דף ראשי - חדשות

הצגת דוח הסתה גזענית מצד שרים וחברי כנסת ומצד רבנים בשרות הציבורי

 הדוח חובר ע"י המטה למאבק בגזענות. בין המסקנות: רשויות המדינה בכלל, שרת המשפטים הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה בפרט, אינם עושים די למיגור הגזענות.

פרסום ראשון : 07/05/2018   עדכון אחרון:   19/05/2018


 מחר, יום ג, 8.5.18, ייערך בכנסת כנס מיוחד של השדולה למאבק בגזענות שיעסוק בסוגיית הגזענות במוסדות המדינה ובתקשורת. המטה למאבק בגזענות, המאגד יחד למעלה מארבעים ארגונים ואנשים פרטיים המחויבים לקידום זכויות אדם בישראל, יציג בכנס דו"ח מיוחד שהכין הארגון, ואשר עוסק בהסתה גזענית מצד שרים וחברי כנסת ומצד רבנים בשירות הציבורי

הדו"ח מתייחס לתקופת הכהונה של הכנסת הנוכחית וסוקר באופן נרחב עשרות התבטאויות גזעניות של שתי קבוצות יעד חשובות ובעלות השפעה הן על לכידות החברה בישראל והן על המשטר הדמוקרטי בכלל: נבחרי ציבור - חברי הכנסת, שרים שאינם חברי כנסת, וראש הממשלה; ורבנים בשירות המדינה, לרבות רבני ערים, רבני מועצות מקומיות, רבני מועצות אזוריות ורבני שכונות.

מטרותיו העיקריות של הדו"ח הן להתריע בפני נבחרי ציבור ורבנים בשרות המדינה על כך שביטויי הסתה וגזענות מצדם פוגעים פגיעה קשה ועמוקה בחברה בישראל ובערכיה החברתיים, ולעמוד על אחריותם לכך, להבהיר לכלל החברה בישראל כי ביטויי הסתה וגזענות מצד נבחרי הציבור ומצד רבנים בשרות המדינה עומדים בניגוד לחוק, ופוגעים בדמוקרטיה, ולסייע במיגור תופעות ההסתה הגזענות והאלימות בישראל כדי להגן על הדמוקרטיה.

מסקנות הדו"ח מלמדות כי רשויות המדינה בכלל ובפרט שרת המשפטים היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות לא עושים די למיגור הגזענות. בין ההמלצות של מחברי הדו"ח לרשויות הנ"ל: לקצר את משך הטיפול בתלונות על הסתה; לנקוט מדיניות שוויונית כלפי כל המסיתים, ללא קשר לדתם או מעמדם; לפעול תוך התחשבות במצב הנוכחי, בעליית מפלס האלימות ורמת השיח הגזעני בחברה; לפעול להשלמת החקיקה המתקנת את ההסדר הנוכחי בנוגע לדין המשמעתי של רבני ערים.

 

מחברי הדו"ח מותחים ביקורת חריפה על השתיקה המתמשכת של מערכת אכיפת החוק, ובראשה היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה, אשר נוקטים במדיניות מצמצמת ביותר בפתיחה בחקירה ובהעמדה לדין פלילי בגין עבירות של הסתה, ובפרט כאשר מדובר בהתבטאויות מסיתות מצד רבנים.

זאת ועוד, מחברי הדו"ח מותחים ביקורת חריפה על סירובה העקבי של שרת המשפטים, איילת שקד, להגיש קובלנה לבית הדין המשמעתי נגד רבני ערים ומועצות מקומיות המתבטאים בצורה מסיתה וגזענית. כך, מתוך עשרות פניות אשר הועברו לשרת המשפטים ע"י המרכז הרפורמי לדת ומדינה בבקשה להעמיד לדין משמעתי רבני ערים ומועצות מקומיות בגין התבטאויות גזעניות אלימות ומסיתות, אף לא אחת מהפניות נענתה מהותית ע"י שרת המשפטים.

עו"ד נידאל עותמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות: לגזענות בארץ והמשך עלייתה יש גורם מרכזי והנו ההסתה המתמשכת של פוליטיקאים ובעלי תפקידים בשירות הציבורי ולגורם הזה יש שותף והנם רשויות אכיפת החוק שהשותפות שלהם מתבטאת בחוסר מעש מתמשך ובהכשרת מעשים אלה על ידי שתיקה.

עו"ד אורי נרוב, המרכז הרפורמי לדת ומדינה: במצב דברים בו  חרף התבטאויות קשות וחמורות מצד רב עיר המרשה לעצמו להתבטא במשך שנים ארוכות ובאופן בלתי פוסק בצורה משפילה מבזה ומעוררת מדנים כלפי אוכלוסיות שלמות מקרב החברה הישראלית – לדוגמא: קובע כי המשתייכים לקהילת הלהט"ב הם בגדר סוטים וחולים שיש לטפל בהם, כי החברה הערבית ככלל היא חברה עבריינית וכי ערבים מבינים רק כוח – תגובת שרת המשפטים מתמצה בשיחת הבהרה טלפונית ותו לא, אין פלא שרבני ערים מרשים לעצמם להתבטא ככל העולה על רוחם. יש להכיר בהשלכות ההרסניות של היעדר טיפול תקיף בנושא ולפעול לשינוי פני הדברים. ויפה שעה אחת קודם.

נעמי שפר, עוס"ים שלום: הדוח מורה בצורה ברורה כי ביטויי הגזענות וההסתה של רבים מנבחרי הציבור  בכל הרמות ורבנים רבים משמשים אותם למטרות פוליטיות ולפילוג חברתי, וכי למרות  שהם מנוגדים לחוק  נגד הגזענות   המערכת המשפטית מעלימה עין במודע, ואינה אוכפת אותו.

 ביטויים אלה פוגעים קשות במרקם ובתשתית החברתית וביסודות הדמוקרטיה, ומעודדים ומתירים  תופעות רחבות של גזענות והסתה חברתית הגובלות גם באלימות. 

המטה למאבק בגזענות בישראל

http://www.fightracism.org/Article.asp?aid=696