חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - חדשות

ההצגה לרעך כמוך, בכיכוב סולן אבטיפוס אייל שכטר: קידום מודעות בני נוער לסובלנות ולקבלת האחר

פרסום ראשון : 18/10/2016   עדכון אחרון:   18/10/2016


בתקופה בה ילדה בת 16 נרצחת במצעד גאווה, העדה האתיופית כולה נתפסת כחשודה מראש בביצוע פשעים והערבים נוהרים בהמוניהם לקלפיות, מגיעה הצגת תיאטרון, המנסה לטלטל את דור העתיד של החברה הישראלית ולהסתכל לגזענות בעיניים. יוצרות המחזה - אלמה וייך חושן ונוגה אלקין אפרת, בשיתוף המטה למאבק בגזענות – יחשפו אותו לראשונה ב-23/09/16 על בימת תיאטרון "תמונע" בת"א
מטרת הפרויקט "לרעך כמוך" הינה חינוך לסובלנות וקבלת האחר בצורה חווייתית וקוגניטיבית, באמצעות העלאת מחזה שיוצג בפני בני נוער. פרויקט חינוכי-תיאטרוני זה ישמש כלי להגברת המודעות נגד גזענות, ויאתגר את הצופה לבחון את עמדותיו ביחס לאירועים גזעניים הניצבים בפניו. בראשית הדרך, המופע יוצג בפני בני נוער בגילאי חטיבה ותיכון ברחבי הארץ, כאשר בהמשך הוא צפוי להתפתח לקהלים נוספים.
 
הטקסט בהצגה בנוי כקולאז של קטעי מידע, פוסטים אינטרנטיים, מערכונים, נאומים ומונולוגים שנכתבו על בסיס סיפורים חדשותיים. סיפור המסגרת של ההצגה הוא שיעור על מגילת זכויות האדם של האו"ם.
ההצגה נפתחת בשורה של עדויות קצרות וקטועות ביחס לפשעי אלימות ותופעות גזעניות בארץ ובעולם. מיד לאחר מכן נפתח השיעור, קריאה של "ההצהרה בדבר זכויות אדם" אשר פורסמה לראשונה בשנת 1948. אל תוך השיעור מתפרצים הסיפורים השונים בנושא, וקוטעים אותו. המציאות האלימה משתלטת על השיעור. הסיפורים משקפים את הזירה הציבורית שאנו חיים בה: ביטויי חשדנות ושנאה בין יהודים וערבים, אשכנזים ומזרחיים, היחס למהגרי עבודה, ליוצאי אתיופיה, לדוברי רוסית ועוד. לצידם שזורים ביטויים לגילויי אנטישמיות באירופה, אזכורים מן השואה, משלחות נוער לפולין וקטעי תעמולה נאציים.
 
כך למשל, יובא סיפורו של יהודי-צרפתי שהותקף על-ידי ערבים רעולי פנים בפאריס, שהכריחו אותו לצייר על עצמו צלב קרס; או למשל סיפורו של מוחמד, סטודנט ערבי שעבד במלון בירושלים והותקף על-ידי משפחה יהודית מעפולה שהאשימה אותו שלא ניקה את חדרה.
 
הסיפורים השונים במחזה משולבים בקטעים הומוריסטים, שמעמידים באור מגוחך את הדעות הקדומות שלנו – לדוגמא שתי נשים שמתלבטות מי היא עוזרת הבית הטובה ביותר: התאילנדית, הפיליפינית, הערבייה, הקיבוצניקית או הסטודנטית.
 
בעזרת המחזה יוכלו בני הנוער לקבל כלים מעשיים להתמודדות עם מקרי שנאה וגזענות כלפי האחר - ולפתח חשיבה ביקורתית כנגדם. בסיום המופע יתקיים דיון עם קהל התלמידים שמטרתו לעבד את התכנים שעלו בו, לפתח מודעות למחיר הדעות קדומות ושנאת האחר, ולהגביר את הסובלנות והאמפטיה כלפי השונה.
 
את הפרויקט מובילות, בשיתוף המטה למאבק בגזענות - יוצרות התיאטרון העצמאיות אלמה וייך חושן ונוגה אלקין אפרת. השתיים, בין היתר, יצרו ב-2013 את "תג מחיר" – מחזה על גבולות הדמוקרטיה, שזכה בפרסים
בפסטיבל עכו 2013. השתיים משמשות במקביל כמורות ורכזות מגמת תיאטרון בתיכון בן צבי בקריית אונו.