חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

כתבות נוספות

דף ראשי - מאמרים


נייר עמדה בנושא הצעת חוק העלאת אחוז החסימה

נייר עמדה בנושא הצעת חוק העלאת אחוז החסימה-

החקיקה הגזענית בשנים האחרונות ובעיקר בתקופת כהונתה של הכנסת ה- 18 היוותה נדבך בעל משקל מכריע בהתהוות המציאות הגזענית הקשה בחברה בישראל. בשנים האחרונות מתגברות גם עמדות ופרקטיקות גזעניות שמתבטאת בחיקוק חוקים גזעניים הפוגעים הן מבחינה כלכלית והן מבחינה מדינית באוכלוסיות המוחלשות ובעיקר החברה הערבית המהווה כ- 20% מכלל האוכלוסייה במדינה. מציאות זו הולכת ומתגברת בכנסת ה- 19, היינו עד היום הזה הוגשו הצעות חוק גזעניות השוללות את אופיה הדימוקרטי של מדינת ישראל, והתבטא כמעט בכל תחומי החיים – בתעסוקה, בהקצאת משאבים ממשלתיים, ובתחום הדיור, הקרקע והתכנון ובניה. במקביל האוכלוסיה הערבית מודרת ממרבית מוקדי קבלת ההחלטות הממשלתיות, וחלק מהחקיקה נועד להרחיק את מנהיגות הציבור הערבי ממערך קבלת ההחלטות הפרלמנטרי

איך הפך גוף האשה היהודית לרכוש לאומי

איך הפך גוף האשה היהודית לרכוש לאומי-

בספטמבר האחרון תקפו חמישה צעירים יהודים בחור ערבי בשכונת קטמון בירושלים. הערבי ליווה באותו זמן את ידידתו היהודייה לביתה והותקף משום שנחשד שהוא “מנצל יהודייה”, כפי שהצהירו שלושה מהנאשמים בחקירתם במשטרה. חודש קודם, באוגוסט 2012, ביצעו נערים יהודים לינץ’ בערבי כבן 20 ופצעו אותו באורח קשה. מכתב האישום עו לה שהנערים התוקפים שהו בכיכר החתולות בירושלים והסיתו נגד ערבים - הצהירו שאסור להם לשבת במקום, אמרו שיש להכות את הערבים העוברים באזור והתסיסו את האווירה בקריאות “מוות לערבים” ו”מוחמד מת”. האווירה התלהטה כשצעירה ששהתה עם הנערים היהודים סיפרה להם על אונס שעברה, ככל הנראה על ידי תוקף ערבי. בתגובה החליטו הצעירים להכות צעיר ערבי שעבר במקום ושלא היה לו קשר לאירוע שעליו סיפרה הנערה.

האתגר: יהודית והומניסטית (או: מה עדיין לא עשינו למיגור הגזענות?)

האתגר: יהודית והומניסטית
(או:
מה עדיין לא עשינו למיגור הגזענות?)
-

הפרצוף הקולקטיבי שניבט אלינו מהמראה הלאומית נשרט ונחבל לאחרונה כמה פעמים, והתכער עד מאד. האירועים האחרונים סביב בית"ר ירושלים, מעשי אלימות, תג מחיר ולינץ שהתרחשו בשנה החולפת מביישים אותנו בעיני עצמנו ובעיני העולם המביט בנו. המיאוס מתופעות מחפירות של גזענות בוטה, הכולל את רוב שדרות הציבור בישראל (כולל מרבית אוהדי בית"ר), מחייב אותנו לשוב ולחשוב ברצינות על תפקידיה של מערכת החינוך בהקשר זה.

הערבים הם נטל כלכלי על המדינה? אולי ח"כ קירשנבאום היא הנטל

הערבים הם נטל כלכלי על המדינה? אולי ח

לפני כשבוע הצהירה ח"כ פאינה קירשנבאום כי "הערבים הם נטל כלכלי על מדינת ישראל - משלמים 400 מיליון שקל מסים ומקבלים הטבות של 11 מיליארד שקל לפחות". איני מופתע מאמירות בוטות וקיצוניות מצד מזכ"לית מפלגת ישראל ביתנו, הרואה בערביי ישראל גיס חמישי ודורשת מהם הצהרת נאמנות. אך אני תמה כיצד דברים חסרי שחר אלה יצאו מפיה של מי שמכהנת כחברת ועדת הכספים של הכנסת וכיו"ר ראש ועדת המשנה לביטוח ושוק ההון.

 [ 1 ]   2