לדבריו, "בחיפה עצרו 29 ורק נגד שניים מהם הוגש כתב אישום, אבל לכל השאר האריכו את המעצר עוד ועוד, ובסוף לא היה איתם כלום".

 

אין מחלוקת על כך שעל המשטרה לטפל בעבירות חמורות כמו יידוי אבנים או השלכת בקבוקי תבערה, בכל חומרת הדין, אבל אפילו כאן ניכרת אפליה בין יהודים לערבים, וניכר היחס לערבים כאל אויב. עורך הדין חיים יצחקי מהסניגוריה הציבורית, ייצג צעיר שנטען כי השליך בקבוק תבערה בהפגנה. התיק הועבר לפרקליטות לגיבוש כתב אישום, אך להפתעתו של עו"ד יצחקי, הוא הוגדר כתיק ביטחוני שמטופל על ידי שב"כ.

 

"חרדי שזורק אבנים בהפגנה ביפו או ירושלים זה פלילי אבל בחור מטייבה שזורק אבן, זה ביטחוני", אומר יצחקי. "הלקוח שלי הוא בחור צעיר וכעת יכניסו אותו לאגף ביטחוני בכלא, והוא צריך כבר עכשיו להודיע לשירות בתי הסוהר לאיזה ארגון טרור הוא שייך ולהחליט אם הוא ירצה את העונש עם אסירי חמאס, גיהאד איסלאמי, פתח או כל ארגון אחר, כאשר ברור שאין לו שום קשר לארגון טרור והוא לכל היותר איבד את הראש בהפגנה".

הארץ, יניב קובוביץ, ניר חסון 15.08.2014

 

צה"ל חוקר חיילים על עבירת "התרועעות עם בני מיעוטים"

זאת, על אף שהדבר אינו קיים בחוק השיפוט הצבאי; הצבא: בודקים רק מקרים בהם קיימים חשדות להעברת מידע מסווג הדורשים חקירה. צה"ל נוהג לחקור חיילים בחשד לעבירת "התרועעות עם בני מיעוטים", אף שאינה קיימת כלל בחוק השיפוט הצבאי. כך עולה מפרוטוקול עדות חקירה שהגיע לידי "הארץ" ומעדויות קצינים לשעבר בפרקליטות הצבאית.

 הארץ, גילי כהן, 12.08.2014

 

לך לעזה

ד"ר דראושה רביע מתרוצץ בחדר המיון ובמחלקה הכירורגית של בית החולים ברזילי באשקלון בין אזעקות צבע אדום ומטפל בחיילים פצועים ובאזרחים נפגעי רקטות. "אני רופא, שלא מתעניין בפוליטיקה, אלא מתעסק רק ברפואה". "האמת, חשבתי שהמטופלים יסתכלו עלי קצת אחרת בגלל שאני ערבי. אולי לא יגידו כלום, אבל יעקמו מבט או משהו. אבל כמעט לא נתקלתי בזה. בשבוע שעבר באה לטיפול נערה בת 18, חולה כרונית שמגיעה בכל כמה שבועות. היא חלפה על פניי וירקה על הרצפה. שאלתי למה היא יורקת, בכל זאת היא בבית חולים, היא אמרה לי, לך לעזה. נגעלתי מהתגובה שלה. חיילת שהיתה שם אמרה לה: תתביישי, תראי איך הוא מטפל בנו ודואג לנו. פשוט הלכתי משם. אמרו לי שאני יכול להזמין משטרה, אבל החלטתי לא להתעסק בזה".

 ישראל היום, בת-חן אפשטיין אליאס 08.08.2014

 

צלבי קרס בלהבים

דוברת המשטרה לובה סומרי מדווחת על חקירה של משטרת רהט בנושא גילוף צלבי קרס על 11 רכבים חונים באחד משכונת להבים בנגב יום שני שעבר. מספר ימים לאחר מכן נעצר חשוד בשנות העשרים לחייו תושב רהט החשוד בביצוע המעשה, ואף שיחזר את האירוע. הוא יובא לבית המשפט להארכת מעצרו.

 דוברות המשטרה, 31.7.2014

 

צעיר יהודי הקים עמוד פייסבוק הקורא לפגיעה באזרחים ערבים

דוברת המשטרה למגזר הערבי לובה סמרי דיווחה כי יחידת הסייבר –להב 433 עצרה צעיר יהודי בן 21 מבאר שבע בחשד לביצוע עבירות גזעניות והסתה נגד ערבים והסתה לאלימות. בעמוד הפייסבוק שלו נמצאו עשרות כרוזים בעלי אופי גזעני והסתה לאלימות כנגד ערבים. החשוד יועבר להארכת מעצרו בבית המשפט בראשון לציון.

 

המשטרה עצרה את ליאור כהן, שקרא בפייסבוק לפגוע בערבים. כהן לא הביע חרטה על דבריו. למרות חומרת העבירות, הוא שוחרר לביתו.

 

"מדובר בתיק הסתה חמור" אמר נציג המשטרה בדיון בבית משפט השלום בראשון לציון, שציין כי לחשוד מיוחסת קריאה להתארגנות לפגוע במגזר הערבי בשני דפים ברשת, לאחד מהם קרא ערבי גבר ערבי בקבר

 הארץ, יניב קובוביץ, רויטל חובל, דוברות המשטרה, 31.7.2014

 

פגיעה בצעיר ערבי בירושלים ממניע גזעני

פרקליטות מחוז ירושלים, הגישה לביהמ"ש המחוזי לנוער בעיר כתב אישום נגד קטין בן 15, תושב חיפה, בגין חבלה חמורה בנסיבות מחמירות ושיבוש מהלכי משפט. הנאשם תקף את המתלונן ממניע גזעני, בשל היותו יהודי.

 

על פי כתב האישום, ב- 23.7.14 בשעות הלילה עשה המתלונן את דרכו מכיוון הכותל המערבי לכיוון שער שכם בירושלים. המתלונן לבש לבוש חרדי אשר מקל על זיהויו כיהודי. הנאשם ואחר שזהותו אינה ידועה החליט לפגוע במתלונן בשל היותו יהודי. השניים הלכו אחרי המתלונן ונצמדו אליו. משהרגיש בכך, עצר המתלונן בצד הדרך כדי לאפשר לשניים לעבור על פניו. אז תקפו השניים את המתלונן. השניים היכו אותו ובעטו בו באמצעות רגליהם בפניו ובראשו והכל מתוך מניע גזעני, בשל היותו יהודי. הנאשם והאחר נמלטו מהמקום כשהם מותירים את המתלונן מעולף על הקרקע.

 משרד המשפטים 30.7.2014

 

חשוד קורא בדף פייסבוק לאלימות נגד ערבים

דוברת המשטרה למגזר הערבי לובה סמרי דיווחה כי יחידת הסייבר –להב 433 עצרה תושב בת ים בן 68 בחשד להסתה לאלימות וגזענות נגד ערבים. בעמוד הפייסבוק שלו נמצאו עשרות כרוזים בעלי אופי גזעני והסתה לאלימות כנגד ערבים. החשוד יועבר להארכת מעצרו בבית המשפט בראשון לציון.

 דוברות המשטרה, 7.8.2014

 

6 ערבים מהנגב חשודים בקריאות גזעניות לעבר צעיר יהודי

דוברת המשטרה למגזר הערבי לובה סמרי דיווחה כי נעצרו 6 חשודים ערבים בדווים בשנות העשרים לחייהם מהפזורה הבדווית באזור באר שבע נעצרו על ידי משטרת באר שבע בחשד לקריאות גזעניות כלפי צעיר יהודי חובש כיפה, קראו לו "יהודי מסריח, למה את שם את הכובע הסרוג, אין זו מדינתך" ועוד, הם הקיפו אותו ומנעו ממנו להמשיך בדרכו, הוא התלונן למשטרה וזו עצרה את החשודים.

 דוברות המשטרה, 6.8.2014

  

 

 67% מהצרכנים היהודים בישראל: נחרים חנויות של ערבים

כך עפ"י סקר גיאוקרטוגרפיה  57% יחרימו רשתות שלא יפטרו עובדים שהתבטאו נגד צה"ל ראש עיריית נצרת: "הישראלים לא באים. כל בעלי העסקים בוכים". הצרכנים היהודים, כך מתברר מסקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה עבור "גלובס", לא סלחנים: 57% מהמשיבים לסקר הצהירו כי יחרימו רשתות וחנויות שימשיכו להעסיק ערבים המבטאים שנאה לישראל ולצה"ל. שיעור המחרימים הגבוה ביותר נמצא בקרב מפרנסים קשי-יום (66% מהם הודיעו כי יחרימו), בקרב רוסים (78%) ובקרב מתנחלים (74%).

 אילנית חיות, גלובס, 30.07.2014

 

חיפה: ערבים תקפו את שכניהם היהודים

ארבעה בני משפחה חשודים באלימות קשה נגד שכניהם היהודים • אחד מהאיומים שהופנו לכאורה לדייר בבניין: "אני משוגע כמו חמאס - ארצח אתכם"

 

אחד מבני משפחה ערבית בבניין מנפץ את שמשות רכבו ומחבל במראות הרכב באמצעות מוט ברזל, תוך כדי שהוא צועק: "כאן יהודים לא יגורו". השכן הערבי אף חשוד כי תקף את שכניו היהודים כאשר הגיע לדירותיהם בבניין ואמר להם: "אני לא רוצה שתחיו פה. אני משוגע כמו חמאס, אני ארצח אתכם"

 ישראל היום, דניאל סיריוטי, 01.08.2014

 

כתובות נאצה נגד יהודים בעכו ונגד ערבים בחיפה

דוברת המשטרה למגזר הערבי לובה סמרי מדווחת כי בשבת ובראשון נתגלו כתובות נאצה נגד יהודים ברחוב אלגזאר בעכו, בעלי אופי נאצי, שכללו "מוות ליהודים" וריסוס שני צלבי קרס על בנין, תושבים מהמקום הסירו את הכתובות אחר מכן.

 

כתובות התגלו גם בחיפה, כשעל אחת מתחנות האוטובוס בשכונת נווה דוד התגלו כתובות נאצה בעברית בגנות ערבים "לא רוצים שלום", ו "תג מחיר" ועוד כתובות גזעניות בגנות הנביא מוחמד.

 דוברות המשטרה, 27.7.2014

   

תופעה ברשת: גולשים מתנכלים לעובדים ערבים ישראלים שמתבטאים נגד צה"ל

"תעיפו את כל הערבים הבוגדים שעובדים אצלכם", "עד שאתם לא מפטרים את המחבל - אני לא קונה אצלכם", "מצפה מכם לתגובה חריפה": הגולשים בפייסבוק מגיבים בזעם לסטטוסים שכתבו עובדים ערבים ישראלים, רק שלעתים מדובר בפרופילים פיקטיביים. יש כאלו שהחליטו שאנחנו לא מספיק שונאים ערבים", כתב בפייסבוק חבר מועצת עיריית תל אביב מטעם מרצ - מיקי גיצין. "אז מה הם עשו? בנו דמויות פיקטיביות שכאילו עובדות במוסדות מסויימים ושמו בפיהן מילים אלימות נגד חיילי צה"ל. ככה סתם כדי שנשנא".

 מאקו, ויטה קיירס, 22.07.14

 

שוב: ערבים יידו אבנים על בתים בירושלים

תושבים בירושלים המתגוררים סמוך לשכונות הערביות סבלו הלילה שוב מנחת זרועם של הערבים, אשר יידו אבנים לעבר ביתם. אריה קינג: "אנחנו נצטרך להגן על הבית שלנו"

חסר פה ציון מקור

כיכר השבת

 

בית שמש: גננת התבטאה נגד ערבים - העיריה שוקלת לפטרה

לאחר מספר מקרים בהם פיטרו חברות ועיריות שונות עובדים ערבים שהתבטאו כנגד צה"ל והמדינה, שוקלת כעת עיריית בית שמש לפטר סייעת בגן שהתבטאה כנגד ערבים

קרובת משפחתו של החייל שאול אורון הי"ד, שעדיין לא ברור מה עלה בגורלו, פרסמה סטטוס ברשת החברתית פייסבוק נגד ערבים ואיחלה למותם.

 כיכר השבת, צביקה גרוניך,  25.07.14

 

האם אפשר לפטר עובד שהביע שמחה על נפילת חיילים?

בעקבות פיטורי עובדים ערבים שהשמיעו ביקורת חריפה על מדיניות ישראל, טוען עו"ד אשר סלע, המתמחה בדיני עבודה: "אם העובדים הללו יעתרו לבית הדין לעבודה - הפיטורים יימנעו" הסיבה לכך, בין היתר, היא שמדובר בהבעת דעה בלבד, שאינה מלווה במעשה אלים או מתסיס

 THE MARKER, חיים ביאור, 23.07.2014

 

פיטורי קופאית בכפר סבא בגלל התבטאות בפייסבוק

קופאית שעובדת ברשתcost 365 פוטרה מעבודתה ברשת ללא כל התראה מוקדמת בעקבות דברים שכתבה בעמוד הפייסבוק שלה בו הביעה צער על ההרוגים בעזה.

 ההסתדרות מחוז נצרת, 24.7.2014

 

פסק הלכה של הרב דב ליאור מתיר פגיעה בחפים מפשע בעזה

במהלך מבצע צוק איתן פרסם הרב דב ליאור, אשר שימש באותה עת כרב העיר קריית ארבע, ‏פסק הלכה הקורא לפגיעה באזרחי עזה. התבטאות זו היוותה "התנהגות שלא כהלכה בעת מילוי ‏תפקידו והתנהגות אשר אינה הולמת מעמדו של רב בישראל". ‏רבה של קרית ארבע כתב כי מותר להחריב את עזה "כדי להדביר את האויב", וכן כי מותר לפגוע בתושבי עזה, ואין חובה לבדוק אם הם לוחמים. "בכל המלחמות שהעם המותקף רשאי להשיב מלחמה שערה לעם שממנו באו התוקפים ואינם חייבים לבדוק אם הוא באופן אישי משתייך ללוחמים".

 הארץ, חיים לוינסון 22.07.2014

  

"הם פתחו את האמבולנס ושאלו: יהודים או ערבים?"

קריאות "מוות לערבים", התקפה על אוטובוס של מפגינים, מכות קשות, ומעצר רק של מפגינים ערבים. לקט עדויות וסרטונים ממוצאי שבת בחיפה. עו"ד וסים חוסרי: הם באו מהכיוון הנגדי, ושמעו אותנו מדברים ערבית. ניסו לקרוא לנו ולעצור אותנו, צעקו אתם הולכים להפגנה? ואז מוות לערבים.

 שיחה מקומית, 20.7.2014

 

 

  

חיפה: הוגש כתב אישום נגד הצעירים שביצעו פעולת תג מחיר

פרקליטות מחוז חיפה הגישה הבוקר (ג) לבית המשפט המחוזי לנוער בעיר, כתב אישום נגד קטין בן 15 וחברו בן 18 (שהיה קטין בעת ביצוע העבירה ) תושבי חיפה, בגין ביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, הצתה והשחתת פני מקרקעין ממניע גזענות או עוינות כלפי ציבור. מכתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד לילך תמיר, עולה כי הנאשמים קשרו קשר לפגוע ולהשחית בית ספר יסודי "אלמסאר" בחיפה, רק בשל העובדה שהמדובר בבית ספר המשרת את האוכלוסייה הערבית בעיר, וזאת ככל הנראה על רקע המאורעות הביטחוניים האחרונים.

 חיפה, סמר עודה, 8.7.2014

 

יהודי אמר לי אתה ערבי ואני לא משרת אותך

מוחמד עווד, תושב דבוריה בן 33, נתקל בהתנהגות גזענית מצד מוכר, כאשר נכנס למרכול, שם הקופאי סירב למכור לו, ואמר כי " אתה ערבי ואני לא משרת אותך".

 מוסטאפא קבלאווי, אלחיאת, 23.7.2014

  

מזרחן מבר אילן: הדבר היחיד שירתיע מחבלים - הידיעה שאחותם או אמם ייאנסו

ד"ר מרדכי קידר התראיין לאחר מציאת גופות הנערים שנחטפו ועורר מחאה נרחבת. האוניברסיטה: "דבריו אינם המלצה על מעשים מתועבים"

 הארץ, אור קשתי 21.07.2014

 

השר ליברמן קורא להחרמת בעלי עסקים ערבים בדף הפייסבוק שלו

בעיצומו של מבצע צוק איתן פרסם השר אביגדור ליברמן את הקריאה הבאה: "אני קורא ‏לכולם לא לקנות יותר בחנויות ובעסקים של אלו במגזר הערבי שמשתתפים היום בשביתה ‏הכללית שהכריזה "ועדת המעקב של ערביי ישראל" לאות הזדהות עם תושבי עזה ונגד מבצע ‏‏"צוק איתן".‏

 

הוא כתב "אני קורא לכולם לא לקנות יותר בחנויות ובעסקים של אלו במגזר הערבי שמשתתפים היום בשביתה הכללית שהכריזה ״ועדת המעקב של ערביי ישראל״ לאות הזדהות עם תושבי עזה ונגד מבצע ״צוק איתן״."

ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה על שביתה כללית במחאה על הלחימה בעזה. ליברמן קרא בפייסבוק להחרים בעתיד את החנויות ששבתו

 הארץ, גקי חורי, יהונתן ליס 21.07.2014

 

כתובות נאצה נגד ערבים רוססו בנהריה

אלמונים ריססו ביטויים חריפים וכתובות נאצה - "מוות לערבים" ו"ערבים זונות, בני זונות" על קירות מקלט בשכונה בנהריה, המשמש קן של תנועת הנוער העובד והלומד.

גינויים על המעשה בפייסבוק. תנועת הנוער: "מביעים שאט נפש מהמעשה הנפשע"

 MYNET, אדי גל,  20.07.14

 

הוארך מעצר ערבים שתקפו זוג יהודים

שני הנאשמים דחפו פח זבל "צפרדע" לעבר רכבם של המתלוננים • אחד המתפרעים אף ניסה למשוך את הנהג החוצה.

 ישראל היום, עדנה אדטו, 20.07.2014

 

"2000 ערבים מתים זו מידתיות"

ד"ר אריה בכרך מתייחס למספר ההרוגים במבצע צוק איתן ומציע: אירופה לא מרוצה מהפעולה? שהיא תיכנס לעזה ותעשה סדר.

 ערוץ 7, ישי קרוב, 17.07.14

 

עימות סוער בין השדרן לח"כ: "אתה פושע, לך לדבר בערוץ של החמאס"

מבצע "צוק איתן" נמשך, וכשברקע דיבורים על הפסקת אש - הרוחות באולפנים עדיין סוערות. עימות חריף פרץ באולפן חדשות 2 בין ח"כ מוחמד ברכה לשדרן שרון גל שהטיח בו: "אתה מגן על המחבלים, לא צריך בכלל לתת לך לדבר". ברכה השיב: "מי שתומך ברצח ילדים הוא פושע שפל"

גל תקף אותו: "ח"כ ברכה אומר שהוא לא דובר חמאס, אבל הוא נשמע בדיוק כמו דוברי חמאס".

 חדשות 2  17.07.14

 

כתובות נאצה ליד מרכז מסחרי בנצרת עילית

דוברת המשטרה למגזר הערבי לובה סמרי מדווחת כי בבוקר שלישי נתגלו על אחד מתמרורי התנועה ליד מרכז מסחרי בנצרת עילית נגלו כתובות נאצה בגנות ערבים, נכתב "מוות לערבים"", המשטרה החלה בחקירה.

 דוברות המשטרה, 15.7.2014

  

"תחי ישראל" ומגן דוד על מסגר בכפר ריינה

דוברת המשטרה למגזר הערבי לובה סמרי מדווחת כי משטרת מחוז נצרת עצרה צעיר מתושבי ריינה בחשד כי ביום ראשון ניסה להלהיב את הרוחות על ידי ריסוס הקירות החיצוניים של מסגד בכפרו במגני דוד וכתובות "תחי ישראל" הוא טען שזה היה בצחוק וכי הוא היה שיכור.

 דוברות המשטרה 14.7.2014

  

שופר סל פיטרה עובד ערבי בגלל סטטוס בפייסבוק

אמיר חאג יחיא, צעיר מהעיר טייבה במשולש, טוען שהוא פוטר לאחרונה מרשת שופר סל – הדרים בנתניה בה עבד שנים רבות בגלל סטטוסים שכתב בעמודו האישי בפייסבוק בטענה שהם גזעניים. הנהלת החברה ערכה לו שימוע באותו יום, בטענה שהסטאטוסים שכתב שמביע בהם סולידריות עם העזתים הם גזעניים כלפי יהודים. וטענו שהוא קרא להרג וחטיפת יהודים, דבר שהוא דוחה מכל וכל. הנהלת החברה דרשה ממנו שילך לפוליגרף אך הוא סירב.

 אתר אלחיאת, 9.7.2014

 

מגעיל: מספר אוהדי מכבי קיללו את ראדי ורייכרט

במהלך משחק האימון של הצהובים, בו ניצחו בקלילות רבה 1:4 את הפועל פ"ת, מספר אוהדים החלו לקלל את קשר הקבוצה, כשגם קשר הרכש ספג קללות

בקריית שלום רוססו קריאות גזעניות נגד השחקן. בין היתר רוסס במקום: "ראדי מת", "לא רוצים ערבים

במכבי", ו"ראדי הביתה".

ONE, רוני פדלון10.07.2014

 

כתובות נאצה נגד ערבים בנגב

דוברת המשטרה למגזר הערבי לובה סמרי מדווחת כי ביום שני שעבר התגלו בעיר ירוחם באתר בניה כתבות נאצה נגד ערבים, ונעצר קטין בן 14 בחשד לביצוע המעשה.

 דוברות המשטרה 10.7.2014

 

כעשרה עובדים ערבים פוטרו מרשת רמי לוי בעכו על רקע אירועי חטיפת אבו חדיר

אחרי חטיפת ורצח הצעיר מוחמד אבו חדיר החלו פעולות גזעניות רבות בארץ, ועל רקע הפרשה פוטרו ערבים רבים מעבודתם, ברשת רמי לוי בעכו פוטרו עשרה עובדים, העובדים טוענים כי הסיבה היא התנהלות גזענית מצד המנהל החדש של הסניף ולא קשורה לעבודה כלל וכלל. סגן מנהל הסניף לשעבר, רפעת שעבאן, מאשר את הדברים וטוען כי המנהל החדש לסניף מתנהל באופן גזעני.

 אתר יא עיני, 9.7.2014

 

כתובות נאצה נגד ערבים ותג מחיר בירושלים

דוברת המשטרה למגזר הערבי לובה סמרי מדווחת כי ביום רביעי התגלו במרכז העיר רחובות הרברט סמואל ושדרות המאירי כתבות נאצה נגד ערבים בעברית שכללה את הביטויים "מוות לערבים" ו "תג מחיר". המשטרה פתחה בחקירה.

 דוברות המשטרה 9.7.2014

 

כתובות נאצה נגד ערבים בטירת הכרמל ובפרדס חנה

דוברת המשטרה למגזר הערבי לובה סמרי מדווחת כי ביום שני התגלו כתובות נאצה בפרדס חנה ובטירת הכרמל הועלה רכב באש ממניע גזעני, בשני אירועים שונים.

באירוע הראשון בפרדס חנה נתגלו כתובות "מוות לערבים" על קירות של בניין בשלבי בנייה ברחוב שדרות הציונות בעיר. משטרת חדרה פתחה בחקירה. באירוע השני, הועלה רכב באש, הרכב המשמש להעברת עובדים ערבים, עלה באשר בזמן שהעובדים פעלו באתר בנייה בעיר טירת הכרמל. נזקים נגרמו לשני רכבים נוספים שחנו באזור קרוב. המשטרה פתחה בחקירה.

 דוברות המשטרה 7.7.2014

 

 כתובות נאצה נגד ערבים באשדוד ונגד יהודים ברהט

דוברת המשטרה למגזר הערבי לובה סמרי מדווחת כי ביום שישי התגלו כתובות נאצה באשדוד וברהט בשני אירועים שונים. באירוע הראשון, בכניסה לעיר רהט התגלו כתובות "מוות ליהודים" ו-"חמאס ברהט" וצלבי קרס על תחנת אוטובוס ושלטי תנועה בכניסה לעיר.

 

באזור לכיש בעיר אשדוד התגלו ברחוב "הרים לוין" כתובות בעלות אופי גזעני על גדר של בית צמוד קרקע כללה את הכתובות "מוות לערבים" ו- "תג מחיר". המשטרה פתחה בחקירה בשני האירועים הנ"ל.

 דוברות המשטרה 8.7.2014

 

 

מספר אירועי גזענות והסתה באזור חיפה

גם באזור חיפה נרשם מספר אירועים גזעניים על רקע חטיפת שלושת הנערים והמתיחות באזור, לפי מה שמדווחת דוברת המשטרה למגזר הערבי לובה סומרי.1. בקריית חיים נזרקה אבן על אוטובוס שפגע בצעירה חיפאית וגרם לפציעה קלה.

 

2.בקרית אתא, נכתב על נייר "מוות לערבים" ונטלה זה על עץ שהועלה באש אך ללא הצלחה. 3.בצומת פרדיס נזרקו אבנים לעבר רכב של צעיר יהודי שעבר במקום. 4. ליד קציר נזרקו אבנים לעבר רכב של צעיר ערבי מערערה וגרם לנזקי רכוש ברכבו.  בחדרה נשברו זכוכיות של רכב השייך לצעירה יהודייה תושבת העיר, ועל השמשה האחורית נכתבו כתובות נאצה נגד ערבים. ואילו בבאקה אלגרביה נזרק בקבוק תבערה לעבר מבנה המשטרה הקהילתית.

המשטרה פתחה בחקירה בכל האירועים הנ"ל.

דוברות המשטרה 8.7.2014

כתב אישום נגד קטין וחברו שהשחיתו בית ספר בחיפה ממניע גזעני

פרקליטות מחוז חיפה הגישה לבית המשפט המחוזי לנוער בחיפה  כתב אישום נגד  קטין בן 15 וחברו בן 18 (שהיה קטין בעת ביצוע העבירה ) תושבי חיפה,  בגין  ביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, הצתה והשחתת פני מקרקעין ממניע גזענות או עוינות כלפי ציבור.  

 

מכתב האישום, עולה כי הנאשמים קשרו קשר לפגוע ולהשחית בית ספר יסודי "אלמסאר" הממוקם ברחוב הרב רפאל אנקווה בחיפה, רק בשל העובדה שהמדובר בבית ספר המשרת את האוכלוסייה הערבית בעיר,  וזאת ככל הנראה על רקע המאורעות הביטחוניים האחרונים.  ביום 19.6.14  לאחר השעה חצות, הגיעו הנאשמים לחנייה הסמוכה לבית הספר, כשעמם מכלים עם חומר דליק ותרסיסי צבע בהם הצטיידו מראש.

 

הנאשמים עטו על ראשם כיסוי, חדרו לתוך שטח בית הספר, ואז ריססו באמצעות תרסיסי הצבע כתובות נאצה על קירותיו החיצוניים, ובהן הכתובות: "מוות לערבים", "תג מחיר" וכן דברים בגנות ח"כ חנין זועבי.

לאחר מכן שפכו הנאשמים את החומר הדליק בו הצטיידו על אדניות עשויות צמיגים שהיו ממוקמות צמוד לקיר בחצר בית הספר, והציתו אותן, כל זאת במטרה לפגוע בבית הספר.

 משרד המשפטים 8.7.2014

 

כתובות נאצה נגד יהודים וצלבי קרס בשוק ברהט

כתב אתר פאנט מדווח על ציור צלבי קרס וכתובות נאצה נגד יהודים על גדרות השוק הבלדי במרכז העיר ועל שלטי תעבורה ותחנת האוטובוס בכניסה המערבית לעיר. 

אתר פאנט, חוסיין לאעוברה 4.7.2014

 

"מוות לערבים" במעונות בצפת

על קירות מכללת צפת נתגלו כתובות "מוות לערבים", תלונה הוגשה למשטרה.

 אתר פאנט, אימאן דהאמשה, 4.7.2014

 

 

"מוות לערבים" במעונות הבנות בצפת

צעירות ערביות הלומדות במכללה האקדמית בצפת גילו בבוקר מתחת לדלת חדרן במעונות הסטודנטים בצפת, נייר עליו נכתו כתובות נאצה בדמות "מוות לערבים", הוגשה תלונה להנהלה ולמשטרה.

 אתר פאנט, עימאד גדבאן, 2.7.2014

 


 צלבי קרס בעכו

דוברת המשטרה למגזר הערבי לובה סמרי מדווחת כי ביום חמישי התגלו כתובות נאצה וצלבי קרס על קירות העיר העתיקה בעכו. המשטרה מדווחת כי נתגלו 5 צלבי קרס, ושנעצר קטין ערבי תושב המקום שבאמתחתו נגלה ספריי ששימש לביצוע המעשה. נפתחה חקירה נגדו.

  דוברות המשטרה 3.7.2014

 

הסטודנט מהטכניון מתנצל: "בדיחה גרועה"

מי שעורר עליו זעם רב מסביר: "אני כואב את רציחתם של שלושת הנערים החטופים"

פלשתינים דיווחו כי בכפר עקרבה רוססה כתובות: "תג מחיר נקמה בערבים" והוצת מבנה. בקריית ים רוססו הכתובות: "מוות לערבים. נקמה במחבלים". כמה עשרות סטודנטים הפגינו בכניסה לטכניון בחיפה במחאה על דברים שפרסם סטודנט במוסד בדף הפייסבוק שלו ובו לכאורה שיבח את רציחת הנערים החטופים.

 ישראל היום, דניאל סיריוטי  02.07.2014

 

קריאות לנקמה נגד הפלסטינים ברשת

מאז מציאת גופותיהם של גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח, הוצפה הרשת בתגובות שקראו לנקום את מותם. מייד לאחר היוודע דבר האסון החלו ישראלים ויהודים בטוויטר לצייץ את התגיות #AvengeOurBoys ("נקמו את ילדינו") ו-JusticeForOurBoys ("צדק לילדינו"). גם בפייסבוק החלו להופיע תגיות קבועות לדרישות נקמה ונפתחו כמה דפים המעודדים לכאורה אלימות יהודית.

 

הדף הפעיל ביותר עד כה הוא "עם ישראל דורש נקמה", שצבר תוך יומיים למעלה מ-30,000 חברים, שהעלו אליו מאות תמונות שרובן מראות אנשים האוחזים דפים עם הסיסמא שבכותרת הדף. בעוד בירושלים מתעמתים יהודים וערבים בעקבות רצח הנער הפלסטיני שנראה כנקמה על רצח שלושת הצעירים הישראלים, בדף קוראים לגולשים להפיץ את המסר, לטענתם לא כדי לעודד אלימות אלא כדי ש"מישהו בממשלה יראה את כל מה שמדובר פה בקבוצה ויפנים שצריך לעשות משהו בנידון".

 NEXTER 02.07.14

 

התפרעויות וקריאות גזעניות נגד ערבים בירושלים

מאות בני אדם התפרעו בירושלים, קראו קריאות "מוות לערבים", תקפו עוברי אורח ערבים והתעמתו עם שוטרים. המשטרה עצרה 47 מפגינים וחילצה לפחות שמונה ערבים מההמון הזועם. בתיעוד של ynet נראה כיצד חולץ צעיר ערבי מהמתפרעים וכיצד הותקפו עובדים ערבים בחניון.

 

תקרית אלימה נוספת שתועדה על ידי ynet התרחשה בכיכר החתולות, שם זיהו המפגינים עובדים ערבים בחניון ותקפו אותם. הצעירים הערבים הרחיקו את המפגינים באמצעות כיסאות לאחר שחשו מאוימים. אחד העובדים הערבים ספג אבן בראשו.

 YNET, 2.7.2014

 

מאות פעילי ימין צועדים בי-ם במחאה על רצח הנערים; 28 נעצרו

הצעדה, אותה יזמו אנשי הימין הקיצוני, התארגנה תחת הסיסמה: "רוצים נקמה, די לממשלת הדמים". מאתמול: גל תקיפות נגד ערבים בעיר.

 הארץ, ניר חסון 01.07.2014