חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - חדשות

לראשונה: הכנסת הכריזה על יום מיוחד נגד גזענות בכנסת

 מחר, יום ג, ה-22.3 יתקיימו דיונים מיוחדים בוועדות הכנסת לרגל יום הגזענות וכן יתקיים דיון בשדולה למאבק בגזענות. ההכרזה על היום המיוחד נעשתה בעקבות פנייה של יושבות ראש השדולה למאבק בגזענות, ח"כ עאידה תומא-סולימאן, ח"כ מיכל בירן והמטה למאבק בגזענות

פרסום ראשון : 22/03/2016   עדכון אחרון:   22/03/2016


היום, ה-21.3, מצוין ברחבי העולם היום הבין-לאומי למאבק בגזענות. בעקבות פנייה של יושבות ראש השדולה למאבק בגזענות, ח"כ עאידה תומא-סולימאן (הרשימה המשותפת) וח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) והמטה למאבק בגזענות החליטה נשיאות הכנסת להכריז על יום מיוחד נגד גזענות בכנסת. יום זה יצוין מחר, ב-22.3, יום ג ובמסגרתו יתנהלו דיונים מיוחדים נגד גזענות בכל הוועדות הרלוונטיות החל משעה 9:00 ועד 13:00 באותו יום. זוהי הפעם הראשונה שהכנסת בישראל מכריזה על יום מיוחד נגד גזענות.

לאחר מכן, ב-14:00, תתקיים ישיבה מיוחדת של השדולה למאבק בגזענות בשיתוף המטה למאבק בגזענות ולשכת עורכי הדין בה יוצגו ממצאי דו"ח הגזענות 2016 של מרכז מוסאוא. כמו כן, יציג המטה את ממצאי הסקר שנערך לרגל יום הבין-לאומי לגזענות בו נבדקו תחושות הציבור בנוגע למימדי תופעת הגזענות בישראל. לבסוף, יתקיים דיון בהשתתפות חברי כנסת, ראשי ארגונים ואורחים.

לרגל היום הבין-לאומי למאבק בגזענות המטה למאבק בגזענות יחד עם פורום חינוך לחיים משותפים יצאו בקמפיין רחב על מנת לעורר את המודעות למאבק בגזענות. מלבד הסקר שיוצג בדיון בשדולה בכנסת, הקמפיין כולל סרטון שהופץ ברשתות החברתיות המציג עד כמה מוטמעים הסטריאוטיפים בתוך החברה בישראל.  

נדאל עותמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות: "הכרזת היום המיוחד נגד גזענות בכנסת היא צעד מבורך ומשמעותי שמעביר מסר אודות חשיבות הנושא. לצערנו הרב הנתונים הרבים שאספנו לקראת היום הבין-לאומי לגזענות מלמדים כי התופעה בישראל רק הולכת ומתרחבת וכולנו תקווה שיום מיוחד זה יסייע בהעלאת המודעות של נבחרי הציבור והציבור עצמו לצורך במאבק נחוש ובלתי מתפשר, אנו פועלים להקמת שותפות רחבה מעבר לארגוני החברה האזרחית, הכוללת, בין היתר, את השדולה בכנסת, לשכת עורכי הדין בישראל, המועצה הציבורית למאבק בגזענות ולקידום שוויון, נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה וההסתדרות ואנו קוראים לממשלה להכריז על מלחמה בגזענות ושתיענה לפנייתנו להקים נציבות למאבק בגזענות בישראל ".

ח"כ עאידה תומא-סולימאן (הרשימה המשותפת): "לנוכח גילויי הגזענות החריפים אליהם נחשפנו לאחרונה, והעובדה שחלק ניכר מהם יצא ממשכן זה - על הכנסת להשמיע קול ברור שאינו משתמע לשני פנים. מיגור הגזענות לא אמור להיות נחלת צד פוליטי אחד. מדובר בנגע המסכן את כולנו, ולכן דרושה חזית רחבה נגד מגמות הפשיזציה המובהקות והמסוכנות שמתפתחות בחברה הישראלית. אני תקווה כי יום זה יהיה חלק מהמאבק המשותף של כל שוחרי הדמוקרטיה היהודים והערבים נגד כל גילויי הגזענות, נגד המיעוט הלאומי הפלסטיני ונגד כל קבוצה מדוכאת ומודרת בחברה הישראלית".

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני): "הגזענות משפיעה על כל חלקי חיינו, בין אם מדובר על אפליה גזענית במערכת החינוך, גזענות בשוק העבודה, ואפילו הצעות חוק גזעניות כאן בכנסת. אחד האתגרים הכי גדולים שעומדים בפנינו היום הוא ההתמודדות עם הגזענות וההסתה בחברה הישראלית. מתופעה מכוערת שמקומה בשוליים, הגזענות היום היא חלק מהשיח הלגיטימי בארץ וזה משהו שחובתנו לשנות. אסור לנו להגיע למצב שבו הגזענות תפורר אותנו מבפנים."

המטה למאבק בגזענות נוסד בשנת 2003 במטרה להרחיב את השיח כנגד גזענות ולצמצם את תופעות הגזענות בישראל. כיום חברים בו יותר מ-40 ארגונים וקבוצות ללא כוונות רווח המייצגות ומשרתות קהילות וקבוצות שונות בארץ. ארגוני המטה מייצגים, בין היתר, את האזרחים הערבים בישראל, מזרחים, יוצאי אתיופיה, דוברי רוסית  וקהילות פליטים ומהגרי עבודה.

פורום חינוך לחיים משותפים, המאגד 26 ארגוני חינוך וחברה משותפת, השיק אתר מיוחד ובו מערכי שיעור ליום המאבק בגזענות ומידע על תוכניות שנתיות של ארגוני הפורום, המאושרות ע"י משרד החינוך לכלל הגילאים.

עומר כהן, רכז פורום חינוך לחיים משותפים: "מממצאי הסקר מדגישים את מה שכבר ידוע – התשובה לגזענות היא חינוך. התגברות מקרי הגזענות בתקופה האחרונה מדגישים את הצורך והחשיבות של העיסוק בסובלנות וקידום חיים משותפים במערכת החינוך לאורך כל השנה. אנו קוראים לאנשי חינוך מבתי-ספר בכל הארץ ומכל המגזרים להזמין לשנה הבאה תוכניות של חינוך לחיים משותפים ממגוון התוכניות הקיימות".

תאבת אבו ראס, מנכ"ל שותף של "יוזמות קרן אברהם": "הגזענות, שבעבר התביישו להודות בה זקפה בשנים האחרונות את ראשה ולצערנו הרב הפכה לנורמה. אולם, בנוכחות היומיומית שתפסה הגזענות במרחב הציבורי טמונה הזדמנות למאבק נחוש יותר נגדה תוך שימוש בכלים ציבוריים שלא זמינים נגד גזענות סמויה. מה גם שעוצמת הגזענות במרחב הציבורי מאלצת את הרוב הדומם בדרך כלל לעמוד נגדה בצורה ברורה״.

קישור לסרטון -
https://www.facebook.com/rabe3433/videos/vb.185288574840667/993645844004932/?type=2&theater