חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - חדשות

תפירת תיקים לבני נוער, הזנחה כלכלית וחברתית קשה: המציאות העכורה של תושבי רמלה

 בסיור השדולה למאבק בגזענות, בראשות חברות הכנסת עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) ומיכל בירן (המחנה הציוני) - הציפו פעילי האוכלוסייה הערבית וקהילת יוצאי אתיופיה בעיר רמלה את תופעות האפליה הקשות מהן הם סובלים

פרסום ראשון : 10/10/2016   עדכון אחרון:   13/10/2016


היום (ה, 6.10) בשעות אחר הצהריים התקיים בעיר רמלה סיור של השדולה למאבק בגזענות, בראשותן של חברות הכנסת עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) ומיכל בירן (המחנה הציוני). מטרת הסיור הייתה להציף בעיותיהם של התושבים - ולקבל תמונת מצב עדכנית על תופעות אפליה וגזענות מהן סובלות האוכלוסייה הערבית וקהילת יוצאי אתיופיה. בסיור השתתפו פעילים מהקהילות, ונציגי המטה למאבק בגזענות.
בין היתר, פעילי קהילת יוצאי אתיופיה טענו להתעמרות מצד המשטרה המקומית, וכי בני נוער רבים סובלים מ"תפירת" תיקים. הפעילים ביקשו מחברות הכנסת לפעול לקבלת מידע מהמשטרה על סטטיסטיקת המעצרים, ולפעול למיגור תופעה פסולה זו.
 
פעילי האוכלוסייה הערבית טענו בין היתר להזנחה כלכלית וחברתית קשה ביותר, כאשר מוסדות קהילתיים רבים, כולל מועדונים לקשישים - נעדרים גישה לבעלי מוגבלויות, ובחלקם אף אין תקציב לצרכים בסיסיים כמו כיסאות ושולחנות. פעילי האוכלוסייה הערבית סיפרו כי הם "ממודרים" באופן מכוון מקניית בתים בשכונות יהודיות כגון קריית מנחם ואפקה, כאשר ישנן קבוצות רכישה שפועלות באופן אקטיבי נגד מכירת בתים לערבים. מצד שני, השגת אישורי בנייה בשכונות הערביות הפכה למשימה בלתי אפשרית עבור קבלנים. יחד עם זאת - שכונת גואריש, ושכונות "ערביות" נוספות בעיר - מוזנחת באופן גס, עם תשתיות בסיסיות של פינוי זבל, תאורה ומוסדות חינוך - שקיימות בהן באופן בסיסי בלבד, אם בכלל.
 
"נחשפנו בסיור למקרים של אפליה וחלוקה לא צודקת ולא הגיונית של משאבים שדוקרים את העין", אמרה ח"כ עאידה תומא סלימאן. "בין אם מדובר בשיטור יתר של האוכלוסיות האתיופית והערבית, או על הזנחה הבלתי מתקבלת על הדעת של שכונת גואריש. רמלה וגם לוד השכנה הן מקרה הבוחן לחיים המשותפים במדינה הזאת, ויכולתה להבטיח חיים ראויים לכל אזרחיה - ולצערי כרגע המדינה אינה עומדת במבחן".
 
ח"כ מיכל בירן מסרה: "כשאמא שלי הייתה בת 18 בליטא וניסתה להתקבל ללימודי רפואה באוניברסיטה, נאמר לה שיש מכסה מוגבלת ליהודים. שנים אחר כך, כשהיא סיפרה לי על התחושות הקשות שלה בעקבות המקרה, הבנתי עד כמה איומה התחושה הקשה שלא תוכל להגשים את עצמך בגלל מוצאך. הסיור היום היווה תזכורת כואבת לכך שעבור רבים - הגזענות היא עדיין חלק מחוויית היום-יום. הוא רק מחדד עבורי את ההבנה שעלינו להמשיך לעשות הכל על מנת למנוע את האפליה בחברה הישראלית".
 
אסתר עילם, חברת המטה למאבק בגזענות: "צריך לזכור שגם המאבק בגזענות יכול להיות נגוע בסטריאוטיפים - ולכן הסיור הזה חשוב, על מנת להבין ולהפנים את הבעיות האמיתיות".