חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - חדשות

המטה למאבק בגזענות: חוק הלאום הינו חוק גזעני, מתריס ומזיק

פרסום ראשון : 09/05/2017   עדכון אחרון:   05/09/2017


ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה ביום ראשון 6\5\2017 את הצעת "חוק הלאום" שהגיש ח"כ אבי דכטר מהליכוד ואחרים, החוק יובא לכנסת לקריאה טרומית ויוחזר לדיון בוועדה במושב הנוכחי של הכנסת.

הצעת החוק קובעת " מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי" וגם כי "הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי". כמו כן, ההצעה מתייחסת , בין היתר, לעניין השפה וקובעת כי השפה העברית הנה השפה הרשמית היחידה, וכלשון ההצעה: "עברית היא שפת המדינה", ומשנה ופוגעת בסטטוס ומעמד השפה הערבית משפה רשמית לשפה בעלת מעמד מיוחד: "לשפה הערבית מעמד מיוחד במדינה". נושא אחר שמתייחסת אליו ההצעה, הנו נושא ההתיישבות הנפרדת, דהיינו, הצעת החוק קובעת כי קבוצה מקהילה מסוימת שגרה בישוב קהילתי מסוים יכולה למנוע מאנשים מקהילה אחרת לחיות באותו ישוב על רקע ההשתייכות לקבוצה אחרת וכלשון החוק:" המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת", המשמעות הנה מתן הכשר בחוק יסוד לאפליה במגורים ובזכות לשוויון במגורים.

אנו במטה למאבק בגזענות קובעים, כי חוק הלאום הינו חוק גזעני, מתריס ומזיק . משום שהוא בא לפגוע במעמדם המשפטי של האזרחים הערבים בארץ ומשדר מסר של הדרה והרחקה כלפי אזרחי ישראל הערבים. מדובר בחוק נוסף מתוך צבר של חוקים, שבמקום לחבר בין חלקיה השונים של החברה בישראל, יוצרים פירוד וניכור בין האוכלוסיות השונות ובינן לבין המדינה. חוק שרב נזקו מתועלתו.