חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - מאמרים

הכתובת הייתה על הקיר: שתיקת הרשויות אל מול הסתה גזענית

רות כרמי*

פרסום ראשון : 08/08/2015   עדכון אחרון:   08/08/2015


בעקבות אירועי השבוע האחרון ובהם התקפת הדקירה ורצח הנערה שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים, והצתת הבית ורצח התינוק עלי דוואבשה בכפר דומא, מתכבדים המרכז הרפורמי לדת ומדינה והמטה למאבק בגזענות בישראל להפיץ נייר עמדה זה העוסק בשתיקת הרשויות מול הסתה גזענית.
אירועי השבוע האחרון לא התרחשו בחלל ריק, אלא הם תולדה של הסתה פרועה ומשולחת רסן של רבנים מרכזיים בישראל, ובהם רבני ערים, ושל ארגוני ימין קיצוני, המתירים את דמם של ציבורים שלמים בישראל. למול הסתה זו מתקיימת שתיקה רועמת של מערכת אכיפת החוק ובראשה היועץ המשפטי לממשלה הממאן להשתמש בכלים החוקיים אשר כבר מצויים בידיו, ובהם העמדה לדין בגין הסתה לגזענות והסתה לאלימות.

הכתובת הייתה על הקיר:שתיקת הרשויות אל מול הסתה גזענית

*מזה שנים מתריע המרכז הרפורמי לדת ומדינה והמטה למאבק בגזענות שתופעות ההסתה לגזענות ולאלימות יובילו לפגיעה בחיי אדם. הרצח של מוחמד אבו חדיר לפני כשנה לא הביא לשידוד המערכות המתבקש במערכת אכיפת החוק, ולמרבה הצער השבוע ארע מקרה רצח נוסף – הפעם של התינוק עלי דוואבשה מהכפר דומא. אנו מאמינות שקיים קשר ישיר בין ההסתה הגזענית של רבנים וארגונים המבוססת על ההלכה היהודית לבין מקרי הרצח על רקע לאומני. הנספחים שלהלן ממחישים זאת.

* אל מול ההסתה הפרועה ומשולחת הרסן נגד הציבור הערבי בישראל, יש שתיקה רועמת ומתמשכת של מערכת אכיפת החוק, ובראשה היועץ המשפטי לממשלה, בעל הסמכות על הוראה לפתיחה בחקירה והגשת כתבי אישום בעבירות אלה, אשר נוקט במדיניות מצמצמת ביותר בפתיחה בחקירה ובהעמדה לדין בעבירות אלה, בפרט כאשר מדובר באמירות גזעניות המתיימרות להתבסס על ההלכה או נעשות על ידי רבנים. מסע הסתה זה התגבר בשנה האחרונה הן מבחינת חומרת ההתבטאויות והן מבחינת עוצמתם והיקפם של גילויי ההסתה.

*הסתה זו מובלת כאמור על ידי על ידי שני גורמים מרכזיים:
 -רבנים אורתודוכסים בעמדות השפעה דוגמת הרבנים יוסי אליצור, ויצחק שפירא - מחברי הספר "תורת המלך", הרב גינזבורג – נשיא ישיבת עוד יוסף חי, שמואל אליהו - רבה הראשי של העיר צפת, הרב דוד דרוקמן – רב העיר קרית מוצקין ודב ליאור – עד לאחרונה רבה של קריית ארבע;
 -ארגוני ימין קיצוניים דוגמת ארגון להב"ה (למניעת התבוללות בארץ הקודש), כנופיית אל ייהוד והקול היהודי.
אישים וארגונים אלה מוכרים למערכת אכיפת החוק, אשר בוחרת להתעלם מההסתה הפרועה היוצאת מבית מדרשם משך שנים. היועץ המשפטי לממשלה נוקט מדיניות מצמצמת מאד בנוגע להעמדה לדין בגין הסתה ובפועל קבע חסינות מוחלטת לרבנים ואנשי דת.

הסתה לגזענות על ידי רבנים
-בשנים האחרונות פורסמו פסקי הלכה של מאות רבנים ובהם רבני ערים וישובים המקבלים את משכורתם מהקופה הציבורית, הקוראים שלא להשכיר או למכור דירות לערבים; שלא להעסיק ערבים ולא לקנות מעסקים שמעסיקים ערבים; ופורסמו קריאות לפיהן כל הערבים אזרחי ישראל הינם בגדר אויב. רבנים אלה מטיפים לשנאה, ביזוי והרחקה בשם היהדות.

-באוקטובר 2009 פורסם הספר הגזעני "תורת המלך", אשר קובע במפורש כי חייו של יהודי יקרים יותר מחייו של גוי ומתיר להרוג גויים חפים מפשע, כולל ילדים ותינוקות. את הספר כתבו הרבנים אליצור ושפירא, מישיבת עוד יוסף חי ביצהר, ישיבה המהווה מוקד להסתה גזענית בוטה וחמורה זה שנים. על אף התכנים המסיתים והקשים בספר החליט היועץ המשפטי לממשלה לא להעמיד לדין את מחבריו. עתירה שהגיש המרכז הרפורמי לדת ומדינה בשם תג מאיר ובשם המטה למאבק בגזענות בדרישה להעמיד לדין את כותבי הספר ונותני ההסכמות בגין הסתה לגזענות והסתה לאלימות ממתינה לכתיבת פסק דין על ידי שופטי בית המשפט העליון.

-בדצמבר 2009 פורסם על ידי הרב אליצור המאמר "ערבות הדדית", אשר כולל הוראות מפורטות לביצוע פעולות תגי מחיר כנגד כוחות הביטחון והאוכלוסייה הפלשתינית. עד היום, 6 שנים לאחר מכן, ולמרות פניות רבות, ואף לאחר אינספור פעולות תג מחיר, לא נתקבלה כל החלטה לגבי העמדה לדין של כותב המאמר על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

ארגון להב"ה
- על אף ניסיונותיו להציג את עצמו כארגון לגיטימי שכל מטרתו היא מלחמה בהתבוללות, מטרת ארגון להב"ה היא אחת - ליצור חומות הפרדה גבוהות בין שני הציבורים ולהפלות ערבים במציאת תעסוקה, בשירותי כלכלה, חברה ורווחה, ולהטיף לפגיעה פיזית בערבים. במסווה של מלחמה בהתבוללות מפרסם הארגון את משנתו המטיפה לשנאת ערבים תוך כדי הפחדה והסתה על בסיס גזעני. המסר של הארגון הינו כי ערבים הם אויבי ישראל ומגע עמם יגרום לאסון ולחטיפת בנות יהודיות לכפרים ערביים. ראש הארגון, בנצי גופשטיין, הנו פעיל ימין קיצוני אשר נמנה על אנשי כהנא והיה מעורב בעשרות תקריות אלימות אשר בגין חלק מהן אף נעצר והועמד לדין.
מאז החל הארגון לפעול בסוף שנת 2010 הוא הפיץ את משנתו באמצעות עשרות קמפיינים תקשורתיים, סרטונים, פליירים, עמוד פייסבוק, כנסים וראיונות בתקשורת, והיה מעורב במספר רב של הפגנות אלימות. הארגון מפעיל מתנדבים בכל רחבי הארץ, את קו "המלשינון" אליו ניתן להתקשר כדי לחשוף קשרים של יהודיות עם ערבים, דף פייסבוק ואתר אינטרנט. בחודשי הקיץ מגיעים פעילי הארגון לככר ציון ומטילים את חיתתם על עוברי אורח ערבים בקריאות הסתה גזעניות, שמתפתחות לעתים לקטטות אלימות.
- לטענת הפרקליטות החל משנת יוני 2012 מתקיימת נגד הארגון חקירה סמויה אשר בדצמבר 2014, לאחר הצתת בית הספר הדו לשוני בירושלים על ידי פעילי להב"ה, הפכה לגלויה. למרות זאת, עד היום לא הסתיימה החקירה ולא התקבלה החלטה האם יוגשו כתבי אישום נגד פעילי הארגון או העומד בראשו והוא ממשיך בפעילותו.

הסתה באינטרנט
בשנים האחרונות נפתחו עשרות אתרים ודפי פייסבוק ייעודיים המוקדשים לשנאת ערבים ולהסתה כנגדם, אשר נועדו לשתף אידאולוגיה גזענית ולזרוע פחד מהאחר. בחלק מהעמודים קיימות קריאות מפורשות להתארגנות ספציפית לפגיעה בערבים.

-במחקר שערך המרכז הרפורמי עלה שכמעט 40% מהקריאות הגזעניות הן קריאות להחרמת עסקים המעסיקים ערבים או לפיטורי ערבים וכמעט שליש מהקריאות הן קריאות לנקיטת אלימות נגד ערבים.

-אף על פי כן, עד היום לא הוקדשו מאמציאכיפה משמעותיים לטיפול בהסתה באינטרנט, אף שמדובר בכלי שמעצם טיבו מהווה זירה נוחה להסתה לגזענות ולאלימות, וההסתה הגזענית ממשיכה להשתולל בפייסבוק, ביוטיוב ובאתרים שונים.

מדיניות היועץ המשפט לממשלה בעבירות של הסתה לגזענות  -
-החוק הפלילי במדינת ישראל כולל איסור על הסתה לגזענות והסתה לאלימות. פתיחה בחקירה והגשת כתב אישום בגין עבירות אלה כפופה לאישור של היועץ המשפטי לממשלה. אלא שהיועץ נוקט במדיניות מצמצמת ביותר בפתיחה בחקירה ובהעמדה לדין בעבירות אלה, בפרט כאשר מדובר באמירות גזעניות המתיימרות להתבסס על ההלכה או נעשות על ידי רבנים. גם כאשר הוגשו כתבי אישום, דובר באנשים פרטיים או בפעילים זוטרים ולא במנהיגים ומעצבי דעת הקהל, כמו רבנים, שהם בעלי השפעה אדירה על תלמידיהם.

-בעשור האחרון רק 2 רבנים הועמדו לדין בגין הסתה לגזענות ולאלימות והורשעו. משמעות הדבר היא כי לרבנים יש חסינות דה פקטו מפני העמדה לדין בגין עבירות של הסתה לגזענות ואלימות. בהיעדר תגובה המרסנת התבטאויות גזעניות אלה ומסמנת אותן כלא לגיטימיות או בלתי חוקיות,גילויי ההסתה אך הולכים ומתרבים.

- רבני ערים, אשר נמנים גם הם כאמור על המסיתים, הנם עובדי ציבור לכל דבר ועניין, ולכן ניתן היה להעמיד אותם לדין משמעתי בגין התבטאויות מסיתות, אולם המנגנון הקיים כיום של דין משמעתי אינו אפקטיבי.

המלצות
- הדין הפלילי כולל כלים המאפשרים טיפול יעיל בתופעת ההסתה, אלא שכלים אלה אינם מופעלים כמעט. כדי למנוע מקרי רצח נוספים על רקע גזעני, מתחייב שידוד מערכות של מערכת אכיפת החוק, על שלוחותיה השונות, תוך קביעת סדרי עדיפות ברורים לטיפול בתופעה, באופן שיבהיר שהסתה לגזענות אינה במסגרת חופש הביטוי הלגיטימי בישראל.
על הממשלה להקים נציבות למאבק בגזענות. הנציבות תופקד, בין השאר, על גיבוש מדיניות ממשלתית למאבק בגזענות, מעקב אחרי גילויי גזענות והטיפול בהם מצד הרשויות, פרסום דו"חות תקופתיים וייזום פעילות חינוכית והסברתית למניעת גזענות.
יש לקדם כלים נוספים למאבק בהסתה – דין משמעתי יעיל וכן אפשרות להגשת תביעות אזרחיות כנגד מסיתים.
על משרד החינוך להכניס לאלתר לתכנית הלימודים תכנית נגד גזענות ולקידום חיים משותפים.

* עו"ד רות כרמי -המרכז הרפורמי לדת ומדינה