חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - מאמרים

שיעורים בדמוקרטיה מתקדמת

עו"ד נדאל עותמאן*

פרסום ראשון : 03/08/2016   עדכון אחרון:   08/03/2016


כפי שלומד כל תיכוניסט בשנה א של שיעורי אזרחות - דמוקרטיה צריכה לעיתים להתגונן מפני המנסים להחריבה. הבעיה היא שבעיני חלק ממחוקקינו – ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה. זו המסקנה הבלתי נמנעת מ"חוק ההדחה", לפיו ניתן יהיה לבעוט מהכנסת ח"כים ברוב של 90 קולות, בגין "הסתה וגזענות או תמיכה בטרור". במילים אחרות – קבלו את החוק המופרך נגד ח"כים ערבים. 

יש מחוקקים ומנהיגים פוליטיים אשר בוחרים ליצור לעצמם אויבים מדומים - ולקבעם בתודעה של האזרחים. בכך הם פוסלים את ערכי ועקרונות היסוד של הדמוקרטיה עצמה. הם מכרסמים במרחב חופש הביטוי וההתאגדות - ומחזקים את דיקטטורת הרוב.

כשהדמוקרטיה מתחילה לתקוף כדרך התגוננות, היא מתחילה לאבד את מהותה. יש מי שמתפארים בהיותה של ישראל הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. אנחנו אפילו משחקים כדורגל וכדורסל באירופה הנאורה, ומקיימים יחסי מסחר פוריים עם כל העולם המערבי הדמוקרטי. אבל דווקא כשמדובר במהות וביסודות הקיום – מנהיגים אלה בוחרים להתחרות עם משטרים אפלים באזור.

אנו יכולים, יהודים וערבים אזרחי ישראל - שלא להסכים לאמירות קיצוניות או לאלה שלא בקונצנזוס היהודי או הערבי בארץ, אולם חובתנו כאזרחים להגן על הדמוקרטיה, ערכיה ויסודותיה - כפי שמיטיבים ובחרו לעשות זאת בלא מעט מקרים   פוליטיקאים דוגמת בני בגין, או הנשיא ראובן ריבלין. אנשים שאין ספק בבהירות העמדות הפוליטיות שלהם בכל הקשור לסכסוך הישראלי-ערבי, שאין לחשוד בהם בתפיסת עולם פוליטית מהצד השמאלי של המפה, ואף לא מרכזו. אבל הם פשוט חרדים לדמוקרטיה הישראלית.

דמוקרטיה שפוסלת את השונה, דוחקת אותו לשולים ואף לקיצון, לא תצליח לפתח חיים אזרחיים יציבים כשהיא ממציאה לה אויבים מדומיינים. היא מתעקשת לייצרם כדי להצדיק את המשך המשילות של קבוצת מיעוט מתוך קבוצת הרוב שלה ביד קשה, ועל-ידי הפחדה מתמשכת.

יצירת הבסיס החוקתי ל"חוק ההדחה" מהווה ניסיון ל"נטרול" חברי כנסת ספציפיים, ויש כבר מי שכינה אותו "חוק חנין זועבי". מבלי להיכנס באופן פרטני לעניינה של גברת זועבי – ברור כי לא מדובר בהגנה על המשילות או על כבוד הכנסת. בפועל, המוטיבציה הנה הגנה על דיקטטורה של קבוצת מיעוט בתוך קבוצת הרוב - שמשתמשת ב"סם ההפחדה". באמצעות הסם הזה היא מנטרלת ושולטת בקבוצת הרוב שממשיכה לדמיין תחת השפעת אותו סם - שרק הקבוצה הזו תבטיח את שלומה ובטחונה ותגן עליה מפני האויבים המדומים.

בדרך הזו, אפשר גם להמשיך ולהצדיק מדיניות של אפליה ממסדית כנגד קבוצות שונות בחברה בישראל. להמשיך בפרקטיקות ממסדיות גזעניות כנגד קהילות שונות, גם מתוך קבוצת הרוב עצמה ולתת לגיטימציה לגזענות הממאירה בין האזרחים והאנשים מהקהילות השונות ומרקעים שונים.

הדמוקרטיה האמיתית לא יכולה שלא לשאוף להדיח ולבטל את "חוק ההדחה". החלטה זו צריכה גם לעמוד בבסיס עקרונות הצדק שאמון עליהם בית המשפט העליון. אם לא יעשה זאת – ייכנע לקבוצת מיעוט שמדיניות ותרבות הנטרול וההפחדה הנה דרכה ושיטתה.

* הכותב הוא מנהל המטה למאבק בגזענות