חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - חדשות

לראשונה כנס משותף נגד גזענות שארגנה לשכת עורכי הדין בשותפות עם המטה למאבק בגזענות

 הכריז ראש הלשכה, עו"ד אפי נוה, על הקצאת רבע מיליון שקל למאבק בתופעה ואמר: "עצוב מאוד שבישראל 2016 אין שופט חרדי אחד ואף לא שופט אתיופי"

פרסום ראשון : 12/02/2016   עדכון אחרון:   02/12/2016


ביום ראשון 7/2 בערב התקיים לראשונה כנס משותף של לשכת עורכי הדין בשותפות עם המטה למאבק בגזענות בישראל. מטרת הכנס היא לייצר פיתרונות אפשריים בתחום החקיקה והמשפט למאבק בגזענות.

במהלך הכנס התקיימו שולחנות עגולים בהם השתתפו נציגי המטה, עורכי דין, חברי הלשכה, יושבת ראש השדולה למאבק בגזענות בכנסת, ח"כ עאידה תומא סולימאן וכן ח"כ אברהם נגוסה וח"כ מיכל רוזין ואנשי ציבור נוספים.

השולחנות העגולים עסקו במגוון רחב של נושאים לדוגמא: עבירות גזענות ואפליה בתחום האזרחי, עבירות גזענות בתחום הפלילי, התבטאויות גזעניות בתקשורת, אפליה וגזענות במערכת החינוך, אפליה וגזענות בקבלה לעבודה, אפליה במגורים, האם מערכת המשפט שוויונית או לא? וכיוצא בזה.
"עצוב מאוד שבישראל 2016 אין שופט חרדי אחד ואף לא שופט אתיופי" – כך אמר ראש לשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד אפי נווה, בפתיחת הכנס והכריז על שהלשכה תשקיע 250 אלף ₪ במאבק בגזענות בשותפות עם הלובי בכנסת והמטה.
מנהל המטה למאבק בגזענות, עו"ד נדאל עותמאן, אמר כי "התגייסות לשכת עורכי הדין למאבק תסייע למתן מגוון רחב של פתרונות חקיקתיים ומשפטיים למלחמה בגזענות. תחום המשפט והחקיקה הוא רק חלק ממכלול התחומים שבהם צריך להתקיים שינוי מרחיק לכת במשימה החשובה לחסל את נגד הגזענות".
בדברי הפתיחה דיברו חברי כנסת נגד מימדיה המדאיגים של התופעה. חברת הכנסת עאידה תומא סולימן הביעה מחאה על כך ש"מתנהל מסע הסתה גזעני נגד ערביי ישראל באופן מכוון בעיקר בשנה האחרונה". ח"כ אברהם נגוסה ביקש לשלול תקציבים ממוסדות חינוך שלא יקבלו תלמידי עולים מאתיופיה בשל מניע גזעני וח"כ מיכל רוזין דיברה על כך ש"כל אחד מאיתנו בחברה בישראל לוקה בגזענות".
חברת הכנסת לשעבר, פנינה טמנו-משה, שיבחה את לשכת עורכי הדין בישראל על היותה האיגוד המקצועי הראשון שנרתם לטובת המאבק בתופעות האפליה והגזענות.
שיאו של הערב, שאורגן ע"י ממונת החקיקה של יחידת קשרי הממשל, עו"ד אוריין לביא, היה בהתכנסות עשרות עורכי דין ונציגי גופים הנאבקים בגזענות סביב שולחנות עגולים על מנת לגבש טיוטות להצעות חוק שיסייעו למאבק בתופעה.