חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - חדשות

יותר מ 120 פעילים ופעילות בכנס למאבק בגזענות

 המטה למאבק בגזענות כולל מעל 40 ארגונים חברים ומסגרת פעילות, ושואף ליצירת חברה משותפת ושוויונית, נקייה מגזענות, ויוזם פעילויות רבות.

פרסום ראשון : 17/10/2021   עדכון אחרון:   20/03/2018


ביום שישי, 20 באוקטובר 2017, נערך במרכז הערבי-יהודי ביפו כנס בהשתתפות פעילים ופעילות במאבק נגד גזענות. הכנס, ביוזמת המטה למאבק בגזענות וקרן פרדריך אברט, הוא ראשון מסוגו, ונועד להדגיש את תפקידו של הציבור במאבק נגד הגזענות המתפשטת בישראל.

אחת ממטרות הכנס היתה לרתום את מספר הפעילים המקסימלי למאבק בגזענות. בכנס השתתפו מעל 120 פעילים ופעילות המשתייכים לכלל שכבות האוכלוסייה וסובלים מאפליה גזענית, ובהם: ערבים, דוברי רוסית, מזרחים ויוצאי אתיופיה. כמו כן, הכנס בא לחבר בין הארגונים הפעילים במאבק בגזענות לבין פעילים ופעילות עצמאיים.

את הכנס הנחו חברי הוועד המתאם של המטה למאבק בגזענות: גב רואן בשאראת - מנהלת שותפה בארגון סדאקה רעות, ועו"ד אורי נרוב - מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה.  

עו"ד נדאל עותמאן - מנהל המטה למאבק בגזענות, וגב יהודית סטלמך מקרן פרדריך אברט, נשאו את נאום הפתיחה. עו"ד עותמאן הדגיש כי המאבק המשותף ושיתוף הפעולה בין הארגונים הנאבקים בגזענות ובאפליה אינו מספק, ויש צורך לרתום את הציבור הרחב, נוסף על הפעילים והפעילות בארגונים עצמם. עו"ד עותמאן הוסיף כי אסטרטגיית המטה למאבק בגזענות בשנתיים הקרובות הוא גיוס מקסימלי של צעירים וצעירות למאבק נגד גזענות, וכי הכנס נועד לבניית תוכנית עבודה משותפת.

עו"ד עותמאן אמר כי הסיבה העיקרית להתפשטות הגזענות היא חוסר סולידריות חברתית. קבוצה הסובלת מגזענות מביעה סולידריות עם חבריה בלבד ולא כלפי הקבוצות האחרות, למרות שגם הן סובלות מגזענות. האדישות למאבקו של האחר מחלישה את המאבק הכללי ומחזקת את הגזענות והגזענים אשר ממשיכים באותה דרך מבלי שיעמוד מולם כוח שימנע זאת מהם. הגיע הזמן שנאחד מאבקים.

גב סטלמך הציגה את קרן פרדריך אברט. מטרת הקרן היא חיזוק החיים המשותפים בין הקבוצות השונות בישראל, והיא פועלת ליצירת חברה נקייה מגזענות ובנויה על קבלה וכבוד של האחר. סטלמך ציינה את הקשיים בפרויקט זה הקורא לשוויון בזכויות ובהזדמנויות, והביעה את תמיכתה בקידום ובפיתוח פרויקט "פורום המשולש הדרומי והשרון למאבק בגזענות". לדבריה, היא הגיעה למסקנה כי אנו כחברה מסוגלים להשתנות, וכי השינוי הכרחי לשמירה על החיים האישיים של כולנו ללא יוצא מן הכלל.

לאחר מילות הפתיחה התכנס פאנל בהשתתפות פרופ איתמר גרוטו - סגן מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר תגריד יחיא-יונס -  מרצה באוניברסיטת תל אביב, מר ואדים בלום -  פעיל ומקים תנועת גיל 1.5 לצעירים דוברי רוסית, מר אבי ילאו - פעיל ממוצא אתיופי ומקים הפורום לחשיבה משותפת במאבק בגזענות, גב יעל בן יפה - מנהלת הקשת הדמוקרטית המזרחית, ומר יעקב מעוז - מנהל החטיבה לזהויות וחיים משותפים.

כל אחד ממשתתפי הפאנל הציג את הגזענות כפי שהוא רואה אותה, על פי מחקרים ומאמרים במדעי החברה, ומניסיונו האישי. כמו כן המשתתפים סיפרו על מאבקם האישי ועל הדרך שבה הם התגברו על המכשולים והצליחו להגיע להישגים.

הכנס כלל מספר קבוצות דיון שהתקיימו בו זמנית ודנו בגזענות ובאפליה במספר תחומים, כמו: גזענות במערכת הבריאות, בתרבות, בדיור, באקדמיה, במערכת החינוך, במרחב הציבורי, בתקשורת ובמקומות עבודה. את הקבוצות הנחו פעילים ופעילות, שהציגו בסיכום הכנס את ממצאי קבוצות הדיון והמלצותיהם.

במהלך הכנס צולם קמפיין תקשורתי בהשתתפות פעילים ופעילות, שמטרתו ביטול ההפרדה במרחב הציבורי בין הקבוצות השונות -  בין שמדובר בערבים, ביהודים, באתיופים, בדוברי רוסית או במזרחים - ועידוד סולידריות ויצירת מרחב ציבורי המכיל את מכלול הדעות והעמדות במאבק בגזענות בצורה משותפת ועם מקסימום סולידריות.

בסיכום הכנס הציגו משתתפי קבוצות הדיון המלצות. ח"כ עאידה תומא סולימאן, יו"ר השדולה למאבק בגזענות, נשאה מילות סיכום. היא שיבחה את יוזמת הכנס והצהירה שתעבוד עם המטה ליישום ההמלצות שעלו מקבוצות הדיון בכנסת. עו"ד קובי זנה, ראש מחלקת התיאום הממשלתית למאבק בגזענות, אשר הקמתה החלה לפני כשנה, שיבח בדבריו את ארגון הכנס. עו"ד זנה אמר שהוא יבדוק כיצד הוא יוכל לקדם דרך המחלקה מספר המלצות שעלו בכנס, תוך שהוא מדגיש שסכנת הגזענות דומה לטרור, וגם בה צריך להילחם.