חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - דוח הגזענות- דוח גזענות 2015

גזענות מטעם כוחות הביטחון

פרסום ראשון : 18/07/2015   עדכון אחרון:   18/07/2015


סוגיית הגזענות כלפי קבוצות אוכלוסייה שונות בקרב האמונים על השלטת החוק והסדר הציבורי במדינה נידונה לא אחת, והיא זכתה להתייחסות בדו"חות שפרסם המטה בשנים עברו. גזענות זו משתקפת, בין היתר, בשיטור יתר ובאלימות, לפעמים עד כדי הריגה, כלפי האזרחים הערבים, כלפי אזרחים יהודים ממוצא אתיופי ויהודים דוברי רוסית. כוחות השיטור מפרים במקרים רבים  את הסדר הציבורי ואת  החוק שעליו הם עצמם אמורים להגן. מצב מדאיג זה קיבל בחודשים האחרונים משנה תוקף בשיח הציבורי ובתקשורת בעקבות עלייה ניכרת באירועי אלימות משטרתית על רקע גזעני כנגד אזרחים הנמנים עם אותן הקבוצות.

 

האזרחים הערבים נתפסים על ידי חלק לא מבוטל מכוחות הביטחון והמשטרה כאויב וההתנהגות כלפיהם היא אלימה יותר ומשולחת רסן. כמו כן, גם יוצאי אתיופיה סובלים מגילויים קשים של גזענות ותקיפה על רקע גזעני על ידי שוטרים. ראוי לציין כי בעינינו התוכניות השונות של המשטרה של שילוב וגיוס שוטרים ערבים ואתיופים לשורות המשטרה אינן הדרך הנכונה לטפל בנושא או לחזק את קשרי המשטרה ואת האמון הנרחש כלפיה בקהילת יוצאי אתיופיה או בקרב החברה הערבית בישראל.

 

מה יכול להיות הפתרון למצב שהתלקח בחודשים האחרונים עד כדי פיזור הפגנות ברימונים בלב תל אביב? חינוך לזכויות אדם שיהווה בסיס לחינוך ערכי של השוטרים, כבר בשלב המקדים של הכשרתם וגם במהלך תפקודם הנו גורם מניעתי חשוב, אולם גם ההיבט ההרתעתי שהמשטרה אמורה להפעיל כלפי שוטריה והקצאת משאבים אשר הולמת את צרכי השטח. כמו כן, גם טיפול יסודי בתפקוד הלקוי של המחלקה לחקירות שוטרים הכולל בין היתר סגירת תיקים שיטתית  עשוי לשפר את המצב.

 

מתברר כי יותר מ-65% מהתלונות אשר הוגשו על ידי אזרחים למח"ש בשנת 2014 לא זכו להיבדק או להיחקר. מתוך  1500 תיקים שנבדקו,  כ-200 תלונות הגיעו לכדי העמדה לדין של השוטרים ( 116 פלילי ו-104 משמעתי), ומבין אלה שהוגשו בהן כתבי אישום פליליים, 24 מהם הסתיימו בזיכוי השוטר, בהסדר טיעון או בדחיית ההליכים כנגד הנאשם. רק 92 תיקים (כלומר, שיעור של כ- 2% מכלל  4500 התלונות שהוגשו למח"ש) הסתיימו בהרשעה פלילית של אנשי המשטרה.

 

נגד ערבים

 

29 עצור בהפגנת הציבור הערבי בחיפה נגד המלחמה על עזה

לפי הודעה לעיתונות שהוציא מרכז עדאלה, הרי עורכי דין של המרכז ועורכי דין מתנדבים  ייצגו בפני בית המשפט בחיפה ביום 20.7.2014 29 עצורים במהלך הפגנה של הציבור הערבי בחיפה כנגד המלחמה על עזה, במהלך ההפגנה המשטרה השתמשה בכוח לא סביר כנגד עשרות מפגינים וכל העצורים דיווחו על אלימות במהלך מעצרם וביניהם 3 מפגינים שנאלצו לקבל טיפול רפואי בבית החולים.

 סוכנות מעאן 20.7.2014

 

22 עצור בהפגנת הציבור הערבי בנצרת כנגד המלחמה על עזה ועשרות נפגעים

22 עצורים בהפגנת הציבור הערבי בנצרת ביום 21.7.2014 כנגד המלחמה על עזה והמשטרה תקפה עשרות מפגינים, ביניהם חה"כ מוחמד ברכה שהותקף על ידי השוטרים כהיה ביחד עם המפגינים בפני תחנת המשטרה אלמסקוביה בנצרת. כל העצורים דיווחו על שימוש בכוח ובאלימות במהלך מעצרם והרבה אחרים נחשפו לאלימות מצד המשטרה, אולם לא נעצרו.

 Arab 48 21.7.2014

 

צעיר נהרג בזמן מרדף, המשפחה מאשימה את המשטרה

לטענת המשטרה, ראמי פאחורי בן ה-16, שנחשד במעורבות באירוע ירי בנצרת, נהרג לאחר שהחליק עם אופנועו בעת ששוטרים רדפו אחריו. לדברי קרובי משפחתו, ניידת התנגשה בו וגרמה למותו.

 

ראמי פאחורי, רוכב אופנוע בן 16, נהרג לפנות בוקר (רביעי) במהלך מרדף משטרתי בנצרת, לאחר שהחליק סמוך לבריכת חרבגי בעיר. פאחורי הובא הערב למנוחות, וקרובי משפחתו מאשימים את המשטרה בכך שניידת פגעה באופנוע שלו בזמן המרדף וכך למעשה הוא נהרג.

על פי דיווחי המשטרה, במהלך הלילה נרשמו שלושה אירועי ירי לעבר עסקים בנצרת. בעקבות אירועים אלה הגיעו כוחות משטרה גדולים לעיר, שפתחו בסריקות לאיתור היורים. במהלך הסריקות התפתח מרדף אחר אופנוע שנחשד כמי שהשתתף באחד ממעשי הירי, עליו רכב פאחורי. במשטרה טוענים כי פאחורי נראה על ידי צוות יס"מ כשהוא נוסע ללא אורות וללא קסדה.

 Walla 11.6.2014

 

תיעוד: תקף שוטרים, זז לאחור ונורה למוות

במשטרה טענו כי חיר חמדאן מכפר כנא נורה למוות משום שניסה לדקור שוטרים. בסרטון ניתן לראות את חמדאן ניגש לניידת ומכה על השמשה עם סכין. אחד השוטרים ירה בו וחבריו עזרו לגרור אותו לניידת. המשטרה: "ההרוג ניסה לדקור שוטרים ולכן נורה"

 

סרטון ממצלמת אבטחה שתיעד את הירי בחיר חמדאן, שנורה הלילה (שבת) למוות בעת שניסה, לדברי המשטרה, לדקור את אחד השוטרים מציג תמונה בעייתיתאזהרה - התמונות קשות לצפייה.

 

 

 

משפחתו של חמדאן זועמת. "במצלמת האבטחה רואים בבירור שלא נשקפה סכנת חיים לשוטרים. הם הרגו אותו בדם קר", טענו במשפחה ל-ynet. "רואים שהוא ברח מהשוטרים ואפשר היה למנוע את המקרה המזעזע הזה, אבל לצערנו החליטו להרוג אותו בצורה אכזרית."  במשפחת חמדאן אמרו עוד כי "אנו מקווים שהמשטרה תעצור את השוטרים ותעניש אותם כי הם רצחו אדם ללא סיבה משכנעת".

 

במועצה המקומית כפר כנא ערכו ישיבה דחופה עם חברי המועצה ואנשים מכובדים מהכפר וככל הנראה מתארגנת הפגנה גדולה. היום הוחלט על שביתה כללית בכל הכפר והמצב נפיץ. מאות צעירים התפרסו ברחבי הכפר, הבעירו צמיגים וחסמו את כל הכבישים. הם איימו שימשיכו בחסימת הכבישים עד שיעצרו את כל השוטרים שאחראים לירי בחמדאן.

 

בכפר כנא הכינו כרזות עם תמונת ההרוג. על הכרזות כתבו "השהיד חיר חמדאן, קורבן שנאת השוטרים והשר שלהם לערבים". בכניסה הדרומית לכפר כנא לכיוון צומת בית רימון יידו הבוקר כ-100 צעירים אבנים לעבר השוטרים. כוח יס"מ וכוחות נוספים נמצאים במקום על מנת למנוע את המשך יידויי האבנים. קודם לכן הבעירו כמה עשרות צעירים צמיגים בכניסה לכפר והם פוזרו על-ידי כוחות היס"מ.

 

בעקבות האירוע הוחלט במשטרה להציב ניידות בכניסות לכפר ולתגבר את המקום בכוחות נוספים. המשטרה פועלת גם במישור המבצעי וגם בהידברות כדי למנוע את המתיחות שהתגברה גם בשל סכסוך משפחות בכפר.

 

Ynet 8.11.2014

 

 

תושב רהט נהרג בפשיטה של המשטרה, מח"ש פתחה בחקירה

סאמי אלגעאר, בן 20 מרהט, נהרג אתמול (רביעי) בפשיטה של המשטרה לאיתור סוחרי סמים בשכונה 26 בעיר. מחלקת לחקירות שוטרים פתחה בחקירת האירוע. שלושה שוטרים נפצעו קל בתקרית ונזקקו לטיפול רפואי. 

 

לדברי המשטרה הכוח שנכנס לשכונה נתקל באבנים ומקלות שנזרקו אליהם, לכן הם פתחו בירי באוויר, ועצרו שני חשודים לחקירה. אלא שבאותו זמן התקבל דיווח על צעיר שנורה בבטנו ומצבו אנוש, צוותי מד"א פינו אותו לבית החולים סורוקה, לשם הגיע כשהוא כבר ללא רוח חיים וקבעו את מותו.

 

מפקד מרחב נגב תנ"צ אמנון אלקלעי נפגש עם ראש עיריית רהט טלאל אלקרנאווי כדי למנוע התפרעויות בעקבות האירוע ולקראת הלווית ההרוג. ברהט הכריזו היום על שביתה כללית בעקבות מותו של אלגעאר, אם כי מערכת החינוך פועלת כסדרה. גורמים ברהט מציינים כי למרות החשש, לא עתידות להיות התפרעויות יוצאות דופן. במקביל לחקירת אירוע הירי, הטיל מפקד המחוז הדרומי ניצב יורם הלוי את חקירת יידוי האבנים על ימ"ר נגב.

 

קרובי משפחתו של ההרוג אמרו ל"הארץ" כי הוא לא היה קשור לקבוצה שהמשטה הגיעה לעצור, ונורה מטרים ספורים מביתו. "סאמי חזר מהעבודה ועמד בדלת מחוץ לבית עם דודתו. המשטרה הגיעה ותפסה חברה שמוכרים שם סמים, והתחיל ביניהם ריב. סמי עמד בצד, לא עשה דבר והשוטרים ירו בו. דודה שלו שעמדה לידו שמעה אותו צועק והוא התמוטט. רצחו אותו בדם קר",  סיפר ל"הארץ" חסן אלגעאר קרוב משפחתו.

 

"יש חוקים במדינת ישראל שהמשטרה לא מכבדת", הוסיף. "אסור לירות בתוך תל אביב, אבל ברהט מותר? איך יורים בבחור צעיר ליד הבית? אם מישהו עושה משהו, אפשר לירות לו ברגל, אבל לא ככה. סאמי היה חף מפשע". לדבריו ישנו כעס גדול במשפחה, "אבל לא נפעל באלימות, אנחנו פועלים לפי החוק". 

גופתו של ההרוג נשלחה לנתיחה במכון לרפואה משפטית באבו כביר, והמשפחה ביקשה שרופא מטעמם יהיה נוכח בנתיחה. לאחריה יקבע מועד ההלוויה.

 

 

 

 

תמונה של סאמי אלגעאר

 

הארץ, 15.1.2015

 

שוטר שחולץ מרהט: "ישבנו בניידת וחיכינו למוות"

במשטרה בודקים בימים אלה מדוע הגיעו שוטרים לרהט בשעה כה רגישה, בעת שהתקיים בעיר מסע ההלוויה של סאמי אל גאהר. השוטרים נקלעו לעימות עם התושבים, ובמהלך חילוצם השתמשו הכוחות שהוזעקו באמצעים לפיזור הפגנות, שגרמו למותו של תושב רהט, סאמי א-זיאדנה. אחד השוטרים תאר את האירוע: "נסענו הביתה אחרי יום עבודה ופתאום התחילו לזרוק עלינו אבנים. זו הייתה כמות אדירה ומפחידה, מכל הכיוונים. לא היינו מוכנים לדבר כזה. כלי הרכב התחיל לספוג אבנים וזה הגיע למצב של סכנת חיים. כיתרו אותנו מכל עבר, אתה פשוט יושב ומחכה למות, או שמישהו ישלוף אותך. זה לקרוא שמע ישראל".

 

המשטרה צפתה כי נוכחות שוטרים באירוע הרגיש עלולה להבעיר את השטח. בדיוק בגלל סיבה זו סוכם כי עיריית רהט תנהל את ההלוויה ללא נוכחות משטרתית. השוטרים מצידם אומרים שלא התבלבלו בדרכם. "היינו בדרך הביתה, בכביש ראשי, והגענו בטעות לסיטואציה שלא היינו צריכים להיכנס אליה. כשהבנו שהגענו למקום שלא היינו צריכים להיות בו, זה כבר היה מאוחר מדי". ההסברים של השוטרים קצת תמוהים, שכן מסע ההלוויה לא התקיים בציר תנועה ראשי.

 

שוטרי כוח החילוץ שנשלח לסייע להם השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, בהם גז מדמיע. תושב רהט סאמי אלזיאדנה פונה לבית החולים כשהוא סובל משאיפת גז ובהמשך נפטר מאירוע לבבי, מה שעורר זעם נוסף כלפי המשטרה.

 

גורמים במשטרה אמרו: "זה לא יעבור על סדר היום. נחכה לתוצאות הוועדה, אבל צריך לבדוק את כל שרשרת הפיקוד, איך המפקדים שלהם נתנו לשוטרים להסתובב באזור כשהם יודעים שיש הלוויה".

 Ynet 21.1.2015

 

  

אירועים של אלימות שוטרים כנגד יוצאי אתיופיה

שוטר היכה מג"בניק: חשב שהוא נתין זר

לירן חכמי, שוטר יס"מ, סבר כי שוטר משמר הגבול ממוצא אתיופי הוא נתין זר וסטר לו. חשד שהוא מחזיק ברשותו בטלפון נייד גנוב. הוא נידון לעבודות שירות

 

ארין הלל מזרחי, YNET, 1.3.2015

 

צעיר הוכה על ידי שוטר מג"ב והואשם בתקיפת שוטר

מרץ 2014 – צעיר ממוצא אתיופי יצא לבלות עם חבריו במסעדה. בעודו ממתין בכניסה אדם היכה אותו בחוזקה בגבו. הפונה הסתובב ואחז בצווארו של המכה, אך זיהה שמדובר בשוטר מג"ב. לאחר מכן שוטרים נוספים התנפלו עליו והחלו להכותו. הפונה נלקח לתחנת המשטרה והיה עצור במשך מס שעות על תקיפת שוטר. לפונה יש תיק במשטרה.

 

קטין ממוצא אתיופי בעל נכות שכלית הוכה ע"י שוטרים וסבל מפציעות קשות.

 

מרץ 2014- קטין בעל נכות שכלית הסתובב באתר בניה. שוטרים שנכחו במקום חשבו כי הוא גנב. הם החלו להכות את הילד שלא הצליח להסביר שאינו גנב. לאחר מכן לקחו השוטרים את הקטין לתחנת המשטרה שם עוכב במשך ארבע שעות. השוטר אמר לקטין, שהיה צפוי לחגוג את בר המצווה, שאת המאורע יחגוג בכלא. הקטין הופנה לקבלת טיפול רפואי בשל הפציעות הקשות מהם סבל.

 

שוטרים פרצו לבית של משפחה ממוצא אתיופית ללא צו חיפוש והפעילו אלימות כלפי בני המשפחה.

יוני 2014- שני שוטרים פרצו לבית בטענה שיש להם צו חיפוש, אך סרבו להראותו לבני המשפחה. הילדים החלו לצלם את שארע ובתגובה השוטרים החרימו להם את הפלאפונים. אחת הבנות סירבה ובתגובה השוטר סובב את ידה וכמעט שבר אותה. השוטר החל להכות את הפונה אז הראה לו את צו החיפוש ולפיו הם נכנסו לבית הלא נכון. על אף הטעות השוטרים המשיכו במעשיהם ולקחו את הפונה לתחנת המשטרה. הפונה חזר לאחר שעות כשהוא פצוע וחבול בפניו.

 

זוג אחים אתיופים נעצרו על ידי שוטרים וזכו ליחס משפיל ומעליב

ספטמבר 2014- זוג אחים חזרו ממסיבת גיוס משפחתית. בעודם נוסעים חתך אותם רכב בצורה מסוכנת. הפונה עצר ויצא לראות במה מדובר. אדם שיצא מהרכב צעק לעברו שיעצור ויחזור חזרה לרכב. לאחר מכן התקרב וביקש מהם תעודות מזהות. בשלב זה הבינו האחים כי מדובר בשוטרים סמויים. ללא כל התראה הוזעקו ניידות נוספות שגרמו למבוכת האחים בשל העוברים שצפו במתרחש. השוטרים קיללו, השפילו את הפונים, ואף ערכו חיפוש ברכב ללא כל הסבר. הפונים הגישו תלונה למח"ש אך התיק נסגר.

 

  

משטרה פרצה לבית אתיופי ללא צו חיפוש ושלחה קטין למעצר ללא כל הסבר

אוקטובר 2014- שוטרים פרצו ללא צו חיפוש לביתו של הפונה וביצעו חיפוש בחדר של אחיו הקטין תוך שהם שוברים דברים. ללא כל הסבר נלקח הקטין לתחנת המשטרה. הפונה שהגיע לתחנה ביקש לברר אודות המעצר אך לא קיבל תשובה. לאחר שעות ארוכות בהם שהה הקטין בחדר החקירות נאמר לפונה כי אחיו חשוד באונס צעירה. בדיון בביהמ"ש הוחלט על המשך מעצרו למשך 3 ימים. הקטין שוחרר לאחר שעבר מסדר זיהוי של הנערה והעדה, אז הוחלט כי אינו חשוד במעשה.

 

שוטר הפעיל אלימות כלפי צעיר אתיופי, והאחרון נמצא במעצר בית

נובמבר 2014- שוטרי תנועה עצרו רכב לאחר שהנהגת חצתה קו הפרדה רצוף. בשל העיכוב הרב, יצא בן זוגה אל השוטר לבירור העניין. הנהגת שניגשה אליהם קיבלה את הדו"ח מהשוטר אך חששה לחתום על דבר מה שלא עשתה. השוטר האיץ בה לחתום ובמקביל ביקש מבן זוגה תעודה מזהה בכדי לרשום לו דו"ח. השוטר יצא מהרכב וביקש מהצעיר להתלוות אליו תוך שימוש באלימות. הנהגת ניסתה להפריד בין השניים כשלפתע השוטר נפל והחל לצעוק שהוא פרק את הכתף. הפונה הזעיקה ניידת משטרה ואמבולנס, אך השוטר עלה לניידת המשטרה. כאשר הפונה ביקשה להתלוות אליו היא נענתה בשלילה. בדיון בביהמ"ש הוחלט להאריך את מעצרו. יצוין, כי כל המאורע תועד בפלאפון של הצעיר, אך המכשיר הוחרם ע"י המשטרה.

 

שוטר עצר קטין אתיופי ונהג באלימות כלפיו ללא כל סיבה הנראית לעין

דצמבר 2014- בחודש נובמבר 2014, בליל שישי,  נעצר צעיר כבן 17 יחד עם מספר חברים כאשר לטענת השוטרים, זרקו הילדים אבנים על אוטובוס שהיה במקום. הילדים נעצרו ונלקחו לתחנת המשטרה. חבריו של הצעיר שוחררו עוד באותו היום, כאשר הוא נאלץ להישאר עצור בתחנת המשטרה עד למוצאי שבת. במהלך מעצרו של הצעיר נקט אחד מהשוטרים באלימות חריגה כאשר סטר לו בפניו. יודגש כי הצעיר כלל לא התנגד למעצרו ולא התנהג בצורה אשר יכלה להוביל לאלימות שכזו מצד השוטר. הצעיר הובא לפני שופט במוצאי שבת אך שוחרר מחוסר ראיות.

 

פונה אתיופי נעצר בחשד שגנב תכשיטים, הוכה ועונה בתחנת המשטרה על ידי חוקריו.  

 דצמבר 2014- מדובר באירוע בו הפונה וחבריו נעצרו כשהגיעו לחנות תכשיטים והחליטו למכור מספר תכשיטים שלטענתם מצאו. המשטרה טענה כי הפונה גנב את התכשיטים, עקבה אחריו ועצרה אותו בשעת המכירה. הפונה נלקח לתחנת המשטרה שם הוכה על ידי מספר בלשים ממשטרת ישראל שהיו במקום, באגרופים ובבעיטות, כאשר הוא שרוע חסר אונים על רצפת החדר ובטרם החלה החקירה. לאחר מכן נלקח הפונה לקצין מודיעין במשטרה לצורך חקירה, כשבמהלכה הרתיח הקצין קומקום, שפך מים רותחים, במספר הזדמנויות, על רגליו וגבו של הפונה, וגרם לו לכוויות בדרגה שניה ושלפוחיות בעור. בדרך לבית החולים, כשהוא אזוק, לצורך בדיקת הכוויות, איימו החוקרים על הפונה כי בפעם הבאה זה לא ייגמר בבית המשפט. הפונה פחד להתלונן מחשש שיגרם לו נזק. הפונה הגיש תלונה למח"ש.

 

שוטרים שלא במדים נקטו באלימות כלפי עובר אורח תמים אתיופי תוך כדי איומים והשפלות

ינואר 2015- אב לשניים הוציא את ילדיו הפעוטים מהגן, ובדרכו לביתו נעצר על ידי שני שוטרים ללא סיבה הנראית לעין. במהלך עיכובו התרחקו ממנו שני ילדיו, וכשביקש מהשוטרים ללכת ולקרב אותם, סירבו, בטענה שהם אינם ילדיו. הפונה רץ לעבר ילדיו למרות איסור השוטרים והצליח להגיע אליהם שניות לפני שעברו כביש ראשי סואן. השוטרים רדפו אחריו כאשר אחד סטר לו בפניו ודרך עליו. הפונה וילדיו הוכנסו לרכב עם עוד מספר אנשים ונלקחו לתחנת המשטרה. במהלך המעצר השוטרים איימו על האב שיפנו לרווחה, שהוא אב לא טוב ושייקחו את ילדיו ממנו. הפונה נעצר בגין תקיפת שוטר והעלבת שוטר ושוחרר למעצר בית. התיק בעניינו נסגר מחוסר ראיות. הפונה פנה למח"ש מספר פעמים ואף הגיש ערר על החלטתם לסגור את התיק, אך נתקל באטימות ובסירוב מצדם להיכנס לעובי הקורה ולחקור.  

 

"פה זה חוקי": שוטרי מג"ב היכו גבר אריתראי בדרום ת"א

השוטרים היכו את הצעיר עד שזעק מכאב, ונזקק לטיפול רפואי. "אנחנו רגילים לזה", אמרו מבקשי המקלט הרבים שהתאספו במקום. שוטרי מג"ב הובאו לדרום תל אביב כדי להגביר את הביטחון של התושבים, אבל מה באמת קורה בשטח?

ענבל בן יהודה, שיחה מקומית, 20.9.2014