חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - חדשות

המטה למאבק בגזענות בקריאה למנכ"לית משרד החינוך:להעביר בבתי הספר מערכי הסברה נגד גזענות לפני היציאה לחופש הגדול

 במהלכו של חופש הגדול מתרחשים מדי שנה אירועי שנאה ואלימות קשים במיוחד

פרסום ראשון : 09/06/2016   עדכון אחרון:   09/06/2016


עו"ד נדאל עותמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות בישראל, פנה למנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, בבקשה כי המשרד ינחה את כל בתי הספר בארץ להעביר, בטרם היציאה לחופש הגדול - מערך שיעור שיוקדש להסברה נגד גזענות.
 
בפנייתו, כתב עותמאן: "לצערנו, אנו עדים בשנים האחרונות כי במהלך חופשות הקיץ מתרחשים אירועי אלימות ושנאה קשים במיוחד – הירצחה של הילדה שירה בנקי ופציעתם של 5 נוספים במצעד הגאווה בירושלים, הצתת הבית ורצח התינוק עלי דוואבשה, ואביו סעד דוואבשה ואם המשפחה ריהאם בכפר דומא ופציעת אחיו של עלי - אחמד. אירועים אלה קשורים קשר הדוק בגלי השנאה, הגזענות והאלימות אשר שטפו את ישראל מאז קיץ 2014 עם חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים גיל-עד מיכאל שער, נפתלי יעקב פרנקל, ואיל יפרח, והירצחו של הנער מוחמד אבו חדיר".
 
עותמאן: "גם אם לא כל המשתתפים באירועים הנ"ל היו תלמידים, הרי שבתי הספר הם המקום להעברת אותם מסרים, על מנת לתת מענה לבעיה ההולכת וגוברת של אלימות וגזענות. החינוך מתחיל במקומות האלו".
 
לדברי עותמאן, "חשוב וחכם להקדים תרופה למכה, ולאפשר ולעודד ולתמרץ ואף להורות לכל מוסדות החינוך היסודי והעל יסודי ובכל המגזרים ובכל זרמי החינוך, לקיים שעות חינוך בנושא המאבק בגזענות בגישה של חינוך לערכים וכן חינוך לאיסורים והנחלת ערכים אוניברסאליים הומאניים בקרב הילדים והנוער על מנת שיגדלו עם ערכים שמכבדים את האחר ואת השונה ואת זכותו לזכויות אדם".
 
כזכור, שר החינוך, נפתלי בנט, צייץ בחודש שעבר בטוויטר כי "חביב אדם שנברא בצלם - כל אדם, יהודי או ערבי", ואף הוסיף בפוסט נפרד בפייסבוק - "אין משמעות לגזע, דת, צבע, נטייה מינית, עמדה פוליטית - כולם בני אדם". בנאומו באותו השבוע אמר: "כולם נבראו בצלם. לכל אחד נשמה מיוחדת, משפחה, רצון לחיות בכבוד". עותמאן: "חשוב שהמסרים הללו יקבלו ביטוי גם בעבודה מעשית בבתי הספר עצמם".
 
המטה למאבק בגזענות מאגד יחד למעלה מארבעים ארגונים וא/נשים פרטיים/יות אשר חשים/ות עצמם/ן מחויבים/ות לקידום זכויות אדם בישראל, ומבקשים/ות להעמיד חזון של מדינה וחברה ללא גזענות, ולפעול למיגור תופעת הגזענות בישראל. המטה רואה עצמו מחויב לפעול ולהגיב על מסרים, פעילויות, חומרים וביטויים אשר יש בהם משום אפליה, רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה, עוינות, אלימות או גרימת מדנים כלפי אדם, ציבור או חלקים של האוכלוסייה, והכול בשל צבע, השתייכות לגזע-לכאורה, לדת, לקבוצה לאומית-אתנית או חברתית או בשל ארץ מוצא או מוצא עדתי, או על רקע מגדרי. המטה רואה עצמו מחויב לעסוק בגזענות על כלל היבטיה וביטוייה כפי שהם מופנים לקבוצות רבות ורחבות בחברה בישראל ובכללן ערבים, דוברי רוסית, אתיופיים ומזרחים.