חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח גזענות 2015

גזענות במערכת הבחירות 2015

פרסום ראשון : 18/07/2015   עדכון אחרון:   18/07/2015


בחירות לפרלמנט אמורות להיות חגיגה גדולה לדמוקרטיה, אך בפועל בתקופת הבחירות לכנסת ה-20 נחגגו עקרונות שונים ומשונים כולל חופש הביטוי של אמירות גזעניות כנגד כל קבוצות המיעוט בישראל. במהלך הימים הטעונים הללו ניתן היה לשמוע או לקרוא התבטאויות גזעניות נגד ערבים, נגד מזרחים, נגד יוצאי אתיופיה, נגד מבקשי מקלט ופליטים ואחרים.

 

המטה למאבק בגזענות יצא בקריאה לבחירות ללא גזענות כפי שעשה במערכות הבחירות האחרונות בישראל, אך הפרק הבא מעיד כי נגע הגזענות בישראל פשה גם בדרגים הגבוהים ביותר בשלטון ודבק בבעלי התפקידים שאמורים לנהל את המדינה ולהצעידה לעתיד טוב יותר. הדו"חות האחרונים של המטה מוכיחים שמפלס הגזענות בישראל גואה, והבעיה כמו גם הטיפול בה, מתחילים מהראש. ואכן, ההתבטאות הגזענית ביותר יצאה מפיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אשר קרא ביום הבחירות לבוחריו לצאת להצביע כי "הערבים מגיעים בכמויות אדירות אל הקלפי."

 

מקרים אחרים היו כמעט צפויים מראש או לכל הפחות לא חידשו דבר, כגון סיסמת הבחירות של מפלגת ישראל ביתנו הקוראת לטרנספר של אזרחים ערבים, השר נפתלי בנט שקרא לערבים גנבים, והתגאה בעבר בכמות הערבים שהרג, ועוד. אחד המקרים הבולטים הינה התבטאות כנגד מזרחים בעצרת בחירות של המחנה הציוני, עת האמן יאיר גרבוז קרא למזרחים "מנשקי קמיעות".

 

הדבר נכון גם למתרחש בתוך החברה הערבית. למרות האיחוד של המפלגות שמייצגות את הציבור הערבי ברשימה אחת, מועמד ברשימה המשותפת לעג לנוצרים במהלך כנס בחירות באוניברסיטת באר שבע. מערכת הבחירות הזאת הוכיחה מחדש כי נגע הגזענות לא פוסח על איש, הגזענות נמצאת בכל רבדי החברה בישראל, גם בימין וגם בשמאל.

 

יש לציין, כי מקרי הגזענות הנכללים בפרק זה מתייחסים לתקופת הבחירות מאז ההחלטה על פיזור הכנסת ה-19 באמצע חודש דצמבר 2014 ועד יום הבחירות עצמו, ה- 17 במרץ 2015.

 נגד ערבים

 

מהומה בנאום של בנט; צעירים ניסו לעלות על הבמה: "גזען, שקרן"

בנאום שנשא יו"ר הבית היהודי מול תלמידי תיכון באוניברסיטת תל אביב, התקרבו כמה תלמידים לקדמת הבמה לאחר שאמר כי "אי אפשר לטייל בירושלים ובנגב כי יפרצו לך לאוטו". עשרות תלמידים ערבים נטשו במחאה את האולם.

וואלה, רויטל בלומנפלד, 8-2-2015

 

נתניהו הפיץ סרטון: "הערבים מגיעים בכמויות אדירות אל הקלפי"

ראש הממשלה פרסם סרטון ובו הוא דוחק בתומכיו להצביע: "שלטון הימין בסכנה". יחימוביץ: "אין מנהיג מערבי שהיה מעז להוציא טקסט גזעני כזה". יו"ר הרשימה המשותפת: ניסו להוציא אותנו – התאחדנו ונגרום לנתניהו ללכת לאופוזיציה. "שלטון הימין בסכנה", אמר, "המצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות אל הקלפי". לדבריו, "עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים".

 

נתניהו התייחס למצבו בסקרים ואמר: "לנו אין את ארגון V15, לנו יש צו 8. צאו לקלפי, תביאו את החברים ואת המשפחה, הצביעו מחל ונסגרו את הפער. בעזרתכם ובעזרת השם נקים ממשלה לאומית שתשמור על מדינת ישראל".

 

גם במפלגת הבית היהודי בראשות נפתלי בנט הזהירו מפני מימוש זכותם הדמוקרטית של ערביי ישראל. "אחוזי הצבעה גבוהים ביותר במגזר הערבי. דאגה שהמפלגה הערבית של טיבי וזועבי תעבור את הבית היהודי המפלגה השלישית בגודלה ויפגע גוש הימין. לדאוג להוציא את כולם מהבית. לשים הבית היהודי בקלפי", נמסר מהמפלגה לפעיליה ותומכיה.

 שבתי בנדט, עמרי נחמיאס ויאיר אלטמן, וואלה, 17-3.2015

  

ליברמן השיק את קמפיין הבחירות: "אריאל לישראל, אום אל-פחם לפלסטין"

שר החוץ השיק את קמפיין הבחירות שלו תחת הסיסמה "תכלס ליברמן", ויציג את המצע של "ישראל ביתנו", שנמצאת בימים אלה בטלטלה. "מדברים הרבה על יהודים שפוחדים באירופה, ומה שהרתיח אותי זה שהגענו לאותו מצב בישראל", אמר שר החוץ. "אותו נער ערבי שתומך במדינה נאלץ לברוח ולא מקבל הגנה, את זה אנחנו רוצים לשנות. שחנין זועבי מסתובבת בראש מורם והמדינה מגינה עליה, אבל הילד צריך להסתתר. האנומליה הזו צריכה להיפסק. אין סיבה שמסיתים כמו זועבי, טיבי וראאד סאלח יהיו אזרחי ישראל".

 גלעד מורג, Ynet,  15.01.15

 

זועבי ל-nrg: "דנון מחזק גזענות לצרכים פוליטים"

חברת הכנסת מבל"ד זעמה על הסרטון שהפיק ח"כ דנון במסגרת קמפיין הבחירות, ואמרה כי מדובר ב"אסון למערכת הפוליטית".

 יאיר קראוס, מעריב, 24.12.2014

 

מירי רגב ב"בחירות על הבר": "זחאלקה וזועבי הם סוס טרויאני"

במפגש "בחירות על הבר" הערב התארחו ח"כ רגב וח"כ זחאלקה רגב: "אני מקווה שיעמידו את זועבי לדין" זחאלקה: "כשאני מרחף סביב 12-15 מנדטים, אני אומר תודה לליברמן. מאחל לו שיהיה מחוץ לכנסת"

"החלטתם להעלות את המשילות ואת כוחן של מפלגות ערביות עלה. באתם לברך ויצאתם מקללים", העירה ליאת רון, ורגב ענתה: "ערביי ישראל הם לא סוס טרויאני. זחאלקה וזועבי הם סוס טרויאני. צריך את אלה שדואגים לרווחה שלהם ולא לחמאס. נוח לי עם כל מי שיושיט יד.

"לצערי חברי הכנסת הערבים הם קיצוניים. אני רוצה אנשים שלא רוצים לחסל את המדינה הדמוקרטית. יש בעיה עם רשימת העבודה, לכן אני מקווה שיעמידו את זועבי לדין".

 שירי דובר , גלובס, 10.2.2015

 

בנט האשים ערבים בפריצות וגניבת רכב, סטודנטים עזבו באמצע נאומו

מהומה נרשמה במהלך כנס שבו השתתף היום (ראשון) יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בתל אביב, כשעשרות תלמידי תיכון ערבים-ישראלים נטשו את האולם במחאה על דבריו של השר באשר לצורך לאכוף ביתר שאת את הביטחון ביישובים הערביים במדינה. בתגובה קרא להם: "תברחו, מי שרוצה להילחם שיישאר".

"כבר מעל עשור שביטחון הפנים במדינת ישראל מידרדר במקומות מסוימים", אמר בנט בכנס במרכז להעצמת האזרח בהשתתפות משרד החינוך, שבו השתתפו מאות תלמידי תיכון שיצביעו בבחירות הקרובות בפעם הראשונה. "מי שניסה לטייל בנגב בשנים האחרונות יודע שהוא לא יכול להשאיר אוטו ליד המכתש הקטן, או ליד אחד הנחלים כי בוודאות יפרצו לתוך האוטו ויגנבו".

"גם בפתח תקווה וגם בגליל גונבים לחקלאים את הטרקטורים", הוסיף השר. "גם להר הזיתים ולהר הצופים אתה לא יכול להגיע כבר. בכל כפר ערבי ועיר ערבית אי אפשר להיכנס וזה פוגע קודם כל בערבים, כי מדינת ישראל החליטה ששלטון חוק זה אולי בתל אביב, חיפה ורעננה אבל לא במקומות האלו".

 עזרי עמרם, mako חדשות 2 , 8.2.215

 

בחדשות 2 ו-10: רק מפלגות יהודיות

ב"וואלה" שינו סקר בחירות ליהודים בלבד וב"ישראל היום" הכירו בקיומם של בוחרים לא-יהודים באפליקציית הבחירות של העיתון. מהדורות החדשות המרכזיות בערוצי הטלוויזיה ממשיכות להפלות לרעה את הרשימה-המשותפת

 אורן פרסיקו, העין השביעית, 17.02.2015

 

משרד החינוך הקשה על קיום פאנל בחירות בבי"ס ערבי; הרשימה המשותפת במקום ראשון

משרד החינוך הערים קשיים על בית ספר ערבי בראמה שבצפון, שביקש לקיים פאנל פוליטי עם נציגי כלל המפלגות ומדגם בחירות. על כך פורסם הבוקר (חמישי) בעיתון "הארץ". הפאנל התקיים לבסוף אתמול בתיכון מקיף ע״ש חנא מוויס, הכולל תלמידים דרוזים, מוסלמים ונוצרים. היתה זאת הפעם הראשונה שבה מתקיים אירוע מסוג זה בתיכון ערבי בישראל. אולם, באירוע נאסר לקיים הפנינג מקדים עם דוכנים של המפלגות השונות, פעיליהן, שלטים וחומרי תעמולה. זאת, בניגוד לתיכונים יהודיים ברחבי הארץ, שבהם הפכו הפאנלים ואירועי ההפנינג המקדימים עם פעילי המפלגות לדבר שבשגרה. למעשה, חברי המפלגות השונות ביקרו בעשרות אם לא במאות תיכונים בשבועות האחרונים, ללא התנגדות או הגבלה מצד משרד החינוך.

 אתר מאקי, 19.2.2015

 

ח"כ מהרשימה המשותפת התבטא בגזענות כנגד נוצרים בכנס בבאר שבע

ח"כ טלב אבו עראר מהרשימה המשותפת (התנועה האיסלאמית – הפלג הדרומי) התבטא באופן גזעני במהלך כנס בחירות לסטודנטים ערבים שנערך באוניברסיטת בן גוריון בנגב, כאשר אמר כי הוא מכבד את "מי ששמות מייקאפ ואפילו הנוצרים". ביום למחרת הוא הסביר את דבריו והוידאו שהופץ ברשתות החברתיות והכעס נגד אמירתו.

אתר אלחמרא, 13.3.2015

 

"ערבי מסריח": הפוסט המביך של המועמדת של ליברמן

שירה מיסטריאל הוצגה היום במקום מכובד מאוד ברשימת המפלגה לכנסת. בסטטוס שפרסמה לפני כחמש שנים, היא משתמשת בשפה בוטה במיוחד כלפי ערבים: "יש סרטון ביוטיוב ערבי נדרס. לילה מעולה"

 עמרי נחמיאס, וואלה, 19.1.2015

 

מנהל המגזר הערבי בש"ס נדקר ביישוב ערבי

מיכאל אילוז, מנהל המגזר הערבי בש"ס נדקר ביישוב הצפוני עין מאהל • אריה דרעי: "על המשטרה לעצור את התוקף במהירות"

 אבי שיף ויונה שוב, בחדרי חרדים, 08.03.2015

 

גזענות נגד ח"כ טיבי במכללת אונו

במכללה ערכו אירוע לקראת הבחירות והזמינו את ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) להרצות בפני סטודנטים. טיבי התקבל בנהמות וקריאות גזעניות כנגדו.

 אתר לובלאב, 12.3.2015

 

מרזל: "אני גזען? קיללתי גם את מוחמד ברכה וגם את דב חנין"

מס 4 ביחד מגיב לעתירות השמאל המבקשות לפסול את מועמדותו: "אני לא מפריד בין יהודים לערבים. כל מי שנגד המדינה - אני נגדו" • "רוצים לפסול אותי על בסיס קטעי עיתונות"

 יוני גרין, ערוץ 10, 11.02.2015

 

בן גביר ביקש מחבריו בפייסבוק סיסמת בחירות, והתגובות גזעניות להפליא

פעיל הימין איתמר בן גביר ביקש לחבריו בפייסבוק עזרה בסיסמאות למפלגת יחד בבחירות הקרובות, התגובות שהגיעו היו גזעניות נורא, ביניהן נכתב "תביאו אותנו לכנסת, לראש הממשלה נגיע לבד", "אנחנו לא שונאים ערבים, יש לנו דווקא מנקה ערבי מאוד נחמד שעזב מרצון וברגל לבד, לסוריה". "לשנוא ערבים זו לא גזענות זה ערכים", ועוד...

חורים ברשת, 7.12.2014

 

הסתה לגזענות בתשדיר בחירות של השר אביגדור ליברמן

במהלך מערכת הבחירות הופץ ‏ברשת האינטרנט, ובכלל זה בדף הפייסבוק של השר אביגדור ליברמן, סרטון תעמולת בחירות ‏תחת הכותרת "עוצרים את האויב שבפנים". הסרטון נפתח בהקרנת תמונותיהם של מי שנעצרו ‏בחשד למעורבות בהקמת תא דעאש. על רקע תמונותיהם מופיעות הכתוביות "זה מתחיל ‏במסגדים ונגמר ברצח יהודים"/ "האויב שבפנים תא דעאש התגלה בגליל". לאחר כתובית זו ‏מופיעה מפה בה מסומנת סכנין באדום וממנה יוצאים חצים לכיוון חיפה ולכיוון כרמיאל. לאחר ‏מכן מופיעות תמונות של אנשי דעאש העולמי כולל תצלום של הוצאה להורג ולאחריהן "עוצרים ‏את האויב שבפנים לפני שיהיה מאוחר מדי". לבסוף מופיעה סיסמת הבחירות "בלי נאמנות אין ‏אזרחות". הסרטון כולו מלווה במוזיקה דרמטית ומאיימת. ‏

 

ביצוע עבירות של הסתה לאלימות, הסתה לגזענות, איומים והעלבת עובד ציבור נגד ח"כ אחמד ‏טיבי בפייסבוק

ביום 6.2.2015 פורסם בדף הפייסבוק "צדק ומשפט" פוסט תחת הכותרת ‏‏"עונש מוות למחבלים כולל חברי הכנסת הערבים הבוגדניים". בסרטון המופיע בפוסט מוצגת ‏תעודת זהות עם תמונה של פניו של ח"כ אחמד טיבי מורכבות על גוף של חזיר. על התמונה של ‏תעודת הזהות מודפס הכיתוב הבא: "שם המשפחה: טיזי. השם הפרטי: אחמד. שם האב ‏החורג: ערפאת. שם האם הביולוגית: קחבה. תאריך הלידה: 19.12.1958. מקום הלידה: עזה. ‏המין: חזיר בר. הלאום: ערבי מהגהינום. מומחיות: ללקק למחבלים את התחת". הפוסט מכיל ‏שיתוף של סרטון בתוספת הכיתוב הבא: "החזיר מגרש את האריה ממליאת הכנסת - צפו ‏ושתפו החזיר הבוגדני והטרוריסט, אחמד טיבי, בשבתו כיושב הראש בישיבת הכנסת מגרש ‏ממליאת הכנסת את הארי שבחבורה - חה"כ מיכאל בן ארי וזאת בניגוד לתקנון הכנסת ‏ולהחלטת ועדת האתיקה הקובעת שהקריאה לסדר של שלוש פעמים לא תעשה באופן רצוף (אלא ‏באופן שתינתן לחבר הכנסת שהות לתקן את דרכיו בין קריאה אחת לסדר לבין זו ‏שתבוא אחריה).בושה וחרפה למדינת ישראל שנותנת למחבל משבח שהידים ומרצחים להיות ‏בכנסת ועוד להיות ממלא מקום יו"ר הכנסת.עם ישראל נפלתם על הראש?! הוא לא אשם! אתם ‏אשמים!!! שאתם בוחרים נבלות לייצג אתכם בכנסת. בכל מדינה מתוקנת טרוריסטים מוציאים ‏להורג "אבל פה זו דמוקרטיה..."זו לא דמוקרטיה זו דיקטטורה חולנית בה מיעוט סרטני מאיים ‏להשמיד את כל הגוף שנקרא מדינת ישראל."בבחירות הקרובות צריך לבחור אנשים ראויים ‏שיטפלו בגידול הממאיר הזה לפני שיתפתחו גרורות והנזק יהיה בלתי הפיך". ‏

 המרכז הרפורמי לדת ומדינה

 

ביצוע עבירות של הסתה לאלימות ע"י ברוך מרזל

במהלך כנס פוליטי שנערך במרכז האקדמי ‏למשפט ועסקים ברמת גן ועסק בנשים ופוליטיקה, הותקפה ח"כ חנין זועבי ונשפכו עליה מים. ‏דוברת הרשימה המשותפת, אמילי מואטי, הותקפה אף היא באירוע, ופונתה לבית החולים ‏איכילוב. במהלך הכנס קראו פעילים המזוהים עם מפלגות הימין קריאות גנאי לעבר זועבי ומנעו ‏מהנוכחים לשמוע את דבריה. הפעילים התקרבו לבמה ואחד מהם שפך על ח"כ זועבי מים. גם ‏כשניסתה חברת הכנסת לצאת מהבניין המשיכו הפעילים לאיים עליה. דוברת הרשימה ‏המשותפת הותקפה בראשה באמצעות מוט של דגל. טרם האירוע פרסם ברוך מרזל את הדברים ‏הבאים בעמוד הפייסבוק שלו: "חנין זועבי– אני בדרך אלייך, למרבה הצער והבושה, המרכז ‏האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן החליט לתת במה לעוכרת ישראל חנין זועבי, אני ופעילי ‏עוצמה יהודית בדרך לשם למחות נגד הביזיון!דרך בן גוריון 26, רמת גן, עכשיו מחכה לכם, ‏תושבי האזור כשאהיה בכנסת – אעשה הכל כדי למחוק לזועבי את החיוך!". לאחר האירוע ‏פרסם ברוך מרזל את הדברים הבאים בעמוד הפייסבוק שלו: "הבטחנו – וקיימנו!חנין זועבי ‏הוזמנה היום להרצות במרכז האקדמי ברמת גן, כפי שאמרתי בבוקר שאעשה הכל כדי לא לתת ‏לה לדבר – אכן קרה. פעילי עוצמה יהודית היקרים יחד עם הסטודנטים שהשפיות במדינת ‏ישראל יקרה להם – פוצצו את הכנסת וחניןזועבי הורדה בכח על כוחות הבטחון מהבמה. קץ ‏בקלפי – כי חייבים למחוק לה את החיוך!". דברים ברוח דומה אמר מרזל לכלי התקשורת ‏השונים. כך למשל צוטט מרזל בגלי צה"ל: "ברוך השם הצלחנו בעזרת סטודנטים צדיקים ‏למנוע את הביקור המביש של חניןזועבי בקמפוס כאן. אנחנו מבטיחים לרדוף אחריה בכל מקום ‏עד חורמה, אויבים לא הסתובבו פה חופשי בתוך ארצנו". במכתבנו טענו כי דבריו של מרזל, הן ‏לפני, והן אחרי תקיפתה של ח"כ זועבי ושל דוברת הרשימה המשותפת, מהווים הסתה ‏לאלימות. ‏

 המרכז הרפורמי לדת ומדינה

 

נגד מזרחים

 

בנט חיפש מזרחי? בשס זועמים: אנחנו לא מוצר מדף

חברת הכנסת איילת שקד הסבירה היום את המניע של יו"ר מפלגתה נפתלי בנט לצרף את הכדורגלן אלי אוחנה למפלגה, בכך שהוא חיפש מזרחי לרשימה. בשס זעמו על ההסבר, ודרשו מנפתלי בנט שיורה לה להתנצל על דבריה. בהתכתבות פנימית בין חברי הכנסת של הבית היהודי, כפי שפורסם בגלי צה"ל, כתבה שקד כי כל חברי הכנסת דתיים, ורובם גם אשכנזים, ולכן רצה נפתלי בנט לשריין דווקא מועמד מזרחי.

 יעקב עזרא, לדעת,  27.1.2015

 

 גרבוז מגיב לסערה: "אני לא גזען"

לאחר שדבריו בעצרת בכיכר רבין עוררו סערה ונאומו הושווה לנאום הצחצחים של דודו טופז, התייצב האמן יאיר גרבוז לעימות באולפן "חדשות הלילה" עם איש האקדמיה ד"ר הני זוביידה. גרבוז: "הוציאו את משפט הקמעות מהקשרו". זוביידה: "דפוס שצריך להוקיע מאיתנו". צפו בעימות הסוער

 ליאור פרידמן, דוריה למפל חדשות 2, 08.03.15

 

הסתה לאלימות בסרטון תעמולה של מפלגת הבית היהודי כנגד פרופ יוסי יונה

ביום 23.01.15  ‏עלה לרשתות החברתיות סרטון תעמולה של מפלגת הבית היהודי כנגד פרופ יוסי יונה, מועמד ‏מפלגת העבודה לכנסת ה-20. על רקע מוזיקה ערבית הופיעו ציטוטים המיוחסים לפרופ יונה ‏הכתובים בשגיאות כתיב ומוצגים כתעמולה השייכת לחמאס. בין הכתוביות הופיעו תמונות ‏קשות בהתאם להקשר הציטוט. בין היתר הופיעו תמונות מהשואה, פינוי גוש קטיף, והפגנות ‏כוח של החמאס. בסיום הסרטון הופיע הכיתוב "זה לא חמאס! זה יוסי יונה". ‏

 

בתחילת פברואר השיבו לנו מפרקליטות המדינה – תפקידים מיוחדים כי הסרטון המדובר אינו ‏ממלא אחר יסודות העבירה ואינה בו דרישה, ולו משתמעת, לקריאת מעשה אלימות. ‏

המרכז הרפורמי לדת ומדינה

  

גזענות בליכוד באשדוד? הסניף חולק לשניים: לרוסים ולוותיקים

המינוי של שמעון כצנלסון ליו"ר מטה העולים בליכוד, לא בוטל לדרישת ראשי סניף הליכוד, אלא להיפך הוא קיבל חיזוק מראש הממשלה/ הוא העביר לכצנלסון תקציב נפרד לטובת הפעילות שלו גם בליכוד באשדוד ופתח מטה נפרד/ כצנלסון: "אני מנהל את המטות בכל הארץ של הרוסים לליכוד וגם באשדוד לא מעניין אותי מה יש בסניפים הרגילים"/ יו"ר הסניף, אלפסי: "ביבי מחלק את הסניף, ויש בזה ריח של גזענות"   

 יוסי אסולין, אשדוד 10, 19.2.2015

  

נגד מהגרי עבודה ופליטים

 

עימות עם מבקשי מקלט מצד אנשי מפלגת יחד בעת סיור בדרום ת"א

אנשי מפלגת "יחד" שסיירו בדרום תל אביב נתקלו במסתננים שטענו בלי בושה "זו לא המדינה ולא הבית שלכם". "מסתננים אריתראים - במסווה של פליטים שיש להם מספיק כסף בשביל לשלם מס הכנסה. מסתננים אריתראים שאומרים בפה מלא – זו לא המדינה ולא הבית שלכם. מסתננים שלמדו איך להשתמש במושג דמוקרטיה כדי לשקר. מסתננים אריתראים שאומרים לנו מה קובע החוק פה ומודיעים לנו מה אנחנו צריכים לעשות".

 יוני קמפינסקי, ערוץ 7, 08.03.15

 

יו"ר ועדת הבחירות פסל תשדיר של מפלגת "יחד": גזעני ומסית לאלימות נגד מבקשי מקלט

בתשדיר נאמר כי "הגיע הזמן לשים קץ לוויתורים מדיניים, לטרור ושליחיו, למסתננים ולעובדים הזרים". בעקבות החלטת גובראן, הוסר חלקו האחרון של המשפט. "לדעתי, קיימת ודאות קרובה כי המשפט הנ"ל גזעני ומסית לאלימות כלפי העובדים הזרים ומבקשי המקלט", כתב גובראן למפלגת "יחד".

 עפרה אידלמן, הארץ, 15.03.2015